Supplement Kombine Önerisi

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve DrLT tarafından 7 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. DrLT

DrLT Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevabınız için teşekkür ederim sleepy.. seninde söylediğin gibi bazı supplementler hakkında yeterli bilgim yok.. vücudumun eksiğini ben biliyorum ama gelişim aşamasında creatin,glutamin,bcaa vs.. bunlar performans arttırıyor okuduklarıma göre ve bende bu supplementleri kullananlardan en çok hangisinden verim aldıklarını merak ettim. Aslında dediğiniz doğru herkes kendi vücudunda deneyerek anlayabilir etkileri ama genel olarak hangisinin daha çok verimli olduğunu öğrenmekte yarar olabiliceğini düşünüyorum.. thums:

2. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    BCAA ve glutaminin performansa etkisi dolaylıdır. Bunlar öncelikle kas tamiratı için kullanılır.

İyi tamir edilen bir kas ise iyi çalışacaktır doğal olarak.

Yukarıda saydığınız 3 ürün arasında performansa doğrudan etki eden ürün creatindir.

Kaslardaki laktik asit birikimiyle savaşır. Kaslarda daha az laktik asit birikmesi, yorgunluğu azaltacak ve en azından size hareketlerde 1 2 tekrar kazandıracaktır.

Bu bilgiler doğrultusunda eksiklerinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Başkalarının ne dedikleriyle çok ilgilenmeyin. Herkesin vücudu farklıdır.

Eksiklerini bilip ona göre supplement alan çok az kişi var. Dolayısıyla sağlıklı tavsiyeler almanız zor.

Ürünlerin özelliklerini her yerde bulabilirsiniz. Bilmiyorum bir bahane olamaz.

Firmaların sayfalarında bile yazıyor.

Eksiklerinizi biliyorsanız, rahatlıkla ürün özelliklerine bakıp karar verebilirsiniz.

Kararınızı verdikten sonra insanlardan marka olarak tavsiye almak daha mantıklıdır.

İyi sporlar.

3. berbes

berbes Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    Bence bu sporun temel supplementleri vardır..Bunlar protein-amino asit-glutamine-creatine...Bunlar için vücudu dinlemeye pekte gerek yok..Bunlar belli bir süreden sonra kullanılmalı..Ha ben günde kg*2 proteini besinlerden alıyorum ve bunuda minumum yağ olarak alabiliyorum dersen proteinin gereği yok..gece yatmadan lor yiyebilirim dersen caseininde gereği yok..Bu saydığım 4 supplement hariç diğerleri tamamen vücudun ihtiyaçları dinlenerek ve birazda lükse kaçan supplementler..Ben 3 ay büyük kombineler yaptıktan sonra sadece yukarda saydığım 4 tane supplementi kullanıcam..

DrLT bunu beğendi.
  4. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Böyle bir düşünceye katılmam mümkün değil. Bu sporun temeli diye birşey yok.

Ne kullanırsanız kullanın, vücudu dinlemeniz gerekir.

Kendinizi biyolojik sınırlarınızda zorladığınızda fiziksel olarak eşik değerinizi yükseltirsiniz.

En basitinden şöyle bir mantık kurulabilir.

Creatin ürünü kaslarda biriken laktik asitle savaşır.

Kaslarınızda ne kadar az laktik asit birikirse, yorgunluğu o kadar az hissedersiniz.

Creatin kullanmadan anaerob dayanıklılığınızı belli bir yere kadar mutlaka artırmalısınız.

Böyle bir durumda creatini bıraktığınızda çok daha az güç düşüşü yaşarsınız. Çünkü kaslar zaten creatinsiz de laktik asit birikimiyle savaşmayı öğrenmiştir.

Tekrar ediyorum.

Supplement kullanmak için vücudu tanımak ve onu dinlemek gerekir. Son seçenek olarak bu ürünler seçilmelidir ki, kullanmayı kestiğinizde kayıpları en aza indirebilesiniz.

Bu sporun olmazsa olmazları:

FEDÂKARLIK, DÜZENLİ BESLENME, DÜZENLİ UYKU, DÜZENLİ İDMAN ve herşeyden de önemlisi, kalıcı bir başarı elde edebilmek için, SABIRDIR.

İyi sporlar.

dachosen bunu beğendi.
  5. DrLT

DrLT Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Creatin hakkında bayağı yazı okudum, sanırım creatin monohydrat (temel creatin), creatin etyhl ester ve kre-alkalyn çeşitleri var.. siz hangisini hangi marka önerirsiniz?

Son düzenleme: 11 Mayıs 2009
  6. berbes

berbes Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    FEDÂKARLIK, DÜZENLİ BESLENME, DÜZENLİ UYKU, DÜZENLİ İDMAN ve herşeyden de önemlisi, kalıcı bir başarı elde edebilmek için, SABIRDIR

Bunlar standartlardır zaten..Ben demiyorumki bunlarsız olur..Emin olki bu saydıkların bu sporun % 80 dır..Ancak bu işi ciddi yapıpta protein,creatin,glutamin ve amino asit kullanmayan ben daha görmedim..Ve inan bunları kullanan ve kullanmayan insanlar arasında oluşan ciddi farkları gözlerimle gördüm..Bunlar ekstradan motive eder insanı..Ekstradan biraz daha kuvvet kazandırır..Ortalıkta steroid kürleri falan konuşuılurken bunlar mama gibi şeyler..Temel supplementler bence gereklidir..Ha bunun başlama süresini tartışabilirim 5 aylık 10 aylık veya 2 yıllık sporcular vs kullanabilir diye..Ama bu işi ciddiye alıp yapacaksan dışardan besin takviyesi alınması gerekir diye düşünüyorum ve bu takviyelerden saydığım 4 tanesi kesinlikle bir süreden sonra kullanılmalı..Ben whey proteinden aldığım faydayı başka bir başlıkta anlatmıştım..İçindeki glutamin,bcaa bende gerçekten etkili olmuştu..Zaten kg*2 proteini normaldede alamıyordum..bu yüzden çok fayda gördüm..Ayrıca bunu sadece ben söylemiyorum..Birçok yerde bu sporu yapan birçok yerli ve yabancı arkadaşlarla konuştuğumda veya bir çok yerde okuduğum kadarıyla bu supplementlerin bu sporun olmazsa olmazları olduğunu söylüyorlar..Bende buna katılıyorum..

7. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de soruyorum o zaman, bunlar yokken bu spor nasıl yapılıyormuş?

Bunlar sporun olmazsa olmazları değil, sadece kullanılan popüler ürünler.

Kimse çıkıp da diyemez ki bunlar olmadan düzgün vücut yapılmaz.

Yapılır, sadece biraz daha uğraş gerekir o kadar.

Ben bugüne kadar bcaa ve glutamin kullanmadım hiç.

Elime geçen glutamin ile ilgili yeni bir tez var, bir proje grubunun.

Onu denemek için 250 gr civarı glutamin aldım.

1 hafta kadar oldu ve günlük 25 gram civarı kullanıyorum.

Sonuç olarak değişen birşey gözlemleyemedim.

Bu demek değildir ki glutamin işe yaramıyor.

Bu şu demek, benim vücudumun glutamin takviyesine ihtiyacı yok.

Ayrıca şunu da anlamış değilim.

Protein eksiğini kapatmak neden bu kadar abartılıyor?

Yahu ekmek arası birşeyler hazırlamak çok mu vakit alan birşey?

Benim gibi, 8 kişiyle ortak mutfağı kullanan, kirlettiğini hemen yıkamak zorunda olan ve yıkadıktan sonra kurulayıp aldığı yere koymanın kural olduğu bir yerde yaşayan biriyseniz bile hepsini yapmak 10 dakikanızı alır.

Hadi onu geçtim, konserver ton balıklarını evde yiyeceğinize yanınızda 2 parça tahıl ekmeğiyle götürün gittiğiniz yere.

Tamam, kişinin durumu yoktur, anlarım; ama bunları yapmayıp gidip protein tozuna kaçıyorsa o zaman kişi kendini kasmaya gelemiyordur.

Bakın ben bu ürünlerin kullanılmasına karşı değilim.

İsteyen kolayına kaçar, isteyen vakit bulur yapar. Bunların hiçbiri beni ilgilendirmez.

Yanlız hem işin kolayına kaçıp hem de " bu ürünler sporun olmazsa olmazı" demek, resmen günahtır.

Siz farkında değilsiniz belki ama, burada yazılanları okuyup anında uygulamaya geçen o kadar çok insan var ki!

Bu o insanların suçu da değil, yarı yarıya sizin de suçunuz.

Tamam kişi duyduğu bilgiyi önce araştıracak; ama insanın vücudunu tanıması, spor bilinci kazanması vakit alıyor.

O raddeye gelene kadar etkilenmesi çok kolay.

Ben hoca olsam, öğrencime antrenman programı verirken yanında bir de bütçesine göre bir beslenme programı yaparım.

Benim hocam bana bunu yapmadı.

Öyle birşey ki, öğrenciye gideceği yolu gösteriyorsunuz; ama vasıtayı söylemiyorsunuz.

İşte vasıta arayanlar da sizin bu yazdıklarınızdan etkilenip ondan inip ona biniyor.

Gidecekleri yere varıyorlar ama...

Hepsini geçiyorum, "olmazsa olmazları" duydukça kendime hep şu soruyu soruyorum:

Acaba bunlar yokken gerçekten de olmuyor muymuş?

DrLT, m.o.k ve slymnasye bunu beğendi.
  8. berbes

berbes Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    Şimdi protein konusunda hiçbir şekilde katılmıyorum sana..Ben 3 aydan beri ton balığı tavuk göğsü-hindi göğsü vs gibi gıdalar tüketmekten bıktım..Midem ağzıma geliyor bunları görünce..Bazen canım hiç yemek istemiyor..O zamanda protein ihtiyacımı karşılayamayacağımı düşündüğüm için whey alıyorum..Ekmek arsı brşeyler diyorsun..Ben belki define dönemindeyim ve karbonhidratı kısmak istiyorum..Ne işim olur ekmek arası birşeylerle benim..Protein tozlarının ana amacıda budur zaten..Gerektiği yerde devreye girmesi her zaman değil..
    Gelelim creatine ; Güç dayanıklılık gibi spor türlerinde creatinin gerekliliği birçok makalede anlatılmıştır..Ayrıca kalp kaslarının gelişmesinde vs gibi spor harici başka durumlardada faydalarını birçok yerde okumuştum..Şimdi ben spordan önce veya sonra alacağım 5 gr creatini beslenerek almaya çalışşam 5 kg biftek yemem gerekir..Bu mümkünmü tabiki değil..O zaman günde alacağım 5 gr creatinin bana bir zararı olmaz..arada blirli aralar verilerek kullanılması şartıyla..Performansa % 5-10 etki eden bir ürünün bırakıldıktan sonra performansı bundan çok daha fazla düşüreceğinide düşünmüyorum..Performansa yüzdesel olrak çok etki eden ürünler kullanımı bittikten sonra ciddi sorun oluşturabilirler buna katılırım..Ama bu saydığım supplementler mucize şeyler olmadığı için bırakıldıktan sonrada mucize düşüşşler olmaz..Bana nitric oxide dersen anlarım veya buna benzer supplementler..
    Glutamin-Bcaa ya gelirsek..Sen zaten demiyormusun bunlar kasların tamiratı için diye..E ben kaslarımı antremandan sonra veya 2 ay sonra rektefeden geçirmek için veya bakım yaptırmak için oto saniyine götüremiyeceğime göre bunlarda gereklidir..Ayrıca sen ben faydasını görmedim diyorsun..Zaten tamirat yapan bir ürünün faydasını öyle hemen göremezsinki..Kaldıki ben gördüm..3 ay gibi bir sürede bunu çok çok iyi anladım..
    Eskiden bunlarmı vardı muhabbetine hiç girmek istemiyorum..Çok klasik bu cümle..
    Supplementler abartılmadığı sürece öcü olarak görülmemeli diye düşünüyorum..Eğer bir şeye karşı çıkacaksak bunlar steroidler olmalıdır..

9. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Berbes sen çok başka şeyler söylüyorsun.

Antrenman sonrası amino kullanırım, nadiren öğün kaçırsam da protein tozum hep rafımda durur.

Vitaminim rafımda durur. Çoğu zaman kullanmam, çünkü her öğünümde mutlaka sebze tüketirim; ama eksik olduğumu düşündüğümde, eksiğimi tamamlamak için vitaminimi alırım. Yanlız hop diye 1 günlük vitamin ihtiyacımı almam biraz eksiğim varsa. Tableti kırar öyle içerim.

Ben demiyorum ki bu ürünler öcü.

Ben şunu diyorum:

"Spor yapan herkes mutlaka bu ürünleri kullanmak zorunda değildir."

Ama sen hala mutlaka kullanmak zorundadır diyorsun.

Glutaminin faydalı olup olmadığına şöyle karar verdim:

67 sayfalık bir tezi okuduktan sonra belirli bir sürede glutamin takviyesi yapılan atletlerde artması gereken değerler yazılmış

Sanırım 6 günlük bir süreydi. Ben 1 haftadır kullanıyorum. Ne yenilenmeye bir katkısı var, ne de kaldırdığım ağırlıklara.

Glutamin kaslara giren glikojeni de artırıyor, makalede bu da yer alıyor.

İyi beslenen kas iyi çalışır, ama bende bir etkisi olmadı.

Demek ki benim ekstradan bir glutamine ihtiyacım yok.

Diyorsun ki creatin şöyle yararlı böyle yararlı, 5 kilo biftek yemem lazım.

Bir kere creatinin ne işe yaradığına bakarsan illâ ki creatin almaman gerektiğini anlarsın.

Creatin, kas hücrelerindeki laktik asit oluşumuyla savaşır.

Senin bir kas faaliyetinden sonra yorgun hissetmenin nedeni kaslarında biriken laktik asittir.

Dakikalarca jimnastik yapan jimnastikçiler bu mantığa göre, vücutlarını creatinle dolduruyorlar.

Çünkü sürekli vücut ağırlığını taşıyıp o kadar süre yorulmamak mümkün değil.

Creatin kullanıyorlardır, ama o kadar süre dayanabilmelerinin nedeni aldıkları creatin değil; zaten temelde gelişmiş olan anaerob dayanıklılıkları.

Laktik asite dayanımını artıkmak için creatin alabilirsin veya belirli antrenmanlarla bunu doğal olarak da artırabilirsin.

Sen genel olarak ürünlerin gerekliliğine, ürünlerin ne işe yaradıklarına bakarak karar veriyorsun.

Ben düzenli beslenip yeterli protein ve bcaa'yı alıyorsam ek bcaa almama ne gerek var benim.

Kas tamiratı her protein gibi BCAA'ların da görevi. Tamam da zaten yeteri kadar alıyorsam niye takviye edeyim ki.

Ben senin 3 ayda bıktığın tavuk-ton balığını 2 senedir hergün yiyorum.

Bu benim boyumu uzatmaz ya da beni senden daha kaslı yapmaz.

Çünkü benim yiyerek vücuduma kattığımı sen tozla vücuduna katıyorsun.

Sonuç olarak eksiğin kalmıyor.

Ama ikimize şöyle bir bakarsan senin bu ürünlere ihtiyacın varken benim yok.

Yani bu ürünlerin kullanımı "olmazsa olmaz" değil, tamamen kişiye bağlı.

Benim de başından beri anlatmak istediğim bu.

10. berbes

berbes Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    Ya sleepy bak belki aynı şeylerden fakat farklı anlatımlarla bahsediyoruz...
    Bana BCAA-Glutamine-Creatine nin hangi besinlerden ne kadar alırsak vücuda yetecek kadar almış olabileceğimizi söyleyebilirmisin..Normal bir insan için aldıkları besinlerle bunlar karşılanabilir ama bizimki gibi ağır bir spor yapan insanlar için bu mümkün olmayabiliyor çoğunlukla..
    Birde bir önceki mesajını okuduğumda dikkatimden kaçan birkaç satırı şimdi okudum..
    Benim yazdıklarımın insanları özendirdiğinden ve insanların bu yazıları okuyunca etkilenip hemen supplementlere saldıracağından ve bundan dolayı bunun suçlusunun yarısının ben olacağımdan falan bahsetmişsin..
    Şimdi burdaki tartışmadaki ana amaç fikirlerimizi sunmaktır..Suçlamak değil..Bunu yapmamanı rica ediyorum..Kaldiki sadece burda yazdıklarımdan ötürü bunları okuyup hiçbir araştırma yapmadan supplementlere saldıran kişilerin bilinçleri yeterince gelişmemeiştir ve bu insanların bu spordan önce bilinçlerini geliştirmeleri gerekir..Bu suçlamana açıkcası bozuldum..Kaldiki formumuzun ana sayfasını açıp araştırıp okuyan insanlar bu saydığım ürünler hakkında gerekli açıklayıcı bilgileri bulabilirler..Kullanıp kullanmamaları kendi tasarruflarındadır..O zaman forumun steroid bölümü kapatılsın..Orada her gün steroidler hakkında herkes birşeyler yazıyo..O zaman insanlar onlardan etkilenip onlarada saldırsınlar..Yok böyle bir mantık..
    Şimdi artık geç oldu..Bu tartışmanın zarar yerine fayda getireceğini düşünüyorum tüm iyi niyetimle..Senin yazdığın cümlelerdede doğruluk payı çok yüksek..Ama bunlar senin fikirlerin diğerleri benim..İnsanlar iki tarafıda okuyorlar..Ama sadece bunları okuyupta aman ben hemen creatin alim glutamine alim muhabbeti çok saçma..Olayı bu şekilde suçayıcı bir tavır larak dramatize etmemen gerektiğini düşünüyorum..Senin sana göre araştırmaların ve doğruların vardır ..Benim bana göre araştırmalarım ve doğrularım..İnsanlarda senin benim yaptığım gibi araştırıp okusunlar ne yapacaklarına öyle kara versinler..
    Arkadaşlar bu yazdıklarım tamamane kendi araştırmalarım sonucunda oluşan kendi fikirlerimdir..Kimseyi hiçbir şekilde özendirmek gibi bir niyetim yoktur..
    Herkese iyi geceler..

DrLT bunu beğendi.
  11. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    berbes ben kimseyi suçlamadım.

O yazdığım suçlunun yarısı, bu forumda verdiği bilgileri kesin bir dille savunup kişileri yanlış yönlendiren herkestir.

O araştırması ve bilinçlenmesi gereken kişi de bendim.

Ben araştırmaya zaten meraklı bir insanım. İlk protein tozumu kullanmadan önce 2,5 ay araştırdım. Üniversite makaleleri vs...

Sonunda 1,4 kg'lik bir perfect 92 almıştım.

Fakat ne kadar araştırsam da casein- whey gibi ufak ayrımlardan bile haberim yoktu.

Kişi belli bir olgunluğa erişene kadar çok kolay yönlendirilebilir ve hata yapabilir.

Benim senden beklediğim tutum yukarıdaki mesajının sonunda yazdığın "bunlar benim deneyimlerim ve şahsi fikrimdir" lafıydı.

Birisi o mesajını okuduktan sonra tüm mesuliyet o kişiye aittir, çünkü sen sadece bir tavsiyede bulunmuşsun.

Yanlız "bu ürünler olmadan bu spor yapılmaz" söylemi, tek başına kullanıldığında resmen bir kural oluyor.

BCAA kullanımına ayrıca tekrar değinmek istiyorum.

Kasların önemli bir kısmı BCAA'lardan oluşuyor tamam, kabul.

Bundan sonrasında açıklayıcı olması bakımından sayılarla anlatacağımı destekliyorum.

75 kilo olarak spora başlayan bir birey günlük 150 gr protein tüketiyor olsun.

Normal bir birey için atıyorum günlük BCAA ihtiyacı 40 gram olsun ve bu 150 gramlık protein 60 gram BCAA içeriyor olsun.

Belli bir noktaya kadar 150 gram içindeki bu BCAA, vücudun ihtiyacını karşılayacaktır.

Fakat belli bir yerden protein alımını artırmak gerekir.

180 grama çıktığımızı düşünelim ve bunun 72 gramı BCAA olsun.

Bir yere kadar yine BCAA ihtiyacı karşılanır; ama bir yerden sonra film kopar.

İşte bu noktada ben kimseye BCAA kullanmayın demem.

Fakat bunun için vücudu dinlemek gerekir diyorum, onu tanımak gerekir diyorum.

Daha sporun 3-4. aylarında yarım yamalak bir beslenmeyle whey-creatin-glutamin-BCAA almak bence gereksizdir.

İstisnalar mutlaka çıkacaktır, ama kimse de kendini çabucak bu istisna kategorisine koymasın. Onbinde bir çıkar ve onun siz olma ihtimali çok düşüktür.

Buna karar verebilmek için kişinin vücudunu tanıması gerekir.

Ben supplement kullanımına karşı biri değilim. Zaten yeri geldiğinde tavsiyelerde bulunuyorum ve kendim de kullandığımı belirtiyorum.

Ben supplementların sanki 3. aydan sonra bir ihtiyaçmış gibi alınmasına karşıyım ve "bu sporun olmazsa olmazları" diye adlandırılmalarına karşıyım.

Yazılarımda seni iğneleyici hiçbirşey yok berbes, tekrar belirtmek istiyorum.

Sadece söylemlerinizin tavsiyeden öteye gitmemesi gerektiğinin altını çiziyorum.

İyi sporlar.

berbes bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş