Selamlar - Yağ Yakımı ve Kilo Verme

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve sismanim tarafından 11 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. sismanim

sismanim Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0

Selam

Önceleri kilo verme yolundaki herkesin yaptığı hata gibi sen de belirli bir kilo hedefi koyuyorsun kendine. Ancak kilo verdikten sonra anlıyorsun ki kilo vermek değil vücudu şekle sokmak çok daha önemli bir faktör.

Aslında başlıkta yediklerim içtiklerim de yazıyor ancak ben sana özetleyeyim

6 ay önce :
    -Abur cubur
    -Yağlı ağır yiyecekler
    -Fast food
    -Kola , fanta , gazoz
    -Bisküvi , cips , baklava , çikolata
    -Makarna , pilav , tost , börek , çörek
    -Gece yemekleri vsvsvsvsvsvs

Şimdi :
    -3 öğün sağlıklı beslenme
    -Yumurta , peynir , yeşillik , zeytin , tam tahıl ya da tam buğday ekmeği
    -Z.yağlı her türlü sebze yemekleri , salata , ızgara et (beyaz , kırmızı , balık) , baklagiller (mercimek , kuru fasulye , nohut vs)
    -Meyve , kuru yemiş (abartmadan)
    -SPOR

Sonuç :
    -100.3 kg dan 69 kg a

Aslında sonuç 100.3 ten - 71.5 a idi. Ancak spora başlayınca biraz daha kilo verdim. 1 aydır düzenli profesyonel bir spor kompleksinde spora gidiyorum. Önce 4 antremanlık bir kondisyon programı daha sonra 10 antremanlık bir tendon güçlendirmesi , şimdi ise 20 antremanlık bir vücut geliştirmeye giriş antremanım var.

2 günde 1 sporumu yapıyorum. Yaklaşık 1.15-1.30 saatlik antremanlar şeklinde sürüyor. 5 ay sonra vücutta sarkan yerlerden iz bile kalmayacak bu gidişle.

Sana önerim öncelikle biraz vücudunu hafiflet. Yani hemen spora girişme. Ben öyle yaptım. Çünkü 100 kiloyken spor yapmak var bir de 80 kiloyken spor yapmak var. İkisi çok farklı. Birisi eziyet , birisi zevkli bir uğraşı halini alıyor. Ama sporla birlikte diyeti ilerletebilirsen (ki enerjisiz kalabiliyorsun yani biraz zor) daha sonradan sarkık toparlama gibi bir ameleleik çekmezsin :).

3 ana öğün sağlıklı beslen. İlk haftalarda öğünlerini çok fazla alma. Masadan derler ya doymadan kalkmalısın diye. Başlarda mideni küçültene kadar doyma yemeklerde. Suyla tıka mideni. Çok işe yarıyor :). Doyma diyince , enerjisiz kalacak kadar da aç kalma , ayarını kendin yapmalısın.

Bunun yanı sıra kendi alışkanlıklarının önemi çok büyük. Ben abur cuburdan ötürü çok kiloluydum. Gece yemekleri , düzensiz ve sağlıksız beslenmeyi hayatımdan çıkardım ve kilo verdim. Sen zaten sağlıklı besleniyor veya çok abur cubur tatlı yemiyorsan o zaman hayatındaki yanlış alışkanlıklarını bir gözden geçirmelisin. Hareketsiz misin , çok mu yiyorsun , karbonhidrat ağırlıklı mı besleniyorsun ? vs .

Bir de son olarak önerim kendine kısa süreli hedefler koyma. Mümkünse hayatını tamamiyle değiştirmeye çalış. Yeni hayatındaki eylemleri alışkanlık haline getirmeye bak. Hedefin eğer 20 kilo vermekse en az 4 ay gibi "istikrarlıyım" diyebileceğin bir süre tanı kendine.

Bu arada kilolu hayatla zayıf veya normal kilolu hayat arasında çok fazla fark oluyor. Resmen yeni bir hayat yaşıyorsunuz. Hayattan , alışverişten zevk alıyorsunuz. Hareket etmek artık size koymuyor. Aksine çok atik olduğunuz için mutlu oluyorsunuz. Şimdiye kadar zayıf olmanın tek kötü yanını gördüm , bileklerin çok ince yorumları alıyorum. Biraz buna moralim bozuluyor. Onu da artık vücudu toparladıktan sonra ön kola ağırlık vererek halletmeye çalışcam :))). Onun dışında 40 beden pantolon aramaktan , bulduğun pantolonun modelini beğenmek zorunda olmaktan uzaklaştığım için çok mutluyum :). Artık 31 beden pantolon , Small t-shirt ü her yerde bulabiliyor. Hepsini kendime yakıştırabiliyorum :D.

Başarılar diliyorum kilo verme yolculuğunda. Umarım istediğin sağlıklı , mutlu yaşama en kısa sürede kavuşursun...

Son düzenleme: 25 Eylül 2012

Sayfayı Paylaş