Vücut Geliştirme Sporcularının Bilgi Birikimlerine Eleştirim

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve SoldiersOfGod tarafından 3 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Selamlar.
    Belki bana daha önce forumda rastlayanınız, denk geleniniz vardır.

Eleştirim sporcuların bilgi&kültür birikimleri ile alakalı. Hani sürekli vücutçular dışarıdan bakılarak eleştirilir, hatta hakaret edilir "Kafasız, cahil, kas var ama kafa yok." gibi kaba ithamlara tabii tutulurlar ya, tabii ki üslupları çok kötü ve bu şekilde hakaret etmeye hakları yok ancak, eleştirmekte haklılar.

23 Nisan 2014 tarihinden beri bu forumdayım. Aralıksız ve disiplinli bir şekilde spor yapıyordum fakat 7 aydır her şeyi tamamiyle bıraktım. Sebebi, ben sporu yaparken, disiplin yüzünden spor tüm günüme yayıldığı için kendime özel olarak vakit ayıramıyor, neleri bilmediğimi bilmiyordum. Cehaletimin farkında değildim. Dünya'yı ve Evren'i sadece odamdan ve kaslarımdan ibaret sanırdım. Fakat dışarıda bambaşka, benden bağımsız uçsuz bucaksız bir keşfedilmeyi bekleyen bilgi yığını varmış. Artık sporu bıraktım ve kendimi başka alanlara verdim.

Diğer bir çok kişi de böyle, ne Kuantum Dalgalanma bilirler, ne Higgs Bozonu bilirler, ne Din Felsefesi bilirler, açık söylemek gerekirse sporcuların pek bir şey bildikleri yok. Ha diyeceksiniz ki, iyi de herkes Evrenin ilk oluşumunu, yani Kuantum Dalgalanmalarını, Evrende neden Madde olduğunu, yani Higgs Bozonunu bilmek zorunda değil. Herkes yaşadığı Evreni araştırıp, bilmek zorunda değil gibi bir cevap vererek olaya yaklaşıp, bizim alanımız protein, karbonhidrat, yani organik bileşikler, glikojen depoları, Ribozom faaliyetleri gibi Biyolojik alanlara ilgi duyuyoruz diyebilirsiniz.

Madem öyle, alanınız Biyoloji, savunmanız bu. Kaçınız Evrim Teorisi biliyor? Kaçınız vücudumdaki bu sistemler nasıl oluştu, bu kaslarım nereden geliyor diye şüpheci bir şekilde merak edip, Evrimi araştırdı? Büyük ihtimalle hiç kimse. 100 kişi içerisinden en fazla 1-2 kişidir.

Kusura bakmayın, vücut geliştirme sporcuları bilgi seviyesi bakımından, istisnalar tabii ki tek tük vardır fakat, genele bakarsak sınıfta kaldı. Üzgünüm. Bunu eski, yaklaşık 3 yıllık bir sporcu olarak söylediğim için de üzgünüm fakat, acı gerçek tam olarak bu.

Bundan sonra hayatıma sporsuz, kendisini Bilime (Astrofizik, Biyoloji, Evrimsel Psikoloji gibi), Felsefeye(Bilim Felsefesi, Din Felsefesi, Varlık Felsefesi, Siyaset Felsefesi) adamış birisi olarak devam edeceğim. Hepinize başarılar dilerim.

2. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    En başta spora bakış açın veya spor anlayışın odana kapanıp diğer alanlardan uzak kalmak ise hata sporda değil sendedir öncelikle burada mantık hatası yapıyorsun. Herkesin kendine göre tutkuları ve o yönde eğilimleri vardır, bu tutkularının peşinden gitmesi o kişinin tüm dikkatini o yöne vermesi diğer hiç birşeyi umursamaması anlamına gelmez.
    "Madem öyle, alanınız Biyoloji, savunmanız bu. Kaçınız Evrim Teorisi biliyor?" Cümleside komik olmuş, evrim teorsini biliyordan kastın wikipedia ise herkes bunu 1-2 saat içinde öğrenebilir, eğer tutkun bu yönde ve bunun için çalışıp bu yönde kariyer oluşturmak istersen bu yıllarını alır ve bu komik cümleyi forumlarda telaffuz etmek gibi bir gaflete düşmezsin.
    Yaptığınız uğraş, hobi, meslek ne olursa olsun bekletinizi karşılamıyorsa, yapmak zorunda değilsinizdir.

Ackres, zzzxxz ve freeletics bunu beğendi.
  3. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Çok sert bir konu olmuş.

Sporu bırakma kardeşim, yanlış yaparsın.Eğitim olarak bence sokaktaki vatandaşın üstündeyiz.

4. Blues_harmonica

Blues_harmonica Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Bence aşırı derecede yanlış düşünce. Spor bir yaşam tarzı olmalı evet anca hayatın kendisi olmamalı tabiki profesyonel sporcu değilseniz.

Gün içerisinde sabah 8de kalkan bi insan olarak kitapta okuyorum en azından günde bir saat okuyorum, spor yapıyorum 1 gün dolu 1 gün boş eşimle vakit geçiriyorum bazen çıkıyorum geziyorum bazı günler eşimin akrabalarını ziyaret ediyorum(onun memleketinde yaşadığım için) ama bir insan bir işle uğraşıyor diye eleştirmiyorum.

Dediklerinde haklısın ama kafana fazla takmışsın bence. Bu cehalet toplumun genelinde var sade sporla uğraşanda değil. Senin söylediklerin kuantum falan günlük hayatta kullanabilceğimiz şeyler değil kişisel gelişimdir bunu araştırmak sana kalmış. Tvden uzak durmak bile yeterli benim için bunu yapabileniniz varsa aranızda bir adım gelişmişsiniz demektir.

Konu güzel olmuş bence kısmen sana hak veriyorum ama bu kadar zıt görüşle bakıp sporu bırakıp göbekli bi araştırmacı olman benim gözümde saygı uyandırmaz. Sade bilgi ile değilde duruşla yaşam tarzıyla ve en önemlisi insanların vurduğu kilitlerle yaşamayan insanlar insan gibi yaşayabilir. Umarım spordan kopmadan kişisel gelişimini devam ettirirsin :)

emre erdem bunu beğendi.
  5. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Hayır, tam aksine insan spor sayesinde farklı deneyimler yaşayıp, farklı insanların olduğu ortamlara girmek ve kendini göstermek istiyor. Odadan kastım illa ki fiziksel bir oda değil, zihinsel olarak, etrafı kendi bildiklerinden ibaret sanmak idi. Ayrıca bir insan, doğal yollarla bilmediği bir şeyi bilemez, dışarıdan bir müdahale ile uyarılması gerekir. Siz hiç "Dur bir düşüneyim, bilmediğimi bilmediğim neler var? Hah buldum. Şunu bilmiyorum." diyen birisini gördünüz mü?

Ayrıca bir çok şey komiğinize gitmiş, güldürebildiysem ne mutlu.
    İkinizin de yorumları, farklı kelimeler ile aynı şeyi anlatmış. :) Bu yüzden de tek cevap yazmak istiyorum.

Evet, çok düşündüm ikisini aynı anda paralel götürmeyi, hem spor hem de diğer alanlar fakat, olmuyor. Olsa da "Ne şiş yansın, ne kebap" hesabı olduğu için, ikisinden de tam anlamıyla verim alamıyor insan. Bir seçim yapması gerekiyor ve ben de seçimimi yaptım. İkisinin aynı anda gitmesi, çok zaman alıyor. Ve bir gün 24 saat, yetmiyor insana, benim düşüncelerim bunlar. Hem sporun disiplini, hem de günlük hayat, hem de aile, hem de kendi işiniz, hem de kendi gelişiminiz, hem de dinlenmek, ve diğer bir çok şey yaptığım çıkarımlara göre aynı anda gitmiyor. Seçim yapmak gerekiyor.

Tabii sizler farklı düşünebilirsiniz. :)

6. Blues_harmonica

Blues_harmonica Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Bu şekilde kendine gelecekte zarar vericeksin bence. Bazen işten geldiğimde canım yataktan çıkmak istemiyor ama mecburum benim bi hayatım var yapmam gereken işler var. Eşimle ilgilenmem lazım, spor yapmam lazım, yeri geliyo kayınçoların işi oluyo onlarla ilgilenmem gerekiyor evde olmadık iş çıkıyor araba arıza yapıyor hadi sanayiye kaynanam bi şey istiyor yapmam gerekiyor eğer yorgunum vaktim yok dersem işim biter benim umarım kendimi ifade edebiliyorumdur.

Gün çok uzun gece 12de yatıp sabah 7de kalkarsan çok uzun ama yatakta 11e kadar dönersen çok kısa. Biz konforsuz olduğumuz zaman yaşıyabiliyorsak işte o zaman bi şeyleri başarmaya başlamışız demektir. Arkadaşlarım hayat sadece bizim bencil isteklerimizden ibaret değil istemesekte bi çok ayrıntı var. Bu ayrıntıları kaldıramazsak işte o zaman düz bi hayatımız olur.

Şu konuda haklısın kesinlikle sporun disipliniyle bir arada gitmiyor gitmeyenleri çıkardım ben hayatımdan. Alkol,sigara,arkadaşlarımın hadi şuraya gel hadi dışarı çıkalım istekleri. Bu gün spor yapacaksam onu yaparım akşam 12de yatmam gerekiyorsa 12de yatarım bunlar farkında olmadan oluştu bende ve iyiki oluşmuş.

Bu gün spordan sıkılman yarın bilimden sıkılmanı getirecek daha sonra belki okuduğun kitaplardan soğuyacaksın daha sonra anandan babandan daha sonra eşinden çocuğundan demek istediğim hepsine vakit ayırmalısın bilgisayar oyunları sosyal medya televizyon arkadaşlarla makara yapmak hepsi çok kolay şeyler zor olan spor yapmak,sabah erken kalkmak,kitap okumak,işlerini zamanında halletmek düzenli beslenmek zamanında uyumak biz bunları yaparsak farklı olucaz ama bunların birisini yaparsak olduğumuz yerde sayıcaz.

Sonuç olarak bir hedef bize yetmeyecek her zaman daha fazlası için çalışmalıyız bırakma bence dostum şu an çok üzülüyorum ikisini bir arada yapabileceğini kimseye değil kendine kanıtla hatta ikisini yapınca başka şeylerde ekle yapabilirsin kimseye bahşedilmiyor içinde bulunduğu durumlar emek sarfediyor herkes ve karşılığını bir şekilde alıyor üç yıllık emeğini çöpe atmışsın yapma geri dön hepsine sarıl gerçekten kim olduğunu önce kendine göster sonra herkes senin kim olduğunu zaten görecek ki benim için kimin ne dediği önemli değil ben kendimi çok seviyorum onlar istediğini söyleyebilir!

Umarım geri dönersin ve hepsinin üstesinden gelirsin!

emre erdem ve SoldiersOfGod bunu beğendi.
  7. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    "Sporcular cahil" gibi bir genelleme mi yaptın bana mı öyle geldi? yoksa forumda ki hobi amaçlı spor yapan henüz işlerini güçlerini tahsil seviyelerini bilmediğin insanlarımı hedef aldın?
    Bu genellemeyi hangi gözleme dayandırdın bilmiyorum genç bilim insanı, ancak o işler olmaz onu bilirim. Komik çünkü egzersiz bilimi ile ilgilenen birinin alanı evrim teorisi olmadığı bilecek kadar, google'da evrim teorisini araştırmışsındır diye düşünüyorum :) Herkes tutkulu olduğu alanda onu ileri seviye'ye taşıyacak bilgi birikime sahip olup, onu alçak gönüllülük ile paylaştığında, birilerine ilham olduğunda, konu veya araç ne olursa olsun o kişinin hayatında ki en değerli hazinesidir. Konu, bilim, sanat olabilir. Kişinin mesleği veya tutkusundan ötürü ona cahil bilgisiz sıfatını çakmaya kalkarsanız, çok komik duruma düşersin kusura bakmayın, öncelikle bu alanda kendinizi geliştirmeniz gerekir.

emre erdem, Ackres ve Blues_harmonica bunu beğendi.
  8. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Kardeşim yanlış düşündüğün şey şu.
    Bilimde de hep birşeyler eksik kalacak.
    Bilim çok hızlı ilerliyor. Tek bir alanda bile otorite olmak ömür alıyor.Kaldı ki günceli takip edemezsen, otorite olduğun alanda bile birkaç yıl içinde vasata düşebilirsin.
    Yani hem çok iyi kuantum bilip hem evrimi çok iyi bilip hem başka şeyleri çok iyi bilmen çok ama çok zor.Bilim git gide yeni alt dallar çıkarıyor ve biz burada bile yazışırken şu an Dünyada ne keşifler oluyordur kimbilir.
    Bunun için sporu bırakman doğru değil.
    Karar senin tabi.

emre erdem ve SoldiersOfGod bunu beğendi.
  9. cmrds

cmrds Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Neil deGrasse Tyson bir araştır istersen adam eski sporcu ve Astrofiziğin en önemli temsilcisi. Spor yapmak bilime veya senin entellektüel olarak gelişmene engel olmaz ve bu sporu yapanların yetersiz bilgi birikimine sahip olması senin de öyle olacağın anlamına gelmez.

10. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Dostum yukarda yazdığın hani senin bilip bilmemeleri ile insanların seviyelerini ölçtüğün konular varya işte o konuları daha iyi anlamak için spora devam etmen senin faydana olur. Unutma sağlam kafa sağlam vücutta bulunur demiş atalarımız. Spor sağlıktır. Egzersizden uzaklaşıp uyuşuk bir insan haline geldiğinde maazallah bu çok önemli konuların inceliklerini nasıl kavrayacaksın yapma :)

11. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Dostum beraber besyoya gidecektik :)
    Senin gibi bende çok düşündüm kafamı boşu boşuna yaktım. Burdan uzun uzun yazmak istemiyorum ama sorun olmazsa telefonumu vereyim bir konuşalım :) sonuçta yaşla beraber aynı süreçlerden de geciyoruz belki bir faydası olur.

12. Enez

Enez Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    yorumları okuma fırsatım olmadı sadece konuyu okudum
    aslında spor salonunda geçirdiğiniz 3 saat tabikide hayatınızı etkiler ama dönem dönem bunu değiştirmek sizin elinizde motivasyonunuzun düştüğü çok belli bence sporu bırakmaktan ziyade sürekli olarak sporu düşünmeyin çıkın gezin hayatın tadını yaşayın gittiğiniz yerlerde yeni tatlar keşfedin ekmekten şekerden yine kaçının farklı spor salonlarında tek girişlik 1 saatlik bir zaman harcayın
    farklı spor salonlarındaki insanlardan hocalardan aldığınız en küçük deneyimler bile size tecrübe olacaktır.
    yani hem hayatı yaşayıp hem de kendinize bakmak sizin elinizde. ama siz ben bu işte profesyonel olacağım! mantığı ile yaklaşmışsınız en baştan. şimdi de isyan ediyorsunuz

hayatınızda başarılar ama bundan 3-5 sene sonra ben zamanında şu kadar spor yaptım şimdi 20 kilo aldım ne yapmalı diye sorular soracağınızı düşünüyorum

Blues_harmonica bunu beğendi.
  13. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Herkes belli başlı yorumlar yapmış, fikirlerini belirtmiş, emek vermişsiniz teşekkürler.
    "Sağlam kafa sağlam vücut" işini geçelim, Stephen Hawking felçli bir insan ve felçli olduğu dönemlerde yaptığı çalışmalar sayesinde bir çok bilimsel madalyası var. Bu en basit bir örnekti. Bu söylediğiniz söz, sadece insanları spora teşvik için söyleniyor, birebir gerçekliği bulunmamakta.

Neil Tyson'ı tabii ki biliyorum, Kozmos:Bir Uzay Serüveni belgeselini sunuyordu, hepsini izlemiştim. Yalnız, kendisi sporu gençliğinde yapmıştır, şu an değil. Verdiğiniz örneği lütfen bilerek verin. Ha bunu yazmamdaki amaç sporcu biri bilim insanı olamaz demek değil, sadece yanlış bilgi verildiği için cevap yazdım.

Sevgili Abseto :) Besyo işini kafamdan çıkaralı 8-9 ay oluyordur. Üzgünüm. Telefonda konuşma işine sıcak bakmıyorum, ha dilersen telefonda whatsapptan yazışabiliriz, fakat sen yazışmaya eriniyorum demiştin, ne yapacağız şimdi? :)

En kapsamlı yorumu en sona bıraktım.

Kimseyi "yaptığı iş" yüzünden belli bir sıfatı iliştirmem, eğer bu kadar net bir şekilde yazmama, anlatmama rağmen yazımdan bunu anladıysanız ben yazdığım yazıda haklıyım demektir. :) Eleştirim yapılan işe değil, işi yapanların birikimlerine yönelikti. Ayrıca, Vücut Geliştirme sadece "Egzersiz Bilimi"nden ibaret değildir. Cevap vermek için cevap vermeyin, önce yaptığınız sporun ilgilendiği alanların farkına varın.

Ben herkesten bilim insanı olmasını beklemiyorum, konu yanlış yere sapmasın. Söz konusu Türkiye ise, ODTÜ'deki bir kadın Biyolog'un canlı yayına çıkıp Evrimi anlatamadığını dahi izledim. Konu "Herkes bilim insanı olsun." değil. :) Tek eleştirim, spora gömülüp " İpimle kuşağım *** *** " modunda gezinen, işi gücü gösteriş olan ve dışarıda kendinden bağımsız bir şekilde var olan büyük bir bilgi yığınından bir haber olan kitleyeydi. Spor camiasını sadece bodyforumtr'den ibaret görmüyorum, sosyal medyada eskiden takip ettiğim Spor Bilimcileri ve Antrenörleri takip eden diğer kişilere bakarak, sayfalarında yorum yapan kişilerden nem alarak yaptığım bir analizdi bu, herkes kendisini belli bir ölçüde belli ediyor. 3 yıldır da bir zahmet belli bir analiz yapma şansım olsun.

Bu bir nevi Aziz Nesin muhabbetine döndü, şu %60 işi. :) Konuma yorum yapanlar (herkes olmasa da) keşke spor camiasını oluşturan kitle olsaydı, yani herkes sizin gibi olsaydı ben bu tarz bir konu açmazdım. Ki (bazılarınız hariç) siz de benim gibi düşünüp, eleştirilerime haklı olarak destek verdiniz. Sizin gibi değerli insanların tek tük var olmuş olması, kocaman bir kitleyi aklamıyor.

Ben çok düşündüm, dışarıda yapılacak çok şey var. İkisi bir arada gitmiyor, gitse de yetkin bir şekilde gitmiyor. Eş-sevgili, iş, aile fertleri, varsa çocuk, beslenme, sosyal hayat, dinlenme, uyku, spor, bilim, siyaset, felsefe, edebiyat ve daha bir çok şey, bir arada benim düşünceme göre gitmiyor. Çünkü bir gün 24 saat. Sporcu olduğunuz için 8-9 saat uykuda geçse, geriye 16 saat kalıyor. 16 saate, kaçını sığdıracaksınız? :)

Şu anki yazımın başında da dediğim gibi, herkese yorumları için teşekkürler. Konuma yorum yapanlar da genel olarak eleştirdiğim kitlenin dışındaki kişilerdi, sizin gibi insanların hala var olduğunu görmek sevindiriciydi. :) Her ne kadar azınlık da olsa...

Hepinize hayallerinizde başarılar dilerim.

14. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    bir süre kafanı dinle olur böyle şeyler
    bende senin yaşındayken kafamda çok değişik şeyler dönüp duruyordu hormonal salgılardan ötürü olan bir şey bu geçici bir durum
    en fazla 3 4 yıl sonra tamamiyle ortadan kalkıyor,ben ilk vücut geliştirmeye bundan 11 yıl önce başlamıştım ama çok mantıksız bir sebep uydurup bırakmıştım
    kafama s**ayım niye bıraktım bilmiyorum sakın böyle bir hata yapma uyarayım tecrübe konuşuyor
    2014 ekim de tekrar başladım ve hiç bırakmadım ama o zamanı spor yaparak geçirseydim şuan Türkiyenin en güçlü insanı bendim çok net söyleyebilirim bunu

SoldiersOfGod bunu beğendi.
  15. cmrds

cmrds Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Kendisi şu anda 60 yasında prof. mesleği var herhalde şu an sporcu olmasını bekleyemezsin ayrıca kendisi üniversite okurken okulun güreş takımındaydı, kendisini o belgeselden önce tanımış ve kitaplarını okuyan biri olarak bilerek örnek veriyorum. Ayrıca toplumun genelinde olan bir sorunu alıp küçük bir gruba alıp değerlendirme yapman hata, mesela strbucks ta oturanların entellektüel birikimi az diye orada oturmamayı mı tercih edeceksin veya Toplumun entellektüel birikimi az diye kendini o toplumdan mı çıkaracaksın. Bu senin dediğin durumun bu sporla alakası yok toplumun genel bir sorunu ve sen bununla her alanda karsılacaksın. Sana tavsiyem gün bazında değil hafta bazında plan yaparsan zaman sıkıntısının üstesinden gelebilirsin.

16. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103

Dostum, yukarıda bana cevap geldiğini hissettiğimden üçüncü defa cevap yazma gereksinimi duydum, benim demek istediğim şey bir antrenör, doktor, mühendis sporcu fark etmez, onları ilgilendiren alanlarında ki bilgi birikimleri önemli olandır. Bunun dışında, "Sanat tarihi" ile ilgilenen birinin, bu alanda uzman olan veya bu alanda uzmanlaşmaya çalışan birine, "sen şu bilim dalında şu teori hakkında bilgisizsin o yüzden senin bilgi birikim seviyeni eleştirmek benim haddime ve hakkımdır" demek abes olur benim demek istediğim bu, çok kısa net.
    Öte yandan "Spora gömülüp işi gücü gösteriş olan" kitleyi hedef aldığını belirtmişsin kusura bakma ama kimse üstüne alınmaz bile, kaldı ki bu bizim sorunumuz da değil bize ne ki? veya sana ne ki?
    Bu tarz kişiler genelde elde ettikleri fizikten başka gösterecek bir şey veya kovaladığı işler olmadığından, vaktin çoğunluğunu sosyal medyada arkadaş ortamında reklamını yapmakla geçirir kimse onu iplemeyince doğal olarak diğer insanların ilgisini çekebilmek için ukalaca tahrik edici aşağılayıcı tavırlar sergiler, bu tarz insanlar her yerde emin ol sadece seni beni çokta ilgilendirmiyor.
    Ben Ege fitness, Savaş cebeci için benzer yorumları yaptığımda taşlanmıştım belli kesim tarafından. Yinede bazı şeylerin bilincinde olmak güzel.
    Evet keşfetmek falan güzelde kime göre? belki adam kendi fiziksel sınırlarını keşfetmek istiyor olabilir, hayatında ki amaç ve tutkusu bu olabilir. ha? tabi bunlar zamanla değişebilir o ayrı konu bak senin ki değişmiş.
    Kırıp üzdüysem yada sinirlendirdiysem kusura bakma eleştirim sadece söyleyiş biçimineydi, yoksa düşüncelerin hayat görüşün :) seni ilgilendirir.

Ackres, freeletics ve SoldiersOfGod bunu beğendi.
  17. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Mesajı yazarken bu örneği vereceğinizi biliyordum. Ama o çok uç bir örnek oldu. Egzersiz yapmak vücutta önemli hormonal değişiklikler yaratır. Endorfin seratonin testosteron vs. Bu hormonal değişiklikler ile ağrıyı azaltır kişide sedasyon etkisi oluşturur ruh hali olarak daha iyi hissetmenizi sağlar. Dolaysıyla zihinde bir duruluk oluşur. Haftada 4-5 saatinizi bile antrenmana ayırsanız bence spordan yeterli verimi alırsınız. Kaç kişi bu işi profesyonel olarak yapıyor zaten. Zamanı planlamayı bilirseniz sizi işlerinizden alıkoyacak kadar sürenizi çalmayacaktır. Getirileri de karınız olur tabi. Sonuçta yine de kendi kararınız hayatta başarılar. :)

emre erdem, cmrds ve SoldiersOfGod bunu beğendi.
  18. Blues_harmonica

Blues_harmonica Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Ben her yazdığınızı kenara bıraktım vücut yaptığı için öne çıkmaya çalışan insan tiplemesinden bahsetmişsiniz ona taktım :) ben şöyle düşünüyorum adam haftanın belki 5 gününü bu işe ayırıyor düzenli besleniyor düzenli uyuyor bunun için yaşıyor hedef vücudu için bırakında biraz şovunu yapsın arkadaşlarım bu kadar katı olmayın her nasıl bir anne baba çocuğu üniversite kazandı diye övünüyorsa her kim çalıştığı yerde amirinden övgü aldı diye övünüyorsa bu adam da akıttığı terlerin karşılığını aldığı için biraz övünsün (kasılmaktan felç olacak tipler bunun dışında) :)

19. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Elde ettiğimiz bir çok şey aslında övünmeye değmeyecek şeyler, örneğin güçlü estetik bir fizik elde ettiysek bununla övünmemiz gösteriş yapmamız çoğu zaman itici gözükecektir. Kaldı ki bu tarz davranışlar çokta sağlıklı değil, kişinin temelde özgüvensizlik ve anksiyete gibi sorunlar yaşadığını gösterir. Kişi elde ettiği estetik fizikle özgüvenini arttırır genel olarak daha sağlık olur ancak, amacı insanları etkilemek olan birinin düzen disiplin ile gerçekte ilgisini çekmeyen bir işi uzun süre sağlıklı şekilde devam ettiremez, bu yüzden insanlar spora başlayıp irade gücünü tüketip sporu bırakmak zorunda kalır, kimi insanlar şanslıdır gittiği salon yada parkta sosyalleşme şansı bulduğundan enerjisini arttırabilir bunu devamlı hale getirebilir. (Konu çok dağıldı :D)

Sayfayı Paylaş