tadelle bitter iyi protein oranıyla...

Konusu 'Marka Marka Besin Değerleri' forumundadır ve cocuna tarafından 30 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. Bob Paris

Bob Paris Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ben su an gunde 4-5 tane yiyorum bu urunden ,

Diyet yapmiyorum onu belirtmek isterim

2. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Tadelle yıllardan bu yana popüler olmayı başarabilmiş ender Türk markalarından biridir.

İçeriğinde ki protein oranı hakkında çok yorum yapılmış;
    Bilinmelidir ki 8 gr. protein oranı 100 gr'da ki protein oranını temsil eder, bir paket de ki protein oranını değil. Hazır gıda sektöründe/üretiminde ambalajlara yazılan oranlar 100 gr. üzerinden hesaplanır ve bunun aksi sözkonusu ise (örneğin; 32 gr'da ki net protein oranı) ambalaj üzerinde açıkca belirtilir.

Biraz sonra bu konuya döneceğim ama önce Tadelle hakkında kısa bir bilgi vereyim;
    Tadelle 2007 yılına kadar Bayındır Holding bünyesinde bulunan SAGRA firmasına ait bir üründü. TMSF 2007 yılında Bayındır Holding'in borçlarına karşılık Sagra'ya el koyunca Tadelle ve yine Sagra firmasına ait olan Sarelle kısa bir süre devletin oldu.

Daha sonra devlet Sagra'yı çok iyi bir fiyata (77 milyon dolara) Sanovel İlaç San. ve Tic. A.Ş.'nin de sahibi olan TOKSÖZ HOLDİNG'e sattı. Tadelle ve Sarelle (Sagra) şu an Toksöz Holding'e ait Sanset Gıda A.Ş.'nin bünyesindedir. Bu arada SAGRA, Ordu ilimizden çıkmış ve marka olmayı başarabilmiş önemli bir değerdir ama kötü yönetim ona oldukça kan kaybettirdi. Neyse ki Sanset Gıda bünyesinde biraz toparlandı ve eski itibarına kavuştu gibi...

Bu bölümde tartışılan ürün şudur;

Besin değerleri ise söyledir; (100 gr'da.)

Tüm Tadelle çeşitlerinin besin değerleri için şu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak;
    Tadelle'yi bende çok severim ve sık olmasa da (çikolata ile aram pek yok) ara sıra tüketirim. Bir Türk markası olan Sarelle'yi ve bir İtalyan markası olan Nutella'yı da çok severim ama bu tip ürünleri çok fazla tüketmemek gerekir. Hele hele içeriğinde bulunan protein'den yararlanma amaçlı olarak ise hiç düşünmemeliyiz!

Bir diğer önemli nokta;
    Bu tip ürünlerin içeriğinde bulunan "Peynir Altı Suyu Tozu" VG sektörü için üretilmiş protein tozlarında kullanılan peynir altı suyu toz'ları ile aynı kalite ve standartlarda değildir. Burası çok önemlidir lakin bu tip şekerleme ürünlerine (bisküvi, çikolata v.b...) peynir altı suyu katılmasında ki amaç ürünün protein değerini arttırmak için değil tat verme amaçlıdır. Kaldı ki zaten çok düşük miktarlarda kullanılır. Her "Peynir Altı Suyu Tozu" kaliteli değildir ve kullanım alanlarına yönelik kalite derecelendirmeleri vardır. (Bu ayrı bir konu...)

Tadelle'nin Bitter çeşidinde kullanılan yağ kakao yağı'dır ve bu yağ özellikle kozmetik sektöründe çok kullanılır. Ancak sonuçta bir yağ çeşididir ve "doymuş yağ" açısından maalesef oldukça zengindir. (Yağlar ile ilgili Men'sHealth'de bir makele vardı okumanızı öneririm.)

Tadelle ve benzeri ürünlere sadece kendimizi şımartma ve ödüllendirme amaçlı yaklaşılmasının daha doğru olacağı kanısındayım. Yoksa Tadelle'yi bende severim.

Not : Bir çikolata ürünü yüzde 70 ve üzeri kakao içeriyorsa "Bitter" sıfatını alır. Tadelle Bitter'de ise bu oran yüzde 45'tir.

.
    .
    .

3. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Paylaştığınız tadelle bitterin besin değerine bakarsanız 32 gram(1 pakette) olan besin değerleri belirtilmiş.. 100 gramında 8 gram protein yok yani. Dikkatinizden kaçmış olabilir.

Ayrıyetten 1 pakette sadece 1 gram "doymuş yağ" var. kalan kısmıda trans fat olmadığına göre doymamış yağlar oluyor. Bu şekilde çikotalar , şekerlemeler arasında en iyi ürün görünüyor yani kötünün iyisi diyebiliriz.

4. Bob Paris

Bob Paris Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    100gr urunde ki deger ise 152kcal mi var 100gr da ?

Bunun nasil mumkun olacagini bu kadar yogun-kati bir urunde aciklayabilir mi ?

5. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Ya daha ne yazayım bilmiyorum ki herşey açık iken..

Anlamayanlar tekrar tekrar bakmalarını rica edeceğim.

1 kişi bunu beğeniyor.
  6. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Beyler bu kadar uzatmaya gerek yok FİRMADAN YANIT BEKLİYORUM, geldiğinde buradan paylaşacağım.

Şimdiye kadar cevap vermemem bu yüzden, gelen cevabı noktasına virgülüne dokunmadan buradan yayınlayacağım.

.
    .
    .

1 kişi bunu beğeniyor.
  7. dungean

dungean Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Firmadan yanıt gelmedi mi?

8. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Uzun zaman olmuş mesaj gelince bu başlığı hatırladım, elbette ki firmaya attığım mesajlara bir yanıt gelmedi, bir önce ki sayfa da Letsev'in de belirttiği gibi Tadelle müşterisini pek takmıyor gibi...

Farklı mail adreslerine bir kaç mesaj attım hatta konu ile ilgili sitelerinden bir de form doldurdum sanırım ama bir dönüş olmadı...

Bu arada başlığı açan arkadaş da yasaklanmış...

Sonuç olarak çok büyük bir problem değil aslında bu protein oranı sadece benim mantıksal açıdan kafama yatmadı... Yoksa Tadelle'yi severiz, her ne kadar üretici firma el değiştirse de (yukarıda açıkladım) yine de ara sıra alıp tüketiriz...

dungean ve khephnes bunu beğendi.
  9. beatsbydre

beatsbydre Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Hangi markette bulabiliriz

10. dungean

dungean Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Neredeyse her yerde var. Temin etmekte sıkıntı çekeceğinizi zannetmiyorum.

11. VengeFul

VengeFul Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    Tadelle bitterin oranları değişmiş.Paketin üstüne tesadüfen baktım bugün gördüğüm değerler şöyle :
    1 pakette (32g)
    Enerji : 171
    Protein : 2,3
    Karbonhidrat : 14,2
    Yağ : 11,7
    Doymuş Yağ Asitleri : 1,08
    Trans Yağ Asitleri : 0

12. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Şeker varmı bunda? 5.5 aydır çikolata yemiyorumda :D

13. blastfire

blastfire Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Aynen proteiın oranını düşürmüşler. Düzenli olarak yiyordum ama malesef protein oranı değiştirilince bıraktım :/ :)

14. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    İlgili kişiye telefonda anlattım bu olayı ve bu protein oranının doğru olamayacağını basit bir analizle ortaya koydum. Bu talebimi firmanın "gıda mühendislerine" ileteceğini belirtti ve konuşmamız sona erdi.

Aradan bir yıl geçtikten sonra gerçek değerlerin ambalajın üzerine yazıldığını görmek sevindirici.

ch1vas ve G O M J bunu beğendi.
  15. Devil Dream

Devil Dream Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Bu kadarda geç cevaplanamaz ki. Neyse yiyenler yemeyi bırakmışlardır herhalde. :mad:

16. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Ben bu konu için çok çaba sarfettim ve firmadan ses seda çıkmayınca konuyu takip etmeyi bıraktım! Önce ki mesajlarımı inceleyiniz.

Yoksa firma protein değerlerinin doğru olduğu konusunda son derece ısrarlıydı ama bu protein oranının nereden geldiğini ilgili kişi telefonda açıklayamadı!
    Topu gıda mühendislerine atmaktaydı ve ürünlerinin protein oranlarının devamlı analiz edildiğini belirtmekteydi.

Firmanın gıda mühendislerine ulaşabilirmiyim dediğimde bunun mümkün olmadığını ve konuyu kendisinin aktaracağını belirtti.
    Konuşma sona erdi.

Ben de çok sık tüketmediğim için konuyu takip edemedim ama daha sonra VengeFul adlı üyemiz ürünü son aldığında protein oranının 2,3'e düştüğünü aktarmıştır!
    Paketin üzerinde önce ki protein oranı 8 gram'dı!
    .
    .

letsev bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş