Vücut geliştirme sporunu yapıp ve mide fıtğı veya reflü ameliyatı olan?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve ONURSTC tarafından 25 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Başlıkta olduğu gibi bu tür sorunları yaşayan veya ameliyat olmuş olan arkadaşlar varmı varsa sorun yaşıyolarmı?
    Bu tür ameliyatlardan sonra komple sporu bırakmamı gerekiyor?İyi vücut yapmak benim hayalimdi sanırım son bulacak gibi

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    5yıllık bir vg.ci arkadaşım reflü ameliyatı olacak amerikada..
    doktor 6 ay süre ile ağırlıklardan uzak duracaksın demiş..

3. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20'sinde reflü görülmektedir.
    (Reflunedir.com)

Benim de sormak istediklerim, öğrenmek istediklerim var. Biz adet edinmişiz, başka yerden sorup öğrenebileceğimiz sporumuzla ilgili şeyleri de forumdan sorarız. Bilerek bunu yapıyoruz ki işe yarar bir bilgi varsa hem biz hemde bu forum aracılığıyla başkaları öğrensin. Tabii bazı insanlar da tutup pakette satılan bir yiyeceğin besin değerlerini soruyor, paketin arkasına bakmak varken. O ve benzerleri bilgi paylaşımı amacı taşımıyor.

- Reflü hastalığının yediklerimizi ağıza getirmesinden başka bilinen zararları var mı?

-Ameliyat olmak zorunda mıyız ? Olmasakta böyle yaşasak olmaz mı ? Reflü olan birisinin yedikleri ne sıklıkla ağzına gelir ? Buna katlanması zor mudur ? Eğer erişkin insanların yüzde 20'sinin bu rahatsızlığı çektiği doğruysa neden çevremizde bu ameliyatı olan fazla kişi yoktur ?

- Sırf bu reflü ameliyatını geçirmek sporu bıraktırmayı gerektirmiyor ama neden bir doktor 6 ay ağırlık kaldırmayacaksın demiş ? Bel fıtığı ameliyatı olsa anlarım. Ama mide fıtığıda acaba mideden başka bir de karın kaslarıyla mı alakalı ?

4. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Ben sana bendeki yan etkileini söylim sürekli mide bulantısı yemek yiyeme hatta su bile içememe boğazın tahrişi ağırlık kaldırdığım zaman mide bulantısının artması ağırlık kaldırdığın için fıtığın ilerlemesi bu hastalık baş ederken sinirlerinin harap olması vs karnında ağrılarının olması ben bu halde 4 ay y aptım hastalaık cok zorluyordu bıraktım tekrar başladım 2 3 ay sonra bırakırken 60 kg dum bırakınca 52 kg kadar düstüm ilacalara kestim ve tekrar su ve yemek yiyememeye başladım tekrar başladım 5 kg kaldıramicak hale gelmiştim tekrar 4 ay yaptım baya geliştirdim kgları kendime hep zorladım sonra 3 birden sakatlandım halbuki cok dikkat ederek çalışıyordum bıraktım bodyi maç yaparken dizimi sakatladım 6 ay sekerek yürdüm yokuş iniş çıkışlarda çık zorladı 7 ay oldu hala iyileşmedi.Ayrıca doktorların coğu yanlış rapor verdi şekerim 210 cıktı onla uraştık bu sefer reflü dediler başka doktora gittik reflü yok mide fıtğı cıktı şimdide annemde akdeniz ateşi var ondan şüpheleniyorlari.Artık hastaneden okadar korkar oldumki vücudum aşırı derecede titriyor hasteneye filan gidince.Bilmiyorum bukadar cok mide bulantısı yaparmı anti depresanlar kesiyor mide bulantısını benim reflü ülse bilmem ne ilaçları fayda etmiyor psikolojik olarakta çok berbat durumdayım.Mide fıtığı ve reflü hastaları yaşadıkları sorunları yazarsa sevinirim.

5. muscle_pump

muscle_pump Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    peki bu reflü veya mide fıtığının başımaza gelmemesi için nelere dikkat etmeliyiz...Bende çok korktum şimdiden bu sporu bıraktıkdan sonra inanın yaşamamın anlamı yok benim için...

6. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    googleda aratırsan cıkar ama doktor seninki küçük bir fıtık demişti bukadar mide bulantısı yapmaz dedi seninki daha cok psikolojik dedi ve mide fıtığı daha sonra büzüşürmüş yani küçülürmüş ama sitelerde dolaştım hiç öyle bişey yazmıyor mide fıtığımısn ameliyat doktorların çoğu para için insanı kesiyor o yüzden bir doktora değil birden fazla doktora görünmekte fayda var.Karın basıncını arttıran herşey fıtık ihtimalini arttırırmış.Ağır kaldırmak gibi mesela ama her ağır kaldıranda fıtık olacak diye bi şeyde yok tamamen şan meselesi.Bende baya şansızım kemiklerim ince simetri desen yok güç desen o da fazla değil bende olan tek şey çok aşırı derecede hırs oda insanı yiyip bitiriyor.

kemal arkadaşım sana şunları söyleyeyim ben görünüş olarak zayıf bi vursan yıkılcak gibi biriyim ama acıya çok dayanıklıyımdır.2.5 yıldır hergün mide bulantısı yediklerimin ağızına gelmesi gibi sorunlar yaşıyorum bir süreden sonra dayanması çok zor oluyor.
    Ameliyat kesinlikle kesin çözüm değildir komplikasyonları var.%10 daha gazlı olma hiç bir zaman kusamama(bu beni çok kokuttu) yediğin yiyeceklerin boğazında takılması ve ameliyat olup aynı sorunların devam etmesi gibi bende bazen ameliyatı düşündüm ama ömür boyu kusamamak bence hiç iyi bişey değil.Biraz pahalı sanırım ameliyat özelde 10bin ytlmiş.Ameliyat olduktan sonra heralde aynaya kolay bakamazsınız göğüsünüzü yukardan aşağıya doğru yarıyorlar göğüs alt kemiğine kadar sanırım(açık ameliyatta).kapalı ameliyatta ise 6 tane delik deliyorlar göğüsünüze 2 tane büyük 4 tane küçük sanırım işlemleri ordan yapıyorlar.Ayrıca hastalık tedavi edilmezse asit sifinkter dediğimiz kapakcıktan boğaza kadar gelir ve kapakcıkla boğazı yakar sfinkter(kapakçık) bozulursa reflü dediğmiz hastalık meydana gelir. Akciğerlere giderse oksürük yapar.Bende olduğu gibi çok ilerlerse gırtlak kanserine kadar varabiliyormuş.Reflüyede ilaç veriyolar bişey pompası diye ömür boyu kullan diyorlar yada ameliyat diyorlar yine ama reflünün iyileşebileceğini okumuştum.İsterseniz okudğum yerden yazabilirim bizzatta denemiştim.

Böyle sorunlar yaşayan arkadaşlara spor yaparken hem ağırlıkları basmakla hemde yediklerinin ağızına gelmesi mide bulantısı gibi şeylerlede başetmek zorundalar.Bu acıya nekadar dayanıklı olduğunuz ve sporu nekadar sevdiğinize bağlı.Ben sporu sakatlık nedeniyle bıraktım yeniden başlamayı düşünüyorum bu nekadar doğru bilmiyorum ama insanın idealleri ve hayalleri bazen herşeyden önce geliyor.Şuanda bileğimde dizimde sakatlık mide bulantısı midedekilerin geri gelmesi ve baya bi psikolojik rahatsızlık(kaslarımın istem dışı hareketlenmesi ve aşırı sinir gibi).Buna rağmen ben spora başlayacağım tabi en hafif hatta boş kilolarla hiç yapmamaktan iyidir.Son olarakta insan vücuduna hayran biri olarak şunu söylemek istiyorum.Allahtan ümit kesilmez ve herşey beyinde biter.

Son düzenleyen: Moderatör: 27 Aralık 2008
  7. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın onurstc doktor kontrolünden geçip reflü teşhisi konuldumu size..

8. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    3 endoskopi yapıldı birinde reflü ülser teşhisi bidiğerinde sadece reflü teşhisi konuldu başka doktora gittim orda sadece mide fıtğı teşhisi konuldu.Son gittiğim doktor alanında en iyisiydi.

9. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    endoskopi yapıld ise ülser teşhisinden süphe yok reflü tanısında ise kesinlikle 2 çözüm yolu vardır. bir ilaç la müdehale yada cerrahi müdehale bakın ilaçla tedavi diyemiyorum çünkü ilaçlar ya midemizdeki asidik ortamın ph değerini indirgeyerek rahatlama sağlar aslında ileri vadede bir çözüm değil aslına bakarsanız sadece sizi rahatlatmak içindir. 2.cisi midenizdeki gıdaların 30-1 içinde bağırsaklara götüren ilaçlar bunuda kesin değil er yada geç bu ameliyetı olacaksınız. size tavsiyem ayakta su ve yemek alışkanlığınız özelliklede su içme alışkanlığınız var ise kesinlikle terk etmektir.

asıl konumuza gelirsek mümkün mertebe vucunuz dik konumda olsun.mide kapakçınınız 1. yada 3. seviye görevini yerine getiremediği için asidik sıvı ister istemez yemek borunuza kaçacaktır. yağlı ve asitli gıdalardan uzak durunuz. protein alımınızı azaltınız. yada az az alınız.

10. Doruk

Doruk Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Geçmiş olsun Onur. Aynı durum bende mevcut. 2 ay önce endoskopi yaptırdım ben de, reflüm olduğu ortaya çıktı. Doktorum da sporla içli dışlı bir insan. Ağır pressler yapma dedi, benchpress ve yatarak, öne eğilerek yapılan ağırlık çalışmalarından uzak dur dedi. Bende moral 0 oldu tabii. Bu tip kaldırışları artık alternatif şekilde, machine press vs.. şeklinde geçiştiriyorum mecburen.
    Bu arada doktorum gün içinde bol su içmemi tavsiye etti. Tabii 1 seferde löngür löngür içmek değil. Yanma hissettikçe azar azar su içiyorum, çok da sorun yaşamıyorum. Yediklerime dikkat ediyorum. Özellikle kahve, kakao (çikolata), ekşi ve acıdan uzak duruyorum. Yine gözümü karartıp dayanamayıp biraz çikolata yediğim oluyor fakat diğerlerine dikkat ediyorum. Çok fazla sorun çıkarmıyor gibi şimdilik.

Ameliyat konusuna gelince onu da çok araştırdım fakat tavsiye etmiyorlar. Öncelikle 6 ay ağırlık kaldırmama yanı sıra 15-20 kg den fazla ağırlığı kaldırmamayı tavsiye ediyorlar (Malesef hayat boyu). Ani hareketler de yasak. Ameliyat olmuş insanların mesajlarını okudum, reflü sitelerindeki doktorların yorumlarını okudum. Malesef bu şekilde. Midenin üst kısmını yemek borusunun etrafına sarıp dikiş atıyorlar. O dikiş hayat boyu orada kalıyor ve karın içi basıncını arttıracak şeylerin bu dikişleri attırma olasılığı var.

Stretta tarzı endoskopik yöntemler de var ama malesef fos çıkmış hepsi. Adam akıllı bir yöntem yok kısaca. Ben de bunu anlamıyorum kanseri bile tedavi ediyorlar, çeşit çeşit karmaşık hastalıklara çözüm getiriyorlar, fakat midenin önündeki 2 tane ... kırık kas gevşeyince tekrar gerginleştiremiyorlar.

Benim 1-2 günlük araştırmam bu şekildeydi, yine de bu konuda uzman bir değil birkaç doktora konuyu sormanı tavsiye ederim, hatta beni de bilgilendirirsen sevinirim, 2 ay oldu, gerçekten zaman zaman çekilmiyor, düz zeminde yatmayı özlüyor insan. Geçmiş olsun

Son düzenleme: 5 Ocak 2009
  11. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    sendeki belirtiler neler şuan?

12. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar mide fıtğı ağrı bulantı ve şişkinlik yapmazmış profesöründe dediği gibi hapşırmak ıkınmak gibi şeylerde fıtık yapabiliyormuş 13 14 yakın doktora gittim kolestrolüm 285 deydi bulantımın ve geri gelmenin nedeni olarak suanda buna odaklandık elimdeki tahlilerle gittiğim halde hiçbiri bulantı yapar veya geri gelme yapar demedi veya koletrolünü hemen düşürmen gerektiğini söylemedi ben düşürmeye çalışıyordum zaten ama bir sene 9 birim düşmüş bir doktora daha gittik hemen ilaçlara başladım sabahları kalkamama her lokma yediğinizde mideden ses gelme geri gelme nerdeyse yok oldu mide bulantısı sadece sabahları oluyor suan günün içinde kayboluyor kolestrolü düşürdükçe sonuçlarını görüceğim inşallah sağlığıma kavuşup spora geri dönmeyi planlıyorum ama biraz daha zaman ihtiyacım.Reflününde iyileşebilmesi için http://www.bugday.org/article.php?ID=1253 şu linke bi göz atın birde kudret narı deneyebilirsiniz tadı berbattır ama mideye çok iyi geliyor.

13. tybalt88

tybalt88 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    10 güne kadar ben olucam reflü ameliyatı kapakçığım erimiş onun yerine suni kapakçık takıcaklar ve tekrar zorlama halinde çıkıcağını belirttiler
    çeşitli araştırmlardanda sonuç bu çıkıyo 15 kg yi geçen bir ağırlık kaldırdığında tekrar ameliyat olma riskin var yani uzak dur derim kendi adımada senin adınada üzücü bir olay:)

14. casparov2

casparov2 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    sarı leblebi yemeni tavsiye ederim.
    gastrite çok iyi gelir ve rahatlatır.

15. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Endeskopi denen iğrenç şeyi bana da yutturmuşlardı ve gastrit olduğumu öğrenmiştim. İlaçlar ve belli şeyler yememem noktasında bir liste vermelerine karşın tüm bunlara uyup da geçmediğini gördümdü. Daha sonradan kendi kendine geçtiğine şahit oldum. Böylesi rahatsızlıkların birazcık da sebebi stres olduğu söylenilmekte ki o günlerde üzüntülerimiz vardı, herhalde onun etkisi benimkinde büyük idi diyorum. Bir de akşamcılar alkolün yanında mide koruyucu olarak yağlı şeyler tüketirler ve hatta vücut bunu istermiş. Böylesi katı kurallı yağsız diyetlerin de bu nokta da çok doğru olmadığını düşünüyorum. Çay, kahve, alkol tüketimi de yine sıkıntılı... Bir de yatmadan önce tüketilen şeyler çok mühim olmakta... Mesela yatmadan önce sarımsak tüketmek kişide acaba reflümü oldum korkusu yaşatabilmekte...

16. tybalt88

tybalt88 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    sana önerim çözümleri bu tip şeylerde aramktansa doktorun verdiği ilaçalrı kullan ve o şekilde ilerler sonuçta 30 yılı aşkın süredir var olan bir hastalık ve modern tıpın sonuçları ispatlanmış şekilde sunduğu önerilerden kaçma derim hiçbirşeyin ilaçlardan daha fazla işe yarıcağını zannetmiyorum
    denediğin şeylerin belki faydası vardır iyi geliyodur ama riske girme sonuçta denerken çok zararlı birşeyide alabilirsin ve dahda kötü yapabilirsin 2 yıldır bu hastalığa sahibim artık tecrübe oldu;)

17. pac89

pac89 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    sfinkter kası gevşekliği problemini 4 aydır çekmekteyim.2 hafta kadar ilaç kullandım.Bende şikayet asit sağ ve sol göğsüme yanma yapıyor.antremanlarda bir zorluk yaşamadım.fakat bir gün önce yemeği fazla kaçırırsam en az 1-2 hafta kesintisiz yanıyorum.çok zor bir hastalık.Göğsümdeki yanmadan endişelendiğim için kardiyoloğa muayene bile oldum.Temiz çıktı.Şunu anladım ki reflü ile yaşamaya alışmam lazım.

Sayfayı Paylaş