Türkçe'nin doğru kullanımının önemi.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sehzadecelik tarafından 6 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. kimodedim

kimodedim Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    elimden geldiğince doğru kullanmaya çalışıyorum türkçeyi ama kullanılan noktalama işaretleri
    derseniz bu konuda çok
    güçlü olduğumu söyleyemem
    büyük bi eksik benim için
    kapatmaya çalışıyorum bunu...
    tüm bunların dışında türkçe'yi
    tarzanca kullanan bi insan görmedim
    şu ana kadar bu forumda yani demek istediğim
    sanalda olan yazışma dilidir
    ufak tefek yanlışlar hep olur...
    yazışma dilinde sonuçta...
    burası türkçeyi hatasız kullanma forumu değil...
    birbirimize hoşgörülü davranmalıyız bu konuda

2. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Cannabis nickini bende beğenmiyorum, bir spor forumunda uyuşturucu isminin sürekli görülebilmesini doğru bulmuyorum. Doğru da bulsaydım da sizin görüşünüze saygı duyardım. Ama 3 senedir, aramızda bulunan birisi "kokain" de yazsa kabul ederdim. Ben doğru bulsam da bulmasam da rahatsız olmuyorum insanların rumuzundan. Beni esas "cannabis" gibi özel isim olmadığı halde yabancı kelime kullanılan rumuzlar rahatsız ediyor. Mesela adamın biri takma isim bulacak kendine "akıllım" demiyor da "smart boy, smart man" falan diyor.

Neden ?

Ben bunu öğrenmek, bunu bilmek isterim, latince bitki isimleri yazmak başka, bu bambaşka.

Ben bilmek isterim, insanlar neden offensive yazarlar ?
    Bu kelime demek istediğini karşılıyor mu ?
    Bu kelimenin Türkçe karşılığı var mı, varsa nesi eksik ?

Ayrıca merak ediyorum neresi offensive'dir bu takma adın ?

Kaldı ki offensive diyeceksiniz madem, hayhay. Bende birsürü yabancı kelime kullanıyorum. Dilimize girmiş çünkü. Offensive dilimize "ofansif" olarak girmiştir. Madem dilimize ait kelimeler yerine hepimizin zaman zaman gereksiz yere yaptığı gibi yabancı dilden geçen kelimeleri kullanıyorsunuz, o halde en azından türkçe biçimleriyle yazın.

Ciara yazılarınızı beğenerek okuyorum, bu kelime seçimindeki özensizliğinizi beğenmedim. Size yakıştıramadığım için uyarmak istedim. Tabi siz okuyup da önemser misiniz ? Orasını bilemem.

MT bunu beğendi.
  3. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    İngilizce bir kelimenin birçok anlamı olabiliyor. cannabis kelimesi türkçeye kenevir olarak da çevrilebilir. Bu bitkinin tıbbi kullanımı da söz konusudur. Dolayısıyla böyle bir üye adı için kesin yargıya varmak ve her üye olan kişinin kullanıcı adının hangi anlama geldiğine bakmak pek mümkün değil. Çok bariz küfür, argo vs... içermedikçe üye adlarına müdahale edilmesini gerek görmüyorum.

Berkthagar, bonatschi, diez ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Türkçenin doğru kullanımı başlığı neden üyelerin nicklerinin sorugulandığı bir başlık haline geldi anlamış değilim..
    olaya insanların nicklerinden mi başlanması gerekiyor..tabiki hayır..

Berkthagar, MT ve bonatschi bunu beğendi.
  5. Mugen

Mugen Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    istanbul
    Forumda yeni sayılırım. Elimden geldiğince başlıkları okumaya çalışıyorum. Çok faydalı bilgiler ve yazılar var. Ancak bir şey dikkatimi çekti. Maalesef imla kurallarına dikkat gösterilmiyor. İlk sorun; bence parağraf başı yapılmaması. Forumun arka planı ve yazı karakteri rengi okumayı zaten yeterince zorlaştırıyorken birde parağraflara bölünmemiş bir yazıyı okuması oldukça güçleşiyor.

İkinci sorun; bence cümle başlarında büyük harfe özen gösterilmemesi. Ayrıca virgül ve noktadan sonra gelen kelime bir boşluktan sonra başlar.

Önizleme özelliğini kullanmak bu gibi sorunların çözülmesinde yardımcı olabilir. Yazımızın sayfada nasıl görüneceğine bakıp gerekli değişiklikler yapılabiliriz. Yazımızda bu noktalara dikkat etmek çok fazla vaktimizi almayacaktır. Ancak hızlı yazarken mutlaka elimiz basacağımız harfin yanındaki harfe değmiş olabilir. Hepimiz bu hataları yapabiliriz ama yapacağımız bir kaç düzeltme anlatmaya çalıştığımız fikrin karşıya aktarılmasına yardımcı olacaktır.

Forum yönetimine bir konuda tavsiye vermek isterim, naçizane. Eğer mümkünse - forumun arka planı ve yazı karakteri renginin değiştirilmesi yazıların okunmasında faydalı olabilir. Tasarım üzerine aldığım eğitimde, koyu arka planlar üzerine açık renkli yazı karakterlerinin okunmasının çok daha zor olduğunu ve gözü daha fazla yorduğunu öğrenmiştik. Siyah beyaz kontrastı olmasada gri ya da krem arka plana koyu renkte bir yazı karakteri rengi bence çok daha kullanışlı. Eğer bu konuda bir değişiklik yapmayı düşünülürse, daha fazla bilgi sunabilirim.

Yazdıklarım tavsiye amaçlıdır, bilmişlik taslama niyetim yok. Sonuçta amacım yazılan değerli yazıları kolayca okumak.

Saygılar.

diez bunu beğendi.
  6. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Ben şahsen maalesef giderek yazı yazmayı bile unutmaya başlıyorum...Bir bakıyorum bu ek ayrı mı yazılacaktı doğrumu yazdım falan yavaş yavaş gündelik yazıma yansımaya başladı aslında çok tehlikeli bir durum....

Bir site var isim vermeyeyim bir karar almışlar çok fazla hata yapmasanız bile mesajınızı siliyorlar düzgün yazmak zorundasınız ne diyicem yazmak yerine ne diyeceğim yazman gerekir....

Bu sitede Türkçeye önem veren bir site olduğu için bence Türkçemizi korumak için avantajlı..

Son düzenleme: 2 Şubat 2010
    diez bunu beğendi.
  7. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Konudaki fikirler doğru.. Ben birde sunu ekleyeyim.. İnternet ortamında yine en iyi forumlardan birisiyiz Türkçe'yi koruma adına.. Bu da çok güzel bir şey.. ;)

diez bunu beğendi.
  8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    hassasiyetimizi paylaştığınız için özellikle teşekkür ediyorum..

bu konuyu daha detaylı işlediğimiz bir başlık var..onu inceleyebilirsiniz.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/forumda-mesaj-yazma-ve-t-t21377.html
    forumdaki dili orda konuşuyoruz..

ben sokaklardaki ya da halkın dilindeki yabancılaşmayı çok yadırgıyorum..
    belki yıllar geçse bir turistin geçmeyeceği binalarda çıkış yerine exit yazıyor..
    iyi de benim vatandaşım ingilizce bilmek zorunda mı..

ya da her yerde shop ibaresi var..mağaza görevlilerine sorsan belki onlarda bilmiyor çoğunu..
    hani anlarım turistin çok olduğu yerlerde tabelalarda ingilizce ibareler olsun ama yanında türkçe de olsun..

burası türkiye ise tabelalar da illada türkçe ibare olmalı..hatta bu kanuni olmalı..

9. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    Turkceyi dogru kullanma konusunda BFTR'ye tesekkurlerimi borc bilirim. Bende baslarda sacma sapan yaziyordum ama bu forum sayesinde duzelttim kendimi.

not:suan kullandigim diz ustu bilgisayar yurtdisindan gelmis klavyede Turkce karakter yok oyuzden kullanamiyorum.

10. muhammed0124

muhammed0124 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Sayfayı Paylaş