Yabancı sağlık sitesi biliyormusunuz?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve dembaba28 tarafından 23 Şubat 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Başlıktada belirttiğim gibi yazdıklarına güvendiğiniz, sağlık ve hastalıklar konusuna çeşitli makaleler yazan site biliyormusunuz? Ben endokrin sistem hastalıkları üzerine araştırma yapıyorum fakat türk sitelerinde pek de detaylı bilgiler bulamıyorum bulsamda güvenemiyorum, biliyorsunuz internetteki bilgi kirliliğini. Eğer bildiğiniz site varsa yazmanızı bkliyorum teşekkürler

2. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
  3. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Bu konuda kafana takılan sorular varsa, ben de senin için uzman olanlara ulaşabilirim. Tam olarak ne araştıryorsun, uzmanlara sorarım ya da interneten senin için bulabiliirim belki sorduklarını. (İngilizce siteleri kastetmiyorum)

4. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Teşekkürler cevaplar için, sağlık lisesinde okuduğum için performans ve projeyle ilgili bu araştırmalarım esasında. Hocalar ödeve değil de kullanılan kaynağa ve gösterilen emeğe bakıyor daha çok. Ayrıca aileden gelen tip1 diyabet ve hipertansiyon hastalıklar var. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve (varsa) bir önlem almak için araştırıyorum

5. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Anladım.
    Ben İngilizce haricinde Çince ve İspanyolca da biliyorum ve bu sitelerden araştırma yapabilirim. Eğer istiyorsan, benim için sorun olmaz.
    Hocaların kaynağa inemeyebilir yani doğruluğunu test edemeyebilir ama istersen kaynağın altına çeviren olarak benim adımı ve telimi verirsin. Sormayacaklarsa, kendin çevirmiş gibi de yapabilirsin sorun olmaz(Hava atarsın :))

Yalnız şunu da diyeyim ki, yabancı sitelerdeki uydurmaların sayısı Türk sitelerinden az değil. Yani onlarda da kılı kırk yarmak lazım. Benim uzmanlık alanım Fizik, doktorayı bu alanda yaptım. İngilizce sitelerde ve diğer dillerdeki sitelerde, Fizik adına paylaşılan o kadar uydurma şeyler var ki...Ciddi Fizik sitelerinde bile böyle maalesef. Bazen, ulan ne biçim bir Dünyada yaşıyoruz dediğim oluyor.

Belki de bu konularda uluslararası hakemli dergilerde yapılan yayınları baz alman, seni daha az hataya götürebilir. Bilemiyorum tabi alanım değil.

Beslenme uzmanı bir arkadaş var, respect2us.23. Bize göre daha aydınlatıcı bilgiler verebilir.

respect2us.23 bunu beğendi.
  6. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Beslenme konusunda birçok çalışmayı toplayarak soru-cevap üzerinden giden examine.com var. Endokrin sistem hastalıkları için kitap alabilir veya bu alandaki kuruluşların dergilerini, derleme veya rehberlerini takip edebilirsin. Eğer ingilizce konusunda problem yaşıyorsan, endokrin sistem hastalıklarına yönelik güncel türkçe kitaplar bulabilirsin(nobeltıp kitabevi gibi sitelere bakabilirsin örnekler için). Özellikle diyabete ilgi duyuyorsan, güncel diyabet ajandaları ve rehberleri var. Bunlardan faydalanabilirsin.

Dergi olarak; Lancet, Endocrine Reviews, Journal of Endocrinology and Metabolism güzel(impact faktörleri yüksek olması lazım). Başarılar :)

7. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Teşekkürler özellikle diyabete vs. ilgi duymuyorum sadece hem ödev konumda var hem de sülalede birçok kişide var. Ama dediğiniz dergi ve siteleri inceleyeceğim, inşallah daha ayrıntılı bilgiler bulabilirim

8. hermit

hermit Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    pubmed yazan yok mu yahu? Resmi sağlık sitesi, araştırmalarda ilk bakılacak yer.

Sayfayı Paylaş