Yaşıma göre bu ağırlıklar iyimi sizce?

Konusu 'Test Alanı' forumundadır ve Kaanmert2 tarafından 11 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Kaanmert2

Kaanmert2 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    15 yaşındayım 176 boy 70 kiloyum. Ayakta dumbell curlu 15 kg ile yapıyorum 3 set 12 tekrar , bench pressi iki tarafada 20 kg ile yapabildigim kadar tekrar yapiyorum. Oturarak bacak itme makinesinide son ağırlıkta yapiyorum 100 kg idi galiba. O makina nedense hic zor gelmiyo zorlamiyo bile son kilo beni. Futbolcu oldugum icin olabilir diye dusunuyorum. Sizce bu kilolar iyimi yasima gore? Ileride ne gibi faydalar sağlar erken yasta baslamamin?

2. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bak şöyle yap. 8-10-12 tekrarı unut. Sen Bodyci olmayacaksın sanırım. Futbol için, güç ve dayanılıklığa önem ver.
    Güç için, 1-4 tekrar arası iyidir. Yani, bir ağırlığı en fazla 4 defa kaldırabileceğin ağırlıkları seç. Hadi bilemedin 5 tekrar. 6 tekrar ve üzeri kaldıramayacağın ağırlık olsun.Bu sana güç verir.
    Bir de 20-25 tekrar yapabileceğin ağırlıklar seç. Bunlarda sana dayanılıklılık verir.

8-10-12 tekrarlar sana uygun değil. Bu aralıklarda yapacağın ağırlık çalışmaları hipertrofiye neden olur . Senin amacın, hipertrofi (kas yapımı) olmamalı.

3. Kaanmert2

Kaanmert2 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Futbol için yapmiyorum bu sporu. Hem seviyorum hemde kas yapmaya calisiyorum.

4. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Hızını ve çevikliğini biraz yavaşlatabilir. Erken yorulabilirsin maçlarda...Kesin değil ama ihtimal dahilinde.

Kas yapımından ziyade, güç ve dayanıklılık çalışması daha iyi olur bence. Hem fit bir vücudun olur.

5. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Hareketleri nasil yaptiginizda onemli. Nizami bir sekilde kaldirilan 5kg, momentumla guc alarak kaldirilan 10kg dan daha etkilidir.

Sakatlanmalari onlemek icin de onemli ayrica.

Genel formul sudur. 1 kerede kaldirabildigin agirligin 70% ile calis. Bu sayi baska bisey de olabilir 70 diye hatirliyorum. Veya sayiya takilmadan sunu yapabilirsin.

Son 1-2 tekrarda gununun tukenmesi lazim. 8-10 tekrar calistigini dusunursek mesela 8-9-10uncu tekrarlarda zorlanman lazim. Kaslar kizaracak yanacak ve kaslara pompalanan kani hissedeceksin.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş