Tenisçi ve golfçü dirseği sakatlığı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve 33serkan33 tarafından 4 Nisan 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    Yaklaşık 1 aydır özellikle çekme hareketlerini yaparken sağ kolumun dirseğinin trcepslere bağlandığı yerde ağrı hissediyordum.Başta önemsemedim ama dumbell curl negatif yaparken yahut barfiks çekmeye başladığımda muazzam ağrı oluyordu. Bu sabah itibariyle doktora gittim "sende Tenisçi ve golfçü dirseği sakatlığı var 20-30 gün ağırlıklardan uzak dur hatta insanlarla selamlaşmak için bile el sıkma " dedi. "Hocam dedim 1 ay spor yapmazsam ölürüm dedim" o da eğer yapmaya devam edersen kortizol yahut ameliyata kadar yolu var" dedi. ne yapayım bende zaten pazartesi definasyona başlayacaktım kardio ağırlıklı yaparım sporumu 1 ay sabredecez artık.

daha önce bu tür rahatsızlık geçiren yahut bir tanıdığının başına geldiğine şahit olan arkadaşlardan bu sakatlık ile ilgili tecrübe ve bilgilerini paylaşmalarını bekliyorum...

zRedDragon bunu beğendi.
  2. ScarlettFox

ScarlettFox Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Sağlık
    Ovvv çok geçmiş olsun

33serkan33 bunu beğendi.
  3. ares1905

ares1905 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    geçmiş olsun ben de bundan 2 yıl önce yaşamıştım bilek güreşi yaptım bikaç kere ve sakatladım kolumu. şöyle ki barfixte barbell curl de ben çekemiyordum bile ne kendimi yukarı çekebiliyordum ne de barbell curl yaparken kaldırabilşyorsum. Dinlenmen şart başka türlü geçmiyor barbell curl de yapmıyorum artık sanırım koşullandım korkuyorum Allahtan benimki 1 ayda geçti umarım hızla iyileşirsiniz kesinlikle ağırlık çalışmayın. Anlıyorum bu sporda 1 ay değil 1 hafta bile uzaklaşmak ölüm gibi geliyor ama bu sizin sağlığınız yoksa daha kötü sonuçlar olabilir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

33serkan33 bunu beğendi.
  4. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    benimki başlangıcında yakaladım, hoca izole hareketler verdi, örneğin barbell curl niyetine dambılı yarım kaldırıp bekletiyorsun, omuz hareketlerinde yana açma serbest,skull crushers hareketini sadece arkada bekletme gibi amaç dirseği zorlamayan hareketleri düşük kiloyla yapmak, beni sevindiren tek şey definasyona girdiğim gün bu hastalığı öğrenmem şimdi kardio ağırlıklı bacak + izole kol hareketleri

5. ares1905

ares1905 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    omuz çalışırken bende sıkıntı olmuyordu sadece barfix ve curl yaparken. Dediğiniz gibi bacağa daha çok vakit ayırırsınız. omuzu da atlamayın ama curl olayını bana kalırsa hiç yapmayın bikaç hafta curl yapmayınca hiç bir şey olmaz en azından 2 hafta hiç curl’e bulaşmayın göreceksiniz çok çabuk iyileşecek tekrar geçmiş olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

33serkan33 bunu beğendi.
  6. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    Ben zaten curl hareketini çok gereksiz bulanlardanım hangi bölgeyi çalıştırırsan çalıştır zaten kol ile yapıyorsun beni bu hale sokan bench press ler :)

ares1905 bunu beğendi.
  7. fizyo_spor

fizyo_spor Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Hem tenisci hem golfçu dirseğimi var? Doktor emin olamamışda her ikisinimi soylemiş yoksa doktoru gozum tutmadı

8. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    yok benim ki tenisçi dirseği :) ikisi birbirine benzediği için başlığı böyle yazdım

9. fizyo_spor

fizyo_spor Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Kardeşim ben son sınıf ftr öğrencisi olarak biraz arastırdım sana şunları söyleyeyim sporda zorlarsan tendon zedelenmiş zaten dahada kötü olur eğer uzun süredir bu sekildeyse ve iyileşmiyorsa dokuyu kanlandırman lazım bunda friksiyon tedavisiyle ve masajla yapabilirsin masak işi kolay friksiyonu anlatayım normalde bunu biz fzt'ler hastaya uyguluyoruz ama acıya dayan kendine yap ağrılı noktayı bul (tendon kas) diğer elinle bir veya iki parmağınla saz teline vuruyormuş gibi zedeleyeceksin yani yaraya tuz vucut diyecekki aa burda yara varmış yolla kanı... (not kronikleşmisse eğer uzun süre boyleyse)

Kronil degilse yeni oluşmuşsa zaten vucut orayla ilgileniyordur yük verme kasına hafif germeler yap cok hafif pump için çalış...

33serkan33 bunu beğendi.
  10. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Bilek güreşiyle uğraşan çoğu kişinin başına geliyor :) Doktorunda dediği gibi zorlamamakta fayda var. Çokta abartılacak birşey değil zamana bırak yeter

ares1905 ve 33serkan33 bunu beğendi.
  11. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    sıkıntılı bölgeye kan pompalamak bu hastalığın tedavisi, antremanı izometrik antreman sistemine çevirmek bu işin çözümü :)

abseto bunu beğendi.
  12. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    konuyu ben açtım ama yaşadığım deneyimleri size aktarayım;
    1-Bir kere sporu bırakmayın
    2-Genelde bu hastalıkta itme hareketlerinde sorun yok onları rahatça yapabilirsiniz
    3-çekme hareketlerini izometrik şekilde yapabilirsiniz

burada siz kendinizi ölçeceksiniz tenisçi dirseği ağrısını artıran hareketleri değil diğer hareketleri yapmaya devam edin örneğin normal ağır kiloda burbell curl ve barfiks , bir çok sırt hareketinde ağrı hissedersiniz diğerlerinde problem yok denecek kadar az....Bu yapamadığınız hareketleri izometrik şekilde yapın. SPORU ASLA BIRAKMAYIN...

13. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    benimde 2 ayı geçti. hidroterapi de iyi geliyor. Bölgeye kan akışı sağlıyor. Yine bölgeye kan akışı için pronasyon hareketi tavsiye ederim.

14. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
  15. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    fitness sporunu yapanlar bu pronasyon hareketlerini otomatik olarak yapıyorlar zaten, fitness yapıpta tenisçi dirseği olanlar dumbell curl hareketini hafif kilolar ile yapın , barfiks çekmeyin, sırt hareketlerini yaparken hafif kilolar girin , başkada sorun olmuyor diğerlerini normal yapabilirsiniz, tenisçi yada golfçu dirseğini (biri dirseğin sağında biri solunda) ağrıtan hareketleri hafif kilolarla ağrıtmayan hareketleri normal yaptığınız kilolar ile girebilirsiniz. Ayrı zamanda bu dirseklerin ağrısını antremanda azaltmak veya hissetmemek için kol bandları var onlardan takın mükemmel oluyor. Hani bu deadlift yada bench press yaparken kolunu bacağını saranlar var işte bu yüzden sarıyorlar...Ağırlık idmanını tamamen kesmeyin çünkü tendonları iyileştirmeli ve güçlendirmelisiniz...Bu aşamada kendi doktorunuz olacaksınız... bu dirseği neler hangi pozisyonlar ağrıtıyor hangileri ağrıtmıyor... Tabi birde bu dirsek ağrısının kademeleri var, benimkinde aşırı sıkıntı yok ben başında uyandım bu işe ama çay bardağını tutamayacak dereceye gelenler var e onlar artık ameliyatlık olmuş olanlar :) ama dediklerime dikkat ederseniz ilerlemeden tedavi edersiniz...

spor esnasında takılması gereken dirsek bandı (sakatlık olsun olmasın) https://i.hizliresim.com/EmvEPD.png
    günlük hayatta kullanılması gereken dirsek bandı https://i.hizliresim.com/16znJb.jpg

16. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    fitness yapıpta tenisçi dirseği olanlar farklı bir kategoride sanırım, kusura bakmayın fitnessçı dirseği konusunda pek bilgim yok :)

17. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    @33serkan33 hocam fitness yapanların pronasyon yaptığından emin misiniz ? Curl vb. Çoğu harekette supinasyon yapılır. Başka hareketlerde çalışıyorsada aklıma gelmedi :)

Ludendorff bunu beğendi.
  18. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    ona bakacak olursanız bu hastalığın en az görüldüğü spordur TENİS ve ilginçtir en çok ev hanımlarında görülür, bu sebepten ki fitness sporu yapanlarda bu hastalık baş gösterdiyse diye üstteki yazıyı yazdım yoksa sanayide tornacı ustası yakalnmış bu hastalığa onu bilmem :)

19. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    ben kendi deneyimimi ve tavsiyemi paylaştım ama sen biraz farklı yerlere çektin. O sanayideki torna ustaları senin gibi görüntüden ibaret değil bu arada, gerçek hayat gücü farklıdır :) Sadece kaslar değil egolarda şişiyor malesef, buna insanları küçümsemek de dahil..

20. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    arkadaşım bende ego sıfırdır egolu biri olsam bildiklerimi paylaşmam burdan, neden bir taraflara çekiyorsun lafları... burası bodybuilding sayfası ve ben bu sporu yapanlardan bu hastalığa yakalanan varsa diye kendi tecrübelerimi yazdım , bu sporu yapmayan kişiler bu hastalığa yakalanırsa onu bilmem mahiyetinde tornacı ustası dedim, benim babamda çayçıydı ne var bunda??????

Sayfayı Paylaş