Wing Tsun Eleştirisi.

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve derkrieger tarafından 21 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 46 üye.
  1. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    lakayt makayt sen işin özüne bak.
    sen burada yaz, yazın üzerine sorulan soruları da cevaplama, bol keseden at oh ne ala, sonra (hakikaten iyi niyetlerle yazılan ) bir kelimeden işkillen ve tehdit et.
    güzel, yakışır.
    başıma dert açmanı rica ediyorum.
    adımı da biliyorsan EBye verebilirsin, ne var ki bunda? Boztepe hocanın zamanı olsa eminim bu denilenleri en azından dinler. Hakaret yok bir şey yok yani.

2. KeoS

KeoS Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    28
    uzun sureden sonra foruma yazdigim ilk mesajim cunku bu kadar dikkat cekici bir konuyla karsilasmamistim oncelikle butun yazilanlari okudum ve suana kadar hicbir dovus sporu egitimi almamis olmama ragmen insanlarin ruh beden gelisimini saglamasi gereken bir isin bu derece ticarete cevrilmis olmasi beni gercekten dusundurdu ve soguttu zaten suana kadar yetenegin, kendini adamanin deilde paranin on planda oldugu hicbir sistemde yer almamis biri olarak ilk mesajda insanlarin somuruldugunu acik secik gosteren bu spor daliyla ilgili olumlu hicbir dusuncem kalmadi

derkrieger bunu beğendi.
  3. brk_izmir

brk_izmir Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    emin boztepe'nin dün gece gelen başka bir cevabı ...( bazı cümleleri yumuşatıyorum ben , daha sert bir dil kullanmış kendisi )

'' Bunlar Kıskanç insanlar .
    Madem 10 kişi Seminerime ( 80 ) talebelerim önünde gelmişler nedn Dövüşe başlamadılar?
    Salih Avcı :) benim Talebem değilise neden kendisini hep savunuyo?.
    Gracie ler 10 kişiye Meydan okudular neden hiç birisi ile Dövüşmediler?
    Bu tür dedikodulara canımı sıkamam ..

Dai-Sifu Emin ''

4. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    Gracie'ler daha neyi kime ispatlayacak?
    Onlarca yüzlerce maça çıkmış adamlar bunlar. Hepsinin de videosuna ulaşabilirsiniz,
    senin Dai Sifu'n ne yapmış?
    Ne yapmış da savaşçı modunda konuşabiliyor?
    Kendinden 23 yaş büyük bir adama saldırıp onu yere atmak ve sonrasında da elinden kaçırmaktan başka tabii ki?

:)

Salih Avcı kendisini neye karşı savunuyor? Savunması ile öğenci olup olmaması arasında ne ilişki vardır? Ne alaka yani? Şunu da ekleyeyim o zaman, diyelim ki öğrencisi, şu an Alman gardiyan ve polislerini Salih Avcı eğitiyor, Boztepe değil. Resmi kurumlarla en uzun süreli ve kapsamlı ilişkiyi kurmuş adamdır Avcı. Demek ki boynuz kulağı geçmiş, ne dersin?

Emin Boztepe'yi gerçekten çok kıskanıyorum, geceleri gözüme uyku girmiyor, şöyle yaşlı bir WT hocası bulsam da üstüne atlasam diyorum. Amaç tanınmak değil mi?
    Yoksa Helio Gracie'ye (RIP) meydan mı okusam ne?
    :badgrin:

Berkthagar bunu beğendi.
  5. brk_izmir

brk_izmir Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    senin emin boztepe'yle ne alıp veremediğin var bilmiyorum ama belli ki zoruna gitmiş bazı şeyler , bi çekememezlik bi rahatsızlık var ... git daha iyisini yap da göster insanlara , ibret alsın herkes , değiştir istemediğin şeyleri , yapamıyorsan da mevcut olana alıştır kendini , laf atmayla bir yere varamazsın ...

6. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    ne lafı ne kıskanması ortada balon söndürme durumu var.
    bu olaylardan maddi menfaatim olmadığına göre ve hocalık falan da yapmadığıma göre kıskanmak çekememek çok da applicable değil benim için, alakası yok yani.

bu geyiklerin bitirilmesine vesile oluyoruz naçizane.
    yakında gerçek dövüşçü ve sporculardan olmayanların esamesi okunmayacak Türkiye'de emin olabilirsin.

son olarak; şurada yazdıklarımın hangisine yalan yanlış diyebilirsiniz? ben diyeyim hiç birine, sonra ad hominem, bana kötü niyet atfet.
    yahu bana ne EBden, sadece EBnin sözü geçen bir dövüşçü olmadığını bilin yeter. (çünkü hocanın dövüşü mövüşü yok !!!)
    Ha olamazmıydı? WT yapmasa olurdu, şanssızlığı Kernspecht ile tanışması olmuş, keşke Gracie'lerin veya başkasının öğrencisi olabilseymiş.

7. brk_izmir

brk_izmir Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    peki bu kadar şey söylüyorsun da bunları ispatlayabilecek misin ? neye dayanarak söylüyorsun ? söylediklerini ispatla da sana inanalım ... bu olaylar olduğunda ordamıydın ? yada video kaydı falan mı var elinde ? ajanların mı vardı ? sen mi vardın orda ? açıkla bir şekilde , ben emin boztepe'yi dövdüm desem mesela , ağzını burnunu kırdım desem , kim inanır ? şu an sen de aynı pozisyondasın ... sadece paldır küldür bişeler anlatmaya çalışıyorsun ama emin ol kimse bunlara itibar etmez ...

8. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    hahah
    daha ne ispatı koyacağım, her yerde ispat, her yerde, aralarında EBnin kendi görüntüleri de olmak üzere, delil.

Şu Gracie olayında mesela faxların çekildiği numaralar dahi mevcutken daha ne delili istiyorsun.
    Merak etme sen buna inanmak zorunda değilsin ama inanan, daha doğrusu ikna olan o kadar insan varki.. (çünkü mesela inanmak ile ilgili değil, mesele iman değil ciddi ve delillere dayanarak hakikatlerin ortaya çıkarılmasıdır)

peki madem delil peşinde bir arkadaşsın;
    sor bakalım EBye hep ilan ettiği 300 kavgasının delili nerededir?
    Eğittiği ÖKların delili nerededir? (seminer falan vermişliği var eyvallah)
    yer dövüşünü kimden öğrenmiş?
    Cheung'i dövdüğü yerde hangi WT tekniği kullanmış? (ne WTsi yahu, bildiğin judo-güreştir orada yaptığı) (ne yani videoya da mı inanmayalım?)

kaldı ki şahsen yaşadığım, tecrübe ettiğim şeyler de var, buna sen inanmayabilirsin, e ama kusura bakma da, bırak da ne yaşadığımı, ne duyduğumu senden daha iyi bileyim, müsaade edersen.

şimdi sana iyi günler, EBnin (öğrencisi olmayan) dostu (!), her kimsen artık.

9. kutlukan

kutlukan Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    73
    Olimpik olmayan spor dallarının yapılmasının tek sebebi buna dövüş sporları da dahil bir kazanç elde edebilmek ya da kişinin kendi egosunu tatmin edebilme ihtiyacıdır...Herkes yaptığı işten para kazanmak ister ve ticari olarak bunu pazarlamayı becerirse kazanırda burda tartışılan ve eleştirilen ticari boyut olmamalı bence,sonuçta tüm dövüş sporu dallarında ekleyebileceğiniz hareketler sınırlıdır,felsefesi falan işin hikaye kısmıdır...Kimse dövüş sporlarını felsefesi için yapmaz en azından benim çevremde böyle...Konu kişisel kavgaya dönmüş gereksiz yere polemik yapıp birbirinizi kırmayın günümüz dünyasında her şey ticarettir....

10. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    derkrieger ve brk_izmir karşılıklı tartışıp birbirinizi yönetime şikayet ediyorsunuz.!!

karşlıklı tartışmanızı forumda değil ya pm ile ya da başka iletişim yöntemleri ile hallediniz!

saydam bunu beğendi.
  11. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    derkrieger adam lazımsa gelirim :)

derkrieger bunu beğendi.
  12. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    Bir arkadaşımın konu hakkıdaki yazısıdır;
    bir de bu var;

Son düzenleme: 22 Ağustos 2010
  13. dominic

dominic Üye

Beğenileri:
    213
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Vienna-Turkey
    WT'yi para tuzağı haline getiren insanlar yüzünden WT'yi suçlamayalım. organizasyonlarda seminerlere girmeyenlerden bilgilerini ,sistemin detaylarını saklayan fahiş fıyatlara hayaller satan bir titan zinciri mevcuttur.
    Burada kimseyle sistemlerin birbirlerinden üstünlüklerini veya eksik yanlarını tartışma gibi bir gaflete düşmeyeceğim.
    Der Krieger'in yazdıklarının çoğuna katılıyorum. WT camiasının en önemli problemleri konusunda büyük bir çoğunlukla hem fikiriz.
    Bazı arkadaşlar WT’deki tekniklerin sayısının çokluğunun faydadan çok zarar getirdiğini söylüyorlar. WT’yi cazip kılan en önemli unsurlardan bir tanesi teknik zenginliktir.
    Gerçek bir dövüşte hangi savaş sanatıyla uğraşırsanız uğraşın kullanacağınız teknikler bellidir ve ben herkese temel teknikler konusunda uzmanlaşmalarını tavsiye ediyorum
    Gerçek bir kavgada en basit uygulanır ve ortak teknikler direk,kroşe,aparkat,lowkick, diz,dirsek kombinasyonları uygularsınız. Fakat teknik çeşitlilik insanın zihnini rahatlatmaktan tutun da, sanatı daha da eğlenceli hale getirmek ve insanın ufkunu, açmak gibi birçok işleve sahiptir.
    Her insana yıllarca 40 veya 50 tekniği çalış diyemezsiniz. Kimi insanlar çeşitlilik isterler, farklı formlar,sentezler ararlar WT’deki bu çeşitlilik benim ve bir çok kişinin hoşuma gidiyor ama tekrar belirtmeliyimki en önemlisi temel tekniklerdir.
    WT’yi sadece zincir yumruktan ibaret görmek büyük bir yanılgıdır. Low kick,dirsek , diz vuruşları, kroşe, direk gibi önemli teknikler içerir unutmayalım.
    Klasık wt'de lat sao'nun olmaması veya yer dövüşünün olmaması wt'nin kötü olduğu manasına gelmez. örnek muay thai ve Kick Boks'da da yer dövüşü yoktur. Bir eksiklik hissedilmiş ve biri tarafından WT’ye eklenmiş. Yer dövüşü olmayan sistemleri eksiklikle suçlamak abes bir iştir. Her sistemi ortaya çıkaran insanlara sunan birileri vardır ve o sistemi öğrenen,icraa eden sonraki nesillerden bazı insanlar sistemlere eklemeler yaparlar yada lüzumsuz gördükleri şeyleri sistemden çıkarırlar.
    Az da olsa yer dövüşünde bir şeyler bilmek hiç bilmemekten iyidir. WT tekniklerinin bir kısmını gerçek kavgada uygulamayabilirsiniz ama size bir strateji gösterecektir.
    WT'nin kendine has yumrukları zincir yumruklar, rakibe fazla açık vermemesi açısından oldukça kullanışlı ve güçlü yumruklardır. Yeter ki yumruğu doğru zamanda ve doğru atın. wt yumrukları bundan ibarettir,dünyanın en etkili yumruğu budur demek büyük bir yanılgıdır. Biri yıllarca wt’nin klasik zincir yumruğunu çalışır,vurduğu zaman ciddi hasara yol açar,bir diğeri direk sanatında uzmanlaşır o da gayet güçlü vurur. Kime ve neye göre en iyi yumruk tartışmalı bir konudur.

İnsan ancak aciz duruma düşerse gerçek kavganın ne olduğunu algılayabilir. Yıllarca antrenman yapmış ve kimsenin yüzüne güçlü bir darbe atmamış veya güçlü bir yumruk yememiş wt'cinin veya başka herhangi bir sistemin icracısının sokakta başarılı olacağına kesinlikle inanmıyorum. Çünkü sokakta dövüşmek bambaşka bir psikolojik, fiziksel hazırlık ve yeterlilik gerektirir. Aikido'da siyah kuşak sahibi bir adamın dirsek darbesiyle yerden kalkamadığını şahit oldum.
    Tüm bunların yanı sıra ne kadar antrenman yaptığınız,kendinizi nekadar geliştirdiğiniz önemlidir. haftada 4 saat çalışan birisiyle, 16 saat çalışan eşit olamayacağı gibi.
    Gerçekçi olmak gerek,yoksa bedeli çok ağır ödenir. vurmaya alışmamış el gerçek kavgada vuramaz,darbe yemeyen kavgada darbeye dayanamaz. WT sert ve gerçekçi antrenmanlarla etkili olur. usatalar Ne demiş “En iyi savunma, o anda orada olmamaktır”. Hangi sistemle uğraşırsan uğraş günde en az 3-4 saat idman yapmazsan profesyonel adamlarla dövüşürsen işin kötü demektir.

Berkthagar ve kutlukan bunu beğendi.
  14. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    Dominic hocamın yadıklarına aşağıda cevap veriyorum, koyular benim cevaplarım oluyor;

Istanbul'da Burak Değer Biçer ve Ertan Balaban MMA antrenmnaı başlatmış, bir de onları deneyin bakalım üstatlarım, aradaki farkı ve her mesafede etkinliği bizzat tecrübe edin derim, ne dediğimi de iyi bilirim.
    veya Nedret Kılıç hocadan GERÇEK IPMAN sanatıı öğrenebilirsiniz, hatta mümkünse tecrübeli WTcilee tavsiyederim ki gidip bizzat farkı yaşasınlar, onlar daha iyi değerlendirir zannındayım.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 04:29 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 04:11 ----------

hocam bir de şu yazınız vardı, ne zamandır cevap vermeyi istiyordum.
    şimdi; ticaret var ticaret var. uygulaalara göre kazanılan piyasa güvenilirliği ve de müşteri memnıniyeti var.
    ve tabii ki tüketicinin korunması diye bir trend var.
    dolayısıyla bilgi çok önemlidir (tam rekabetin sağlanması için de önşarttır piyasa bilgisi). burada bu yazılanları bu bilgiyi sağlamaya yönelik eylemler olarak görmek şarttır.
    silahlardan örnek verelim;
    Walther'in silahları 1500 dolardan mesela gidiyor gavur ellerde, bizde biraz daha abartıyorlar, 5-10 000'e çıkıyor.
    neden mesela Kırıkale bu fiyata gimez?
    Çünkü belli bazı veriler var, kalite ve güvenilirlik için yapılmış objektif testler var.
    ticartei iyi yapan kazanır üstadım. demek istediğim odur, taekwondo bir ara çok yaygındı USde AMA şimdi sadeec soccer-moms ve de çocukları için ugun bir boş-zaman aktivitesine inmiştir. gerçekten dövüş öğrenmek isteyen BJJ veya MMA yapmaktadır hem de 200 dolara varan aylıklarla.
    buna laf eden var mı?
    olamaz. BJJ işte bu kalite ve ispatlanabilirlik neneiyl "daha güvenilir"dir ve u yüzden pahalı olması da normaldir.

neticede WT 10000 dolara satılan kırıkkaledir, BJJ-MMA ise 15000 dolara satılan S&W. (Hoş Muay Thai ise 5000 dolara satılan Glock'dur şu artlar altında) (yoksa tüm tabancalar aşağı yukarı aynıdır; tetik kabza namlu vs..)
    sence hangisi daha ucuzdur?

Son düzenleme: 23 Ağustos 2010
    erlik bunu beğendi.
  15. qadir

qadir Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    brk izmir
    şu emin boztepeden gelen cevap mailinin screenshotını buraya yüklersen sevinirim.
    beklerdim ki bu iddialara öyle bir cevap versin ki kafalardaki bütün şüpheleri bitirsin. madem 30 yıldır sifu bu tür eleştirilere açık olacak ve gerekli cevabı verebilecek.
    eğer cevap buysa içimde ki wing tsun kung fu merakıyla beraber e.boztepe hayranlığıda bitmiştir.

derkrieger bunu beğendi.
  16. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    Wing Chun'a olan hayranlığınız bitmesin hocam, İstanbul'da orijinal VT (WT değil hocam) öğreten Nedret Kılıç varken hele bence o hayranlığı yeniden körüklemenin tam zamanıdır.

internettten googledan ısrarla arayınız isteyiniz :)

http://www.wongvingtsun-tr.com/

Nedret Kılıç'ın Facebook'da da grubu vs. var, bu adam GERÇEK sanatı öğretmektedir, ben kefilim (bu ne demekse şimdi, artık herkes rahatlıkla gidebilir, hah derk de kefil oldu :) )
    ama hakikaten kefilim bu adam SAHİH Ip Man sanatını öğretmektedir.
    gidin görün
    PS: NK ile hiç bir ortaklığım vs. bulunmamaktadır, şu an saece judo yapan bir eski WT-zedeyim.

17. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    b u m p .

bench_O

18. qadir

qadir Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    derkrieger bahsettiğin hocanın antrenman salonu bana oldukça uzak.
    ayrıca wt içimde ukde olarak kalacak gibi görünüyor. birazda arkadaş gazına başlayacaktım. yıllardır olmadı gitti :)
    bundan iki üç sene evvel ebmas sifusu cemil uylukçuya ağırlık çalıştığımı ve serilik gerektiren wt yi bir arada götürüp götüremeyeceğili soran bir mail atmıştım. kendisi sığ bir şekilde beni kursa davet etti ama istediğim cevabı alamadım.

karate dönemlerinde izlemek için gittiğim bir ebmas antrenmanında 120 kilo olduğunu düşündüğüm göbekli sifu amcanın öğrencisine "adam badicidir mesela karnına wursan işlemez kasıklara çalış" gibi denyoca bir laf işittim. o anlık için rafa kaldırdım wt isteğimi.

başka yerde yazmıştım onu da alıntı yapayım. bahsettiğim ebmas değil.

kısacası hocam o kadar araştırdık ettik karşımıza her defasında son derece bilinçsiz, profesyonelliğin milletin cebindekine göz dikmek olduğunu sanan insanlar gördük. internetten okuduğum kadarıyla dünyanın her yerinde bu böyle.

derkrieger bunu beğendi.
  19. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    Qadir hocam,
    İstanbul'u maalesef pek bilmem ama
    Timur Ahenk hocadan Bahad Zubu Kali öğrenebilirsin, Cumartesileri Ortaköy'de buluşup çalışıyorlar.
    Seçkin Köknar'dan JKD olabilir. Çok iyi kalender adamdır, tavsiye edilir, Tai Chi ve de Wudang Kung Fu'su dahi bilir, yapışmak lazım derim.
    Ercan Gürgöze'nin Taksim'de Muay Thai antrenmanı var.
    Tarık Ateş JKD öğretir, o da iyi, ayrıca escrima da öğretir.
    bu stiller sana iyi gelir, bünyeyi de bozmaz, hem sopa hem de çıplak dövüşmeyi öğrenirsin. (Muay Thai hariç tabii üstadım)
    Hocam, orada sağlam ve de kariyerli bir taekwondo salonu yok mu yaw?
    TKD evet sokak için "ideal" değildir ama sağlam bir hocanın yanında, doğru bir odaklanma ile sokağa da hazırlar adamı, çok iyi de antrenman verir.
    Tam vuruşlu karateyi tavsiye edeceğim ama her hoca ile açlışılmaz o. eğitimli akıllı bir adamdan almak lazım. İlhan Yatkın Kyokushin için iyi bir isimdir.
    Bülent Büyük de iyi bir karatecidir, Enshin çalışıyor galiba.
    Son olarak, GSİM'den boks kickboks judo TKD Shotokan eğitimini de çok ucuza almak da mümkündür.

qadir bunu beğendi.
  20. qadir

qadir Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    derkrieger
    türkiye'de jeet kune do'nun j sini bilip milleti eğitebilecek bir tane adamın bile olduğuna inanmıyorum. belki gereksiz bir ön yargı bendeki bilemiyorum. zaten bir kaç sene evvel onuda araştırdım sağlam olarak istanbula en yakın adapazarında eğitim veren birileri vardı. haftanın iki günü işinden gücünden sosyal hayatından zaman ayır atla trene git uzun iş. alacağım eğitime değer mi? tabii ki değmez.
    karate do mevzusuna gelince. daha önce shotokan yaptım.bu tekniğin kontak konusunda büyük sıkıntıları war. en az bir onbeş sene istiyor karateciyim diye bilmek için. ha haftada 2 gün do joda takılmalık yapılabilir o ayrı. çünkü karate son derece eğlenceli.
    taekwondo biraz olimpik bir olay ve bağlılık istiyor. bu konuda derin tartışmalarım oldu çevremdekilerle. tekniğin güzelliğinden şüphem yok. kullanılabilirliği ne derece bilemem.
    kick boks muay tai vs dallarda esneklik gerektiren aynı zamanda yüksek efor sarfedeceğimiz bir spor. vücut geliştirmeyle yürütülmesi imkansıza yakın işler bunlar.
    hocam göründüğü üzere dövüş sporlarından caymam için tonla bahanem war :evil:
    isteğim kung fu ve alt katagorileri. o çocukken izleyip 70lerin 80lerin ne kadar amatörcede olsa etkileyici dövüş filmlerinde "işte bu" dediğimiz olay bir nevi. (yanlış anlaşılmasın işin felsefik boyutuna inip mantisin maymuna üstünlüğü gibi mala bağlamadım)
    hocam soru şu madem daha önce wt ile uğraştın wing tsun, jkd, kung fu vücut geliştirmeyle ne derecede etkili şekilde beraber götürülebilir? sağlam refleksler ve esneklik için kütle arttırımı antrenman zararlımıdır. aynı soru tersi içinde geçerli.

edit:camil uylukçudan alamadığım cevabı senden almayı umuyorum

Son düzenleme: 25 Eylül 2010

Sayfayı Paylaş