Spora laf atan Hürriyet gazetesi yazarı (sazanı) Cengiz Semercioğlu'nun yazısı.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sohbetseli tarafından 28 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 33 üye.
  1. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Yazıyı bu adresten okuyabilirsiniz arkadaşlar.
    http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yazarlar/14550850.asp?yazarid=105&gid=225

Benim cevabım:
    Dergide ilaçla ilgili bir şey yok ki. Onlar ilaç değil doktorlar bile öğrenemedi gitti. Onlar doğal ek besinler. İlaç damardan yapılır. Katıldığım tek nokta şimdikilerin eski vücutçular kadar estetik olmaması. Çünkü artık yarışmalarda sadece en büyük olan kazanıyor. Bu da jürinin suçu.

Bu spor, sporun anası babasıdır. Bilim bile bu sporu geliştiriyor. Bu sporun kanıtlanmış yararlarını yazsam senin evine sığmayacak kadar çok kitap olur. Sen kas olmadan parmağını bile kıpırdatamazsın. Basketbolcular bile kaslı artık. Asıl insana benzemeyen senin tembel, yağlı göbekli sarkık ve orantısız vücudundur. Göbeğini de açıp gösterseydin o kadınlara ben hamileyim bunu nasıl buluyorsun diye?? Maddi manevi her açıdan en zor ve en ağır spordur. Emeğe saygı göster hiç kafan basmıyorsa en azından. Siz bunu spordan saymayacağınıza milletin birbirini baltayla kovaladığı söve söve izlediği futbolu spordan saymayın. Şiddet, bölücülük, fanatizm spor değildir. Diğer tüm sporlarda centilmenliği görürsünüz! Yumruklaşan boksörlerin bile maçtan sonra birbirine sarıldığını görürsünüz. Futbolcularda neden doping kontrolü yok trilyonları deviriyorsunuz çünkü milleti fanatik hale getirerek. Ülkeni temsil eden bireysel sporlara laf atıyorsunuz dünya derecesi yapan insana ceza veriyorsunuz. Veya 1 madalya takıp geçerken futbolculara milyarlar veriyorsunuz.

Hep bilmediğimiz konularda atıp tutmaktan, çekemediğimizi kötülemekten kaybediyoruz. Kimse işini yapmıyor. Evet Türkiye'de karga sesli mankenlerin parayı basıp albüm çıkarması gibi herkes çok kolay bir şekilde her şey olabiliyor. Bu yüzden her şey kalitesiz durumda. Bu yüzden her konuda saçma sapan ülkeler bile solladı geçti bizi.

Azi, oirpata, alifurkan1 ve diğer 23 kişi bunu beğendi.
  2. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Yazık harbıden..

Aklıma sey geldı Hurrıyet'ın reklamları donuyor bu ara..

Sız bu kafadakı ınsanları bunyenızde barındırırsanız ınsanlar sızden "daha cooook hurrıyet" ıster.. ;)

Azi ve sohbetseli bunu beğendi.
  3. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Yazıyı sıteye ekleyebılırmisiniz?lınki tıkladım alakasız bırsey cıktı.

4. redbaron_

redbaron_ Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    Böyle araştırmadan,öğrenmeden bol keseden atan insanlar bir yerlerde yazar sıfatını alabiliyor veya önemli konumlarda olabiliyor.
    İşte güzel ülkemin geleceği için beni endişelendiren durumlardan biriside budur malesef.

Azi ve sohbetseli bunu beğendi.
  5. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Alakasız değil de yazının sonlarında spora başlıyor saymaya.
    ınsan mısın sen sen başlığında insan değil de ınsan.. Yazar olmuş ama Türkçe'si de kıt anlaşılan :)

Hürriyet'teki yazının o kısmını buraya da ekliyorum:
    ınsan mısın sen
    Muscle&Fitness dergisi Türkiye’de de yayınlanmaya başlandı.
    Hiç ilgimi çeken bir konu değil kaslı vücutçular.
    Sporcuların aşırı vücut çalışıp her yerinden kas fışkırtması ve görüntü itibariyle insanlıktan çıkması son derece aptalca gelir bana...
    70 ülkede yayınlanan bu derginin Türkiye’de yayınlanan ilk sayısını bana da gönderdiler, fikrimi söylemem için.
    Madem sordunuz söylemeyeyim, yazayım.
    Dedim ya, ben bunu spordan saymıyorum. ılaçlarla, vitaminlerle şişirilmiş hormonlu vücutlar olarak görüyorum bu adamları.
    Ama dünyada büyük bir sektör oluşmuş durumda.
    Vücutçu sporcular için ilaç ve vitamin üreten şirketler bu işi pompaladıkça pompalıyor.
    Dergiyi okurken gördüm, zamanında vücutçu olan Arnold Schwarzenegger ve 70’li yılların sporcuları çok daha doğal görünüyorlar, bugünkü vücutçular gibi sentetik değiller...
    Dergiyi okuyunca Jay Cutler diye bir adamla tanıştım.
    Dünya şampiyonluğu sayılan Olympia’yı üçüncü kez kazanmış.
    Bu unvanı geçen yıl kaybettikten sonra bu yıl yeniden kazanarak bir ilki başarmış.
    Bugüne kadar kaybettikten sonra kazanan hiçbir sporcu yokmuş.
    Jay Cutler’ın ve Olympia’daki rakiplerinin fotoğraflarına baktım.
    Ürkütücü! ınsan mısınız siz dedim...
    Çevremdeki kadınlara sordum, “Böyle erkekleri nasıl buluyorsunuz” diye, tamamı ‘iğreeeenç’ dedi...
    Yoksa bu da bir kadın yalanı mı?
    Kas yığını erkekleri gizliden gizliye beğenip, sorulduğu zaman inkar mı ediyorlar?
    Amerika’da dergi standlarında Cutler’ın kapak olduğu onlarca dergiye rastladım.
    Biz lisede vücut çalışan arkadaşlarımızla, “vücudunuzu çalıştıracağınıza kafanızı çalıştırın” diye dalga geçerdik.
    ış tersine döndü galiba...

Azi, jimraynor, rockybalboa7 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Alakasız degıl 3. baslıga bakacaksın..

1- alı poyrazoglu
    2- halıl guven
    3- ınsan mısın sen

Ha lınk alakasız degıl ama ıcerık alakasız haklısın..

Azi ve darknesssword bunu beğendi.
  7. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    Genel anlamda bakildiginda, spor degildir jay cutlerin yaptigi, evet kendi icinde bir disiplin icerir ama kullandigi ilaclar yuzunden spor olamaz, baska birsey o, amerikan guresi gibi, eglence ve para icin yapilan yaratilan bir sektorun temsilcileri.

Cevredeki insanlar body veya vucut dediginde o tip adamlari anliyorlar, ama mesela model vucudu var bunu yapmak icinde bodybuilding yapmak gerekir, yani sanirim bodybuilding artik birbiri ile alakasiz bir co seyi icinde barindirmaya basladigi icin kavram kargasasi yaratiyor.

Ben iki tipide kotu bulmuyorum tercih meselesidir, ama steroid ile daha fazal hacim surekli daha fazla hacim amacli calismak ve dusunmek bence sporun mantigina ayriki, spor saglik icin yapilan birsey degilmidir?

Spor karsilasmasi dedigimiz sey, dogal sartlarda yetismis yasan insanlarin belli kurallar icinde fiziki ve teknik kapasitelerini yaristirdigi bir sosyal aktivite degilmidir? Doping bu yuzden yasak degilmidir.

Dedigim gibi bodybuilding artik belkide belli siniflandirmalara ayrilmak zorunda, sadece olcu degildir insan anatomisinin erkegin ve kadinin en estetik haline dogal yoldan ulasmasi, degisen yasam seklinin getirdigi kaslarin yerine beynin kullanildigi dunyada, mecburen 100-1000 metrekare kapali alanlara sikismis vucudumuzu olusturan %60 dan fazla yapinin calistirilmasi.

Simdi elbette bir insan genetik seviyesinin ustunu hayal ederek birsey yapiyorsa buna spor diyemeyiz.

Ayrica estetik operasyon gecirip goguslerine silikon takan birinden steroid kullanip istedigi vucuda 4 sene yerine 16 haftada ulasan birini ayirmiyorum ben, ikiside spor degil estetik operasyon yapiyordur benim gozumde.

Gazete yazarinin bu konudaki bilgi eksikligi mutlaka var ama haksiz degildir.

Azi, gfb_zorba, Kairon ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Böyle sokak ağzıyla yazarlık olmaz. Magazin yazarı konu bulamadıkça gelene gidene sallamış. Kimse hiçbir meslek grubuna APTAL diyemez. Kimse hiçbir mesleğe hakaret edemez. Hürriyete mail atalım hepimiz. Özür dilemezse federasyon dava açsın.

Azi, mankurt, gfb_zorba ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  9. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Sadece yazmak icin yazılmıs bir yazı..hıcbır anlam ifade etmiyor.adam bir bölümde arnoldu övmüs ama arnoldda steroit kullandı.adamın bırsey bilmedıgı ortada..

sohbetseli bunu beğendi.
  10. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Adamın cahıllıgını ortaya cıkarmak ıstesen o kadar cok sey bulursunkı...

Yazık yanı hadı sokaktakı ınsan boyle dusunuyor cahıl oldugundan, güya bu adamın aydın olması gerek!..

11. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Hürriyet kafayı yemiş önce Rıdvan Dilmen'in canlı yayında Gs'ye küfürü daha sonra mağara adamı kılıklı bir spor yazarının (yazar da diyesim yok ama) Arda Turan hakkında açıkça aşağılama içeren yazıları şimdi bu.

Son düzenleyen: Moderatör: 29 Nisan 2010
    diego7 ve sohbetseli bunu beğendi.
  12. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Federasyonun sitesi de uçmuş. Federasyona ulaşabilsek bu sporu temsilen tepkisini koysun federasyon da.

13. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Dergiyi bu köşe yazarına gönderenler hata yapmışlar. Neden mi? Öncelikle objektif olmak lazım, dergi neden gönderilmiş? Görüş almak için. Peki hangi görüş?

- Kaslı erkeklerden bayanların hoşlanmaması mı?
    - İlaçlarla yapılan spor mu?
    - Eskiden vücutçuların daha estetik bir vücuda sahip olmaları mı?

Görüş ne? Görüş derginin, yapısı. ( kullanılan materyaller, konular vs.)

Ancak köşe yazarı, dergiden çok bu "spora" kin kusmuş. Hatta bu sporla uğraşanlara "kas" değil "kafanızı" çalıştırın diyerek serzenişte bulunmuş. Birşeyleri eleştirirken "objektif" olmak lazım. Ayrıca sapla samanıda karıştırmamak lazım. "Sentetik" vücutlar deyip ondan sonra Arnold Schwarzenegger'ın vücuduna daha iyi görünüyorlardı demek, bu spora nekadar uzak ve nekadarda bu konuda bilgili! olduğunu gösteriyor...

Her köşe başını tutmuşlar...Ne desek boş...

mankurt, gfb_zorba, Kairon ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Kullandiği ilaçlar yüzünden spor olamaz mı ? Şuan bütün sporlarda steroidler kullanılıyor kim ne derse desin NFL,yüzme,atletizm,basketbol vs... hepsinde var.Steroidler o zaman dediklerine göre dünyada hiç bir spor spor değil çünkü steroidler her yerde kullanılıyor..

Ayrıca spor sadece sağlık için değildir bu kişiden kişiye değişir ama steroidler artık sporun bir parçası bunu hiç kimse inkar edemez insanların kazanma egosu herşeyden önde.

Ayrıca vücut geliştirmede silikon diye bir olay yok onu yapan zaten vücutcu değildir ve steroidler sanıldığı gibi sihirli değnek olarak görülemez kullanan birisi bunu çok iyi anlar normalden çok daha kaliteli antreman,daha iyi uyku ve daha iyi beslenme gerektirir ki verim alasın o yüzdende kimseye steroidler önerilmez çünkü herkesin yapabileceği birşey değil götürdüğü getirdiğinden fazla olur..

Ayrıca Mr.Olympia'da yarışanlar sadece ölçü değil müthiş bir definasyonada sahip bunun aksini iddia edebilecek kimse olamaz.

Strong ve cadocx bunu beğendi.
  15. diego7

diego7 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    bu hürriyet spor düşmanı mıdır nedir ya?
    arda hakkında asılsız haberler yapıyorlar,ercan saattçi ne olduğu belli değil müzisyen mi spor yazarı mı herneyse adam açık açık galatasarayı karalamaya çalışıyor,konudışı oldu ama konu hürriyet'in saçmalıkları.

spordan adamakıllı anlayan bir adama yaptırsınlar o derginin yorumu.basit bir dergi olsa anlarsınız da dünyada en çok satan dergilerden sonuçta..

bilmiyor ki VG. yapsa o küçük beyni daha iyi çalışacak,daha fazla büyüyecek..gülüp geçerim bu adamlara zaten almıyorum hürriyet.

sohbetseli bunu beğendi.
  16. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Ancak bu kadar alakasız ve bilgisizce yorum yapılabilirmiş onu da yapmış sevgili yazarımız! Tepkimizi sadece burda değil, hürriyete ve yazarım diye geçinen o adama mail atarak da göstermek gerek, ve elimizin ulaştığı başka yerlerde de..

sohbetseli bunu beğendi.
  17. prontobasso

prontobasso Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Yazarların ve gazetecilerin çoğu hem spor hem de sanat konusunda cahiller ve çekinmeden cahilliklerini bas bas bağırıyorlar ortalıkta.
    Özellikle sanat konusunda gazetelerin sanat servisleri bile cahil. Populer kültürün oyuncağı olmuş onlarda yapacakları yorumlar sadece o kültürü kaldırır ve destekler, keza spor servisleri bile ancak futbol konuşurlar.
    Yazık. Bilmemeleri değil bilmeden yorum yapmaları cahillik.

sohbetseli bunu beğendi.
  18. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Vücut, insanın yaptığı iş her ne olursa olsun; kişinin özgüvenini oluşturan en önemli etkenlerden biridir. Vücuduna bakmayı seven, kendi vücudunu aynada gördüğünde mutlu olan insan hayatının her alanında mutluluğa daha rahat ulaşır.(İstisnalar kaideyi bozmaz.) Body Building yapan insanların belli bir kıstasları yoktur. Bu sporunda diğer sporlarda olduğu gibi tek temeli çalışma ve beslenmedir; sonradan vücuda alınan ek besinler, steroidler v.b herşey kişinin kendi sorumluluğu doğrultusunda, kendi amacına mahsuben yararlandığı yan ürünlerdir. Ne kimseyi ilgilendirir ne de hakkında saçma sapan yorumlar yapmasını gerektirir.

Her Body Building yapan Jay Cutler olacak diye bir kaide yok. Bu insanlar bu sporun en ekstrem örnekleridir. Her spor dalının varoluş amacı ve görecelik değerleri farklı olduğunu varsayarsak: Futbol oynayan bir şahsın önünde birçok mevkii seçeneği ve oyun-oyuncu tipi olduğu gibi bu sporda da genel amaç büyümek, orantılı bir hacim sahibi olmaktır.

Amaç ve sonuç nasıl olursa olsun sonunda elde edilen elle tutulur görüntü; görecelik açısından bakıldığı takdirde konuyu açan kullanıcınında yazmış olduğu üzere açıp göbeğine baktığında yağlı ve katmanlı bir tabaka görmekten çok daha makbuldür. Bu spora bakış açısı '' Vücudunuzu çalıştıracağınıza, kafanızı çalıştırın.'' ise ben bu insanın evrende varoluşunu ciddi anlamda tartışırım, tartışırız.

Her sporda ulaşılması zor noktalar vardır. Nasıl her isteyen Cristiano Ronaldo veya Lionel Messi olamıyorsa, Jay Cutler da olamaz. Kişi ister ya da istemez, o iş bireyin kendi bileceği iştir. Bu insanlar olmasa sözde yazarında bahsettiği gibi birçok ürün ve kurumun reklam değerleride varolmuş olmaz idi. Bizler, bazı sektörlerin maddi kar amacı gütme gerçekleri üzerinden muhabbet edeceksek; bu en son ''spor'' olmalıdır, ülkemizde de hertürlü sporun neden geri kaldığının bir sebebide budur. Hala Türk Hava Yolları'nın Barcelona kulübüne sponsorluğu hakkında '' Sponsor oldular ama bu para nasıl karşılanacak ? '' gözüyle bakan Türk vatandaşlarımız mevcut. İşte spora bakış açımız maalesef bundan ibaret durumdadır.

Bu şahsı kınıyorum.

Berkthagar ve sohbetseli bunu beğendi.
  19. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Vakit ayırıp şu sözde yazarın yazısını okurken sarfettiğim zamana acıdım. Bir köşe yazısını okuduktan sonra şu cümleyi kurmaya hasret kaldım: "Ben bu yazıdan bir şey öğrendim!"

Evet, sorarım size: Siz şu sözde yazarın yazdığı yazıdan ne öğrendiniz? Bunun cevabı hiç bir şeyse o halde bunlar nasıl aydın sıfatını taşıyorlar? Aydın bir fikre sahip olup da çevresini aydınlatandır.

Söz konusu muhalefet olduğu konuda kendisiyle az çok hem fikir olduğum noktalar da çokça olmasına karşın bir fikri sadece boş bir metin olarak yazması sonucunda estetik fenomen'e köşemi bırakıyorum dese yine durumu toparlayamaz.

Vücut geliştirme, vücutları geliştikçe kimi esnekliklerini ve hareket kabiliyetlerini kaybetmeyecek kadar yapıldığında gayet estetik durabilir. Vücut geliştirme esasında bir spor mu ya da değil mi tartışılır, ancak bir gerçek var ki birçok sporun temelidir, bu tartışılmaz. Vücut geliştirme salonlarında eforlu ve eforsuz çalışma yapmayan sporcu yok gibidir. Vücut geliştirmeden benim anladığım görüntüden öte kuvvet ve dayanıklılığın gelişimidir zaten. Görüntü çalışmanın beraberinde pek ala gelir.

İnsanın hayatına spor girdi mi kişi spora ayırdığı vakitten fazlasını diğer insanlara göre kazanmayı öyle iyi biliyor ki, çünkü zamanla yarışmasını öğreniyor ve o zamanın kıymetini öğreniyor. Daha sonrası vitamin ve mineral eksikliklerinin dahi beyin merkezini çok kötü etkilendiği biliniyor. Birçok uluslarası zeka yarışmalarını da az çok takip eden biri olarak buna bir sporcudan bile daha çok dikkat ettiklerini söyleyebilirim. Demek ki o besin değerlerini önemsemek de boş değilmişe de konumuzu bağlamış oluyoruz. Ayrıca söz konusu bu kişiye vitaminlerle nasıl şişildiğini de birisi sorarsa öğrenmek isterim. Nasıl bir biyokimya bilgisidir bu, etkilenmemek mümkün değil...

Bu arada ayrıca ekleyeyim: Alınan kalorilerin yüzde 20 ile 30 arasında bir değişen oranda beyin harcamaktadır. Beyin de salata olarak yenmek dışında önemli işlevlere imza atan bir organizmadır, sokma akıl köşe başını tutanlara buradan ayar olunmaması için öncelikle alınması tavsiyemdir. Söz konusu kişiye ayrıca B vitamini kompleksi, demir, ve demirin emilimi kolaylaştırması için C vitamini ve ayrıca antioksidan olarak da E vitamini almasını öneriyorum. Beyin için olmazsa olmazlardır.

Son düzenleme: 29 Nisan 2010
    sohbetseli ve SSUO bunu beğendi.
  20. rekliox

rekliox Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    dr
    Yer:
    adana
    adam tamamen haksız değil gercekten bu sporu cok profesyonelce yapan ve fazla irileşen sporculara toplum icinde pek hayranlıkla bakılmıyor daha cok ıyy ne bicim olmus deniliyor ama bu yazıyı yazan yazarın fit vücuda sahip manken-artistlerin bu sporu yapığını bilmemesi ve bilmedigi konularda yazı yazması nasıl bir yazar oldugunu göstermiş oldu

sohbetseli bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş