Yüzme-Cardio

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Striker tarafından 5 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Striker

Striker Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar malumunuz yaz ayları çoğumuzun hedefi yağ yakmak ben de tatile gidicem ve orda tek yapabileceğim şey yüzmek ve yüzmek te bi nevi cardio ama koşuyla karşılaştırdığımda daha yorucu mesela koşuda 40 dk hafif tempo bi cardio güzel bi yağ yakımı yardımcısı ama yüzmede bu dakka olayı ve şiddeti nasıl ayarlıcaz yani 40 dakka yüzemez kimse kolay kolay ve yüzme şiddeti de nasıl olucak kafamı karıştıran şey bu saygılarımla

2. cagkanyuksel

cagkanyuksel Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Graphic Designer
    Yer:
    İstanbul
    Ben tatilden yeni döndüm kendi yaptıgımı paylasıyım seninle sabahları normal tempoda 20 dk flan yüzdüm öğlen açılabildiğim kadar derine gidip yogun tempoda geri geldim cok yorulunca arada 30 sn flan dinlenerek aksamustude plajfutbolu oynadım ki ztn süper efor sarfettiriyo kumda maç yapmak.

3. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Ben 3 dk yuzup 1 dk dınlenme seklınde haftada 4-5 gun havuza gıdıp yuzuyorum ort 2 saat..Bende merak ettım sımdı yuzmeyı cardıo olarak yapıyorsak en etkılı sekılde nasıl yaparız??..

Son düzenleme: 5 Temmuz 2009
  4. whatismatrix

whatismatrix Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yuzmek bildigim kadariyla kirmizi kaslari uzatir , yani aslinda body building yapanlarin cok sik yapmamasi gerektigini biliyorum , ama bulk olduktan sonra kardiyo + yuzmede cok guzel sekil verir diye biliyorum , tecrubeli arkadaslar vardir belki ....:)

5. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bakalım yonetıcılerden hocalardan cevap beklıyorum ben..

6. Whiteside Impreza

Whiteside Impreza Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Antalya
    Nabız ölçer saat alın su geçirmeyen.Bununla birlikte yaşınıza uygun nabız aralığı ile serbest still yüzün 1 saat maximum.

7. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Pekı nıye max 1 saat?..

8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Yüzmenin onlarca çeşidi vardır.
    Farklı stiller farklı kas gruplarını çalıştırdığı gibi, yüzme temposu da idman hedefini belirlemede önemlidir.

Genel anlamda yüzme birçok kası aynı anda çalıştıran bir kardio egzersizidir ve diğer aerobik sporlarda olduğu gibi kas gelişimi sağlar.
    (Çalıştırılan kas kaliteli beslenme ile gelişir)
    Her ne kadar yüzme dışında ağırlık idmanları da yapsalar, yüzücülerin bazı kaslarının diğer bölgelere göre daha fazla gelişmiş olduğunu görürüz, çünkü bu bölgeler (kanat, bacak ...) daha fazla etkiye maruz kalan bölgelerdir.

Yüzmenin vücut geliştirme ile ilişkisi diğer aerobik çalışmaların vücut geliştirme ile olan ilişkilerinden çok farklı değildir.
    Temel amacı kas geliştirmek olan ve bu neden vücut geliştirme yapan sporcular, aerobik her türlü kardio çalışmasını kas gelişimlerini engellemeyecek ölçüde ve zamanda yapmalıdır.
    (İdman dışı günler, kısa süreli egzersizler)

Bu bağlamda aerobik çalışma olan yüzmenin süresine haddinden fazla artırınca da kasların katabolik etkiye maruz kalması kaçınılmazdır.
    Yüzmede aynı anda birçok kas çalıştığından bu etkilerin daha fazla olması ve kasların dinlenme ve yenilenme süreçlerini sekteye uğratma ihtimalinin yüksekliği doğaldır.

Bulk olduktan sonra define görüntüye ulaşmanın formülü uygun bir beslenme programıyla desteklenen yağ yakımı çalışmalarıdır.
    Bunun için yüzme de, koşu da, bisiklet de yapılabilir.
    Önemli olan kasları keserken kas yıkımı sınırını aşmamaktır.
    Bu ise kardio egzersiz sürelerinin çok iyi ayarlanması ve beslenme programlarının buna uygun olarak desteklenmesi ile gerçekleşir.

burakula01 bunu beğendi.
  9. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Konu koşudan açılmışken sormak isterim; 40 dakika non-stop koşu mu bahsettiğiniz ?

Ben o kadar dayanamıyorum; hafif tempo koşuyorum aslında ama çok güçlü değilim, bu konudaki önerilerinizi bekliyorum...

10. faraklit

faraklit Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Kisa surelik tecrube

Yaklasik uc ay once yuzmeye basladim. Ikimizinde kilo problemi oldugu icin genelde oda arkadasimla beraber gidiyorduk. ( ben daha oncede yuzerdim ama daha cok keyfi)

O hem bende daha iyi bir yuzucu oldugu icin hemde sevdigi icin bana gore cok daha fazla yuzuyordu; ortalama bir bucuk saat benimkisi ise otuz dakika ve uc dort turda dinlenme o ise kesinlikle dinlenmiyordu genelikle gece saatlerinde gittigimizden ben yuzme sonrasi protein alimi yapiyordum.

Iki ayin sonunda (ben ayni zamanda birinci ayin sonunda vg ye basladim) benim omuz ve sirt cok cabuk sekillenirken onda direk over traning olarak ne kas ne bi sey kaldi direk kemikler beli oluyordu.

Ayrica cok kisa zamanda cok fazla kilo kilo kaybetmeme ragmen deri sarkmasi hemen hemen hic olmadi bunuda buyuk oranda yuzmeye bagliyorum.

11. Whiteside Impreza

Whiteside Impreza Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Antalya
    Katabolik duruma düşmemeniz için..Misal olarak yağ yakımı prgramları yada cardionun 45-60 dakika arası olması gibi..

12. kc551

kc551 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yüzme ile kilo almak için ne yapmamız lazım peki ?
    Hemen Hardline ProGainer 4,5 kg kullanarak 2 aydır düzenli yüzüyorum.
    Ancak merak ettiğim bir olay var nasıl yüzmem lazım ?

Uzun mesafe ? kısa mesela ? ve kaç dk yüzmem lazım ?

Ayrıca bodybuilding hareketlerini de yapıyorum yüzmeye gitmeden önce sırt vs. doğru mu bu ? Eğer değilse ne zaman yapmam lazım ? 5 kg var sadece dambıl. kaç set kaç defa yapmam lazım
    Teşekkürler

Sayfayı Paylaş