Vücut Tipleri Yoktur (Doğru Bilinen Yanlışlar)

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Nanza tarafından 26 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
 1. Nanza
  Offline

  Nanza Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  299
  Beğenileri:
  116
  Ödül Puanları:
  53
  Merhaba, bu konuya çok kafam takılıyordu neyse ki aydınlatan bir kişi çıktı. Koskoca bir insanın gen haritasını iki paragrafa dökmek anlamsız geliyordu. Hatta ektomorfum gelişemiyorum diyip vücut tipinin arkasına sığınan arkadaşlar vardı. Şimdi bana karşı çıkanlar olacaktır ama daha da araştırabilirler. Ben bu konuyu özet geçen 2 video koydum. Onlardan Savaş Cebeci' yi takibe almalarını öneririm. Gerçekten adam körü körüne inanılan şeyleri güzel örneklerle açıklayan bir antrenör. Bana çok şey kattığını söyleyebilirim. Doğru bilinen yanlışlardan birine dikkat çekmek istedim.
  "Vücut tipleri kendini sıkıp da çok yiyemeyenlere gelişememenin veya az yiyemeyenlere yağ yakamamanın bahanesi olarak kullanılıyor, başka da herhangi bir gerçekliği, bilimsel dayanağı yok." demişti bir arkadaş. Teşekkürler..
   
  dasmehdix ve Flynn bunu beğendi.
 2. BugraCavkaytar
  Offline

  BugraCavkaytar Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2013
  Mesajlar:
  141
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  28
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  Sakarya
  Sağlık okuyan kişiler de Sağlık Psikolojisi dersinde görürler.Vücut tipi yoktur,insan tipi vardır.Örnek olarak endomorflar hayatlarını rahat yaşarlar,pek diyet yapmazlar az hareket ederler,genelde üşenirler ve bu yüzden kilo alırlar.
   
  SoldiersOfGod ve dogukank bunu beğendi.
 3. kasmıodane?
  Offline

  kasmıodane? Üye

  Katılım:
  26 Kasım 2014
  Mesajlar:
  180
  Beğenileri:
  35
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  savaş cebebi adamdır
   
  Flynn bunu beğendi.
 4. Flynn
  Offline

  Flynn Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2010
  Mesajlar:
  110
  Beğenileri:
  24
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Bay
  Bilimsel kaynak göstererek bir şeyleri anlattığı için ben Savaş hocaya çok güveniyorum. Ki uzmanlığı da fitness üzerine. Yani adam bu işin eğitimini almış, kimse kusura bakmasın tecrübe de önemli ama hayatını bu işe adamış, bunun üzerine eğitim almış adama daha çok inanırım. Bana göre de vücut tipi diye bir şey yok.
   
  SoldiersOfGod ve kasmıodane? bunu beğendi.
 5. Nanza
  Offline

  Nanza Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  299
  Beğenileri:
  116
  Ödül Puanları:
  53
  Koskoca forumda şuna inanan birkaç kişi
   
 6. sokarca
  Offline

  sokarca Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2015
  Mesajlar:
  23
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  3
  Herkesin aklına sokması gerek artık, vücut tipi yoktur.
   
  SoldiersOfGod bunu beğendi.
 7. Scoobz
  Offline

  Scoobz Üye

  Katılım:
  5 Mart 2009
  Mesajlar:
  940
  Beğenileri:
  384
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  Buraya sayfalarca yorum yapacak değilim şuan aşırı yorgunum ama şunu söyleyebilirim, video güncel &gündemde kalma amaçlı çekilmiş ve saçmalanmış.
   
  rahmicolak bunu beğendi.
 8. ujohnz
  Offline

  ujohnz Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2014
  Mesajlar:
  962
  Beğenileri:
  721
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Öğrenci
  -İnsülin hassasiyeti?
  -az/fazla çalışan tiroid?
  -düşük/yüksek testosteron?
  -dar/geniş omuz çatısı?
  -hızlı/yavaş kasılan kas lifleri fazla olanlar?
  -akciger/kalp kapasitesi?
  -hormon reseptörleri?
  -DNA cevabı?

  Benim okulda asyalı,siyahi arkadaşlarım var,bir oturuşta yarım tencere pirinç yiyorlar,neden kilo almıyorlar?

  Öyle ''sen boğazını tutamıyon o yüzden şişiyon,sen yediğini sanıyon ama yemek yemiyon o yüzden kilo alamıyon'' demek kolay di mi? Bana göresi,sana göresi yok bu işin.Ectomorph,endomorph diyince olmuyor,genetik olarak şanslı genetik olarak şanssız diyince mi gerçekçi oluyor?

  vücut tipleri,genetik gruplar,farklılıklar bal gibi var,isterseniz ''şanslı'' diyin isterseniz ''mezo'' diyin keyifiniz bilir ama var.Gerisi boş muhabbet.
   
  rahmicolak, NuubDunker, Kekovich ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 9. dragox
  Offline

  dragox Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2011
  Mesajlar:
  518
  Beğenileri:
  949
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
  Yer:
  İstanbul
  Vücut tipi yok belki ama çok kolay kilo alan çok çok zor kilo alan insanlar var. Bunlara da mezo diyin endo diyin farketmez genetik farklılıklar var sonuçta. Ben Savaş hocanın ilk bu videosunu izlemiştim o yüzden bu mu uzman falan diyip baya eleştirmiştim. Ki şu anda Türkçe olarak yüzde 100 güvendiğim tek kaynak kendisi:) Ama bu video biraz garip geliyor bana hep. Genetik farklılıklar var ve bunu vücut tipi olarak adlandırmakta bi acayiplik yok.
   
 10. Akhilleus
  Offline

  Akhilleus Üye

  Katılım:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  639
  Beğenileri:
  1.292
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Grafik tasarım
  Yer:
  İstanbul
  Vücut tipi diye bişey tabiki vardır. Videoları izlemedim açıkçası ama vücut tipi diye bişey olmaması biyolojik olarak mümkün değil. İnsanlar tornadan çıkmış görünmediklerine göre metabolizmaları da aynı olmayacaktır. Her bireyde küçük farklılıklar vardır ve bu fenotipe yansır.

  Gelgelelim yukarıdaki örneklere. Benim arkadaşım var bir tencere pilav yiyiyor kilo almıyor, benim başka bir arkadaşım var bir tabak bile yemiyor ama kilo alıyor. Bu illa genetikle veya vücut tipi ile açıklanacak bişey değil. Son araştırmalarda yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı ki. Beslenme alışkanlıkları sonrasında özellikle bağırsaklardaki florada ciddi değişimler ve suşlarda azalış artışlar oluyor. Bu kcal miktarının kullanılabilir bölümünü %15-20 lere yakın olarak arttırıp azaltabiliyor. Yani bağırsak florası sağlıklı insanların alınan fazla kcal daha iyi değerlendirip daha az yağ tuttuğu artık biliniyor.

  Keza benzer bir örnek de sedanter yaşam ile ilgili. Kendimden örnek vermek gerekirse 23-24 yaşlarına kadar ağır ecto denebilecek bir yapıdaydım. 1.80 boy ve 55-60 kg aralığında değişiyordum. Yemek yeme ile ilgili de bir sıkıntım yoktu. Şuan daha bile az yediğimi söyleyebilirim fakat 83 kg altına inemez hale geldim. Ben ne ectomorf yapıdayım ne de kiloyu veremediğime göre endomorf. Olay aslında şu. Bahsettiğim yaşlara kadar hareketli sürekli yürüyerek gezen, spor yapan, yerinde durmayan biri iken sonrasında iş hayatının getirdiği stress, yeme düzeni bozukluğu ve en önemlisi de oturarak masabaşı çalışma sonrasında artık kilolu biri oldum.

  Fakat aynı boy ve aynı kilodaki iki kişi arasında fizyolojik olarak kemik yapısı, alt ve üst vücut oranları, omuz çatısı ve kalça oranları şeklinde bariz farklılıklar olabilir. İşte vücut tipi budur. Yoksa antremandan verim almak veya diyetten verim almakla ilgili bir vücut tipi sözkonusu bile değil.
   
  SoldiersOfGod ve Nanza bunu beğendi.
 11. Nanza
  Offline

  Nanza Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  299
  Beğenileri:
  116
  Ödül Puanları:
  53
  Videoları izlersen zaten dediklerinden farklı bir şey söylenmiyor
   
  SoldiersOfGod ve Akhilleus bunu beğendi.
 12. Akhilleus
  Offline

  Akhilleus Üye

  Katılım:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  639
  Beğenileri:
  1.292
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Grafik tasarım
  Yer:
  İstanbul
  Doğrudur dediğim gibi onu eleştirmedim zaten ben konu hakkında fikrimi söyledim. :)

  Fakat ben senin ilk post taki açıklamana ek olarak şunu da söyledim. Gerçekten bazı insanlar az yiyerek fazla kilo alabiliyor veya çok yiyerek kilo almamayı başarabiliyor. Bunun genetik veya vücut yapısı ile ilgisi olmayan fakat yine de tıbbi bazı sebepleri var. Bağırsak florası örneğini verdiğim gibi. Bunun farklı sebepleri de var. Bazı insanlarda belirli bir yaşdan sonra insülin metabolizması bozulabliyor. Bazı sebeplerden dolayı aldıkları kimyasallar %99 una populasyonun zarar vermese de kimi insanların endokrin sistemini olumsuz etkileyebiliyor.

  Kastetmek istediğim kilo veremeyen birini illaki savsaklıyor diye düşünmemek lazım. Evet kilolu olmak doğuştan gelen bir anomali değilse vücut tipi falan değildir fakat bazen doğru yapılsa bile zorlanılabilir bazı şeylerde.

  Ayrıca dikkat edilirse ebeveynleri kilolu olan bireylerin çocukları da beslenmeden bağımsız olarak ilk bebeklik ve çocukluk yaşlarından itibaren kiloludurlar. Bunların genetik üstü diye bilinen epigenetik sebepleri de vardır. Büyük buhran zamanında yetersiz gıda alımı nedeniyle o dönemde hamilelik yaşayan kadınların çocukları önceki ve sonraki dönemlere göre bariz bir oranda kilolu olma eğilimindedir bununla alakalı araştırmaları internetten de bulabilirsiniz. Bu fetüsün anne karnında durumu tartıp kendini adapte etmesinden kaynaklanır. Henüz embriyo halinde iken bile yeterli besine ulaşamayan bir canlı, sonrası için stokçuluğu bir hayatta kalma stratejisi olarak belirler. Sonrasında beslenme ve antreman nasıl olursa olsun bunu yıkmak zor olacaktır.
   
  Son düzenleme: 28 Ocak 2016
  SoldiersOfGod ve Nanza bunu beğendi.
 13. SoldiersOfGod
  Offline

  SoldiersOfGod Üye

  Katılım:
  23 Nisan 2014
  Mesajlar:
  594
  Beğenileri:
  328
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  Şu konuyu güncelleyeyim :) Millet hala foto atıp "benim vücut tipim ne?" diye soruyor..
  Ayrıca yeni edindiğim bir bilgiyi de sizinle paylaşayım, Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu öğretim üyesi, spor ve sağlık bilimleri uzmanı dr. mert eray önen'e sordum [isteyen araştırabilir diye bütün ünvanlarını yazdım :) ] , hocam dedim vücut geliştirme alanında bir çok yorum var bu konuda herkes birbiriyle tartışıyor, siz bir spor bilimcisi olarak bu vücut tipleri hakkında ne düşünüyorsunuz dedim, verdiği cevabı biraz özetleyerek söylüyorum, İnsanları ektomorf,mezomorf,endomorf olarak sınıflandırmak mümkün değildir, dedi. Ekstra olarak da Sheldon Atlası'nı incelememi söyledi, Sheldon atlasını analiz ettiğimizde kimsenin endo, ekto, ya da mezomorf olamayacağını görürüz, demişti :) Buda ek olarak bilinsin istedim..
   
  NuubDunker ve Nanza bunu beğendi.
 14. ujohnz
  Offline

  ujohnz Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2014
  Mesajlar:
  962
  Beğenileri:
  721
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Öğrenci
  Vücut tipleri yokmuş. Üç gruba ayrılamazmış. Tamam üç gruba ayırma. Size üç gruba ayırın diyen yok, onu diyenleri ben de anlamıyorum. AMA;

  uydu hücrelerinin fazlalığını ne yapacaksın? igf-1 verimliliğini ne yapacaksın? insülin hassasiyetini ne yapacaksın? aromatizasyon, dht ve reseptör fazlalığını ne yapacaksın? tiroid performansını ne yapacaksın? testis performansını ne yapacaksın? tip 1, tip 2 kas liflerini ne yapacaksın? Kemik ve frame olayını ne yapacaksın? Anemi gibi kan hücrelerini ne yapacaksın? anne karnında maruz kalınmış testosteronu ne yapacaksın? Bunlara bağlı metabolizma hızını ne yapacaksın? Bağımlılık, nevrotiklik, obezite gibi yatkınlıkların temel dna farklılıklarını ne yapacaksın?

  Öyle bir konuşuyorlarki sanki insanlar babalarının sperminden analarının karnından çıkmıyorlar da, ford üretim bandında üretiliyorlar, kıl oluyorum.

  genetik önemli diyip sonra öyle konuşmak da ayrı bir ironi.
   
  NuubDunker ve Kekovich bunu beğendi.
 15. Canyrkl
  Offline

  Canyrkl Üye

  Katılım:
  19 Mart 2017
  Mesajlar:
  16
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  3
  Cinsiyet:
  Bay
  oncelikle selamun aleykum size psikolojikmen beni bitiren bi durumu sızınle paylasıp yardımınızı almak istedim siteye kaydoldum ben sıvas cumhuriyet universitesinde okuyup yurtta kalıyorum ailem hatayda benım sorunum yaz geliyor benim kollarım cok ınce hanı kıralacak gibi duruyor babamında bilekleri ince genetık dıyor duzelmez diyor ya abı 19 yasındayım 3 sınıfa gıden cocuk gibi duruyor kollarım kızların kolu benımkinden iyi buda ozguvenımı dusuruyor 1.73 boyunda 56 kiloyum bu kollarıma bisey yapabilir miyim tsirt giyince kötü gözükmemesini saglayabilir miyim gelisir mi ne yapmam gerekir cozume gidene kadar bana yardımcı olacak bir büyük agabey bilgili biri var mı doktora gittim kilo ile ilgili c b12 vitaminim eksik harline progainer 5 kg var ama yurtta duzensız kullanmak istemedigim icin baslamadım bu sorunu ne kadar surede halledebilirim ?????
   

Sayfayı Paylaş