1. Değerli Üyemiz

Başlık açmadan önce fotoğraf ekleme kurallarını okumayı unutmayınız!

Unutmayın ki; ancak usulüne uygun eklenen fotoğraflarla ve kendiniz hakkında vereceğiniz detaylı bilgilerle

sağlıklı yorumlar alabilirsiniz. Kurallara uygun açılmış bir başlık çok daha fazla üyenin başlığınızı okumasını ve

yorumlamasını sağlayacaktır.

Fotoğraf ekleme kurallarını okumak için lütfen tıklayınız!

Forum düzenine katkınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Notu Gizle

Yağlarla savaş 1 yılı aşkındır

Konusu 'Üye Fotoları' forumundadır ve Cyrax tarafından 18 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Cyrax

Cyrax Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38

Oneri ve eleştirilerinizi bekliyorum, benim sorunum kurtulamadığım yağlar, hele beldeki yağlar malesef gitmiyor, oldukca bilinçli yapmaya ozen gosterdım iyi beslenmede cabasıydı, peki 1yılı aşkındır yaptığım ciddiye aldığım 10 aydır yağı,tuzu,şekeri kestiğim bu sporda hedeflere ulaştımmı?, malesef.

Olumlu olumsuz yorumlarınızı esirgemeyin.

2. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Abi bakın bunu heryerde yazmaya çalışıyorum burada da yazayım; hem Kh hem yağı aynı anda kısmak en büyük hata!
    Ben bunu tecrübe edindim; 2 ay low-carb yaptım Kh ı kıstım, ama her şeyi de aşırı yağsız yiyordum, 2 ayda da 1er cm ancak incelebildim, ki o da %90 kardio sayesinde idi...
    Bir sonraki ay kardio yu bıraktım ama Karatay beslenmesine geçtim yani Kh ları yasak olanları hiç yemedim, sağlıklı olanları istediğim kadar yedim, yağları da arttırdım herşeyi yağlı yemeye başladım ve tek ay da 3cm incelme gördüm!!!

Sağlıklı yağlar vücuda girecek bol miktarda, sağlıklı yağlar ile desteklenmeyen bir diyette yağ yakımı olmuyor ;)

Size Karatay beslenmesine geçmenizi tavsiye ederim :)

Hem yağlarınızdan kurtulur hem de sağlıklı yaşarsınız ;)

onurr_535 ve Azi bunu beğendi.
  3. Cyrax

Cyrax Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Dostum haklısın muhakkak,ben iyi hacim yaptığımı düşünüyorum ama yağlar malesef onünü kesmiş durumda, şuan hangi yolu izlyeceğimi şaşırmış durumdayım, kullandığım yağ zeytin yağı bu arada.

4. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında günlük yediğin besinleri bi yazsan da bir baksak iyi olacak ;)

Farazi konuşmayalım, hem daha güzel yardımcı oluruz ;)

5. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Abi kardiyosuz 3 cm inceldiğini bilmiyodum helal olsun :)

ZeusS_ ve (silinen üye bunu beğendi.
  6. Knec

Knec Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Herkesin genetiği farklı o yüzden herşey herkesde işe yarıyor diyemeyiz.Bende 45dk standart kardiyolar, hiit kardiyolar eşliğinde ağırlık antremanı yapmama rağmen ayda 3cm bel ve biraz kas kaybı yaşarken, en son ağustos gibi 1 ay p90x programı ile kardiyosuz kendimi fazla yormadan ayda 5cm fln incelmiştim, kas kaybıda yaşamamıştım.

Burda çok az yağ ,çok az karb tüketerekte çok iyi kuruyan bir sürü sporcu var.

7. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Her bünye elbette ki farklı ama her bünyede ki bozukluk aynı: insülin direnci...

