Çay ve kahve

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve sado 38 tarafından 29 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. sado 38

sado 38 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar amatör olarak body yapıyorum.En çok merak ettiğim soru ise çay ve kahvenin kas gelişiminde olumsuz bir etkisi var mı?Günde iki bardak nescafe 4-5 bardak da çay içiyorum.
    Teşekkürler:)

2. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Şekersiz kahvenin daha yararlı olacağını düşünüyorum. Çayın da elbet yararı vardır. Neticede sıcak su yerine geçse bile yağ yakımına bir parça etki yapacaktır. Zararları olacağını tahmin etmiyorum. Çayı çok ve demli içersen kansızlık yapıyor diyorlar. Ben açık içiyorum ve özellikle midemi rahatlattığını, sindirimi hızlandırdığını düşünüyorum. Kahve çaya nazaran biraz daha ağır bir içecek. Sindirilmesi, kullanılması ve dönüşümü biraz uzun oluyor. Ama antremandan yarım saat önce kahve içmeye özen gösteriyorum. Diğer zamanlarda çayı tek geçerim...

3. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boksör Ve Öğrenci :)
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Herhangibi bir zararı olmaz bu dozda içiceksen.Aynen devam keyf.:D

4. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Benim çok çay içmem su tüketimime engel oluyodu bu yüzden çayı azaltıp içtiğim suyu artırdım. Onun haricinde kafeinli içeceklerin vücuttan su atılımını artırdığını okumuştum. O yüzden tüketimi abartmamak gerek diye düşünüyorum, ama senin miktar bana fazla gelmedi. Bir de kahvenin metabolizma hızına olumlu etkisini düşünürsek antremanlardan önce birer bardak içmek faydalı olabilir. Şeker atmadığını varsayıyorum.

Son düzenleme: 30 Nisan 2009
  5. sado 38

sado 38 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar.Şekeri azaltacağım.

6. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    "Diyetisyen İpek Ağaca, yemekten sonra çay içilmesinin vücutta demir eksikliğine yol açtığını söyledi. Çay tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi veren Ağaca sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye’nin hangi şehrine giderseniz gidin, hangi restoran veya lokantaya girerseniz girin yemekten sonra garson size çay ikram etmek isteyecektir. Ya da; garsonun ikram etmesine zaman bırakmadan siz çayınızı zaten isteyeceksinizdir. Bu alışkanlığımız, sağlıklı beslenme açısından bakıldığında çok da doğru bir davranış değildir. Çünkü yemekten sonra içilen çay, demir içeren besin tüketildiyse, yemekle birlikte alınan demir mineralinin vücut tarafından kullanımını sınırlar.

KAHVE DE SUÇLU

Bu ne demektir; örneğin; yemekte kırmızı et yemiş olun, yemeğin hemen ardından çay içtiğinizde vücudunuz, köfteden gelen demirden tam olarak faydalanamayacaktır; çünkü çayda bulunan ‘tanen’, demirle bağlanarak demir emilimini azaltıcı etki gösterir. Kahve için de aynı şey geçerlidir. Yemekten en az 1 saat sonra tüketilen çay ve kahve demir emilimini etkilemez. Bu nedenle çay yemekte en az 1 saat sonra içilmelidir."
    alıntıdır!!

Son düzenleyen: Moderatör: 10 Mayıs 2009
    Pacco bunu beğendi.
  7. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Hadi demir emilimini geçtim, mide ph'ını yükseltip sindirimi yavaşlatıyor bir kere.

Yemekten önce ve sonra su içmeyin demelerinin sebebiyle aynı.

Mide asitinin çalışması için asidik ortam gerekir. Yemekten hemen sonra içilen çay,kahve,su ... bunlar asidik ortamı bozar ve sindiri sekteye uğrar.

Son düzenleyen: Moderatör: 10 Mayıs 2009
    Klitschko bunu beğendi.
  8. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Çayın demir emilimini azalttığı doğrudur yalnız buna dikkat etmesi gerekenler genellikle vejeteryan insanlardır. Özellikle bol bol et ve hayvansal ürünler tüketen insanların demir içerikli besin kaynağı bol olduğundan bu emilimin azalması belirgin bi demir eksikliğine yol açmamaktadır. Daha çok vejeteryan insanlar için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yine de akılda bulundurulması gereken bir konudur.

Demir içerikli besinlerden birkaçı: Et, yumurta, pekmez, soya fasulyesi, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, antep fıstığı, kuru fasulye, mercimek.

9. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    yeşil çay tüketimi de yağ yakımın hızlandırır..

10. gokhan33

gokhan33 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende çay bagımlılıgı olmasına ragmen içmemek için direniyorum özeillıkle yumurta yedıkten sonra sıkıyorum kendımı. zira eskıden yemek bitmeden çaya sarılırdım. ama arada içiyorum açık olarak yeşil çay içmeye çalsııyorum ama onun yerini tutmuyor:(

11. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Ben kahve bağımlısıyım. Çok fazla kahve içiyorum ( Sade Kahve)

Franquez bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş