Supplementler: Sporcu Besin Destekleri

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve darknesssword tarafından 7 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. darknesssword
  Offline

  darknesssword Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  588
  Beğenileri:
  174
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Ögrenci
  Yer:
  Aydın
  Supplementler: Sporcu Besin Destekleri
  Bunlar, yüksek performans ve gelişme sağlayabilmek için hazırlanmış özel besin katkılarıdır. Ancak, öğün yerine değil, değişik sportif amaçlar için, takviye ara öğünler ve diyetlerde kullanılmalıdır.

  Beslenme Katkılarının Pratik Faydaları

  1. Değerliliği yüksektir.
  2. Hazırlanışı kolay, içimi lezzetli, sindirimi çabuk ve kolaydır.
  3. Kolestrol yoktur.
  4. Yağ miktarı azdır.
  5. Çalışmalardan sonra vücutta azalan proteinin tekrar yerine konması daha hızlı olur.
  6. Sportif amaçlara göre kullanım seçenekleri fazla etkilidir.


  PROTEİN TOZLARI


  [​IMG]

  Proteinin kasların yapıtaşı olduğunu, gelişme ve kuvvet için önemli olduğunu GENEL BESLENME proteinler bölümünde genişçe açıklamıştık. Normal insanda kilo başına 0,8 gram olan protein ihtiyacı, sportif aktivitelerde daha çok artmaktadır. Özellikle vücut geliştirme çalışmalarında bu miktar iki misline ve hatta daha ağır ve yarışma hazırlık dönemlerinde 3 - 4 misline kadar çıkmaktadır.Bu ölçü ise günde 1 - 1,5 kilo ete ihtiyaç göstermektedir. Sezon dışında bu miktarın yarısı bitkisel proteinlerden alınabildiği halde, yarışma hazırlıklarında bu mümkün olamamaktadır. Söz konusu olan bu miktardaki proteinin tamamen etten sağlanması ;
  Fazla miktarda zararlı kolestrol alımına,
  Fazla miktarda doymuş yağ alımına,
  Fazla miktarda ürik asit oluşumuna sebep olacaktır. Bu durum da gereksiz olarak yağlanmaya, damar kireçlenmelerine, ürenin vücutta fazla birikmesinden dolayı sinirlilik, sakatlık ve gut hastalığına, ayrıca ürik asidi dışarıya atmaya çalışan böbreklerin fazla yorulmasına neden olacaktır. Bundan başka, çok miktarda alınan etin sindirilmesi mideyi çok yoracak ve antrenman verimini düşürecektir.
  Protein konsantreleri bu açıdan tüm spor branşları için vazgeçilmez beslenme katkılarıdır.
  Ancak protein tozlarını, her ürünün üzerinde yazılı olduğu miktardan fazla kullanmamak gerekir. Sezon dışı çalışmalarında zaman zaman ara verilmelidir. Ayrıca alınan toz protein hiçbir zaman protein ihtiyacının %10'unu geçmemelidir.
  Zararları
  Gelişigüzel ve fazla kullanılan protein tozları, enerjinin diğer besin maddelerinden sağladığı dengeyi bozmaktadır. Ayrıca fazla proteinin vücutta yağa dönüştüğünü de unutmamak lâzımdır.
  Kullanım Şekli : Genelde egzersiz öncesi 1 ölçek 28-30 gr., egzersiz sonrası da 1 ölçek.
  KARBONHİDRAT KATKILARI

  Bunlar ya kilo aldırıcı çeşitli karbonhidrat katkılı tozlar veya enerji tüketiminde çalışmalar sırasında hızlı enerji üreten sportif yiyecek ve içecek türleridir.
  Kilo aldırırcı karbonhidrat tozları da beslenmenin yetersiz kaldığı durumlarda veya normal beslenme ile karşılanamıyacak olduğu zamanlarda rahatça ve pratik olarak kullanılır.
  Faydaları
  Bunların da aynı proteinlerdeki gibi değerliliği yüksek, kullanım ve sindirimi kolaydır. Ağır yüklemeli çalışmalarda, kasların bolca yakıta ihtiyacı vardır.
  Tükenen karbonhidrat depoları şekerle karşılanırsa, kan şekerinde anî yükselme ve sonra da düşme sorunu yaşanacaktır.
  Ayrıca B1 vitamini kaybı da söz konusu olabilecektir. Halbuki antrenmanlardan sonra boşalan karbonhidrat depolarının kabul kapasitesi iki misline çıkmaktadır. Bu açıdan da toz karbonhidrat katkılarının kullanımı gerekli olmaktadır.

  Kullanım Şekli : Çalışma yapılmayan günlerde sabah ve akşam 1'er ölçek (1 servis 4 ölçek 165 gr.), çalışma günleri ise,antrenmandan 45 dakika önce 4 ölçek büyük bardak sıvı ile ve antrenmandan 1 saat sonra tekrarlanır.
  VİTAMİN, ENERJİ İÇECEK VE YİYECEKLERİ

  Bu ürünlerde uzun süreli antrenmanların ortalarında, yorgunluğu giderici veya geciktirici rol oynadığından, ağır çalışmalarda tercih edilebilen katkı maddeleridir. Ancak bunların da kullanım oranı günlük karbonhidrat gereksiniminin % 10'unu geçmemelidir. Aksi halde fazlası yağa dönüşerek, istenmeyen kilolalara neden olabilir.
  AMİNO ASİTLER

  Bunlar da diğer besin katkıları gibi ürünün üzerindeki günlük alım miktarı sınırlarında ve yarışma öncesi ve düzenli egzersiz yüklemelerinde kullanılmalıdır. En konsantre ve kana çabuk karışan yapıya sahiptirler.
  Yararları
  Bugün sportif beslenme ile ilgili birçok araştırmalar neticesinde, değişik değerlerde amino asitlerin, gene değişik değerlerde vitamin, mineral ve potasyum takviyeleri ile gelişmeyi hızlandırdığı, performansı arttırdığı ve büyüme hormonu ( Growt Hormon )'nu faaliyete geçirdiği tespit edilmiştir.
  Zararları
  Ancak amino asitler de, bilinçsizce, tek başına ve uzun süre aşırı dozlarda kullanılırsa, vücuda giren besinlerden sağlanan protein dengesinin bozulmasına neden olabilmektedir.
  Örneğin tryptopfhan önemli bir amino asit olup, vücutta rahatlık ve uyku tesiri gösteren özelliklere sahip olmasına karşın, beyin, kalp, bağırsaklar ve kan damarlarında fizyolojik değişikliklere sebeb olan serotonin salgısını arttırmakta ve sentetiği beyin zarı iltihaplarına bile yol açmaktadır.
  Diğer amino asitlerden ornithin ve arginin tek başlarına veya trytopfhan'la birlikte kullanımları halinde hipofiz ve büyüme hormonlarını ( GH ) etkilemekte, bu da kanser olgusuna uygun bünyelerde, kansere tutulma riskini taşımaktadır. Fenilananin, tirosin gibi amino asitler ise, vücuttaki epinefrin ve norepinefrinin artmasına neden olmakta, bu da kalbin normal çalışma ritminin bozulmasına ve kan basıncının yükselmesine yol açabilmektedir.
  YORUM

  Beslenme katkıları ilaç değildir ve uygun miktarlarda rahatça kullanılabilirler. Ancak bunların devamlı ve çok fazla miktarda alınmaları sindirim sisteminde alışkanlık yapmakta ve besinlerden alınan dengeyi bozmaktadır.

  Sağlıklı yaşam ve spor felsefesi içinde dengeli beslenme kurallarına tamamen sadık kalınması ve gıda katkı maddelerinin de ilgili spor disiplini veya kişisel amaçlara uygun kullanımları son derece önemlidir.

  Bu nedenle ister normal yaşam isterse sportif yaşam içinde olsun, bu katkı maddelerinin bilinçli olarak, diyetisyen ve uzmanların görüşleri doğrultusunda, uygun seviyelerde kullanımları faydalı olabilmektedir.

  Hiçbir zaman unutulmaması gereken ana hedefinizin, sağlıklı, bilimsel spor ve dengeli beslenme kurallarına uymak olmalıdır.
  BESLENME KATKILARINA GENEL BAKIŞ

  Besin katkıları son yıllarda başta tüm sportif aktiviteler olmak üzere tıpda da beslenme bilimi içinde önemli yer edinmeye başlamıştır.

  Hem sportif aktivitelerde hem de tedavi amaçlı kullanılan ve sıkça duyduğumuz bu besin katkılarına kısaca göz atalım:
  ARGININE

  Kas dokusunu arttırma, onarım ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. İnsülin, glükagon, büyüme hormonu denilen GROWTH HORMONU seviyesini arttırır. Ayrıca egzersiz sonrası harcanan enerji neticesinde oluşan toksik madde ve amonyağın atılmasına yardımcı olur. Ornitin ile birlikte alındığında daha etkili olmaktadır.
  Kullanım Şekli : Bu ürün Ornithine ve Lysine ile birliktedir. Akşamları yatmadan önce 3 kapsül bol sıvı ile alınır.

  ORNITHINE

  Ornitin, son yıllarda büyüme hormonu salgılayıcısı olarak kullanılmaktadır.

  LYCINE

  Vücutta lycine azaldığında protein sentezi zorlaşır. Bu da kas ve bağ dokularını olumsuz etkiler. Virüsleri engeller, uçuk tedavisinde kullanılır.·C vitamini ile birlikte ve yağ asitlerinin vücut tarafından enerjide kullanılmasını sağlayan L-CARNITINE'i oluşturur.

  L-CARNITINE

  Kas dokusunun oksijeni daha iyi kullanmasını sağlayarak yorgunluğu engeller, Kemik, kıkırdak ve diğer bağ dokuları oluşturan lifli bir protein olan Kalojen oluşumuna yardımcı olarak, kemik gelişimini, vücuttaki yağ depolarının enerjide kullanılmasını sağlar.
  Kullanım Şekli: Günde 1-2 porsiyon veya tablet antrenmandan 30-60 dakika önce.

  ARGININE - ORNITHINE - LYCINE

  Bu üç amino asit birlikte vücudun güç ve enerji kapasitesinin en üst düzeye çıkmasını sağlar.
  Kullanım Şekli : Yatmadan önce 3 kapsül bol sıvı ile alınır.

  BCAA

  Valine, Isoleucine ve Leucine içeren BCAA, başta kas dokusu olmak üzere vücutta tüm protein fonksiyonlarının olumlu işlemesini sağlar. Hızlı kas yapılanmasında yeterli miktarda BCAA alımı iyi sonuç aldırır.
  Kullanım Şekli: Günde 2-3 kez yemek aralarında 2'şer kapsül ve antrenman günlerinde antrenman bitiminde ise 1 kapsül.

  GLUTAMINE

  Büyüme hormonunun salgılanmasında aktif rol oynar. Tek olarak tüm aminoasitlerin %50'sini oluşturur. Protein sentezi için çok gereklidir. Antrenmanlarda glutamin seviyesi düştüğünde kas ağrıları olur ve kas hacmı azalır. Bu nedenle takviye olarak alınması gerekir.
  Bunların dışında hareket sistemi rahatsızlıklarında, operasyon sonrasında, yaralanma ve yanık olaylarında, beyin fonksiyonlarını düzene sokmada ve yaşlılıkta da kullanılmaktadır.
  Kullanım Şekli :Toz olursa günde 1 porsiyon 200 ml.suya karıştırılarak aç karnına, tablet olursa günde 3 defa 2 kapsül.

  KREATIN

  Sporcularda verimliliği ve dayanıklılığı artıran, antrenman ve yarışmalarda lüzumlu enerjiyi sağlayan ve aynı zamanda Arginine, Glysine ve Methionine içeren, güç kazandıran bir beslenme desteğidir.
  Kullanım Şekli : Yemekle birlikte günde 3 kez 1 porsiyon.

  TRIBULUS

  Tropical bölgelerde yetişen, TRIBULUS TERRESTIS denilen ve doğal bir testesteron arttırıcı etkisi olan bir bitkidir. Testesteron, erkeklerin güçleri, kas hacımlarını ve vüctlarındaki yağ oranlarında etkili olan bir hormondur. Hızlı kas yapılanmasını, tüylenmeyi ayarlar, sperm volümünü ve cinsel gücü arttırır. Bu hormonun normal sevilerde devam ettirilmesi erkeklerin tüm sportif ve cinsel fonksiyonlarında olumlu ve sorunsuz bir devamlılık sağlar.
  Kullanım Şekli : Günde 1-2 kapsül 6 hafta süreyle kullanılır, 6 hafta ara verilir.

  INOSINE

  Kasların egzersiz esnasında gereksinimi olan va kas enerjisini sağlayan ATP (Adenosine Triphosphate) üretimini aktif hale getiri ve arttırır. Ayrıca kanın, egzersiz yapıldığında kaslara enerji için gerekli olan oksijeni göndermesini sağlar. Inosine kullanan erkek ve kadın sporcularun vücutlarında oksijen kullanım oranları %10-15 artış göstermektedir.
  Kullanım Şekli : Günde 2 kapsül aç karnına alınır.

  GLUCOSAMINE SULFATE

  Tüm aktivitelerde eklem yerleri çok etkilenmektedir. Glucosamine, eklemlerin artiriti, osteoartirit gibi sorunların giderilmesinde yardımcı olur ve kıkırdaklara sülfür girişini sağlayarak onların yapısını güçlendirir ve beslenmesini sağlar. Ayrıca ligament(bağ doku), kemik, tırnak, deri oluşumunda önemli rolü vardır. Eklem sorunlarında kullanılan bazı ilaçlardan daha iyi emilmekte ve tesirli olmaktadır.
  Kullanım Şekli : Yemeklerden sonra günde 2-3 tablet alınır.

  KARBONHİDRAT İÇECEĞİ

  Vücutta gereken enerji için glükojeni arttırarak, enerji oluşumunu hızlandırır ve enerji verirler.
  Kullanım Şekli : Bir porsiyon yaklaşık 45 gr.300 ml.su veya meyva suyu ile karıştırılarak antrenmandan sonra 1 saat içinde.

  CO ENZYME Q 10

  Vücuttaki enerji üretiminin arttırılması, yaşlanmanın metabolizmaya yüklediği olumsuzlukların giderilmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, yüksek tansiyonu engelleme ve kalp sağlığı için kullanılmaktadır.
  Kullanım Şekli : Beslenme takviyesi olarak günde 1 kapsül alınır.

  CLA

  Vücuttaki yağ depolarının çözülerek, kan dolaşımı yoluyla enerjide kullanılmasını sağlayan ve kilo kontrollerinde-diyetlerde kullanılan bir üründür. Tıpdaki adı Conjugated Linoleic Asid olarak geçer ve vücut, yağların parçalanmasına yardımcı olan bu maddeyi kendi üretemediği için dışarıdan besinlerle alınması gerekir. Doğada süt ve süt ürünleri ile kırmızı et yağlarında bulunur.
  Kullanım Şekli : Yemekle birlikte 1 porsiyon, günde 3 kez.

  SAW PALMETTO

  Saw Palmetto Bitkisinin meyvalarından elde edilen ve postat büyümesini engelleyen bir üründür. Erkekler belli bir yaştan sonra BPH ( Bening Prostate Hyperplasia ) denilen prostat büyümesine maruz kalırlar. Prostat bezi, vücutta bulunan DHT (Dihidrotestosteron) enziminin etkisi ile artmakta ve büyümektedir. Bunun neticesinde prostat büyümesi, iltihaplanması, acılı ve sık idrara çıkma sorunları yaşanmaktadır. İşte bunu önlemek için yapılan çalışmalar neticesinde SAW PALMETTO EXTRESİ'nin bu sorunları ortadan kaldırıcı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
  Saw Palmetto, prostat büyümesine neden olan DHT enziminin etkisini azaltarak prostat büyümesine sağlıklı ve doğal çözüm getirmiştir. Ayrıca Saw Palmetto, aktivitelerde aşırı enerji tüketimi neticesi erkek sporcularda azalan cinsel arzuların artmasına yardımcı olur.
  Kullanım Şekli : Beslenme takviyesi ve koruyucu fonksiyonu için günde 1 kapsül alınmalıdır.

  SON NOKTA :

  Beslenme katkılarının günlük alım miktarları kişinin durumuna, doktor ve uzman diyetisyenlerin tavsiyelerine göre değişiklikler gösterebilir. Verdiğimiz bilgiler araştırma sonuçlarına göre tavsiye edilen değerler olup, doktor veya uzman diyetisyen kontrolünde alınmasını tavsiye ederiz.

  Kaynak:www.sportmeniz.biz
   
  JaM, Kairon, diego7 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. alicemim
  Offline

  alicemim Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  alınacak protein tozu günlük ihtiyacın %10 unu geçmesin diye bir ibare var.buna göre normal bir vücutçu 180 gr protein alsa en fazla 1 ölçek alabilir demek.bir yanlışlık yokmu burada.
   
 3. JaM
  Offline

  JaM Üye

  Katılım:
  28 Mart 2009
  Mesajlar:
  251
  Beğenileri:
  85
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Bursa
  bende tribulus için 3 hafta kullanım 2 hafta ara ve 6haftadan fazla kullanılmaması gerektiğini biliyorum
   
 4. darknesssword
  Offline

  darknesssword Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  588
  Beğenileri:
  174
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Ögrenci
  Yer:
  Aydın
  bence normalı bu zaten.1 ölcek alınmalı oda ıdman sonrası.gece yatarken lor vs. Varken sütle ıcmek gereksiz bence.ha sabah kalkarken olabılır belkı ama ona alternatıf uzüm suyu yulaf yumurta tercıh edılebılır.
   

Sayfayı Paylaş