Yağ Yakıcı 10 Besin

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve IGO tarafından 26 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. IGO

IGO Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Kilolu insanlar, "Kilo alırım" korkusu ile yiyeceklerden uzak duramaya özen gösterirler.
    Ancak, yediğiniz ve içtiğinize özen göstererek, kolay yoldan yağ yakmak, dolayısıyla da zayıflamak mümkün...

Çam fıstığı: Mideniz dolduğunda beyni uyaran pinolenik asit içeren çam fıstığı tokluk hissi verir, yağ yakımınıza destek olur ve açlığınızı bastırır.

Salatalık: Yüksek oranda su içermesinin yanı sıra neredeyse hiç kalori içermez. C vitamini içerir ve cilt sağlığınız için de çok yararlıdır.

Kahve: Günde 1,5 su bardağı kadar alınan şekersiz kahve, içerdiği kafeinle yağ hücrelerini daraltıyor.

Brokoli: Kendi besin değerinin yaklaşık iki katı kadar yağ yaktıran brokoli aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

Greyfurt: Tam bir C vitamini kaynağı olan mayhoş meyve, yağ yakıcı olmasının yanında tatlı krizinizi de geçirir.

Tavuk: Yağsız bir tavuk göğüsü yüksek oranda protein içerir. Tavuk; aldığınız kaloriden daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

Yumurta: Yüksek protein miktarıyla kas yapımına yardımcı oluyor, tok tutuyor ve obeziteyle savaşıyor.

Yeşil çay: Tam bir yağ yakıcı. Metobolizma hızınızı yükseltmenin yanında yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etkisi de bulunmakta.

Acı biber: Bilinenin aksine mideye zarar vermiyor. Yağ yakıyor, açlık hissini yok ediyor ve kalori yakma hızını arttırıyor.

Yağsız yoğurt: İçinde barındırdığı fazla protein miktarıyla sizi uzun süre tok tutar, kemiklerinizi güçlendirir ve yağ yakımınıza yardımcı olur.

Kaynak: Askmen

Eresbos ve egemennn bunu beğendi.
  2. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Tavugun sindirilmek icin sahip oldugu kaloriden daha fazla kalori harcattigini ilk defa duydum. Brokolide ayni sekilde daha fazla kalori harcatiyor ;) liste daha da uzayabilir. Herkes bildiklerini eklesin ;)

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

IGO bunu beğendi.
  3. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Yağsız yoğurt bir işe yaramaz. İçeriği CLA'dan yoksun. Yoğurt tüketilecekse yağlı olmalıdır ki fayda etsin.
    Greyfurt östrojen artırır. Fazlası zarardır.
    Brokoli triot hormonon yavaşlamasına sebep olabilir. Yine fazlası zarardır.

IGO bunu beğendi.
  4. IGO

IGO Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Her şeyin fazlası zarardır RaJeV :)
    Bu arada bence en kaliteli yoğurt, evde doğal süt ile kendi yaptığımız yoğurttur.
    Marketlerden satın aldığımız ve içerisinde faydalı bakterilerin bulunmadığı yoğurtların pek bir yararı olduğunu düşünmüyorum.

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yazının saçmalık olduğunu da belirtelim de bunlara inanıp bir de yağ yakmaya çalışıyor insanlar. Başlık faul bir defa, sadece kahve ve yeşil çayın yağ yakıcı olabildiğine dair iddialar var. Geri kalanların hiçbirinin yağ yakıcı özelliği yok. Acı biberin belki önemsenmeyecek kadar olabilir, ispatlanmış bir şey yok. Yağ yaktıracak tek bir şey vardır o da günlük kalori ihtiyacının altında kalori almaktır. Bu da ya kalori alımını azaltarak ya kalori harcamasını yükselterek ya da en güzeli ikisini birden yaparak olur.

Bu saçmalıkları okuyup okuyup yağ yakıcı diye yoğurda abanan insanlar var. Tavuk da aldığınız kaloriden fazla harcamanıza falan yol açmaz. Öyle olsa oturup her gün 2 tüm tavuk yiyerek ferah ferah zayıflardık.

6. IGO

IGO Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Yazıda bahsedilen gıdalardan hiçbiri ölçülü tüketildiği takdirde sağlığa olumsuz etki göstermez, aksine olumlu etkileri dokunur.
    Bunlardan en önemlisi de metabolizma hızını arttırmak ve/veya yağ yakımını kolaylaştırmak. Kısacası günlük beslenme plânınızda bu gıdalara yer vermek, sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

doxux hakkında birkaç eleştiri:
    Tavuk göğsü olarak bahsedilen yeri "2 tüm tavuk yiyerek ferah ferah zayıflardık." şeklinde yorumladığına göre, okuduğunu algılayabilecek kadar beynine oksijen gitmiyor sanırım?
    Sen bir G.T. olarak, diğer üyerin sorunlarına ve yardım taleplerine bu şekilde lakayıt yaklaşıyorsan, vay bu forumun haline.
    Ayrıca insanları sağlıklı ve dengeli beslenmeye yöneltebilecek bu çalışma hakkında yapmış olduğun "saçmalık" yorumlarından ve ukala tavırlarından dolayı seni kınıyorum.

7. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bunun yazının neresinde yazdığını ve benim nerede bunlara zararlı dediğimi alıntı yaparak göster.
    Yağ yakımını kolaylaştıracak yiyecekleri yazmaya başlarsak aylarca sürecek bir çabaya girişiriz. Neden, şundan, yağ yakmayı kolaylaştırmak için açlık hissiniz azaltmamız lazım. Bu konuda protein ve yağlar karbonhidrat ağırlıklı gıdalardan üstündür. Lifli gıdalar da lif içermeyen gıdalardan üstündür ve protein ve yağların yanında yenmelidir. Şu anda burada sayısız besinden bahsetmemiz gerektiği anlaşılmalı ancak aradan birkaç tanesini çekip aldığımızda ve yazıda hiçbir ayrıntıya yer vermeden bunlara yağ yakıcı dediğimizde (kesinlikle kahve ve yeşil çaydan, belki çok az acı biber dışında hiçbirisinin yağ yakıcı etkisi olmadığı halde) konu hakkında bilgisi olmayan, google'da yağ yakıcı gıdaları arayan birilerini yanlış yönlendirmiş oluruz. Değil sıradan vatandaş, bu foruma gelen insanların arasında bile yağ yakmanın tek yolunun düşük kalorili beslenmek olduğunu bilmeyen çok sayıda insan olduğunu göz önüne alırsak bu şekilde, tekrar tekrar söylüyorum, hiçbir açıklama yapmadan "al bak, bunlar yağ yakıcı gıdalar" demek, hele de içinde tavuğun içeriğinden daha fazla kalori harcattığı gibi gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan bilgiler vermek insanların birçoğuna sadece zarar verir.
    Doğru söylüyorsun "göğsü" kelimesine dikkat etmemişim. İfademi düzelteyim o zaman: "Tavuk göğsü de aldığınız kaloriden fazla harcamanıza falan yol açmaz. Öyle olsa oturup her gün 2 kg tavuk göğsü yiyerek ferah ferah zayıflardık." Tatmin olduysan yazıda anlatmaya çalışırken saçmalanan bilginin gerçekte ne olduğundan bahsedelim. Besinlerin termik etkisi(thermic effect of food-TEF)ne atıf yapılmaya çalışılmış. TEF besinin işlenip depolanması sırasında ortaya çıkan enerji açığıdır. Karışık bir öğünde ortalama öğün içeriğinin %10'u kadardır. Yağlar için %2-3, proteinler için %20-30, karbonhidratlar için glikojen olarak depolanma sırasında %5-6, yağ olarak depolanma sırasında ise %23 civarıdır. Kısaca 1000 kalorilik karbonhidrat yerine 1000 kalorilik yağ koymanın günlük kalori harcamasına önemli bir etkisi olmaz ancak karbonhidrat ağırlıklı bir diyetten protein ağırlıklı bir diyete geçmenin göz önüne alınabilecek kadar etkisi olur. Peki yazıda iddia edildiği gibi aldığımız kaloriden daha fazla yakmamıza katkısı olur mu ona bakalım. Kısa bir aramayla bulduğum kadarıyla 220 kalorilik tavuk göğsü TEF düşüldüğünde 169 kaloriye düşüyor. Görüleceği üzere hala tavuk göğsüyle şişmanlayabiliriz çünkü günlük alınan kalori miktarına etkisi artış yönünde. Aynı kalori miktarında çikolata ise 209 kaloriye düşüyor. En uçta iki besini karşılaştırdığımızda bile 40 kalorilik bir fark oluşuyor. Hiçbir aklı başında insanın kilo vermeye çalışırken oturup çikolataya abanmayacağını düşünürsek oturup hesabını yapacak öneme sahip bir kalori kaybı yok. Yazıda negatif kalorili yiyecekler muhabbetine atıf yapılmış gibi gözüküyor, ayrıntı verilmediği için bilemiyoruz. Hayır, negatif kalorili bir yiyecek değildir tavuk göğsü ve miktarını belirtmeden, günlük kalori alımı içindeki yerini belirtmeden "Tavuk; aldığınız kaloriden daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur." demek konuya yabancı insanları yanlış yöneltmekten başka bir şey değil. Zamanında bundan yola çıkarak "tavuk diyeti" diye bir şey de uydurulmuştu, hatta Seren Serengil'in Okan Bayülgen'in programında bundan bahsettiğini hatırlıyorum. Sonuç tabi ki dakikalarca alay edilmek olmuştu. Kaldı ki tavuk göğsünün de diğer bol protein içeren yiyeceklerin arasında TEF bakımından ayrıcalıklı bir yere sahip olmasını gerektiren bir durumu yok. Yüksek protein=Yüksek TEF=Hesaplamaya değmez.

Ukalalık yaptığımı zannetmiyorum, senin subjektif değerlendirmen. Gelişim takımı üyesi olmam da forumda herhangi bir üyeden ayrıcalıklı bir yere sahip olduğum anlamına gelmiyor. Eğer üslubum foruma uymazsa yönetim tarafından gereken yaptırım uygulanır. Ben seni bu kadar abuk bir yazıyı buraya attığın için veya üslubun için kınamıyorum. "Yağ yakıcı gıda" diye tavuğa, yoğurda abanmaktan birilerini vazgeçirebilmek için ve konuyu açmak için güzel bir fırsat oldu. Kimin beynine ne kadar oksijen gittiğini okuyanlar değerlendirir. İnsanları sağlıklı ve dengeli beslenmeye yöneltebilecek bir yazı olduğu iddiasını ise benim günlük hayatımdaki gözlemlerim doğrulamıyor. Tam tersine herhangi bir mekanizmadan bahsedilmeden "şunu şunu ye" şeklinde giden yazıların insanlara zararı olduğunu görüyorum. Hiç uzağa gitmeye gerek yok, forumda bile her gün "şunları yiyorum ama zayıflayamıyorum" şeklinde konular açılıyor. Demek ki kalori açığı yaratmanın öneminden bahsetmeyen yazılar bilgisiz insanları yanlış yönlendiriyor.

8. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    evet konunun başlığından bunu yerseniz yağ yakarsınız gibi anlaşılıyor ancak konuşmalarımıza dikkat edelim
    kırıcı incitici sözlerden uzak duralım
    igo dan talep gelirse başlığıda değiştirebilirim
    anlatılmak istenen aslında faydalı bir konu ancak başlıkla içerik çarpışması var

Sayfayı Paylaş