Yulaf ezmeli krep

Konusu 'Yemek tarifleri' forumundadır ve tugay01 tarafından 2 Şubat 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. tugay01

tugay01 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Merhaba arkadaşlar. Birkaç gündür sabah kahvaltılarında yumurta yemekten tiksindiğim için kendime yeni yeni formüller çıkarmaya başladım. Başka yerlerde yapıldığını gördüm ama ilk kez denedim ve çok güzel oldu... Her sabah o kadar yumurtayı, üstüne de yulaf ezmesini yemekle uğraşmaya hiç gerek yok artık. Yapılışını anlatıyorum (kendi diyet programıma göre) :

4 tane yumurta (bulkta olduğum için sarılarını da yiyorum)
    200 ml su bardağı dolusu yulaf ezmesi
    Yarım çay bardağı süt
    İsteyen whey protein de atabilir içine.

(Oranlar beslenme programınıza göre esneklik sağlayabilir)

En başta yapılması gereken şey, yulaf ezmesini mikserde çekip un gibi yapmak. Daha sonra un gibi olan yulaf ezmesinin içine yumurtaları kırıyor ve güzelce karıştırıyorum. Ardından da sütü ilave edip karıştırmaya devam ediyorum. Önceden ısıttığım tavanın üzerine çok az zeytin yağı ekliyorum ki tavaya yapışmasın diye. Genelde o kadar fazla karışım tek seferde yapılmayacağı için tavaya parça parça döküp, pişirip tabağa alıyorum. Tavaya yavaş yavaş döktükten bir süre sonra spatula ile altının pişip pişmediğine bakıyoruz. Altı kahverengi olduğu zaman parçalanmadan çevrilebileceği anlamına geliyor. Güzelce çevirip diğer tarafını da pişiriyoruz ve piştikten sonra tabağa koyup aynı işlemi karışım bitene kadar devam ediyoruz.

Piştikten sonra da istediğiniz gibi yiyebilirsiniz. Benim tercihim sade bir nescafe ile içine muz koyarak yemek. Çünkü kahvaltıdan sonra spor salonuna gittiğimden protein,kafein,karbonhidrat,lif hepsini karşılamalıyım. Ama yeğenlerime yaptığım zaman içine Nutella da sürüyorum ve ''Amca waffle yapmayı nereden öğrendin'' diyorlar :)

Deneyin! Pişman olmazsınız... ;)

2. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Her yerde görüyorum da kahve koyma sebebiniz ne

SM-G360H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. tugay01

tugay01 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    mer Alken, post:
    Hem sabahları uykumu açması için, hem de genelde kahvaltıdan sonra spor salonuna gittiğim için kafein ihtiyacimi karsiliyorum. Ayrıca sade nescafeyi baya bi seviyorum onun da etkisi var :)

Sayfayı Paylaş