Sizce bu spor bizi yaşlandırıyor mu?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve walldonthitback tarafından 17 Ağustos 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. walldonthitback

walldonthitback Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Tamam kabul ediyorum,yaşım 38 ama genetik olarak anne ve babam tarafı da dahil saç beyazlaması 45–50 yaşına kadar fazla olmamıştır.Ancak kırışıklık ve saç dökülmesi yarı kellik vardır.

Beş sene önceki halimizle tabiki bir değiliz.Ancak kıyasladığım zaman özellikle sakal bölgemde ve beyazlamalar başladı.

Bir sürü faktör var elbette;ben de farklı siz de farklıdır bu faktörler.Yaşlanmanın da tek görsel belirtisi saç–sakal beyazlaması değildir,buna eminim.

Acaba bir şeyleri mi yanlış yapıyoruz yoksa vücut geliştirme, metabolizmamızı hızlı çalıştırdığı için falan mı böyle etkiler oluyor.

Yani gerçekten v.g. hızlı mı yaşlandırıyor?

Öylesine sormuyorum; Flexor ,Diez gibi hocalarımızın da görüşlerini merak ediyorum.

2. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Abi konu hakkında fazla bilgi sahibi değilim konusmayayım...Ama flexor hoca en son kime yorum yapmış ki sana yapsın,keşke gelse:) Sporu bıraktı o,motor almış geziyor artık.

3. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    25 yaşında iken bana aaa cidden mi 40 gibi duruyorsun diyordu iş yerine yeni gelenler. 30 yaşında bi fotoğrafımı gördüm 29 yaşıma ait bu ben miyim dedim. Kilom 115 olmuştu artık bir şeylerin değişmesi gerekiyordu. kendi çapımda yürüyüş koşu ve diyet ile 1 yılda 80 kiloya kadar düştüm. bukez de görenler kanser olduğu düşünmüşler bana sonradan söylediler. Bende hem kilo almalıydım hem de eski halime dönmemeliydim spor salonuna yazıldım. 4.yıl bitti yaş 35'e geldi. Şimdi de yaşımı öğrenenler cidden mi en çok 25 duruyorsun diyorlar:) spor salonuna yeni yazılan gençler bana bro diye hitap ediyor kanka diyor bunların yaşlar 18-19. Sohbet ilerlerse yaşımı öğrenmeleri ile birlikte iddiaya giriyorlar ve çok kahve içmişliğim var kimlik gösterip. Şimdi de 110 kiloyum ama 25 yaşımdaki 110 kilo ile arada dağlar kadar fark var. O zman yağ oranı %35 ise simdi %17-18'lerde.
    Tabii sadece fit ve kaslı bir görünüm değil genç görünmeme sebep tarz değişikliği de var sporla birlikte sportif giyinmek de etki etti.
    Yani yaşlandırma etkisi söz konusu değil. Hayatınızda başka stres yapacak şeyler vardır onun etkisidir spor sağlık için yapılır saç sakal beyazlatmaz kırışığa neden olmaz.
    Ama her seferinde aşırı efor gerektiren sporların kalbi fazla zorlamaktan dolayı yaşam süresini kısıtladığı bir gerçek.
    Youtubeda ilaçlı sporcuları görüp bu kanıya da varmamak gerek bir çoğu yaşından çok daha büyük duruyorlar haliyle. Saç kalmıyor öncelikle hiç birinde ve hep düşük yağ oranında kaldıkları için ciltler berbat durumda. Bu spora yeni başlayan gençler keşke bunlara özenmeseler. Şimdi isim vermeyeyim adamın biri en az 45 dururken instagram hesabında öğrendim 29 olduğunu şoke oldum.
    Bilinçli yapıldığı takdirde ömrünüze ömür katar..

Savash bunu beğendi.
  4. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Bunu bende merak ediyorum. Uzun süre tecrübe eden büyüklerimizden deneyimlerini okumak iyi olurdu.

Çünkü en basitinden hergün 1 saat vücudumuz ciddi stres altında kalıyor. Hep aklıma gelmiştir bunun yan etkisi varmı diye.

Evet bizi daha aktif ve dinç yapıyor orası kesin fakat ciddi bi stres söz konusu. Acaba o stresle günümüzde kullandığımız stres farklı şeyler mi ? (Biri kas üzerine, biri zihinsel vs.)

5. suzerain1

suzerain1 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İstanbul
    Bende fazla sporun vücudu yorduğuna inananlardanım. Ayarında yapıldığında ve gerektiği kadar dinlenme süresi konulduğunda çok fazla sorun olacağını düşünmüyorum ama günde 2-3 saat spor salonunda takılanların bedenlerini hırpalamaktan öteye gitmediklerine eminim

Sayfayı Paylaş