Whey ve Soya Proteinleri arasındaki farklar?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve El Mariachi tarafından 31 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. El Mariachi

El Mariachi Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Arakdaşlar hayvansal ve bitkisel proteinler hakkında avantaj dezavantaj konsunda bilgi verebilirmisiniz. mesela 1:1 oranında whey ve soya proteini kombine etmek istiyorum araştırdığıma göre soyadaki amino oranı whey den daha yüksekmiş peki protein alımını soya ile desteklersek daha hesaplı olmazmı?

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
  3. cappi

cappi Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Soya proteinini amino profili olarak üstünlüğü yok, daha doğrusu özellikle izole whey proteine göre büyük dezavantajı var diyebiliriz..
    Yine de lösin ve arjinin bakımından zengin bir protein kaynağı soya proteini, etten de ucuz ayrıca..

Kullanımı hakkında hala tartışmalar var..Yapılan akademik çalışmalarda antrenman sonrası yıkımı önleme ve anabolizmayı artırmada performans olarak wheyden eksik olmadığı kanıtlanmış..Testoyu azaltması hususunda ben doğru dürüst bir bilimsel açıklama bulamadım ama böyle bir genel yargı var body dünyasında,doğru mudur bilemiyorum..
    Günde bir ölçek içilebilir bana göre..

4. firebird

firebird Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    0
    Universalın soyalı proteininden içmiştim geçen sene ve içtikten sonra damağımda sanki kaymak gibi bir yağ birikiyordu ve ben buna bi türlü alışamamıştım :) (canım paso puding çekiyodu)

5. efe kurtyılmaz

efe kurtyılmaz Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    antrenör
    Yer:
    izmir
    hangi protein tozu

temel bilinrn vücuda en yarayan proteinin whey olduğu.saflık derecesi arttıkça fiyatıda artıyo.günde 3kup whey yerine 6-8cup soya protini alsak nasıl olur.hardline nin soya ve whey proteinlerinin amino oranlarına baktım çok yakın,proteinin temelini tavu yumurta.sütten alıyorsak.vücuttada protein sentezi arttırıcılar varsa.maliyet açısından3cup whey yerine6-8cup soya proteini alsak daha çok protein almış olmazmıyız.üstadlardan bilgi bekliyorum

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    efe kurtyılmaz

Açtığınız konuyu bu başlığa taşıdım.
    Buradan devam etmek daha uygun.

efe kurtyılmaz ve saydam bunu beğendi.
  7. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    İzlediğim bir programda profesör, soya proteinini yere göğre sığdıramıyordu. Kırmızı etlerin kansere yakalanma riskini arttırdığını soyaların ise içlerinde bulunan adını hatırlayamadığım bir madde sayesinde kansere karşı etkili bir koruma özelliği olduğundan bahsediyordu. Soya proteini içerik olarak da oldukça zengin. Bir ara ben de soya proteini almayı düşünüyorum açıkçası.

8. gokhanibec

gokhanibec Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    kastamonu
    soya proteini hakkında uzun süredir kafama takılan bir husus var ve sizlerle de paylaşmak istedim, şöyle ki, bilindiği gibi dünya üzerinde en çok genetik yapısıyla oynanan besinlerin başında mısır ve soya geliyor, bu şekilde değişime uğratılmış besinlerin organlara verdiği zararın yanısıra kanserojen etkisi de artık herkesçe kabul ediliyor hatta bu genetik teknolojinin başını çeken israil de genetiği ile oynanmış besinleri uzun süre kullanan kişilerdeki yetmezliklerin organ nakli ile tedavi edilmeye çalışıldığı da yaygın bir söylenti

Buradan hareketle acaba protein tozu elde edilmek için kullanılan soyanın genetiği ile oynanmış ise elde edilen proteinin faydasından ziyade zararı olmaz mı?

nika bunu beğendi.
  9. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Çok iddialı bir yazı olmuş. Genleriyle oynanan maddelerin henüz kesin bir zararı yok son okuduğum kaynaklar kadarıyla. Gelişmiş ülkeler genleriyle oynanmış yiyeceklerden uzak duruyorlar ve bizim gibi ülkelere satıyorlar. Bunun sebebi, bizi kobay olarak kullanıp 20-30 ya da 40-50 yıl sonra gibi zamanlarda bizlerdeki oluşabilecek etkileri ölçüp biçtikten sonra ne kadar yararlı ne kadar zararlı olabileceğini görüp ona göre duruş sergileyecekler.

10. gokhanibec

gokhanibec Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    kastamonu
    Umarım dediğiniz gibidir(??) rpac, çünkü aksini özellikle ülkemiz şartlarında düşünmek bile istemeyiz değil mi....

11. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Sporcular aslında soya proteini değil soya protein izolatı kullanıyorlar. Amino acid oranları da bu izolatlarda bio availability olarak düzeltilmiş oluyor.

Soya proteinini yumurta proteini ile karıştırıp (60% yumurta + 40% soya) alırsan 100 yerine 124 puan elde ediyorsun. Bu da Vucut için yüzde 24 daha fazla yararlı demektir. Hardline Soy pro izolatının üzerinde özellikle genetiği ile oynanmamış soya dan elde edilmiştir diyor.

Vucuttaki Estrojen oranı soya içerisindeki bir maddeden dolayı artıyor. Gynomastiyi bu yüzden azdırabilir. Ama soya izolatında bu problem yoktur.

12. efe kurtyılmaz

efe kurtyılmaz Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    antrenör
    Yer:
    izmir
    soya

sonuç olarak,maliyrti ucuz olduğu için.temel besinlrden(et yumurta süt )iyi besin alıyorsak.vücutta protein sentezi arttırıcılar varken.3kup whey yerine 6-8cup soya daha etkilidir diyebilirmiyiz

13. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    diyemeyiz..dönüp dolaştırıp aynı sorular neden soruluyor anlamıyorum.soya proteini besleyici olabilir, ama soya ürünleri genel olarak vücutta uzun süre kalır çünkü gün boyunca aldıgınız besinlerdeki besinlerinin degerlerinin dogru bir şekilde kullanılmasını bekler..soya proteini vücut tarafından sürekli kullanılmak için vardır ve bu yüzden oldukça yavaş sindirilir..soya ürünlerinin hepsinin glisemik endeksi düşüktür zaten..bu kadar uzun süre sindirilen bir protein türünü vücut gün boyunca hepsini kullanmayacagına göre cogu dışkıyla atılacaktır..yani siz 6 ölçek alsanız bile cogu kullanılmayacak belki de, yani çok az fayda getirebilir ancak..böyle bitkisel bir protein kaynagını almak ne derece mantıklıdır, biraz düşünün lütfen..

nika bunu beğendi.
  14. Strong834

Strong834 Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    D.Wolf bence bu protein casein protein yerine kullanılabilir yavaş sindiriliyorsa yani ama 6-8 kup diyede abarmamak lazım whey protein ile kombine edilerek mükemmel olur testo yu azaltmıyor deniyor ama ben hala şüpeliyim

15. efe kurtyılmaz

efe kurtyılmaz Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    antrenör
    Yer:
    izmir
    whey+soya

1:1 soya ve whey önrilebilir o zaman.hardlıne niin poverpro su var.içinde 1:1 soya whey+taurıne+glutamıne+creatınıe var.sabah,ant.öncesi ve sonrası,akşam 1 er cup uygundur sanırım.fiyatıda uygun

16. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Soya protein izolatini bence whey ile kombine yapip kullanabilirsiniz. Maliyeti dusurur :) Hemde vucutta yavas sindirildigi icin gun boyu proteinsiz kalmazsiniz. Ozellikle gunduz ogrenciler icin proteinli beslenmek zor oluyor.

Direk protein ihtiyacini soya kiymasindan falan almaya kalksan estrojeni arttiriyor bu da testo dengesini etkiler tabi.

17. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    casein yerine asla kullanılamaz...casein cok zengin bir amino asit dağılımına sahiptir..protein sentezinde cok ufak bir etkiye sahiptir ve protein sentezinin çalışma hızını dogru kullanarak maksimum fayda için çalışır..soya proteinin besleyici değerleri caseinin yanına bile yaklaşamaz ve vücut onu aldıgında fazrzedelim ki uykudasınız ve vücut bazal metabolizmaya gececegi için, özellikle gece yatmadan önce kullanılırsa dogrudan dışkı ile atmak için ısrar edecektir..çünkü casein mantıklı bir ürün değil, glisemik endeksi de düşük ve vücu tproteinlerine dönüşme oranı düşük olan bu ürünün vücut tarafından düşük metabolizma hızıyla kullanılabilecegi de bir o kadar meçhul..

böyle ürünler benim için tamamen pazarlama içerikli ürünlerdir..1:1 olduguna nerden güveniyorsunuz?..ayrıca ikisinin etkileşiminin protein emilimi hızını ne kadar düşürecegini biliyor musunuz?..yani daha hızlı kas yenilenmesi yapamayacaksınız ve aldıgınız %50 orandaki whey den bile istediginiz etkiyi muhtemelen alamayacaksınız..tabi, karar yine sizin..

soya proteini vejeteryan protein türüdür, yani bitkiseldir..ayrıca, izolat olması onun biyolojik degerinin biraz daha yüksek olmasından öteye gecemez..yine aynı olayları acıklamayacagım, herşey acık ve net..paranıza yazık olmasını istiyorsanız, buyrun şansınız açık olsun demekten başka birşey gelmiyor elimden.

efe kurtyılmaz bunu beğendi.
  18. Justice League

Justice League Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Şimdi benim aklımı karıştıran şu oldu soya proteini ve soya protein izolatı aynı şey mi ? Varsa farkları neler ?

Sayfayı Paylaş