Yorgunluğun etkilerini nasıl azaltabilirim?

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve Emre Mutlu tarafından 14 Eylül 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Emre Mutlu

Emre Mutlu Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşlar,
    Ben 22 yaşındayım. Maddi sıkıntılardan dolayı çalışmak zorundayım. Şu an çalıştığım işte günde 12 saat çalışıyorum. Sadece pazar günleri tatil yapabiliyorum. Bazen ona bile fırsatım olmuyor. Sabah 8 de işe gidip akşam 8de eve dönüyorum. Çalıştığım zamanın yarısında fiziksel olarak çalışıyorum. Diğer yarısında ise bilgisayar başında oturuyorum. İş yerinde sürekli uyku hali ve yorgunluk hissediyorum. Eve gittiğimde ise bacaklarım çok ağrıyor. Çok yorgun oluyorum. Evde de ders çalışmak istiyorum fakat yorgun olduğum için ders çalışma isteğim oluşmuyor. Genelde akşam 11'de yatıp, sabah 6.40'da uyanıyorum.
    Bu yorgunluğun etkilerini nasıl azaltabilirim?

2. Pelloosshh

Pelloosshh Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Üniversite Öğrencisi
    Öncelikle merhabalar;

Gördüğüm kadarıyla baya yoğun bir tempolu işin var.
    Bu yorgunluğun nedeni beslenmenden kaynaklanabilir...
    Bana aşağı yukarı beslenme düzenini anlatır mısın? Daha çok yardımcı oluruz :)

Emre Mutlu bunu beğendi.
  3. Emre Mutlu

Emre Mutlu Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Tabiki;
    Sabah kahvaltı yapmıyorum. Bazen iş yerine geldiğimde 1 simit+çay içiyorum.
    Öğle vaktinde iş yerinde o gün çıkan yemekleri yiyorum. (örn: çorba+pirinç pilavı+kuru fasülye+salata)
    Akşam eve geldiğimde ise bir tek çorba içiyorum. Çok aç olursam yemekte yiyorum. Birde evde sebze türü yemekler hazırlanmıyor. Daha çok pilav, makarna, hamur işi gibi gıdalarla besleniyorum. Onun dışında her akşam mevsimlik meyve yiyorum. Çay, kola vb. içeceklerle hiç aram yoktur. Çay içersem şekersiz içerim. Yediğim yemeklerde tuz aramam. Yediğim yemeklerin yanında genelde yoğurt tüketmeyi tercih ederim. Bolca süt içerim. Günde 3 ltye yakın su içerim. Ayrıca yumurta ve ıspanak yiyemiyorum. Midem kaldırmıyor.

Boyum 1.66
    Kilom 64.. Biraz kilo vermek istiyorum. Ondan dolayı akşamları çok fazla yemek yemiyorum. İlginiz için teşekkür ederim :)

4. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Beslenmeyi okudumda, yorgunluğun sebeplerinden biri sabah kahvaltısı yapmamak, hatta ana sebep bile olabilir, hamur işi gıdalarda sindirimi zor olduğu için iç organları belli bir derecede yorar, birde bunun üstüne kilo vereceğim diye akşamları yemekte yemiyorum demişsiniz.. Aslında sorunuzun içerisinde cevabınız mevcut :)

Emre Mutlu ve derin_aker bunu beğendi.
  5. Emre Mutlu

Emre Mutlu Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam yani hamuru azaltıp, akşam yemeklerini yememi ve sabah kahvaltıyı ihmal etmememi söylüyorsunuz. Peki kahvaltıda neler yemeliyim? :)

6. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Yani evet hamur işi gibi şeyler varsa yavaş yavaş bırakılmalı elbette, makarna pilav bulgur vs. gibi komplex karbonhidrat içeren besinler tüketilmeli, gün içerisinde enerji için yorgun düşmemek için.. Sabah kahvaltıda yani sizin doygunluk derecenize damak zevkinize göre değişir, ben belli bir miktar söylerim ama size daha azı veya daha fazlası gereklidir bilemem o yüzden miktar vermeden kaba taslak söyleyeyim birkaç şey, yumurta,süt,zeytin, beyaz peynir, mümkünse yulaf ezmesi tüketebilirsiniz, eğer yulaf ezmesi tüketicekseniz sabah sütü direkt içmek yerine 100 gr yulaf ezmesine 250 ml kaynar sıcaklığa yaklaşık bir şekilde, yenilemeyecek kadar sıcak olmasın süt, bir kaseye 100 gr yulaf ezmesinin üzerine 250 ml kaynar dereceye yakın sütü katıp, azıcık karıştırıp, 3-5 dakika bekleyip yiyebilirsiniz, kaynar olma ve karıştırıp bekleme işi tat açısından kolaylık sağlamasından dolayı, öyle özel bişi için değil, hala tadını beğenmezseniz bir muzu dilim dilim doğrayıp üzerinede tarçın ekleyip daha da güzel hale getirebilirsiniz.. Bu şekilde yani :) Gerisi size kalmış..

Pelloosshh, Emre Mutlu ve maietnigri bunu beğendi.
  7. Emre Mutlu

Emre Mutlu Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam çok teşekkür ederim. İyi günler :)

SoldiersOfGod bunu beğendi.
  8. Ayd N Kiraz

Ayd N Kiraz Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    oncelikle kahvalti yapmak zorundasin helede bu kadar agir tempoda olan bi insan icin kahvalti sart.birde besin duzeninde dikkatimi ceken nokta hamur isidir simittir vb. bu gibi gidalar insulini cabuk yukseltir ve sonrasinda cabuk dusurur.bu dusus insulinin normal seviyesininde altindadir.iste bu olay bide ustune yogun is temposu ve dinlenememek girerse seni cok yorar halsiz dusurur.yapman gerekeni soyluyorum.sabah saglam bi kahvalti yap ama bi sekilde yap.aksamdan mi hazirliyosun sabah erken kalkip mi hazirliyosun istemi yiyosun evde mi yiyosun herneyse.yap.hamur islerinden beyaz ekmeklerden simitlerden uzak dur.yulaf ezmesi bulgur pilavi tam bugday ekmegi cavdar ekmegi veya cogu sebze gibi glisemik endeksi dusuk yani insulunu bi anda ziplatmayan sana saatler icerisinde gerekli enerjiyi verecek gidalar tuket ve kilo vericem diyede sakin vucudu besinsiz birakma.
    kolay gelsin kardesim.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Emre Mutlu bunu beğendi.
  9. Emre Mutlu

Emre Mutlu Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Açıklayıcı mesajınız için çok teşekkür ederim. Hayırlı akşamlar :)

Sayfayı Paylaş