Squat yaparken dizlerden gelen çitirti

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Tur1 tarafından 24 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Tur1

Tur1 Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Hocalarım ısınmamı yaptıktan sonra olaya girsem de squat yaparken dizlerimden çıtırtı geliyor bu çıtırtı aynı parmak çıtırdatırız ya onun gibi ama ben yinede bir sorayım dedim acaba bu çıtırtı bir tehlikenin habercisi midir ?Yoksa her insanın fizyolojik olarak başına gelen birşey midir ?

2. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Yeteri kadar iyi ısınamadığınızı gösterir. Eğer ısınma hareketleriniz yeterliyse mutlaka esneme yapın. Esas squattan önce yarım ağırlık ile squat yapın. Dizdeki ses menüisküsten geliyor. Tehlikeli bir bölge. Isınılmadan yapıldğı zaman menisküs kaymasına yol açabilir. Her insanda ısınmadığında meydana gelir.

zoparrat bunu beğendi.
  3. Last of the Mohicans

Last of the Mohicans Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    izmir
    Glukosamin (Glucosamine Sulfate); çeşitli formlarda kullanıma hazır bir ek gıdadır. Molekül yapısı basittir. En yaygın formları; glukosamin sülfat (glucosamine sulfate), glukosamin hidroklorid (glucosamine hydrochloride) ve N-Asetil-Glukosamin (N-acetyl-glucosamine: NAG) dir. Glukosamin sülfat (GS) formu osteoartrit (kireçlenme) (OA) için üzerinde en çok klinik araştırma yapılan ve OA için faydalı etkisi kanıtlanan tek formdur. Bu nedenle OA tedevisi için tercih edilen form da bu formdur. Glukosamin, kıkırdaklarda bulunan ve glikosaminoglikon’ lar (glycosaminoglycans-GAG) olarak bilinen özel moleküllerin üretiminde vücudumuzun gereksinim duyduğu bir maddedir. Günlük yiyeceklerimizde önemli miktarda bulunmaz. Bu yüzden ek gıda olarak karides ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerinin kabuklarından üretilir. Glukosamin Sülfat (GS), sodyum klorür (NaCl) ve potasyum klorür (KCl) olrak bilinen iki mineral tuzundan birisi ile stabilize edilir (Referans1-2). Her ikisi de GS’ yi stabilize etmek (kararlı hale getirmek) için etkili olmasına rağmen, KCl’ nin stabilizitör olarak kullanımı daha yaygındır (Glukosamin potasyum sülfat). Bunun nedeni günlük yiyecek kültürümüzde NaCl’ nin (Sofra tuzu) yeterince zaten alınması, fakat KCl’ nin yeterli miktarda alınmamasıdır. Glukosamin (GS) tırnak, tendon (kasların kemiklere yapışmasını sağlayan yapılar), deri, göz, kemik ve ligament (Bağ; kemikleri ve başka organları birbirine rapteden bağ) oluşumunda önemli rol oynar. Glukosamin’ in eklemlerdeki en önemli fizyolojik fonksiyonu kıkırdak bileşiklerinin oluşumunu sağlamak, bunun yanında da kıkırdağa sülfür (kükürt) girişini sağlamaktır. Özet olarak kıkırdağın sadece oluşumunda değil beslenmesinde de önemli bir rol oynar. Son 10 yıldaki çalışmalar Glukosamin Sülfat’ ın osteoartrit (Artroz-Kireçlenme) semptomlarını azaltmada çok etkili olduğunu göstermiştir. Çalışmalarda glukosamin sülfat, ağrı ve iltihap gidermede standart ağrıkesiciler ve plasebolardan daha iyi sonuç vermiştir( kaynak bitkisel-tedavi)

Glucosamine Sulfate solgar gns vs markalarda 1000mg lık tabletler halinde satılmakata.

Aynı sorun banada askerde 15 saatlik kesintisiz intikaller sonucu yadigar kaldı.

VATAN SAĞOLSUN:D

4. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    glucosamine kemik erimesinden korkan teyzelere yonelik bir urun oldugunu dusunuyorum,

cogu insandan bu ses gelir, dizlerdeki kikirdak arasi sivinin eksikligi olabillir,

makinadan anlayanlar bilirler "yatak sarma " diye bir tabir vardir. viskozitesi bozulan motor yagi yuzunden parcalar asinir ve piston kranka kaynar sonrasinda motorun mekanigini bozar kol cikarir vs.

dizde de durum aynidir, yag degisimi yapamadigimiza gore o parcalari yuksek devirde ve yuk altinda calistirmamamiz gerekir. calistirirsak eklemler isinir ve kikirdak yuzeylerde korozyon bozulma yapar. nba oyuncularinin mactan sonra veya devre arasinda dizlerinde buz torbalari ile gezmelerinin sebebi budur.

5. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Isınmayı, yüksek devirli bisiklet idmanı ve bu sorunla mücadele için bisiklet kullanmanız ve yuksek devir pedal çevirme gayet işinize yarar.

Yüksek Kadans ( Yüksek Pedal Çevirme) tekniği bahsedilen bölge için son derece emniyetli ve koruyucudur.

Dakikada ortalama 100-120 devir ile bisiklet kullanımı kesinlikle diz bölgesini son derece iyi destekler.

castorpollux ve yiğitcanharmancı bunu beğendi.
  6. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    Tur1 senin eklemlerinden gelen sesler büyük ihtimal kireçlenme. ısınma ve esneme hareketleri bu eklem seslerini azaltabilir ama düzeltmez. glucosamine veya köpek balığı kıkırdagı hapları var eklem ve kıkırdaklar için.. fakat bunların çokda faydasını göreceğini zannetmiyorum. Eğer o bolgede bir ağrı veya şişlik yoksa sağlık açısından çok bir problem oluşturmuyor. cannabis in de dediği gibi eklemler arasındaki sıvı yetersizliğinden ileri gelen bu sesler kısa vadede bi sorun oluşturmasa bile bizim gibi spor yapan ve o bolgeyi zorlayan kişilerde eklemlerde hasar oluşabiliyor. Gelelim yapmamız gerekenlere.. ilk olarak bacak çalışırken ilk zamanlar çok zorlama o bolgeyi. Hafif kilo çok tekrarla iyice ısın bi kaç set yapabilirsin. Ağır kilo girme. Bir zaman sonra vucudun bu harekete adapte oluyor ( bu benim tecrubem :) en azından bende oyle) bir çok şeye uyum sağlayabildiği gibi.. ama vucuduna zaman tanımalı ve onu dinlemelisin. ikinci olarakda antremandan önce kalsiyum tablet veya gün içinde aldıgın kalsiyum miktarını RDA ya uygun olarak arttır. Bu senin kemik ve eklemlerinin daha dayanıklı olması için bi yardımcı. Eğer bunları yapıpda seslerin geçmemesi durumunda bi doktora görünmek en mantıklısı. Eklemler arası sıvı takviyesi ilaç tedavisi gibi tedavilerde gerekebilir.

geçmiş olasun...

aneximandros bunu beğendi.
  7. Last of the Mohicans

Last of the Mohicans Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    izmir
    Glukozamin, vücudun kıkırdak dokusunuoluşumunda anahtar rolü üstlenen amino-şeker yapısında bir moleküldür.Vücutta doğal olarak sentelenebilen ve deniz kabuklu hayvanlarının kabuklarından eldeedilebilenbu bileşik,SPORCULARDA ve yaşlılarda olası eklem hasarlarını önlemeye ve gidermeye yardımcı olarak kullanılabileceği gibiosteoartit gibi eklem kıkırdak hastalıklarında da semptımları azaltmaya ve hastalığın ilerlemesini önlemeye yardımcı olarakta kullanılabilmektedir.yapılan klinik çalışmalar glukozaminin hareket kısıtlılığını,ağrıları azaltmaya yardımcı olduğu ve diğer artrit semptomlarında rahatlama sağlayabileceğini, ayrıca kullanım sonrası dönemlerde de etkisini uzun süre koruyabileceğini göstermiştir.

cannabis umarım Glukozaminin sadece yaşlı teyzeleri ilgilendirmeğine ikna olmuşsundur.

8. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Abi diz çok önemli bir bölge dikkat etmek lazım. Babamdan biliyorum hergün sabah 1-1.30 saat yürüyen akşam işi bitersen yine spor yapan bir insandı. Buna rağmen dizinde menüsküs ortaya çıktı. Doktor sporu bıraktırdı max 30 dakika dedi günlük babama ve o glucosamine yaşlı teyzeler için değil herkes için kullanılabilir. Doktor babama ondan vermişti. 2 yıldır da kullanıyor. Aytıca bildiğim kadarıyla profesyoneller içinde öneriliyor. Çünkü zamanla kaldırılan kilolar eklemlerin dayanabileceğinin çok üstüne çıkıyor. Tabii aranızda ne olcak diyen olabilir. Bunun sonuçlarını kısa sürede görmeyip gaza gelen çıkabilir. Ama 10-20 yıl sonra çok büyük problem çıkartabilir. Ben sonuna kadar kullanılmasını tavsiye ediyorum. Sonuçta eklemler kemiklerden önce gelir.

9. GencFenerli

GencFenerli Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Doktora gitmeni şiddetle öneririm ben 2 yıla yakın süre klüpte top oynadım sağ dizimde çıtırtı ve ağrı vardı doktora gittim tam zamanında geldiğimi kıkırdağı zedelediğimi futbol oynamaya devam edersem daha büyük sorunlara yol açabileceğini söyledi antrenörüm güçlensin die bacak hareketleri çalıştırsada çıtırtıdan dolayı yapamıorum.Bıraktım futbolu da bacak çalışmayıda sende doktora gitsen en iyisi yaparsın ;)

10. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    acikcasi ikna olmadim, bu yazdiklarin kanitlanmis bire bir tedavi edici maddeler olsaydi eczanelerde herhalde ilac olarak gorurduk.

bu kadar diz problemi yasayan insan varken neden ilac olarak boyle bir madde yok? yarari varsa bile goreceli veya supheli anlamina geliyor thums:

11. Last of the Mohicans

Last of the Mohicans Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    izmir
    cannabis Glukozamini darf ında belirttiği gibi

doktorlarda tedavi amacıyla hastalarına veriyor. Tur1 de yırtık ,

menüsküs vb. ağır bir rahatsızlık olmuş olsa zaten squat yapamaz.

12. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    evet doktorlar tedavi amaçlı veriyor, bir tanıdığıma doktor ameliyat düşünüyordu ve ilk aşama sizin tavsiye ettiğiniz Glukozamin tedavisini uygulamaya karar verdi ve amelyata gerek kalmadı...
    illa eczanelerde bulunması gerekmiyor herhangibir şeyin iyileştirici bir özelliği olması için...alternatif tıp özellikle avrupa'da çok yaygınlaştı... eczanelerde ilaç diye satılan herşeye çok da güvenmemek lazım...eczane-doktor-firma şeytan üçgeninde oynanan oyunları güçlü firmalar yüzünden bastırılıyor...

Modern Tıbbın 10 Büyük Yalanı adlı kitabı tavsiye ederim
    .

13. sarp ziyagil

sarp ziyagil Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    ilk kez squat yaptım bu çıtırdı bendede geliyor yorumları okuyunca korktum baya 18 yaşındayım bide

Frkn3443 bunu beğendi.
  14. Frkn3443

Frkn3443 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Glukozamin etki etmedi bende leg presste squatta geliyordu bu ses cozum hareketi duzgun ve yavas yapmak

Sayfayı Paylaş