Tutuş gücünü arttırmak

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve berkaykry tarafından 16 Kasım 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Kademeli el yayının diğer tarafındaki o siyah apararlar ne işe yarıyor ? Ne kadara aldınız bu ürünü ? Bilgi vermeniz mümkün mü?

2. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Elbette, siyah aparatlar kollara geçirilip vidalanıyor, başparmak çalışması yapılıyor. Ucunda vida bulunan yeşil kol ise ekleme yapılarak negatif tekrarlar için kullanılıyor. Resimde görülenlerin hepsi için 135 TL ödedim, bildiğim kadarıyla bunların dışında epey daha aparat var yayla ilgili.
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Kasım 2014 ---
    Resimdeki kırmızı yayın direnç tablosu şöyle;
    Birde siyah yay varmış, bunun uyguladığı kuvvetse muazzam;

sultanmehmed ve Balboa7 bunu beğendi.
  3. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    240 ı geçtim , 157 kgyi kapatan birini bulursanız sakın karışmayın bence :D dalağınızı söker yerinden valla :D 135 tl biraz fazlaymış ama işleve kazandıracaklarına bakılırsa kesinlikle değer

columbu bunu beğendi.
  4. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Bildigim kadariyla 10. centikte kapatabilen 5 kisi varmis dunya genelinde. Kesinlikle islevsel, parasini hak ediyor.

5. FakurElmuslim

FakurElmuslim Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13
    ben suan 5x6 yani yayın bi ucu 5. çentik bir ucu ise 6. çentik te iken kapata biliyorum.Ama el cabuk yoruluyo mesela bikez sıktımmı 1 2 dakika sonra tekrar sıkamıyosun .El çalışmanın zor kısmı sabır istemesi kolay gelişmiyo parmaklar En güzel kısmıda geliştiği vakit gücünü kolay kaybetmiyosun ve sevmediğin insanlarla el sıkışması keyfli bi hal alıyo :)

Qarden bunu beğendi.
  6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    - çarpraz tutuş : "bi el içe , bi el dışa bakacak şekilde tutuş " ....şimdi buna ne diyolar pek bilmem ama , halterci ,powerci terimi buydu ...gerçi halterde olimpik çarpraz tutuş kullanılmaz...

- pençe gücü , elinizin nüyüklüğü , parmaklarınızın uznluğu ile ilgili olay ...genel prensip itibarıyla " pençesi büyük " olanlar daha iyi kavrama gerçekleştirirler , türlü parametrelerden dolayı . " temas yüzeyi" , " sıkma alanıının çokluğu " vb vb...

- kum, kil yoğurmak , bu tip yaylardan daha faydalıdır ...zira , bu tip yaylarda uygulanacak kuvvet fazla " lineer" dir ..:)

Korgem ve berkaykry bunu beğendi.
  7. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    O halde bench press veya lying triceps de lineer egzersizler ve itiş kuvvetine, yumruk basıncına faydaları olmaz diyebilir miyiz?

Bekci bunu beğendi.
  8. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Aslında yumruk atmak çok farklı birşey. yumruk atmayı mimikliyen bir hareket dahi yumruk gücünü çok geliştirmez. Taşşşş çatlasın %5-10 civarı değiştirir. Çünkü yumruk , anterior değil POSTERIOR zincirindeki kasların gücünden alır gücünü. Bench press yada Overhead Press sadece küçücük bir oranda geliştirir. Ayrıca sadece posterior kısmı güçlendirmek değildir olay , Punch hard to Punch harder yani Sert yumruk atmak için Sert yumruk at cümlesini bir antrenörden duymuştum eski UFC dövüşçülerinin bir antrenörüydü. Yumrukta iyi olmak için yumruk çalışın. Neyse konumuz bu değil bilgi bilgidir diyerekten kapatalım konuyu , tutuş gücü olayına gelince diyebileceğim birşey yok çünkü bilgim yok birikimim yok. Kum yoğurmak aynı dirençte kalır diye düşünüyorum o yüzden yay daha üstün gibime geliyor ama yanlışta olabillir mümkünse aydınlatırmısınız ?

9. 3mr3

3mr3 Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    selam,
    tutuş gücü sandığın kadar güçsüz değil. büyük ihtimal hareketi yanlış yapıyorsunuz. size 3 önerim var bu belki durumu düzeltir:
    1. Mixed grip denemenizi öneririm, ben normal tutuşla kaldırdığımın yarısını çekemem belki. bu arada deadliftim 220 kg x 4.
    2.tebeşir ya da toprak. (baya farkediyor, ben toprak kullanıyorum hemen salondaki bitkinin altına su döküp elimi buluyorum.)
    3. cüsü ve bence en önemlisi barı kaldırmadan önce MUTLAKA bar kaval kemiğinize değsin, hatta kaldırırken sürtsün! biraz canın yanabilir, bunun için uzun çorap giyebilirsiniz.

kullanıcaksan EN kötü kemer kullan ama ben onu bile kullanmayı tavsiye etmiyorum çünkü hareketi baya kolaylaştırıyor. doğru yaptığın sürece hareketi bence sakatlanma riski az. X kilo senin rekorunsa X+10 kgde rekor denersen sakatlanmamak kaçınılmaz tabiki.

kolay gelsin,

10. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Yok yumruk basıncı veya itiş gücü örnek sadece, ağırlık egzersizlerinin büyük çoğunluğu doğrusaldır zaten onu vurgulamaya çalışıyorum. Sadece deadlift vs. için düşünüyorsanız bu sorunu aşanların tavsiyeleri çözüm olabilir ancak el yayı çalışmalarının faydası olmaz demek haksızlık olur, tercih sizin.

berkaykry ve Bekci bunu beğendi.
  11. FakurElmuslim

FakurElmuslim Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13
    kum kil yoğurmak kültür fizik haraketleriyle 150 kg bench press yapamaya benziyo.Belki ellerini bi nemze güçlendirir ama daha ileri gideceğini sanmıyorum.Dediğini eleştirmiyorum belirli bir seviyeye kadar yapılabilir.Ama belirtmemde yarar var Strongmanlerin farklı esyalarla özelliklede eli açacak hareketleri yapmalarının bir sebebi var.Bilindik bodybuilding haraketleriyle çalışan strongman görmedim.Bütün işlevsel sporlarda hemen hemen herşey parmak gücüyle orantılıdır.Bu yüzden genellikle belirli ağırlıktan sonra kayış kilidi kulanılıyo.

12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    - güçlü yumruk atmak teknik bi olay olduğu gibi hareket meanizmasını iyi bilmek gerekir ...
    burda önemli olan , " impuls " olayını mümkün mertebe büyük oluşturabilmektir ...yani
    I ( impuls ) = ^ ( m x v ) / ^ t
    lim ^ t-) 0
    burda
    ^= delta ( fark, çıkarma )
    m = kütle
    v= hız
    t = zaman

buna göre "harekete katılması gereken olaylardan birisi m = kütledier ...yani , ne kadar çok kütleyi ne kadar hızlı hareket ettiriseniz , enerji transformasyonu o kadar güçlü olur ...bu nedenle , güçlü yumruk öncelikle "bacaklardan başlayan ahreket , yani enreji transformasyonuyla olur ...kodldan hızlıca atılan yumruklara " çırpma yumruk " denir , ancak hızlı olup , arkasında küçük kütle olduğundan , impuls ve doayısıyla enerji nakli düşük olur ...etkisi sınırlıdır ,azdır ...

- el , pençe küşükse , kavrama mümkün olmadığından daima sorun yaşanır , istediğiniz kadar yay , may çalışın ...küçük parmaklar açılır ve kayar ağırlık gider ...bu tamamen ...ayn dertten " güreş, bilek güreşçileri ve judocular "da muzdariptir ...bu nedenle "kayış " kullanın ...:)

Korgem, columbu, berkaykry ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    o_O
    Baya döktürmüşsün evet dediklerin doğru ve tutuş gücü dediğiniz gibi el büyüklüğü (pençe) ile yüksek oranda alakalıymış ama yinede çok uzun vadede parmaklar küçük olsada tutuş gücünü güzel yerlere taşımakta mümkünmüş. Şu pençe büyümez mi ya ulan avuç içi osmanlı tokatçısınınki gibi parmaklar şeyy kadar :D

columbu bunu beğendi.
  14. ßeast

ßeast Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Ben de aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Ellerim küçük ve ağırlık arttıkça parmaklarım açılmaya başlıyor. Mecburen düşürmemek için ağırlığı bırakmak zorunda kalıyorum.
    El yayım var devamlı sıkarım onun dışında; 40 cm bir sopanın ortasına 1.5 metre çamaşır ipi bağladım, diğer ucuna da dambıl bağladım. Kollarımı karşıya uzatarak yukarı doğru yavaşça sarıyorum. Başta ince bir sopayla yapıyordum. Şu anda kalın bir sopayla yapıyorum ve etkisini daha çok hissetmeye başladım.

15. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    2. yaptığın hareket hipertrofi yaratır ya da ne bileyim bileği büyütür ama parmak güçlendirmez.

16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    onu " kumsa ", yani sabit kalmaysa , o iş kolay ...

ince kum , kalın kum , pirinç , mısır , nohut , kil , ıslak kil vb yoğrabilirsiniz kademeli...

kavrama , çok noktalı bi olaydır , bir bütündür ...ama , yine de çok fazla yaraı olmaz ...el kayışı ve pudra tavsiye ..:)

17. FakurElmuslim

FakurElmuslim Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13
    ercan hocam verdiğiniz tavsiyeleri kendi tecrübeniz doğrultusundamı önerdiniz.Eğer tecrübe ettiğseniz nasıl bir etki yaptı.Ben parmak antremanı yapıyorum eğer yardımcı olursanız sevinirim

18. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    valla , aslında bi yere kadar faydası oluyor ...ancak , tam değil...neticede "eller , parmaklar ufak " olunca tutuş struktur yetersziliğinden dolayı eksik kalıyor ...ama , kayış-band ile sorun bayağı aşılabiliyor ...bu sorun " güreş , judo vb" gibi kavramalı sporlarda da bayağı sorundur aslında ...z

19. seattle1

seattle1 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Öncelikle iyi akşamlar,bu aleti çok arama rağmen maalesef hiç bir yerde bulamadım.Tam adını ve tahminen nerelerde bulabilceiğimi söylerseniz çok makbule geçer :D

20. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Strap aldım 160 (+10kg bar) vurdum , ek olarak tutuş gücü antrenmanları yapıyorum hala. Fakat bunlar Deadlift için değil artık. Yırtmayın kendinizi arkadaşlar elleri geliştirmek için. Ellerinizin sırtınızın gelişimine engel olmasına izin vermeyin.

columbu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş