Spor Yapayım Derken Kazıklanıp Kansere Kucak Açmak

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve EVK tarafından 11 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

Herhangi bir ürün alırken(toz veya değil) içindekilere bakıyor musunuz?

 1. Evet, her zaman bakarım.

 2. Bazen dikkat ettiğim oluyor ama genelde takmıyorum.

 3. Neyin içindekiler?

Results are only viewable after voting.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. EVK
  Offline

  EVK Üye

  Katılım:
  10 Mayıs 2018
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cinsiyet:
  Bay
  Her şey aslında "en iyi protein tozunu bulma" hedefi ile başladı. Doğuştan asi ve septik olan ben tavsiye edilen tüm ürünleri bi kenara bırakıp "Protein tozu seçerken nelere dikkat etmeliyiz?" noktasından başlayarak araştırmaya başladım. Şu ana dek birtakım sebeplerden ötürü 3 farklı protein tozu denedim ama kafam hep fiyat performans ürünü almak üzere kullandığım "(Protein Yüzdesi*Ürünün Kilo Miktarı)/Fiyat" formülü üzerinden çalışıyordu. Sonra bu yazıyı yazmama sebep olan soruyu sordum; "İyi de bunun içinde başka ne maddeler var?".

  Protein tozu aldığım sitedeki her ürünün tek tek içindeki maddelere baktım ve bu maddelerin her birinin "zararlılık" potansiyelini inceledim. Karşıma çıkan sonuç oldukça üzücüydü zira çağımızın en büyük problemlerinden olan kanser ve diğer bazı ciddi hastalıkların kollarına kendimizi yavaş yavaş bıraktığımızı ve bir yandan da kazıklandığımızı gördüm. Kullandığımız protein tozunun arkasında yazan içindekiler kısmına dikkat edin, neler var? Asesülfam Potasyum mu mesela? Hatta belki Titanyum Dioksit? Veya Palm Yağı? Kendimize fayda sağlamak için aldığımız o tozların bir çoğunda bu maddeler var -özellikle Asesülfam Potasyum çok yaygın-. Şahsen ben bunları tüketmek yerine şeker ve doymuş yağı tercih ederim. Ve özellikle Türkiye'de birçok firma birçok üründe bu içindekiler kısmına "Ürün Açıklaması" bölümünde hiç değinmiyor çünkü biz aptal gibi sorgulamadan alıyoruz.
  Asesülfam Potasyum: https://ibb.co/fORofd Palm Yağı vs.: https://ibb.co/dXoZLd
  *Titanyum dioksit görseli oluşturacaktım ancak hangi tozda olduğunu hatırlayamadım.


  Bahsetmek istediğim diğer nokta ise özellikle MyProtein Impact Isolate örneği üzerinden olacak ancak sadece bu ürüne has bir durum değil. Bu ürünün aroma çeşitlerine göre protein miktarı 77-90 gr arasında değişiyor. Protein tozu satan Türk sitelerinin birçoğu ise bu ürünün aynı aromasını satıyor, Brownie. Tahmin edin Brownie aromalıda kaç gr protein var? Cevap 77! Yani en az protein içeren aromayı biz ülkece komple ithal etmişiz. Halbuki Strawberry Cream(Çilekli Kremalı), Natural Vanilla(Doğal Vanilya), Blueberry(Yaban Mersini) gibi aromalarda protein miktarı 85-88 gr arasında değişiyor. Aynı paraya %11-13 arasında daha az protein alıyoruz. Üstelik bu bahsettiğim protein oranı yüksek aromalardaki tatlandırıcı Sukraloz -şeker kamışından elde edilen, hiç bir zararı olmayan bir tatlandırıcı- ve kullanılan gıda boyaları doğal -pancar gibi maddelerden elde ediliyor-. Dahası protein oranı yüksek olan bu tozlar reddit kullanıcıları tarafından da (protein miktarı bilinmeksizin) en iyi tada sahip olan aromalar olarak da seçilmiş -> https://www.reddit.com/r/Fitness/co...out_every_flavor_sample_of_myprotein/d8nxlz8/
  Brownie: https://ibb.co/mjXQty Strawberry Cream: https://ibb.co/nxOn6J Natural Vanilla: https://ibb.co/djgULd

  Ben çoktan protein tozu aldığım siteye bu iki durumu izah eden iki adet mail attım ve uygun ürünlerin temin edilmesi ricasında bulundum, umarım dikkate alırlar. Sizlerden de ricam -elbette başta kendim sonra sizin için- en sağlıklı ve iyi olanı tüketmek adına müşteriler olarak talepkâr olmanız. Sonuçta ticaret bu, arz-talep meselesi.
   
 2. Song
  Offline

  Song Üye

  Katılım:
  20 Mart 2018
  Mesajlar:
  137
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Bay
  Ülkede protein tozuna laf edince üstüne çıkarlar linç etmeye kalkarlar neredeyse.
  Bir toz için vücuduna neler sokuyorsun kimbilir,birde fiyatlarıda çok yüksek saçma.
   

Sayfayı Paylaş