Bunu tedavi ettiğiniz zaman tepki vermiyecek bir vücut tanımıyorum ;)

Knec bunu beğendi.
  8. Cyrax

Cyrax Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Off gunlerde 45 dakikalik hit yapmaya çalışıyorum ama mesela 2 dk 13 hızda koşamıyorum ayaktan feci ağrı başlıyor o yüzden ilk başta 1 dk 6 hız adımladıkdan sonra 2 dk 9.5 hızda iki dakika koşuyorum 20 dakika iyi terleyerek aynısını tekrar ediyorum, daha sonra 1 dk 6 hızda yine adımladıkdan sonra 13 hızda bir dakikalık hızlı bir koşu yapıyorum böylede gidiyor 45 dakikaya kadar, şimdi doğrumu yoldayım acaba? yağ yakımında başarılı olmuş bir arkadaş söylerse sevinirim, bu arada antreman olduğu günlerde 20 dakikalık kapanış koşum var, mesela bugün bacak ve omuz antremanım var yapsammı yapmasammı diyorum koşuyu :).

Beslenme konusunda sabah malesef 8de kalkamıyorum gece 4 de uyayabiliyorum düzeltemedim düzenimi 12 gibide kalkıyorum durum vahim anlayacağınız, kalktıkdan sonra 6 yumurta 2 sarı, olmak üzere beyazlarını tüketdikden sonra basit karbo alımı yaparım, antreman öncesi öğündede yine karbo, mesela princ haşlarım, veya patates, yanında kırmızı et olmazsa yine 5,6 yumurtayı indirirm, antreman sonra çok az miktarda karbo alımı ile tavuk göğsü menum, bir öğün daha yaparsam yaparım yapmazsam gece 6 tane yumurta beyazı yada whey alır yatarım.

Şimdi bu konuyu açmamda en büyük beklentim öneri, çunki şu yağ belde olmazsa çok iyi olmazmı :), kısaca derdim yağlar, claya başlamayı düşünüyorum şimdide.

9. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Yazdığın beslenme den çok bir şey anlayamadım çok yüzeysel geçmişsin; karbo alırım diyorsunda hangi karbo olduğu o kadar önemli ki...
    Patatesler, pilavlar, ekmek ne kadar tüketiyorsun hiç değinmemişsin bile...
    Yani bunlar olduğu sürece o göbek gitmez!

Benim tavsiyem şudur; karatay beslenmesini dene ;)

Terkedilecek Kh lar: Her türlü ekmek, her türlü unlu gıda, her türlü şekerli gıda, meyveler.

Bunun yerine tüketilmesi serbest Kh lar: Kepek yada tam tahıl ekmeği günde 2 dilimi geçmiyecek şekilde yada mümkünse hiç tketilmesin, bulgur pilavı, kurufasülye-nohut, her türlü salata yeşili, her türlü sebze yemeği, fındık-fıstık-ceviz.

Karbo alımını bu şekilde değiştir bakalım sonuç alacakmısın ?;)

Birde tereyağı ile zeytin yağından hiç kaçınma ;)

Bunu bir dene :)

10. Cyrax

Cyrax Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Tamam dostum, karbo bıldiğimiz şeylerde patates,princ,makarna, ama haşlanmış patatesin ne riski olabilirki?, meyve alımı sıfıramı indireyim?

O zaman tavuğu,yumurtayı, zeytin yağından kızartmam çokda riski değil?

Bu arada vücutu genelleme olarak nasıl buldun?, sırt,omuz en iyi bölgelerim oldu, eksik göze çarpan noktaları söylersen sevinirim, birde yağ oranım çokmu fazla? :)

Son düzenleme: 18 Ocak 2012
  11. Knec

Knec Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Karbolarıda hangi öğünlerde aldığımızda önemli.Sabah kahvaltı ve 3 saat sonraki öğünde al, sonra antreman yapıyorsan antremandan sonra sadece protein tüket

Olabildiğince 0 şeker tüket, karbonhidratları kompleks tüketirsen fazlada acıkmazsın zaten.

Birde yağ yakımını arttırmak istiyorsan gün içine yayarak günde 3-4 fincan kahve ve yeşil çay hem enerji verir hemde yağ yakımını arttırır.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ya-yak-m-ama-l-t41938.html?t=41938
    Geçen yaz 1 aylığına şöyle bir diyet yapmıştım 5cm fln incelmştim belden, örnek olması amacıyla bakabilirsin.Ben biraz ağız tadı olmayan biri olduğum için lezzete değil, vücuda ne yarar sağladıklarına bakıyorum :).

12. Cyrax

Cyrax Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Eyvallah knec, sabah illaki yumurtanın yanında karbo alımı en fazla olan öğünüm antreman öncesi ile, ama artık onun dışında 0a çekicem, aldığım en fazla karbo haşlanmış princ ile patates di.

