Tatlı yiyerek kilo vermek?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve berk1905 tarafından 12 Ocak 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Başlık biraz dikkat çekme amaçlı konulmuştur. benim asıl merak ettiğim olay ise şudur;

misal günde almam gereken kalori miktarı 2000 ise ve fazla yağlı, şekerli bir şey çok tüketmemek kaydıyla bana bir zararı var mı? görünüş babında sağlıktan ziyade?
    bu işin cidden mantığını kavramak istiyorum. göbeğim var yağlarımdan, fazla kilomdan kurtulmak istiyorum. ama misal bazen dışarıda yemek yemek zorunda kalabiliyorum döner misal. ve kalorisi fazla oluyor. veya bazen aburcubur yiyebiliyoruz can çekintisi veya ikram. misal dün 2 dilim baklava yedim ve 500 kaloriye denk geliyor.
    ben kendi öğünümden o günler 500 kalori kessem. kilo alır mıyım? veya vücut yağ oranımda bir değişiklik olur mu? düşününce olmaz gibi geliyor. ama mantığı kullanınca daha neler diyesi geliyor insanın. sonuçta kalori ama sağlıksız bir kalori söz konusu.
    bu konu hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim? (bilgisiz birinin sorduğunu düşünerek cevaplarsanız sevinirim.)

2. ferhat.54k

ferhat.54k Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    8
    yaptığın sporla birlikte eşitlenir işte.(yaptığın spora ve bunyene gore de değişir tabii ki. Kesin konuşamaz kimse) Sporun faydasını pek göremezsin. Sonra ben niye gelişmiyorum falan dersin kendine. Besinlerine ne kadar dikkat edersen, o kadar gelişirsin.

berk1905 bunu beğendi.
  3. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    133
    Ödül Puanları:
    53
    Kalori açığı oluşturduktan sonra zayıflarsın her türlü. Ama;
    Kalori değerleri aynı olsa da kaloriyi sağlıklı karbonhidratlardan almak daha geç acıktırır. Şekerin vücuda faydası yok, zararı çoktur.
    Ama zayıflanır mı, zayıflanır tabi. Geçmişte her gün 3-4 dilim baklava yeiyip yine de zayıfladığımı bilirim. Ama sağlıklı yolu tercih etmeni ve bunu ömür boyu sağlıklı yaşam adı altında sürdürmeni tavsiye ederim.

berk1905 bunu beğendi.
  4. Coloradolu

Coloradolu Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Denver
    Savaş cebeci’nin baklava yenerek zayıflatır mı diye bir videosu var.. Bunu güzel açıklamış. Diğer arkadaşların yazdığı gibi sağlıksız olur, kalıcı olmaz önce beslenme nedir onu öğrenmek bununla ilgili kitaplar şart

berk1905 bunu beğendi.
  5. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28

bu çok aydınlatıcı oldu bir bakıma ama kendimde gelebildiğim sonuç herhalde şu oluyor.

şimdi sonuçta zaten spor yapıyorsak böyle tatlı türü şeyleri hayatımızdan genel anlamda uzak tutmalıyız evet.
    ama ben gelip de günde 2000 kalori alacak isem 1800ü içinde yeterli proteinimi aldı isem ve karbonumu aldı isem ve o gün 200 kalorili bir çikolata yediğimi düşünelim.
    karbon, yağ ve protein değerini bozmadan benim günlük almam gereken değerleri sağladı ise. aslında bu benim istediğim şeydir.

yani biz çok fazla kasıyoruz kesinlikle tatlıyı bırakalım gibi.
    misal haftada bir ben çok rahat vücut kas ve yağ oranımı bozmadan 200 kalorilik misal bir çikolata yiyebilirim veya bir bisküvi bilmiyorum şimdi değerleri sallıyorum.
    ama misal baklava yiceksem ayda bir yicem. çünkü ciddi ağır bir tatlı zararı da daha fazla oluyor.

yani haftada bir 200 kalorilik bir çikolata türevi bir şey ile kalori açığını kapatıp ne kilo alırız ne fazla yağ alırız vücut dengemiz hala aynı kalabilir.
    benim vardığım sonuç budur.

her hafta yiyin gibi bir durumda yok aslında. sadece çoğu kişi neden beslenemiyor ve spora başalyamıyor. bence tek sebebi bu.
    aburcuburu ben hayatım boyunca gözden çıkaramam diyorlar. diyordum ben de.
    ama bu mantığı kavradığımda ne gariptir 1 haftadır yemiyorum.
    ve hala canım istemiyor çünkü isterse sporum mahvolcak gözüyle bakmadığım için daha rahatım.

Coloradolu bunu beğendi.
  6. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    133
    Ödül Puanları:
    53
    Zaten profesyonel sporcular bile arada kaçamak yapıyor. Ben dünyaca tanına kafes dövüşçülerinin antreman yaptığı eyalette de antreman yaptım, aynı salonda. Yakınlardaki kafelerde bazen raslardım onlara. Alkol alanı da vardı, burgerları patateslerle götüren de...Ve bunlar ortalamanın üstü sporculardı. Yani, ömür boyu yapan kimse yok. Gerekte yok. Vücut tolere eder kırk yılda bir yaptıklarını.

berk1905 bunu beğendi.
  7. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    aydınlatıcı bir bilgi. teşekkür ediyorum

8. Coloradolu

Coloradolu Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Denver
    Şekerli birşey canın çektiğinde hurma, yeşil üzüm karpuz gibi doğal şeyler yemen az kalorili process herhangi bir light ürün yemenden daha iyidir. Tuzlu şeylerde de kuru yemiş fıstık vs. Abur cubura gelince de kakaosu yüksel çikolata (market çikolatasından kesinlikle çok farklı) veya sade patates cipsi (flavorsuz)

Bunları yaparken de MODERATION

Bol şanslar

berk1905 bunu beğendi.
  9. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    çok teşekkürler

Sayfayı Paylaş