Türk Dövüş Sanatı Sayokan

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve T.Şimşek tarafından 1 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. T.Şimşek

T.Şimşek Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara

Arkadaşlar Sayokan Ayça (Hilal) stratejisini içinde barındıran bir türk dövüş sanatıdır bu dövüş sanatını bulan ve kurucusu "Yabgu" Nihat Yiğit'tir.

Bir çok dövüş sanatında olduğu gibi renk ve kemerlerle belli edilen ustalık derecesi Sayokanda kapılarla simgelenir.Tabi ne kapısı diyeceksin :) buyrun...

Manay Kapısı: Beyaz kemere eşittir (5.toy) ve Sayokana kabul kapısı olarak bilinir eğitim 4 ay sürer ve eğitim alan öğrenci Toralp ünvanına sahiptir.

Toy Kapısı: Mavi kemere eşittir (4.toy) acemilik kapısı olarak bilinir eğitim 4 ay sürer ve eğitim alan öğrenci Toralp ünvanına sahiptir.

Kunt Kapısı: Sarı kemere eşittir (3.toy) dayanıklılık ve sadelik kapısı olarak bilinir eğitim 4 ay sürer ve eğitim alan öğrenci Toralp ünvanına sahiptir.

Mamak Kapısı: Kırmızı kemere eşittir (2.toy) sakinlik ve kendine dönüş kapısı olarak bilinir eğitim 4 ay sürer ve eğitim alan öğrenci Toralp ünvanına sahiptir.

Kazan Kapısı: Dört renkli kemerdir (1.toy) ruhsal disiplinlerin hayata intikali kapısı olarak bilinir bu eğitim 18 ay sürer.Toy'luk tan san'lığa ve Toralp'likten Tuyun'a geçmek için alınan son eğitimdir.

Hergece elimden geldiğince bu yazıyı devam ettiricem.Yarın Tuyun ünvanına sahip olan üç kapıyıda sizlere anlatmaya çalışıcam eğer bi yazım hatası olduysa affedin çünkü sabahın 04:20 sinde elimden bukadarı geliyor iyi uykular :)

T.Şimşek

Son düzenleme: 1 Aralık 2008
    salvadore_xp ve Rpac bunu beğendi.
  2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ifadelerinizden çok yeni bir dövüş sanatı diye algıladım ama wikipedia şöyle diyor :

Sayokan, kökleri Orta Asya'ya dayanan, yaklaşık M.Ö 6.7 bin yıllarından başlayan türk tarihinde bulunan bilgiler derlenmiş ve stratejileri oluşturulmuş bir Türk savaş sanatıdır. Nihat Yiğit tarafından gündeme getirilmiş ve Savaş Sanatları Ustaları Dünya Federasyonu tarafından analiz edilerek resmi bir branş olarak dünyaya tanıtılmaya başlanmıştır.Sayokan Dünya Federasyonu Amerika Newyork ta 2002 yilinda kuruldu.05.Ocak.2005 tarihinde Türkiyede Türk Savas Sanati Sayokan Federasyonu kuruldu akabinde Dünya Federasyonu Amerika da fes edilerek Türkiyede yeniden 07.12.2006 tarihinde kurulmus ve faaliyetlerine devam etmektedir.

foranimati10, T.Şimşek ve kara maca bunu beğendi.
  3. T.Şimşek

T.Şimşek Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    diez anlatım bozuklukları için kusra bakma saat 04:20 bukadar oldu ancak :) Kökleri tabikide çok eskilere dayanan bir dövüş sanatı fakat bu dövüş sanatını türkiyede tanıtan ve ön ayak olan isim Nihat Yiğittir.Keşke atasporu güreş kadar bildiğimiz en azından varlığından haberdar olduğumuz bir spor haline gelebilse.Eksikleri doldurduğun için teşekkür ederim

4. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Belki 5 sene önce duymuştum, Nihat Yiğit o zaman bunu Savaşçının Yolu ve Kanı olarak açıklıyordu yanlış hatırlamıyorsam ?

Hakkında bilgim yok, bir de Orduların (Rusya, İsrail Türkiye vb.)savaş sanatları var ki onlar daha çok ilgimi çekmiştir.

Kendi kendine sanlar veren insanları da sevmiyorum ama "Yabgu" kelimesinin cazibesine kapılma yanlışını gösteren Nihat Yiğit'in çabaları da takdire değerdir aslında.

salvadore_xp bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş