Yağ yakım döneminde gerçekleşen diz sakatlığı, sporsuz yağ kaybı,p90x ile spora dönüş.

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve cengizsuleyman tarafından 16 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. cengizsuleyman

cengizsuleyman Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selamlar;
    2015 Ekim ayında spor esnasında (115 kg 177cm boy halimle hentbol oynarken zıplayıp şut çekme gibi bir gaflette bulundum malesef ) sağ dizimin üstüne düşünce şiddetli bir ağrı oluştu 3-4 günlük buz ve dinlendirme akabinde 1 hafta topallayarak gezip film ve mr çektirdim.
    mr ve tettik sonucu;
    !sağ arka menisküs 1. derece dejenerasyon
    !her iki dizde kıkırdak problemi baş gösterdi.
    doktorum tedavi olarak sporsuz bir şekilde kilo kaybı fizik tedavi hareketleri önerisinde bulundu.
    Uzun araştırmalar sonucu çok düzenli ve disiplinli beslenerek verilen hareketleri uyguladım.
    2015 ekim 115/45 toplam kg /yağ
    2016 ocak 98 /27 toplam kg/ yağ
    egzersiz olarak;
    aralık itibariyle sadece düzenli yürüyüş hafta/3-5 saat 2-3 km/h hızını aşmadan,
    mekik&şınav temel düzeyde gün aşırı 1-2 set & düzenli bütün vucut kas esnetme hareketleri
    ocak ayı geldiğinde doktor kontrolüne tekrar gittim, doktorum diz tettikleri sonucu 3 ay sonra tekrar gelmemi temel düzeyde squat yapabileceğimi söyledi.
    Özetle başımdan geçenler bunlar esas söylemek istediğim dizlerimdeki ağrı hissiyatı %90 oranında geçti fakat halen diz kıkırdağındaki hareketliliği ve ufak çıtırdamaları hissedebiliyorum.Vucudum artık kilo vermeye eskisi gibi tepki vermediği için ve kas kütlemin azaldığını hissettiğimden P90X antremanlarına başlamak istiyorum.(Öğrenciyim salonda spora vaktim ve param yok, evde yapılacak en etkili programın bu olduğunu düşünüyorum.)
    P90x programına ocak sonu itibariyle başlayabilir miyim?
    Doktorumun dediği gibi 3 ay daha hiçbirşey yapmadan beklemeli miyim?
    Uzun yıllar sağlıksız kaldıktan sonra sağlıklı yaşama ilk kez bu kadar disiplinli bir dönüş yapabildim .Değerli bilgi öneri ve tecrübeleriniz için teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş