Starbucks'ın Karışımına Vegan Tepkisi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Rpac tarafından 1 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Dünyanın en büyük kahve şirketlerinden Starbucks'ın, bazı içeceklerinin içerisinde renklendirici olarak kırmızı bit kullanması veganların tepkisine neden oldu. Frappuccino'larına kırmızı renk vermek amacıyla renklendirici olarak kırmızı bit kullanması, hayvansal içerik içeren yemekleri yemeyen veganları ayağa kaldırdı. Gazeteport'ta yer alan habere göre Starbucks yetkilileri, içeceklerin içerisinde suni kimyasal maddelerin oluşmasını önlemek amacıyla kırmızı bit kullandıklarını kabul ettiler.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)'den yapılan açıklamada, söz konusu maddenin gıda boyamada onaylanan ve genişçe kullanılan bir yöntem olduğu, herhangi bir zararının olmadığını, pek çok reçel, et, marinat ve kurabiye çeşitlerinde maddenin kullanıldığı fakat Starbucks'ın ''içindekiler'' kısmında kullanılan maddeleri belirtmesi gerektiği belirtildi.

Kaynak: http://www.marketingturkiye.com.tr/...-tepkisi&catid=65:guencel-haberler&Itemid=160

Veganlara duyurulur ;)

themertyildiz, sultanmehmed, MK #7 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. wallcroft9'69

wallcroft9'69 Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Death Valley
    kırmızı bit'i ilk defa duydum ama Cochineal Böceği'nin kolada, sosiste, rujlarda ve allıklarda kullanıldığını okumuştum Coca Cola'nın bayağı başı ağrımıştı, aynı böcek olma ihtimali var mı acaba eğer varsa vikipedi de şöyle birşey buldum :

Cochineal Böceği'nin sağlığa zararı ve yan etkileri
    Doğal olduğu için yan etkileri çok azdır, toksik veya kanserojen değildir. Bununla birlikte, çok nadiren bazı duyarlı kişilerde anafilaktik şok tepkisine sebep olabilir.

3. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    zaten su var gercek bır vegan bunları arstırır ve almaz okadar basıt ben mesela artık kola ıcmıyorum ya bır sye ıceceksem dıyet gazoz yada dıyet soguk cay ıcıyorum yada maden suyu

kı su var bu tarz buyuk zıncır kahvecılerde ben asla bır sye ıcmem yanı hem bu yukardakı sebebten hemde renklendırıcı kullanımından dolayı kı bazı kremalarında hayvansal bır cok jelatın tarzı urunler var

ben ıceceksem bu tıp yerlerde taze sıkılmıs portokal suyu ıcıyorum :) kı en mantıklısı :)

zaten ıstanbulda 3-4 yer harıc genelde yemek yamıyorum kı bu yerlerde sadece vegan mutfaga sahıp :)

eskıden mesela bı yere gıderdım atıyorum ıspanak falan alırdım olurdu ama artık gunden gunde dahada katı olmaya basladım eger restorant vegan degılse gırmıyorum ılla gırceksemde ya salata alıyorum yada bole sadece ıcecek :)

bır kac haftadır da mınık cantamda atıstırmalık kendı yaptıgım dıyet kurabıyeler ve 2 elma oluyor :)

Sayfayı Paylaş