Yeniden Başlıyorum

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve camoon tarafından 17 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. camoon

camoon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle kısa bir geçmişimi anlattıktan sonra bir kaç sorum olacak.

32 yaşına basmak üzere bir bireyim. Hayatım boyunca kilo problemi yaşadım.
    5 yıl önce tartının 120'ye vurdugunu görünce '' Yuh bu kilo beni öldürür '' diyerek hayatımda değişiklik yaptım.
    Hastaneye endokrinoloji bölümüne giderek hormon testlerini yaptırdım. Hormonal bir sorun olmadığı anlasıldığı an hemen bir diyetisyene gittim.
    Düzgün bir spor salonuna yazıldım, yağ, kas , su oranlarımı ölçtürdüm.
    Düzgün beslenme, düzgün bir uyku ve düzgün bir sporla 8 ayda 120 kilodan 80 kiloya kadar düştüm. 40 kilo vermiştim ve 5 kilo kas kazanmıştım.

Bunlar geçmiş ve geçmişte kaldı. Tam 4 yıl boyunca sporu ve diyeti bırakarak hayatımın en büyük hatasını yaptım. Koca 4 yıl eski yeme alışkanlığıma döndüm ve spor salonuna adımımı atmadım. Aslında geçerli sebeplerim var ama bahane uydurmak gibi olacagı için hiç anlatmayayım.

Şimdi 105 kiloya geldim. Boyum 1.80 yaş 32.
    Asıl anlatmak istediğim ise şimdiki zaman sorunları.
    3 haftadır diyet yapıyorum ve 1 kilo bile veremedim. ( Hormon testi yine yaptım tabi ki. Yine normal seviye aralıklarında cıktı ama geçmişte yaptıgımdan biraz daha farklı çıktı.) Yaş ilerledikçe metobalizma hızı elbette düşecektir ama son 3 haftadır tartının oynamıyor oluşu gerçekten canımı sıktı.
    Öğün atlamam yok. Glisemik endeksi yüksek ürünleri tüketmiyorum. Akşam 7 den sonra yemek yok, düzenli uyku ama yinede kilo veremiyorum. Spor konusunda ise eskisi gibi spor yapamıyorum şu anda. ( Yer problemi var en kısa sürede çözülecek)
    Spor yapmadan kilo verdigim dönemler oldu ama artık sanırım bu dönemler tarihe karıştı.

Sorulara geleyim.

Metobalizmam anladıgım kadarıyla baya düşmüş ve bunu hızlandırmanın ne gibi yolları var? ( Spor elbette olacak bunun dışında ne olabilir? )

Günlük 1500 kalorilik diyet yaptıgım halde 3 haftadır kilo veremeyişim nedenleri neler olabilir? ( Metobolizma hızımı ölçtürmedim bu sefer. )

Daha fazla sorularım elbette olacak.

2. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Metabolizma hızınızı ve metabolizma verimliliğinizi çeşitli gıdalarla ve vitaminlerle yükseltebilirsiniz, ayrıca nasıl diyet yaptığınız ve tükettiğiniz gıdalar da önemli.

İlk olarak basitçe, sarımsak, koyu yeşiller, acı sebze ve bitkiler, yeşil çay, kahve çeşitleri, omega yağ asitleri ve diğer sağlıklı yağlar, b, c ,d vitaminleri, çinko gibi gıdalar ve vitamin&mineraller metabolizmanızı hem hızlandırır hem de daha verimli çalışmasını sağlar. Yatmadan önce en son 2-3 saat önce yenen öğün sonrası iyi ve derin uyku da metabolizmayı hızlandırır. Örnekler çoğaltılabilir. Diyet şekli olarak da, yüksek oranda protein tüketmek, sağlıklı yağlar tüketmek, öğünler arasındaki boşluğu uzatmak veya intermittent fasting gibi yöntemlerle metabolizma yine şaşırtılabilir hızlandırılabilir.

1500 kalori düşük bir değer, spor yapmamanızın da etkisi olabilir. ancak asıl olarak, kalorileri eğer bir anda kestiyseniz, vücut mod değiştirir kilo vermek yerine var olan kiloyu muhafaza etmeye çalışır, bu yüzden iki türlü çözüm üretilir. Ya ters piramit şeklinde kaloriler haftadan haftaya veya hafta içerisinde günden güne düşürülür, ya da ortalama kalori alınır enerji açığı antrenman ile yaratılmaya çalışılınır. Bunu siz kendiniz veya antrenörünüz veya diyetisyeninizle belirleyebilirsiniz.

camoon bunu beğendi.
  3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Belki sadece kalori miktarını yanlış hesaplamışsınızdır. Tartarak mı hesaplıyorsunuz göz kararı mı?

camoon bunu beğendi.
  4. camoon

camoon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    ujohnz Cevabın için teşekkürler.
    Spora bu aralar vakit ayıramıyorum ama planlayarak kendime zaman ayırabildiğim anda başlayacağım ve o zaman kalori alımını arttıracağım ama şu anda 1500 kalorilik diyet yapıyorum.
    Elbette profesyonel bir yardım alacağım ama bu 3 haftalık sonuçsuz girişim kafamı bozdu haliyle. Kalori alımım sabit bu nedenle önerin akla yatkın. Kalori alımlarını günlere çeşitli derecelerde yaymakta fayda var.

Doxux Cevabın için sanada teşekkür ederim.
    Diyetimde kalorileri sayıyorum ve hassas tartım var. Protein, karbo ve yağları dengeli almaya çalışıyorum. Şeker kesinlikle yok. Sabahları iki dilim tam buğday ekmeği dışında ekmek tüketimi yok.
    Aslında düzgün sayılabilecek bir diyet ama uzun süredir kilo verememem ilginç. İlk kez başıma geliyor böyle bir şey.

Sayfayı Paylaş