TSH yüksek değer (Tiroid uyarıcı hormon)

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Pollysad tarafından 4 Ağustos 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Merhaba arkadaşlar

Son 2 yıl içerisinde 3-4 defa kan tahlili yaptırdım ve her sonuçta Tiroid hormonumun hep üst sınırda çalıştığını söyledi doktor. Fakat her seferinde iyotlu tuz kullanma gibi tavsiyeler verdi, ilaç tedavisi için sorduğumda temkinli yaklaştı ve gerek yok dedi.

Gel gelelim benim şikayetlerimin hepsi hipertiroid hastalığının belirtileriyle birebir uyuşuyor. Ultra zayıflık (aşırı yememe rağmen), terleme, zaman zaman gereksiz heyecan vb. Her zaman için sebebin tiroidin fazla çalışması olduğuna bağlamışımdır. Şikayetimi doktora sürekli söylesemde ilaç tedavisine gerek görmüyor.

Aranızdan sorunumu yorumlayabilecek varmı ?

TSH referans değeri 0.4-4.9 fakat son çalışmalarda 4.1 olduğu söyleniyor üst sınırın. Benim sonuçlarımda 4.8 ve üzeri hep.

Ayrıca testlerime baktığımda T3 ve T4 te de anormallik olduğu işaretlenmiş. Şuan o değerlere bakamadım. Öğrenince onlarıda ekleyeceğim.

2. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Sen yorumlamışsın zaten durumu. Benim diyebileceğim tek şey o referans aralıkları hakkında. 4.1 olduğu söylenir dedin ya ona ithafen yazıyorum.
    Ünide biyokimya hocam, tahlildeki birçok referans aralıkları zamanla ilaç firmalarının baskısıyla bilerek düşürülüyor demişti. İlaç kullanımını arttırmak için.Ben kendi anama babama düşürülmüş referansa göre ilaç kullandırmıyorum demişti.
    Yani doktor sana ilaç verdiyse kullan. Ama tiroidinin cok cok yüksek oldugunu sanma,4.1 i baz alma yani.4.1 gözünü korkutmasın

Sayfayı Paylaş