Vitamin Hakkında Soru (Özellikle A ve D Hakkında)

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve KaraFırtına tarafından 29 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. KaraFırtına

KaraFırtına Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Hepinizin bildiği gibi herşeyi fazlası zararlı. Yağışkan konuyuda okudum fakat tam olarak nereden sonra zararlı olacaklarını anlayamadım.
    Kullandığım tek multi vitamin GNC Mega Men(günde 1 defa kahvaltı sonrası) ama içtiğim balık yağında 1000 IU D vitamini bulunuyor.

15 yaşında 66 kilo birisi olarak günlük vitamin ihtiyacım ne kadardır. Spora başlamadan öncede bunları kullanıyordum.

2. veg

veg Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    Konuyu ben de zamanında çok araştırmıştım solgarın D3 vitaminini kullanıyordum Bıraktım. Çünkü bizdeki Türkiyedeki ürünlerin çoğunda malesef kullanılan D vitamini takviyelerinde çok yüksek oranda A vitamini de bulunuyormuş, solgar dahil, ve toksik etki yaratıyor. Balık karaciğeri yağından elde edilen D vitamini toksik oranda A vitamini içeriyor malesef. iherb de de bu konuda yazılmış çok yazı var. Solgar 2014 de yeni bir ürün çıkardı, koyun yününde bulunan bir maddeden D vitamini üretmeye başladılar ve bu yöntemle elde edilen A vitamini barındırmıyormuş. Bu D3 zaten VEGETABLE D3 yani vejeteryanlerin de kullanımına uygun D3 olarak geçiyor. Ahmet Aydın, Taş devri diyeti kitabının yazarı, onun forumunda da bu konuda yazılanlar var. Kendisi de çok mecbur kalınmadıkça TOKSİK etkisinden dolayı kullanılmamasını, bunun yerine mümkün olduğunca güneşlenilmesini vs tavsiye ediyor. Ama tabii eksikliğinde de-vit ampul için ama 3 AYDA 1 KEZ sadece diyor, anca toksik etkisinin gitmesi için. Türkiye de muadil vejeteryan bir D3 vitamini bulamadığım için ben toptan kullan(a)mıyorum şu anda...
    --- Mesaj birleştirildi, 31 Ocak 2015 ---
    bu arada 15 yaşındasın henüz, bence düzenli meyveni sebzeni ye, vitamin ihtiyacın HİÇ olmaz.

3. KaraFırtına

KaraFırtına Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Cevabın için saol. Benim ürün Türkiye' den değil. Nature' s Bounty diye bir marka. Zamanında Amerika' dan babam için getirtmiştik. 1 serviste 1200mg balık yağı ve 1000 IU D3 var. Bir farkı varmıdır yoksa yine A içerirmi.

4. veg

veg Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    yine A içerir. önemli olan hammaddesi. lanolin mi balık karaciğerinden mi elde edildiği önemli. google da araştırdım o da içeriyor.

Sayfayı Paylaş