Sigarayı Bırakmak ...

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve PeNa tarafından 8 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    Son 1,5 senede 3-4 kere sigaraya başlayıp bıraktım. sigaranın body ile ilgili negatif etkisini tartışmam bile...
    içtiğim dönem hissettiğim dezavantajlar:
    -sert idman yapmayı engelliyor. daha çabuk nefes nefese kalıyorsun, diğer insanlara göre daha çabuk terliyor, surat daha bi kızarıyor...
    -uzun ve kaliteli idman yapmaya engel oluyor. normalde idmandan 2 saat önce sigara içmeyin diyorlar. ben yarım saat önce içiyordum son sigarayı. idmanda da yarım saat geçtikten sonra 1 saat geçmiş oluyor son sigaranın üzerinden, salonda idmanın ortasında hareketleri acele acele yapıp çıkmak istiyordum. sigaradan değil sıkıldım sanıyordum, ama kendimi iyice dinleyince anladım ki sıkıldığım falan yok bir an önce çıkıp sigara içmek amaç...
    -beslenme konusuna değinmeye bile gerek yok, sigaranın iştaha etkisi malum.
    -dinlenme ve uykuyu sigara içtiğin zaman daha verimsiz yapıyorsun. sabahları yorgun kalkmak zaten belli ediyor. ben sigara içince ayıca uykusuzluk çekiyorum, bu bana özel durum olabilir.
    -sigara içtiğim dönemler, bugünlük idmanı asıyım olayı daha sık oluyor. sanırım miskinlik veriyor.

PeNa bunu beğendi.
  2. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Pena konuyu cıvıtmak istemiyorum ama sen bir araba parası yatırdım deyince aklıma şu video geldi, belki izlerde biraz olsun tebessüm edersin. Sigarayı bırakabileceğiniz tek yöntem onun sağlıklı olmadığına yürekten inanmak ve toplumda içen insanların ikinci sınıf insan gibi göründüğünü kabul etmek ki bu böyle. Ömür boyu bir şeye tamamen keyfi nedenlerden bağımlı kalan, "içmezsem sinirli oluyorum" diye bahane atan, olmayan bir bilinç altını şekillendiren bir insan benim gözümde zayıftır. Ki biz bu sporu aylarca yıllarca yapan iki zorlukta kaçan insanlar değiliz her antrenman sınırlarımızı zorlayıp acının doruklarına çıkmaya çalışıyoruz, yani bu kafada olan bir insan bu sporda ve hayatta başarılı olamaz. Lütfen şimdi kimse çıkıp sen sigaranın bağımlılığını bilmiyorsun demesin. Binlerce insan bir günde bırakıp ömür boyu ağzına sürmüyor. Onların ki de bağımlılık değil mi?
    Hayatta edindiğim temel felsefelerden biri "Bir insan imkansız denilen bir şeyi başarabiliyorsa diğer herkese artık imkan yolları açılmıştır". Tütün içmek gerçekten keyifli, bende bir dönem ciddi boyutta kullanmış ve girdiğim ortam nedeni ile "içmem gerek" zihniyetinde olan biri olarak sana tavsiyem sigarayı unutmak ayda 1 kez nargile günü yapmak. Mesela benim ölçü aldığım gün nargile günümdür, ama son 2 aydır arkadaşlarla söylerim ve sadece tadına bakarım, zararlarından dolayı gitgide istemiyorsun soğuyorsun.

Video bu umarım beğenirsiniz :) Saygılar

Sayfayı Paylaş