Yoğurt Faydalı Mı Zararlı Mı?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve BulkHulk tarafından 30 Nisan 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. BulkHulk
  Offline

  BulkHulk Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2014
  Mesajlar:
  847
  Beğenileri:
  371
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  Ankara
  Sofralardan eksik edilmeyen yoğurdun, hastalık ve enfeksiyonla savaştığı, metabolizma hızlandırdığı ve kas gelişimine etkisi olduğu kanıtlanmıştır. İçerisinde bulunan süt proteini, potasyum ve kalsiyum sayesinde her öğünümüzde yeri garantilenmiştir.

  Yurtdışındaki çeşitli üniversitelerde yapılan araştırmalarda, yoğurdun insan sağlığı açısından çeşitli faydaları bulunduğu belirlendi. Araştırmalar arasında yer alan ve 14 yıl süren ”Framingham Kalp Sağlığı Çalışması”nda yoğurt tüketimi ve hipertansiyon açısından da yeni sonuçlar elde edildi. Toplamda 2 bin 197 yetişkin üzerinde yapılan çalışmada, yoğurt tüketimi fazla olan kişilerde hipertansiyon gelişme riskinin düşük çıktığı görüldü.

  Viyana Üniversitesi tarafından yoğurdun bağışıklık sistemi üzerine etkisi ile ilgili çalışma yapıldı. Çalışmaya göre, gün içinde 3-4 porsiyon yoğurt tüketimi bağışıklık sistemi için önem taşıyor. Yoğurt, hastalık ve enfeksiyonla savaşta rol oynayan T hücrelerini daha güçlü ve aktif hale getiriyor. Yoğurdun içindeki dost bakteriler ise mikroplarla savaşarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

  Tennessee Üniversitesi’nin araştırmasında ise diyet programlarında yoğurdun etkisi incelendi. Araştırmada, düşük kalorili diyet yapan kişilerin diyetlerine yoğurt ilave edildi ve gün içinde 3 öğün yağsız yoğurt yiyen aşırı kiloluların yoğurtsuz diyet uygulayanlara göre yüzde 22 daha fazla kilo verdikleri görüldü. Ayrıca, bu kişilerin yüzde 61 daha fazla yağ yaktıkları tespit edildi.
  (Tavsiye,yoğurttaki casein proteini olduğu için yatmadan yemek en mantıklısı ve sakın antreman öncesi yeme gibi bi hata yapmayın ölü gibi gidersiniz antremana :D )
   

Sayfayı Paylaş