Bu arada birazda bacak ve omuz antremanım var, koşu yapsammı acaba daha sonra 25 dakika :)

13. Knec

Knec Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Bacak günü kardiyo yapma bence, zaten yorgun bacaklar birde kardiyo yaparsan diğer gün bacaklarda biriken fazla laktik asitten dolayı çok yorgun hissedersin kendini

14. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi Kh lar 2ye ayrılıyor; glisemik indeksi düşük yada kısaca yavaş Kh, ve glisemik indeksi yüksek yani hızlı Kh lar...

Orada yasak diye yazdığım ekmek, makarna, patates, meyve... bütün bunlar hızlı Kh dır yani kana çok hızlı karışırlar!
    Kana birden bu kadar ani şeker yüklendiği zaman hemen ardından insülin dediğimiz hormon salgılanır ve bu şekeri kanda azaltarak önce karaciğere oradan da yağ olarak göbeğe yollar...
    Bu döngüye insülin direnci denir ve metabolik bir bozukluktur, yağlanmanın da obeziteninde asıl sebebi budur.

Ayrıntılı anlatacak olursak: Hızlı Kh yersen ardından insülin salgılanır, insülin kandaki şekeri tamamen aşağı çekmez bir miktar indirir fakat indirdiği için elin ayağın titrer canın tekrar şekerli yada tahıllı bir şey ister, sende gidip yersin tekrar kana çok fazla şeker yüklenmiş olur fakat bu sefer öncekinden daha yüksek bir seviye görür, insülin tekrar bir miktar indirir tekrar göbeğe bir miktar daha yağ yollarsın ve tekrar acıkırsın...
    Bu döngü böyle sürer gider, işte bu bozukluğa insülin direnci denir!

Uploaded with ImageShack.us

Tek tedavisi de hızlı Kh ların tamamını terketmek (yani önceki iletimde yasak diye yazdığım) onun yerine yavaş Kh yemek (serbest diye yazdığım)

Yavaş Kh lar içerdikleri şekeri kana çok yavaş yavaş verirler, aynı uzun aralıklarla böyle püskürtür gibi...
    Bu şekilde verdikleri için vücut panik olmaz ve insülin salgılanmaz, kana çok yavaşça verilen şeker boşluk varsa kas ve karaciğer depolarına konur, orası da bittiyse gider farklı metabolk faliyetlerinde kullanır...
    Ama kolay kolay yağa dönüştürüp de göbeğe yollamaz!

Karatay beslenmesinin özü işte budur yağlanmaya ve metabolik bozukluğa sebebiyet veren Kh ları terkedip sağlıklı olanları yemek!
    Bunu yaptığın zaman ne kadar hareket ettiğinin günlük kaç cal alıp ne kadar yaktığının hiç bir önemi yok, vücut bu metabolik bozukluğun tedavi edilmesine cevap vererek kendi kendini optimuma sokmaya başlar yani yağlanmasını atmaya başlar çünkü o bölgelerdeki yağlanmalar zaten vücudun da istedği bir şey değil, bu yağlanmalar vücutta fazladan bir endokrin organ olarak algılanıyor!!!

Sen benim dediğimi yap, belden incelemezsen gel söv yani o derece imzamı atarım dediklerime eminim :)

Aynı Karatay beslenmesinde vurgulanan bir diğer nokta ise Kh alımını DÜZELTtikden sonra mutlaka sağlıklı yağların alımı ile diyeti destekleyin!!!
    Yani tereyağı, zeytin yağı ve omega3-balık yağları :)

Zeytinyağını bolca salatanda kullan kızartma kavlama çok doğru değil, kavlamak istediğin besini tereyağı ile kavla ;)

Vücuduna fazla yorum yapmak istemiyorum, alınma dostum ama dost acı söyler yağ oranın fazla...
    Bence ana kas gruplarını görüpte yorum yapmamızın önüne geçecek kadar fazla...

