Tavuklu Dolma

Konusu 'Yemek tarifleri' forumundadır ve lazmataz5 tarafından 2 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. lazmataz5

lazmataz5 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Evet arkadaşlar öncelikle burada gerçekten çok güzel tarifler var ve bende uyguladığım bi tarifi sizinle paylaşmak istedim.

Gerekli olan malzemeler:
    Bulgur,
    Tavuk kıyması,
    Domates,
    Nane,
    Maydonoz,
    Soğan,
    Limon
    Biber,domates,kabak,patlıcan,patates,v.b

Yapılışı;
    Bulgurumuzu ayıklayıp geniş bir kabın içine alıyoruz.Kabuğunu soymuş olduğumuz domatesi doğruyoruz.Küçük küçük soğanımızı doğruyoruz ve içine nane maydonoz son olarakda tavuk kıymamızı koyuyoruz.İçine isteğe göre bir limon sıkıyoruz ve çok azda zeytin yağı ekliyoruz(isteyen tuzda ekleyebilir).Güzelce yoğurduktan sonra içini oyduğumuz kabak,biber veya patateslerimize dolduruyoruz.Sonrada domateslerle kapaklar yapıp üzerini örtüyoruz.Tencereye dizdiğimiz dolmalarımızın 3/2 sini kaplıyacak şekilde az tuzlu su koyuyoruz ve kısık ateşte ağzını pek açmadan pişiriyoruz.
    Ben burda bazı şeyler eklemek istiyorum dilerseniz suyuna ince ince doğradığınız patetesleri ve bir diş sarımsak ekleyebilirsiniz gerçekten güzel tat veriyor.Ayrıca dolmalarınızı ağzına kadar doldurmayın çünkü bulgurlar şişiyor dolmalar açılabilir 2 parmak boşluk yetecektir.
    Üzerine limon dökerek veya yoğurla servis yapabilirsiniz.Afiyet olsun.

Sayfayı Paylaş