Testesteron Dopingi Bagisiklik Sistemine Zararli

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Nassim tarafından 16 Ağustos 2004 başlatılmıştır.

 1. Nassim
  Offline

  Nassim Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2004
  Mesajlar:
  218
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Danmark
  New Scientist dergisinin son sayısında yayımlanan araştırmaya göre, steroid ve testosteron içeren doping ilaçlarının kullanımı, bağşıklık sistemini zayıflatıyor.

  Testosteron ve kas yapıcı (anabolizan) steroid dopinginin, bağışıklık sistemini zayıflattığı bildirildi. New Scientist dergisinin son sayısında yayımlanan araştırmaya göre, steroid ve testosteron içeren doping ilaçlarının kullanımı, bağışıklık sistemini zayıflatarak organizmayı hastalıklara, uzun vadede kansere karşı dayanıksız hale getirebiliyor.

  Avustralyalı uzmanlar, olimpiyat standartlarında idman yapan 18 amatör atleti 6 hafta boyunca incelediler. Gönüllü atletlerin yarısına, haftada 3.5 mgr erkeklik hormonu testosteron şırınga edildi, diğer yarısına ise plasebo verildi. Ancak şırınga edilen şeyler sporculara açıklanmadı. Araştırma, testosteron verilen sporcuların performansının, sadece üç haftada müthiş şekilde arttığını gösterdi. Oysa, bu sürenin en az 10 haftayı bulacağı tahmin ediliyordu.

  Uzmanlar, performansları artan sporcuların bağışıklık sistemlerinin ise bozulduğunu belirledi. Zira, dopingli atletlerde, bağışıklık sisteminin ''vurucu timi'' olan akyuvar hücreleri yüzde 20 kadar azaldı. Bu hücreler, vücuda giren hastalık yapıcı elemanlara karşı ileri cepheyi açıyor, sonra bağışıklık sisteminin diğer unsurları devreye giriyor. Araştırma, ayrıca steroidlerin sporcuların huylarını değiştirdiğini ve dopingli atletlerin hırçınlaştıklarını da gösterdi.

  (Haber7.com)
   
 2. Nassim
  Offline

  Nassim Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2004
  Mesajlar:
  218
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Danmark
  ne diyorsunuz bu konuya ?? düsünceleriniz ?
   
 3. kasap
  Offline

  kasap Üye

  Katılım:
  16 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ikast 7430
  ne dusuneyim kocaman New Scientist dergisi yazmis yalan mi søyluyecekler :D
   
 4. IRON MAN
  Offline

  IRON MAN Üye

  Katılım:
  11 Temmuz 2004
  Mesajlar:
  47
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  FENERBAHCE-ISTANBUL - TURKİYE
  dergilerde okuduklarınıza inanmayın...........

  sevgili arkadaşler Hamdullah Aykutlu abim ve Ahmet enünlü hocam bilgilerini bilgilerini aktarmışlardı. ( hamdullah Aykutlu kim derseniz ; İlk ve tek Mr. Olyimpia lardaki Grantprix lerde yarışan Türk. Ahmet Enünlü de Türkiye de ilk Vucutculardan 8 kez Dünya şampiyonu oldu ark aarkaya yani Dünya rekoru halen ondadır.) Gelelim konumuza; Dışardan alındığında doping sayılan ama Vucudun en fazla ürettiği şey erkeklerde Testesterondur ve bunlar Proteini Kas hücrelerine Taşımakla yükümlülerdir ve kasları sert gösterirler. Bana arkadaşım söylemişti; ( Arnold un kitabından mış ama onun yazdığına inanmıyorum) dumbell curl yaparken bileği aşağı doğru indirmek lazımmış böylece iç kollar çalışırmış. olay doğru ama bunu ağır kiloyl ayaparsanızda bileğinizi kırarsınız ama kitapta bundan sözedilmiyor. Bu arada bir önemli husus daha var ; İlaçların ne işe yaradığını bilmeden kitaptaki kürleri ne önerin ne de kullanın.
   
 5. IRON MAN
  Offline

  IRON MAN Üye

  Katılım:
  11 Temmuz 2004
  Mesajlar:
  47
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  FENERBAHCE-ISTANBUL - TURKİYE
  bu arada kasabın yazdığı kür çok saçmadır sebebi de ;
  sustanol testesteron türevleridir ve deca da testestoron türevleridir ( sustanon dan daha etkili dir. hem vucuttan çok geç atılır hemde içeriği çok dah afazladır.) ephedrin yağ yakıcıdır amacı metabolizmayı çok hızlandırır kan basıncı artar ve vucuttaki yağlar şekerler atılarak hızlı kilo verdirilir ama şu da bir gerçektirki ben Türkiye Şampiyonu nolarak ve haftaya da Dünya seçmelerine girecek biri olarak daha 1 tane bile ephedrin kullanmadım. ( ephedrin çok kilolu insanlar içindir .ve yazılan dozajlar çok abartıdır hayatım boyunca çok ilaç kullandım ve index yazdım bu konu hakkında ama 1 hafta da asla bu kadar yükleme ben bile yapmadım ve yapmam.
   
 6. trundirs
  Offline

  trundirs Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2005
  Mesajlar:
  92
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  24,5
  Yer:
  istanbul
  bu bağışıklık sistemi konusu beni de çok kıllandırıyor çok ağır kür uygulamıyorum uygulamam da ama yine de östrojene karşı bişeyler kullanıyorum. benim bir mantık yürütme olayım var ne kadar katılırsınız bilmem...
  testosteron kullanımının bağışıklığa zarar vermediğini ama (jinekomastiyi önlemek iiçin vs. benzer etkileri) anti östrojene karşı kullandığımız desteklerin östrojeni testosterona oranla oldukça düşürdüğü için böyle bir etki yarattığını düşünüyorum. e bunları kullanmadığımız takdir de de sonuç ortada...
  benim kafamı karıştıran asıl soru şu aslında bunu başka biyer de de sordum bi yanıt gelmedi nolvadexmi provironmu diye sormuştum.
  proviron aromatize yönüyle östrojen miktarını düşürürken nolvadex tamoxifen ile (tamoxifen de çok hafif yapay bir östrojendir) östrojen alıcısını kilitleyerek östrojenin kandaki etkisini aşağıya çekiyor hatta korkunç düşürüyor diyebiliriz. kürü bitirince depot etki bitimine yakın bırakılıyor.
  acaba nolvadex kullanırken vücudumuzda kalan östrojen in bağışıklık sistemine hiçmi faydası yok... :shock: :?: :shock:
   
 7. trundirs
  Offline

  trundirs Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2005
  Mesajlar:
  92
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  24,5
  Yer:
  istanbul
  bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için yumuşamak mı lazım :lol: :lol: :lol:
   

Sayfayı Paylaş