Skolyoz başlangıcı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve BilalEryilmaz tarafından 22 Aralık 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. BilalEryilmaz

BilalEryilmaz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    Kocaeli
    Herkese merhaba,
    Bu hafta sırt ağrılarım için doktora gittim ve tetkiklerden sonra skolyoz başlangıcı olduğunu söyledi. Fizik tedavi ile düzelecek bir skolyozmuş. Belli başlı egzersizleri yapmam gerekiyormuş. Kocaeli'de yaşıyorum. Spor yapıp sırtımı kuvvetlendirsem yine aynı şey olmaz mı? Yoksa fizik tedavi almam şart mıdır? Fizik tedavi alacak olsam ücretsiz olarak sigortamın karşıladığı bir tedavi hakkım var mıdır yoksa özel fizyoterapiste mi başvurmalıyım? Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, sırtım çok ağrıyor. İnternetten araştırdığım da armut.com , doktorsitesi.com , kocaelievdefiziktedavi.com gibi siteler dikkatimi çekti. Buralardan özel fizyoterapist bulabilirim ama ücretler nasıl olur sizce? Yine internetten skolyoz egzersizleri bulup kendim de evde yapabilirim gibi geliyor.

Skolyoz hakkında bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim. Sağlıklı günler dilerim.

2. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    bende skolyoz vardı. 56 mm. lat pull down ve inverted row hareketlerini çok yaptım. Bariz bir düzelme yaşadım. Tavsiye ederim. Eski fotoğraflarda bildiğin eğikken şimdi dik durabiliyorum.Aynı zamanda evde yapabileceğin bazı hareketler de var. İntenettn araştırırsın. Bir de bana yüzmeyi tavsiye etmişlerdi. Bir de şunu: Duvarın iki kesişme noktası arasına geçiyosun. Ellerini duvara dayayıp kesişme noktasına doğru kendini bırakıyorsun. Sonra kendini duvara doğru ittiriyorsun. Bu da sırtı geliştiriyor.

3. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist

Skolyoz kas kuvvet yetersizliği ile alakalı bir hastalık değil. Kasları kuvvetlendirince geçer diye bi durum söz konusu değil. Hastaya göre egzersizler de değişiklik gösterir. Siz öncelikle hastanede fizik tedavi doktoruna gideceksiniz. Şikayetlerinizi ve önceki skolyoz tanınızı belirtin. Durumuna göre 15 20 seans fizik tedavi verebilir. Doktor seni fizyoterapiste yönlendirir gerekli değerlendirmeler eğikliğin yönü tipi derecesi vs belirlendikten sonra tedavi programın çıkarılır. Fizyoterapistler sana uygun egzersizleri gösterirler evde uygulaman gerekiyor düzenli biçimde min 3 ay diyebilirim. Ayrıca ağrını kesmeye yönelik yaklaşımlar fizyoterapistler tarafından uygulanır. Devlet hastanelerinde anlattığım tedaviyi ücretsiz alabilirsin sigortan varsa tabi. Geçmiş olsun

4. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    Kasları kuvvetlendirince geçer diye bi durum söz konusu değil mi ? O zaman bende bariz iyileşmenin sebepleri nedir? Zaten fizyoterapistin göstereceği egzersizler de hep sırt kaslarını kuvvetlendirici hareketler. Ben fizyoterapiste gitmiştim ama verdiği egzersizleri yapmadım. Bariz bir şekilde lat pull down hareketi bana iyi geldi. Bir de skolyozum varken 80 kiloydum. Şimdi 108 kiloyum. Çoğunu kas olarak aldım kilonun. Sırtım baya kuvvetlendi yani. Sırtı kuvvetlendirmesi şart.

5. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist

Sen diyorsan doğrudur

Sayfayı Paylaş