Smaç basmak için yapılması gerekenler

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve salvadore_xp tarafından 4 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 27 üye.
  1. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Elbette akla ilk 1.90+ boyda olmak geliyor. Zaten böyle bir boya sahipseniz smaç da istediğiniz kadar beceriksiz olun yine de smaç basabileceksiniz.
    Fakat NBA'da 1.60 boyundaki muggsy bogues'ın bile smaç bastığını defalarca görürüz. Bunu göz önünde bulundurunca uzun boy smaçta gerçekten bir avantajdır; ama yüksek zıplamayı becerebilmek daha da avantajdır.
    Bu saatten sonra boyumuzu uzatacamayacağımıza göre zıplamamızı geliştirmek en akıllı davranış olacaktır. Bunun için bacak, bel ve karın kaslarını geliştirmemizi, smacı vurduktan sonra sallanmak için barfiks tecrubemiz olmalıdır ki aşağı doğru hızla giderken potadan tutmak kendi ağırlığımızı+yere düşme hızımızı da kaldırmanızı gerektirecektir.
    squat bunun ilacı gibi gelebilir. Fakat karın ve bel de yabana atılmayacak kadar mühim smaç vurmak için. 1.80 boyunda ve 87 kilo olan benim smaç vurma ihtimalım nedir? Şuanki halimle %0. Sadece potaya elimi vuruyorum ki bu da hiç kolay olmuyor. Potayı 30-40 cm geçmem gerekiyor smaç için. Bana tavsiye edeceğiniz yöntem ve teknikler, antreman şekileri ya da antreman programları veya tecrubeli arkadaşlardan duyduğunuz püf noktalar varsa paylaşmanızı dilerim. Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör: 7 Haziran 2008
  2. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Lise sonda senin boyundayken cembere asiliyordum, biraz zorlasam belki smac da cikardi. Ama o zamanlar body falan yapmiyordum, herhalde 65 kilo civariydim. Yagsiz olmak sart, bir de ziplama gelistirici antremanlar var, ozellikle calflara yogunlasiyor bu antremanlar. Herkes icin Spor kitabinda gormustum bir kac ornek antreman, istiyorsan oraya bir bak. Bir de ziplama teknigi cok onemli, ama bu konuyu basketbolu profesyonel duzeyde oynamis birilerinin aydinlatmasi daha dogru olur.

3. Cuky

Cuky Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    lise sonda iken bende 1.72 boyla 3.05 pota degiyordum
    zamanında pivot dergisi bir program vermişti ona bakabilrsin internette vardır buyuk ihtimal bide bu konuda en fazla satılan air alert programı var onuda bulabilirsin internetten hatta yazdım google direk çıktı :D
    http://forum.donanimhaber.com/m_8681210/tm.htm

salvadore_xp bunu beğendi.
  4. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    men's health in bir sayısında vardı smaç basmak için gereken antrenman. onu bulunca buraya yazıcam.

5. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Çok iyi olur tath. İktisat okuyan bir arkadaş vardı. Zannımca 1.70 falan. Pek de havalı smaç basmıyordu; ama pota altında boş kalınca smaç vurabiliyordu. Onunla aynı takımda oynayan 1.90 küsürlük bir arkadaş daha vardı. O kilolu olduğu için midir nedir bir türlü smaç basamıyordu ki zaten smaça da kalkmıyordu. İzlerken sanki elini kaldırsa direkt smaç olacak gibiydi; ama işte zıplamadan bu iş olmuyor.

Azi bunu beğendi.
  6. eXo

eXo Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    air alert 3 diye bir program var onu bul kesin işine yarar

7. emirturk

emirturk Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Birşey tavsiye edemem ama bu kısa boylu olupta yapabileler için allah vergisi bir yetenek.Benim boyum 1.83 bende aynı senin gibi çembere bile 2-3 atlayışımda anca deyebiliyorum ama 1.75 lik bir arkadaşım var kendisi liseden beri çatur çutur potaya basar.Bunun için yaptığı özel hiçbirşeyde yok.Yani diyeceğim doğuştan gelen bir yetenek.. Ha birde şöyle bir deyim vardır aynı zamanda bir filmin adıdır ; WHITE MEN CAN'T JUMP !

8. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Cuky'nin vermiş olduğu linkteki programdan mı bahsediyorsun acaba?

9. eXo

eXo Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    evet o gözümden kaçmış

salvadore_xp bunu beğendi.
  10. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    benimde bu spora verdiğim emek kadar basketbol geçmişim var boyum 1.90 çift el adım alarak smaç basabiliyordum ama bazen çok net olmuyordu... neyse konuya gelelim zıplama yetenek 1.sıradadır iyi sıçramak için yeteneğin de olması gerekir...ama bel mide ve bacaklar çok önemliözelliklede calflar.. zamanında fanatik baskete üyeydim 14-15 yaşların dayken..çok ünlü bi basketbolcu(NBA) ismini unuttum iyi sıçramak için 20 000 30 000 adet ip atlarmış ondan etkilenerek bende başlamıştım ve 40 000 adet ip atlardım idmanım olmadığı günlerde 4 buçuk saaatimi alırdı.. çok harika sayılmaz ama iyi zıplardım fakat ben bukadar çalışırken uğur 1,85 diye bi arkadasım sadece idmana gelirdi ekstra çalışmazdı sandalyeyi koyar üstünden smaç basardı 360 vururdu ters vururdu ....

11. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bu hem azmin gücünü gösteriyor hemde bizi soruya getiriyor, yeteneğiniz yoksa (ya da sınırlıysa) o kadar emek vermeye değer mi?
    Ben bunu çok düşünmüşümdür, yani iki ayda keman virtüözü olan bir yeteneğe bakan sıradan bir adam 6 sene çalışıp onun yarısı kadar çalabildiğinde ne hissediyordur acaba diye düşünmüşümdür.

Vücut geliştirmede de yetenek çok önemli, ama vücut geliştirmede olduğunuzdan daha iyi olmak zor değil, eğer kendimizi geliştirme hedefimiz varsa, gelişim ne olursa olsun mutlu olabiliriz.
    Ancak smaç farklı, yetenekli bir adam kasmadan yapacak, ben 1 senemi verecem (örnek olarak) bana koyar, çünkü gündelik hayatıma bir faydası olmayacak, ayrıca eklemlerime çok ciddi zarar verecek, Blitz anlatıyordu, smaç basmak için zıplama antrenmanları yapmış, zaten bacakları çok güçlüydü, başarılı olmuşmuydu inanın hatırlamıyorum (çünkü benim için bir önem arzetmediği için kafama yer etmemiş) aklımda kalan bu sevda sonucunda eklemlerini bir hayli yıprattığıydı, elimden gelse seni bu sevdadan vazgeçiririm ;)
    Çok fazla emek, çok az tatmin prensibi!

12. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    aynen öyle karasan bu olaylarında o sevdadan(basketboldan):D vazgecmemde etkisi vardı baktım 1. lige cıkmam çok zor zira 2. ligte bile yedekler deydim bazen kadroya giremezdim:) bende bep çocukluktan beri hayalimdeki sporu yapmaya başladım(V.G)

Karasan bunu beğendi.
  13. boldlion34

boldlion34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hiç basamadım,basamamda,iyi oynarım ama 1.77 ile olmuyor işte arkadaslar.turnike bırakmak yetio napalım.içeri yüklen ya fual ya sayı yada kaçar:D.smaçtan önemli olan bence basket oynarken şuttur.maç içinde 1 veya 2 smaç bastın ii karismadır:).ama çatur çutur uzaktan yolladıkça daha hoş oluyr:D.

14. by_rage

by_rage Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Program işe yarayabilir ama benim başka bi problemim var boyum 200cm boy güzel ama 120 kiloyum ve 3.05 potayı tek elle tutabiliyorum sadece kilolarım için yapabileceğim etkili bi program varmı neler yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

15. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Aslında yapman gerekeni sen de biliyorsun. Bu boyla pek bir zıplama mahareti göstermene gerek yok. yarım metre sıçraman bile yeterli olacaktır. Acilen diyete gir. 100kg'a ulaştığında ters smaç ble vurursun.

16. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Bu konu için "beslenme" forumunda ilgili diyet başlıklarını inceleyebilirsin.
    Ayrıntılarla ilgili problemin olursa "beslenme" forumu altında ilgili başlıklarda sorarsan seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

17. jayjay

jayjay Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    boyum 190.Genç takım yılımda çift ayak zıplayıp, ters çift el smaç yapmışlığım var.

Öncelikle genetik önemli, yetenek kısmı kesinlikle var ama çalışarak kesinlikle beklemediğiniz gelişmeler sağlayabilirsiniz..

Az önce başka bir başlığa da yazdım Air Alert diye bir prgram mevcut, zıplamasını geliştirmek isteyenlere şiddetle tavsiye ederim..Nete de düşmüş zaten bu ara :)

edit: air alert'in linki de verilmiş zaten, üşenme ve o programı uygula diyorum çünkü çalışıyor..Ayrıca kilonun elbet etkisi vardır ama benim lise okul takımımda boyu 175 civarı olan ve kilosu da 85 civarı olan oldukça yağlı bir göbeğe sahip arkadaşım çemberi çekebiliyordu..Bence daha önemlisi bacak kasları ve genetik, zıplama yeteneği.

Son düzenleme: 31 Temmuz 2008
  18. 6ImmorTaL9

6ImmorTaL9 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    dogustan gelen yetenekle hıc 1 ilgisi yok 4 yasımdan beri basket oynuorum 7 yıl dandik 1-2 klupde oynadım evıme yakın dıye onun dısında dısarıda oynuorduk hala oynuorum boyum 1.74 cembere vurmama arkadaslarım 10-15 cm oldugunu soyluor zaten mantıksız dogustan yetenekle hıc bır alakası yok bu sporda kas yapan basar ayrıca kılomunda zayıf olması buna iyi birkanıt yagsız olmak cok onemlı tşk.

19. chgsk

chgsk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Valla badiyi bilmem ama 1.90 boyla potayı ağlatırım :D Çok da iyi zıplarım özel birşey yapmadım sanırım burada genetikten kazanıyorum. (Hele şükür kader bizede güldü)

307KD bunu beğendi.
  20. salojan

salojan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    dengeli ve kuvvetli bi sicrama icin bacak,bel ve karin kaslari disindaki kaslar da onemlidir bence, koordinasyonla alakali sonucta.ziplamayi gerceklestirene kadar nasil kostugun,adimlamayi nasil yaptigin da onemli faktorler.agirlik calismalarina yuklenmen bence birinci sart degil.air alert gercekten kaliteli bi program.ben 14 yasinda cemberi cekip,15 yasinda smac basabiliyordum ve bu zamanlarda hic agirlik calismiyordum.ama basketbol antrenmanlarimiz oldukca zorluydu.
    cembere degebiliyorsan tenis topuyla smac yapmayi dene,daha sonra farkli adimlamalarla smac yapmaya calis,istikrarli calisirsan mutlaka faydasini goreceksindir. basarilar

Son düzenleme: 2 Ağustos 2008

Sayfayı Paylaş