Squat için ayak bileği mobilitesi

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve mevsres tarafından 19 Kasım 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Arkadaşlar bu konuda resmen kafayı yiyecek düzeye geldim, kötü bir ayak bileği mobilitesine sahinim, mesela Squat yaparken eğer kontrollü yapmazsam halter ayakkabısı giymeme rağmen bir sürü sorunla karşılaşıyorum, anca işte Squat'ı yaparken dizlerimi dışa doğru açmaya zorlarsam ve topuklarımı kaldırmamak için kendimi zorlarsam ancak o zaman sorunsuz Squat yapailiyorum, ancak işi doğal akışına bıraksam topuklar kalkacak ve dizler içe gömülecek.

Ayak bileği esnetmeye çalışıyorum ama esnetmeyi bir türlü hissedemiyorum sanki boşa yapıyormuşum gibi geliyor, esnetmek için bir ara fazla yüklendim ayak bileğime ertesi gün eklemlerde ufak bir ağrı oluştu 1-2 gün sürdü.

Örneğin kalça mobilitesini çözmek için yaptığım bütün hareketleri hissediyorum ve yaparken bu gerçekten işe yarıyor diyorum ve zaten farkını da gördüm açıkçası, Hamstring kaslarımı 1-2 aydır esnetiyorum ve Butt Wink sorunu gözle görülür derecede çözüldü.

Ama ayak bileği sorununu çözemiyorum.

Gerçekten Squat için ayak bileği esnekliği ve mobilitesi için ne önerirsiniz? Veya siz neler yapıyorsunuz?

2. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    NuubDunker bunu beğendi.
  3. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Ayak bileği esnekliği konusunda çok iyi sayılmam açıkçası, mesela halterciler falan nasıl egzersizler yapıyorlar bu mobiliteye sahip olmak için benim merak ettiğim o.

4. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Esneklikle alakalı olduğunu sanmıyorum.
    Büyük ihtimal gerektiğinden fazla öne gidiyorsundur yanı dengede sorun yaşıyorsundur :) harketi kendini geriye yaslamaya çalışıyormuş gibi yaparsan sorun yaşamayacağını dusunuyorum :)
    Mesela ben sol bacakla pistol squat yapabiliyorum ancak sağla yapınca sende olan gibi benim de ayak öne gidiyor diz çöküyor :) yanı esneklik değilde denge üzerine durmakta fayda var :)

5. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    ben birkaç sene öncesine oranla epey geliştirdim bilek esnekliğimi , artık gövdemi dimdik tutabilirim istersem. uzun bir süreç bu , birkaç ayda fazla gelişim elde edemezsin. sana daha önceden yolladığım bir esnetme vardı yanılmıyorsam , onu yapmaya devam et. eminim gelişimi farketmeye başlarsın yakında. buna ek olarak squat'ta barı dar tutarsan ve thoracic mobiliten yetersizse öne düşme hissi yaşaman normal , sadece bilek mobilitesiyle ilgili değil bu. tutuşunu genişletip bir de öyle dene bakalım. mesela ağır siklet sporculara bak geneli geniş tutarlar squat'ta , hatta barın sonundan tutarlar. bunun sebebi thoracic mobilitesinin yeterli olmaması.

mevsres bunu beğendi.
  6. Devon

Devon Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Konusu açılmışken senin konunu baltalamak gibi olmasında bende sorunumu yazayım squat yaparken ayaklarımı düz tutamıyorum. Kısacası
    Böyle ayaklarım düz değilde
    Bu kadında olduğu gibi açılıyor.
    İkisi arasında fark var mıdır veya benim için sorun mudur bu durum?

7. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    ayaklarını açman lazım zaten dışa. diğer türlü hem derine inmek daha zor olur hem de dizlerinin içe kıvrılma durumu olur.

8. Devon

Devon Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Bazılarında görüyorum direk düz karşıya bakıyor ayakları ve eğiliyorlar ben öyle eğilemiyorum ve düz yapmaya çalışınca tam yapamıyorum hareketi mecbur açılıyor ayaklar bu durumun normal olduğunu öğrendiğim iyi oldu teşekkürler @Pink Zeppelin

9. zaferzgc

zaferzgc Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Hazır konusu açılmışken bende düz tabanım squat benim için sağlıklı olurmu

ASUS_Z00LD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    düz taban sıkıntı yaratmaz squat'ta , bir sürü sporcu biliyorum düz tabanlı. powerlifter ya da halterci falansan etkisi olabilir kaldıracağın ağırlıklarda ama vücut geliştirme yapıyorsan sıkıntı yok. kai greene de düz tabanlı , on numara formla squat yapıyor bir vücut geliştirmeciye göre.

11. zaferzgc

zaferzgc Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13

zaten yanlızca vücut geliştirme şuan 2.ayım squat yok programda ama internette şöyle bir görsel görünce tereddüt ettim

ASUS_Z00LD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    görselde gösterdiği olay pronasyon yani ayağını burkuyor , parmak uçlarını dışa doğrultmayla yani external rotation'la aynı şey değil.

http://www.******/wp-content/uploads/2016/05/2-22.jpg

görselden anlayabilirsin. hepsinde parmak uçları aynı yere bakıyor.

13. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Ben bu sorunu ekstreme düzeyde yaşayan biriyim, önceden ayak bileğimin yeteri kadar esnek olmadığını sanıyordum çünkü böyle bir sorunu daha keşfetmemiştim, şimdi keşfettim bunu, meğer çok daha farklı bir sorun varmış, evet bendeki problem de tam olarak böyle bir şeymiş, ayak bileğim içe doğru dönüyor.

Bu bir çok soruna sebep oluyor, Squat yaparken topuklarım yanlamasına doğru kalkıyor.

14. NuubDunker

NuubDunker Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    DUNKER
    Yer:
    KONYA

Sayfayı Paylaş