Tırnak dibi iltihabı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve AnL9 tarafından 13 Nisan 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. AnL9

AnL9 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar herkese iyi günler dilerim bendeki sorun tırnak dibi iltihabıydı çok şükür kurtuldum. Öncelikle sizlere bu olayı yaşamamanız için yaşadıysanızda bir daha yaşamamanız için önerilerim olucak ben günde 2 antrenman yapan bir sporcuydum bu sıkıntı olmadan önce iltihap sebebiyle 6 ay sporumu bırakmak mecburiyetinde kaldım ayakkabı giyemiyordum ayakkabının içinde parmaklar bükülünce acı veriyordu bu nedenle sporcular daha dikkatli olmalı.

● 1. Önerim spordan veya işten gelince ayaklarınızı sabunla yıkarsanız kesinlikle durulamanız lazım parmaklarda veya ayakta kaygan yer kalmamalı duru olmalı sonrasında ayaklarınızı kurulamak için sürekli aynı eşyayı kullanmayın hergünki yıkayışınızda ( eğer yıkarsanız ) farklı eşya kullanınız ve kimseyle paylaşmayınız eşya illede havlu olacak değil tşörtte olabilir suyu emebilen yumuşak cildi zedelemeyecek herşey uygundur. Kurularken parmak diplerine özellikle başparmak sert bir şekilde bastırmayın nokta nokta dokunup çekerek ıslaklığı alınız eşyanında çok kirli olmaması gerekir eğer üzerinizden çıkardığınız tsört ile kurulama yapacaksanız mutlaka ön tarafı ile kurulayın sırt kısmını bence kullanmayın sırt kısmı altta kalsın yani halıyla veya kilimle temas edecek olan sırt kısım olmalı. Ayakalarınızın ıslak kalmamasına özen gösterin parmak aralarınıda kabaca eşyaya kuruladıktan sonra peçete ile (sert peçete olmasın) tırnak diplerini peçeteye emridin fazla bastırmadan tırnak dibini gezdirin (eşya ilede yapabilirsiniz ancak emin olmak istiyorsanız yumuşak peçeteyle emdireceksiniz) kesinlikle ıslaklık kalmamalı isteyen, nemli kaldığını düşünen saç kurutma makinasıylada kurutabilir yada çubuklu kulak pamuğu ilede dipleri nazikçe emdirebiliriz kullandıktan sonra atın saklamayın bu anlattığım sadece baş parmak için geçerli diğerlerinede dilerseniz yaparsınız yıkama kurulama faslı bitti.

● 2. Önerim 2 günde bir çorabınızı değiştirin imkanınız varsa her gün değiştirin. Sporcular içinse spor yaptıktan sonra aynı çorapla eve gitmeyin salonda değiştirin eve gidince 2 sini birden sepete atın veya (bu ne oglum, senin dediklerini yapmamız için çorap fabrikası lazım diyorsanız) spordan sonra giydiğiniz çorabı sepete atmayın bir yere asın hava alsın bu şekilde 3, 4 gün idare edersiniz sonra mutlaka sepete atın fazlada tutmayın.

● 3. Önerim arkadaşlar evde spor yaparsanız ayaklarınızı koltuğun altına sokupta mekik çekmeyin buda tırnak diplerini zedeler.

● 4. Önerim çorapla yatmayın mutlaka çoraplarınızı çıkarın ayaklar parmak araları nefes alsın çorabı hiç çıkartmazsanız nemlenir ve bakteriler için uygun ortam oluşur bunu istemeyiz eğer yatak soğuk ne yapalım diyorsanız çorap veya çetiği giyip ısınana kadar bekleyin sonra çıkartın isterse yatağın içinde kalsınlar sorun yok diğer seçenek çorapların parmak kısımlarını kesin birkaç tane böyle çorabınız olsun yatarken öyle yatın böylece çıkartmanıza gerek kalmaz (bunu hiç denemedim galiba bir filmde görmüştüm uyku çorabı diye(milyon dolarlık bebek) ). Diğer seçenekte elektirikli battaniye yatmadan 1 saat önce açıcaksınız, açtıktan sonra ara sıra kontrol edin yangın filan çıkartmasın yatarken fişi çekin.

● 5. Önerim spor yaparken (dövüş sporları daha çok) sadece çorap ile veya yalın ayak yada ayakkabıyla yapın ayakkabı yumuşak olsun ayakkabının içindeki çorapta kalın (veya havluda deniliyor) çorap olmasın ince çorapla benim tercihim ve parmak kısımlarında mümkünse dikiş olmasın dipleri zedeleyebilir diye. yeezy boost güzel ayakkabıdır ayakkabıcılarda 20 tlye bulabilirsiniz(rakamda oynama olabilir).

● 6. Önerim tabiki dar, sıkı, çok bol ayakkabı giyinmeyin veya almayın tırnak batmasıylada uğraşmayın. En az 2 ayakkabınız olması iyi olur özellikle ayakları çok terleyenler için bir gün biri havalanırken diğerini giyersiniz. Tırnaklarınızı fazla uzatmadan kesin, ayak parmakları düz kesilir yanlarda çok kaldı diyorsanız törpüyle halledin nazik bir şekilde.

● 7. Önerim parmak uçları dikişsiz çorap almanız bazı çoraplarda sert bir kalıntı var dikiş kısımlarında bence alırken bunada dikkat edin.

● 8. Önerim sporcular için ayak pudrası var eğer çok terlemesinden şikayet edenler varsa eczanelerde bulabilirsiniz bunuda hiç denemedim.

Önerilerim bu kadar yanlış bir şey yazdıysam yorumlarınızda düzeltin lütfen eksik bir şeyler varsada ekleyin.

◆ Bu illet fenadır arkadaşlar Allahtan bu durumda olanlara tez zamanda sağlık diliyorum. Bu olay olmadan önce çorapla yatardım hep, son zamanlarda nisan sonu gibi parmak diplerinde ağrı olurdu umursamazdım gittiği yere kadar derdim mayıs sonu gibi durum tırnak dibi enfeksiyonuydu bu evrede sporu bıraktım bir süre evde devam ettim onuda bıraktım ayakkabı giyilemiyor zaten bitkisel yöntemler verenler oldu dene diyenler oldu hepsini denemedim denediklerimdede sürekliliği sağlayamadım, doktorlarada gittim 2 ayrı doktora ilaçlar antibiyotikler kullandım antibiyotiği 1 ay kullandım iyileşme olmadı bıraktım 3. Doktora gittiğimde çıkan sonuç operasyon olucak antibiyotik kullanılıcak 3 gün sonra gelinecek. 3 gün sonra gittim ameliyathanede tırnaklar çekildi ve küçültülme işlemi yapıldı ve yüksek ısıyla veya lazerle tırnak bölgesinde bir yer yakıldı anladığım kadarıyla yani kenarlardaki alan daraltıldı 2 başparmaktada aynı işlem yapıldı işlem bittikten sonra odaya götürülüyorsunuz 1 hafta sonra doktor gelin diyor odada ayaklar kalp seviyesinin üzerinde olmak zorunda kan dolaşımının parmaklarda yavaşlaması için biraz sancı olur ama ( acı yok rocky ) sonradan doktorun yazmış olduğu antibiyotik ve ağrı kesici vd. ile sancınız azalıcaktır. Ameliyattan sonra odaya götürüleceksiniz, ben yigenle gittim eğer kalmayacaksanız ve eviniz uzaksa mutlaka araba şart arabaya bindiğinizde arka koltuğa yatın ayaklar yukarıda olsun. Unutmayın eve gidecekseniz hastanede kalmayacaksanız dikkatli olun, birazdan önerilerimi söyleyeceğim. Ameliyattan sonraki gün sanki hiç olmamış gibi hissettim yani acı yok denecek kadar az, ara ara sancı geliyordu 1 ay sonunda bile ara ara sancı olucak eğer tırnak bölgesi yakıldıysa.

●1. Hafta operasyondan sonra ayaklar kalp seviyesinin üzerinde olacak oturduğunuz sürece, ilaçlar zamanında içilecek. 1 haftanın sonunda doktor gel dediği için gittim pansuman orada olucak

●2. Hafta aynı şekilde ayaklar kalp seviyesinden yukarıda olucak ilaçlara devam, 2. haftanın sonunda yine doktora gittim panusman yapıldı sonra ki hafta pansuman evde yapıldı

●3. Hafta pansumanı evde kendim yaptım 2 günde bir olacak şekilde rollfix sargı bezi ve batikon, yaraya batikondan başka birşey değdirmeyin elleriniz temiz olmalı yaparken. Bu haftanın sonunda iyileşme süresi neredeyse tamamlandı.

●4. Hafta dikişler alınacak ardından doktor pansuman yapılacak, pansuman 2 gün kaldıktan sonra çıkarılıp artık parmak açık gezilecek. Bu zamana kadar ameliyattan sonra yaraya su değmemeli. Durum bu.

● Ameliyattan önce eğer hastanede kalmak istiyorsanız doktora belirtin

● Eğer hastanede kalmayacaksanız şunu bilinki ayakkabı giyemeyecek durumda olacaksınız, terlikle gidin ve 2 tane ayakkabı bağcığı alın pansumandan dolayı giyemeye bilirsiniz terliği. Terliği gecirmeden üzerine basın ve bağcıklarla ayaklarınıza bağlayın geçirmeye gerek kalmaz.

● Yine ameliyattan önce doktora hangi ilaçları vericeğini sorun önceden alın yada aldırın, ameliyattan sonra açık eczane aramayın. Ameliyatlı parmaklarlada zaman kaybı yaşamazsınız direk eve geçersiniz.

● Önceden arabayı kullanıcak kişiye haber verin o parmaklarla araba kullanılmaz.

Bu ameliyatı 6 Ekim 2016 tarihde oldum.

şuan tarih 13 Nisan Perşembe 6 ay sonra ...

şişlikler tırnak diplerinde çok azda olsa var ama bastırınca acısı yok renkleri normal ten rengine döndü yer yer kırmızılıklar (hafif) duruyor. Bir sıkıntı sorun yok ayakkabı giyilebiliyor. Bu şişlikler ameliyattan sonra yavaş yavaş azalır.

Önerilerim bu kadar aklınıza takılan soru varsa sorun. Benim eklemediğim önemli noktalar varsa düşünen mutlaka yazsın kimsenin bu kötü duruma düşmemesi için. Herkese en içten sevgi ve selamlarımı sunarım Ne Mutlu TÜRK üm Diyene.

2. AnL9

AnL9 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    ● Arkadaşlar yukarıda yazmayı unutmuşum Ayaklarınızı herkesin kullandığı el sabunu ile yıkamayınız duş sabunu olabilir yada sadece sizin ayaklarınız için kullandığınız bir sabun

Sayfayı Paylaş