Varikosel

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve kpalan1222 tarafından 24 Aralık 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. kpalan1222
  Offline

  kpalan1222 Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2012
  Mesajlar:
  35
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  18
  Meslek:
  Polis
  Yer:
  Elazığ
  Merhaba arkadaşlar, başlığı bütün forum üyelerini bilgilendirmek amaçlı açtım. Umarım faydalı olacaktır.

  Arkadaşlar varikosel bilindiği üzere infertility yani kısırlık üzerinde büyük etkiye sahip. Testislerden çıkan toplardamarların genişlemesi sonucu , kullanılmış kanın testisten geri gönderilememesi bu nedenle üzerinde büyük baskı yaparak testisin sağlığını olumsuz etkilemekte ve bu nedenle sperm ve TESTOSTERON(vücutcunun 1 numaralı gereksinimi) yeteri kadar üretilememektedir. Konuyla ilgiliyim (çünkü bende de 2 grade varikosel var , kısa zamanda mikrocerrahi yöntemiyle ameliyat olcam) ve biraz araştırma yaptım sizlerle paylaşmak istedim.

  http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:uzgWw5gORccJ:www.varicocelespecialists.com/faq2.htm &cd=1&hl=tr&ct=clnk&gl=uk Sayfa şu an kullanıma kapalı ancak google önbellekten erişebildim.

  içerik:

  How does varicocele affect me?
  back to FAQ list

  1. It may cause infertility through a significant decrease in the quality and quantity of the sperm. (For more in-depth information on Semen Analysis, how they are done and what they indicate, go to MaleInfertilitySpecialists.com).

  2. It may cause damage to the testicles; they may not grow appropriately. This damage is progressive - it will often worsen over time.
  If an adolescent has a one sided varicocele, the testis on that side may not develop as much as the other side and may be significantly smaller. This is a serious consideration because smaller testis generally produce significantly less sperm than normal sized testis. If the varicocele is repaired during adolescence, the testis may experience catch up growth and normalize in size. If it is repaired at a later age, the testis will not improve in size, though it may often improve in sperm production. The sperm production, however, will still not improve to the same extent it would have had it been repaired earlier.

  1. It may cause discomfort leading to a heavy dragging feeling in the scrotum.
  2. The testis, besides making sperm, also makes testosterone, the main male hormone. Testosterone is responsible for a man's "secondary male characteristics" (i.e., increased muscle mass and tone, level of sexual interest, body hair). Varicoceles can damage the cells that make testosterone and may lead to a decreased overall testosterone level.

   Ingilizcesini koydum ki olası bir çeviri hatası yaparım diye arkadaşlar.

   Varikosel beni nasıl etkiliyor?
   back to FAQ list
   1. Sperm sayısında ve kalitesinde ciddi ölcüde düşüşe sebebiyet vererek kısırlık yapabilir.

   2. Testislere zarar verebilir ; Doğru bir şekilde büyümeyebilirler . Bu zarar sürekli ilerler ve gittikçe daha da kötü bi hal alır
   Eğer gençte tek taraflı varikosel varsa , varikoselin olduğu taraftaki testis gelişmeyebilir veya diğerine oranla daha küçük olabilir. Bu ciddi bir durum , çünkü küçük testis büyük testise oranla daha az sperm üretir( ve dolayısıyla testosteron) .Eğer varikosel tedavisi gençken yapılırsa testis tekrar sağlığına kavuşup normal boyutuna dönebilir. Eğer ilerleyen yaşlarda tedavi gerçekleştirilirse , testis boyutunda bir değişim olmaz ancak çoğu zaman sperm üretimi artar. Ancak sperm üretimi , gençken tedavi edildiğinde ürettiği kadar sperm üretme yetisine ulaşamayacaktır.
   1. Testislerinizde rahatsızlık hissetmenize sebep olabilir.
   2. Ve can alıcı nokta Testis sperm üretirken aynı zamanda testosteron hormonu da üretir ki bu hormon erkekliğin temel hormonudur. Testosteron erkeklerin ikincil erkek yetilerinden sorumludur. " (i.e., Kas miktarı ve yoğunluğu, sekse karşı olan ilgi, vücut kılları(katılmıyorum kıllara). ) Varikosel testosteron üreten hücrelere zarar vererek testosteron üretiminde düşüşe sebep olabilir.
   http://nyp.org/news/hospital/goldstein-varicoceles-testosterone.html Bu makalede de bu konu üzerinde yapılan bir deneyden bahsediliyor. Belirli bir sayıdaki varikosel sahibi olan insanların tedaviden sonra testosteron seviyesinin arttırıldığını belirtiyor. Biraz uzun makale talep olursa çevirebilirim.

   http://www.nasil.tv/Varikosel-belirtileri-nelerdir Arkadaşlar , bakın eğer sizde de varsa geç olmadan ameliyat olun, allah korusun ilerleyen zamanlarda sperm düşüklüğünden çocuğunuz olmayabilir.
   
  antijen bunu beğendi.
 2. antijen
  Offline

  antijen Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  31
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  18
  Çok faydalı bir yazı. Ben mikrocerrahi yöntemiyle ameliyat oldum fakat şu an sol tarafta toplar damar aşırı kalın. Cinsel ilişkiden sonra dayanılmaz ağrılar çekiyorum (sanırım yapan doktorun yeterli tecrübesi bulunmamasından kaynaklı) Ameliyattan sonra çok fazla acı çektim. Hapşırdığımda acıdan yere seriliyordum. Dikiş yerleri inanılmaz derecede ağrıyordu. Şimdi tekrar düzeltme ameliyatı olmaya korkuyorum. Siz ameliyat oldunuz mu? Olduysanız nerede oldunuz? Uzun süre geçti mi üzerinden, düzelme durumu nasıl?
   

Sayfayı Paylaş