Ama moral bozma sakın, dediğim beslenmeyi kullan en fazla 3 aya temizlersin yağlanmanı ;)

Saygılar Kolay gelsin :)

onurr_535, demir00, Azi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. Knec

Knec Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Zeus söylediklerinin hepsine katılmakla beraber birşey demek istiyorum.Makarnanın glisemik indeksi düşüktür.Tam durum buğdayından yapılıyor çünkü

16. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    düşük endeksli biraz örnek alabilirmiyim yiyeceklerden...?

17. Knec

Knec Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    yulaf ezmesi, makarna, mercimek, bulgur bunlar en düşük diyebiriz.Biraz daha orta seviyelerde pirinç, patates var belki bu gruba beyaz unda girebilir.En yüksekte tabiki şeker

onurr_535 ve onbir bunu beğendi.
  18. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Makarna irmikten imal edilir her şeyden önce rafine üründür...

Karatay beslenmesinin özü rafine ürünleri terkedip bütün gıdalar tercih etmek sindirimi uzun gıdalar ile öğünler arasını uzun tutup düşük metabolizma hızında yağ yakmaktır!!!

Şimdiye kadar mesela protein tozlarının bir miktar yağlanmaya sebebiyet verdiği bütün antrenörlerce tecrübe ile tasdik edilmişti ancak neden böyle olduğu anlaşılamıyordu, bilimsel bir çalışması da yoktu...
    Ama artık beslenme hakkında öğrendiğimiz yeni bilgiler bize gösteriyor ki, illa Kh olmasına gerek yok çok hızlı sindirilen direkt kana geçen ürünler isterse protein olsun yine de yağlanmaya sebebiyet veriyor....

Eski dönem diyetçiler makarnanın vasat yada düşük gi olduğunu iddia etmektedirler, kepek ekmeğinin de aynı şekilde...
    Biz buna kesinlikle inanmıyoruz, itibar da etmiyoruz çünkü bütün gıda değildir rafine üründür işlenmiş üründür!!!

Kh ları düzgün ayırt edip, insülin direncini tedavi etmek ketojenik beslenmelerin sadece ilk safhasıdır, hemen ardından şiddetle uygulanması gereken rafine ürünleri de tamamen ayıklayıp terkedip tamamen bütün gıdalarla beslenmeye geçmektir!!!
    Bizim elimizde ki bilimsel veriler gösteriyor ki, vücut dediğimiz makina bütün gıdalara uygun şekilde inşa edilmiştir, rafine gıdalara göre değil...

Bakın Canan Efendigil Karatay hocamız bunu nasıl anlatıyor

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=xxG1d0XTFLU&feature=youtu.be[/YOUTUBE]

onurr_535, onbir ve Azi bunu beğendi.
  19. CaglarYildiz

CaglarYildiz Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    zeus belki haklısın kendin uygulamış testte etmişsin ama ben üc aydır karbonhidratı cok kesmeden vücut ağırlığımın yaklaşık 2.5-3 katı kadar karbonhidrat(tabiki komplex karbonhidrat pirinc pilavı ve makarna) tüketerek ve kardiyo yaparak hem 10 kilo verdim hemde 6cm inceldim belden. Antrenorlerimle ve bb yapan arkadaşlarımlada paylaştım bu konuyu hiçbirisi önermedi böyle birşeyi. Karbonhidratların hastalıklara yol açtığını ve zararlı olduklarını bende dinlemiştim karataydan ama cok zor bir iş karbonhidratı kesmek. Kesebilene helal olsun ben definasyon dönemi dışında kesmeyi düşünmüyorum cünkü kesmedende kilo verilip bel inceltilebiliyor bunu kendim dışında bb yapan arkadaşlarımdanda biliyorum

20. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Tabi ki inceltilebilir ama sürekli spor yaptığın için incelttin; insülin metabolizman hala daha bozuk bir şekilde kenarda bekliyor sinsi bir düşman gibi; biraz sporu bıraktığın an, biraz işin ucunu kaçırdığın an hala en iyi yağlanma adayısın, en iyi öbezite ve ona bağlı bütün hastalıkların adayısın...

Bu da her zaman aklınızın bir ucunda bulunsun :)

Söylediklerime sakın alınma sakında kişiselleştirme sadece sizin için değil, insülin metabolizmasını tedavi etmeden bırakan, Kh ları ve rafine ürünleri ayıklamadan kilo veren bütün arkadaşlar için söylüyorum ;)

Azi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş