Skolyoz & Crossfit

Konusu 'CrossFit ve Dayanıklılık Sporları' forumundadır ve Spawn2 tarafından 10 Temmuz 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Spawn2

Spawn2 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Herkese selamlar,

Öncelikle kendimden ve spor geçmişimden bahsedeyim. -- Yaş 26. Boy 1.77cm, 81kg.
    Uzun zamandır spora uzağım. En son 1,5 ay önce 3 aylık bir spor yaptım. 12 kilo verdim. Kiloma diyet yaparak dikkat ettim şu an hala 81kg yum. 4 sene kadar fitness yapmışlığım var ama şu an eser yok tabi ki :) Neyse gelelim konumuza..

Crossfit'e hep çok özenmişimdir. Mekik çekmeyi, koşu bandında koşmayı hep sıkıcı bulmuşumdur. Eskiden fitness kısmında hep bulk kasardım, hep yağlı ve iri olmaya çalışırdım. Çok ağır girerdim ve crossfit'in de bana bu konuda çok uygun olduğunu düşünüyorum. Sınırları zorlardım yani..
    Fitness çok uzun soluklu bir disiplin istiyor. Artık sıkıldım ve daha şekilli bir vücut istiyorum.

Ancak başlıktan da anladığınız üzere 13 yaşımda skolyoz ameliyatı geçirdim ve sırtımda titanyum var. Bu yüzden kamburum hiç çıkmıyor mesela, takla atma gibi esnek hareketleri yapamam diye düşünüyorum. Squad yaparken sırt hafif kambur olmadığı için sanki hareketi tam yapamıyorum gibi hissediyorum mesela. E crossfitte de halter kaldırma gibi etkinlikler oluyor, bu bana fayda sağlar mı ? Barfiksde vücudu sallanma gibi hareketler gördüm mesela. Yapabilir miyim ? Bir yerimi sakatlar mıyım ? Var mıdır böyle bir vaka ? :D

Teşekkürler.

2. eehfe4

eehfe4 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Bence doktorunuza danışmalısınız bu tür şeyleri yapmak için.

3. Spawn2

Spawn2 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Dostum o konuda bir sıkıntım yok. Zamanında sordum yap demişti. Zaten ondan sonra 4 sene fitness yaptım, ağrılık çok kaldırdım. Ama Crossfit biraz daha esnek ve farklı.

4. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Titanyum var diyorsunuz sanırım spinal füzyon yapıldı birkaç vertebra sabitlendi. Sizin de söylediğiniz gibi crossfit yapabilmek için omurga esnekliği gerekiyor. Bu durumda asıl önemli olan kaç omurunuza füzyon yapıldı ve omurganın hangi kısmını içeriyor. Yani omurga hareket limitasyonu ne durumda bilinmesi gerekiyor. Yapacağınız sporu sözlü olarak ya da görsellerle doktorunuza anlatmanızı öneririm. Crossfit için ani ve patlayıcı hareketlerde pediküllere aşırı stres yükleyebilir, sağlığınız konusunda risk almaya gerek yok. Crossfit yapma kararını yeterli bilgilendirmeyi yaptıktan sonra doktorunuza bırakın derim.

ulaire bunu beğendi.
  5. Spawn2

Spawn2 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim. Ameliyatlı fotoğrafımı ekledim. Yani crossfit antrenmanları konusunda aşırı bir bilgim yok, çok kısıtlı. Nasıl anlatacağımı da bilemedim. Bir video izledim, başlangıç için temel hareketlermiş sanırım box jump, burpee, wall ball bir de sanırım. Bunlarda bir problem olmuyor. Fitnessda shoulder pressde de bir sorun olmuyordu veya deadlifte de bir sıkıntı yaşamıyordum. Squad'da biraz sorun yaşıyordum ama aslında sırtın dik olması gerektiğinden doğru olması gerekeni yapıyorum bence :) Butterfly pull-up daki esnekliği sağlayamam ama yaparım diye düşünüyorum. Takla atamıyorum ondan eminim, onun dışında bu kadar esneklik gerektirecek temel neler vardır, bilginiz varsa öğrenmek isterim.

Ekli Dosyalar:

6. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Crossfit için clean, jerk, handstand push up, push press, high pull gibi hareketler temel olarak yapılıyor diye biliyorum. Crossfit antrenmanları konusunda bilgili arkadaşlar yardımcı olursa biz de öğrenmiş oluruz. Bu hareketleri yaparken özellikle lumbal ve torakal bölge mobilitesi doğru formları yakalamak için çok önemli. Omurga hareket açıklığınızı görmeden limitasyonlarınızı görmeden yorum yapmam mümkün değil. Füzyon yapılan omurlar hareket kapasitesini kaybettiği için komşu segmentlerin alacağı yük de artmış olacak. Yani sadece cerrahiye katılan omurlar değil omurganız bir bütün olarak etkilenir bu durumdan. Yukarda da söylediğim gibi crossfit antrenmanları konusunda yeterli bilgiye ulaştıktan sonra doktorunuza danışmadan karar vermeyin.

7. Spawn2

Spawn2 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Dediğiniz hareketlere baktım hocam. Jerk ve clean dışında diğerlerinin benzeri hareketlerini yaptım. Bel çukurlaştırma da sıkıntı yok. Kamburlaştırma biraz problem ama hareketler çok sıkıntı yaşatacak gibi değil. Bir aralar baya ağır giriyordum çünkü. Clean bildiğim kadarıyla hafif, Jerk ağırlarda yapılıyor. En kötü Jerk çok sıkıntı yaratırsa ağıra kaçmam. Onun dışında problem olmaz gibi geldi. Ama işin profesyonel kısmını siz daha iyi biliyorsunuz gibi tabi. Ben ameliyatımdan sonra 14 yaş civarında sorduğumda her şeyi yapabilir, sorun yok dedi doktorum. Ama crossfit gibi bir spordan haberdar mıydı onu bilemiyorum tabi. Sakatlanan da çok varmış o yüzden biraz tırstım. Ama dediğiniz hareketlerin problem yaratacağını çok sanmıyorum.

Hydraa bunu beğendi.
  8. Spawn2

Spawn2 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Yardımcı olabilecek yok mu ?

9. akifemre21

akifemre21 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Kardeşim kürek kemiği çıkıntın yada sırt kası eşitsizliğin falan var mı?

Sayfayı Paylaş