Schengen vizesi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sovereign tarafından 27 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    arkadaşlar kasım ayının 18i avusturyada olmak istiyorum.
    19 unda Türkiye-Avusturya maçı var ordaki arkadaşlarla maçı izlicez ve Avrupayı dolaşcaz beraber.
    Daha önce ben hiç yurt dışına çıkmadığım için 0 bilgim var bu konu hakkında :)
    öncelikle işlemlere şimdi başlasam yetişebilirmiyim? yada vizeyi almam ne kadar sürer?
    Vizeyi alırken mülakat vs benzeri şeyler yapıyorlarmı?
    ben şirket ortağı olarak gözüktüğümden daha mı zorlaşıyor işim daha kolay mı olur? Birde
    Sky Europe isimli şirketle gideceğim direk bratislava seferi var ordan avusturyaya geçeceğim.çakallık yapıp slovakya vizesi alsam sadece ve öyle dolaşsam başıma en kötü ne gelir? :)
    birde sanırım sağlık sigortası zorunluymuş? doğrumu bu
    schengen ülkeleri arasında slovakya olmadığı için slovakya için ayrı vize almalımıyım?
    30.000 euroluk sağlık sigortası istiyor slovakya için bu kaça mal olur bana?

Son düzenleme: 27 Ekim 2008
  2. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    istenen belgelerle ilgili bilgileri internette bolca bulabilirsin.
    18inde avusturyada olabilmen için en önemli sorun VERPFLICHTUNGSERKLAERUNG un (avusturyada evine gideceğin şahıstan sana kefil oldugu ve sana bakacagına dair belge) vize müracat randevusuna yetişmesi.(alman konsolosluygu gibi avusturya konsolosununda randevulu çalıştıgını sanıyorum)
    mülakat var.evrakalrı elden teslim ediosun.ufak tefek neler yapacaksınız orda türünden soruları cevaplıyorsunuz.
    sağlık sigortası yarım saatlik iş.schengen vziesi için min.30bin euroluk seyahat sigortası demeniz ve tatili kapsayacagı süreyi belirmen yeterli.
    vize başvurusndan sonra 1 hafta içinde belli oluyor genelde.
    avusturyada randevulu çalışıosa iks denen bi aracı firma var.bankaya para yatırıosun ,sana verdikleri pin le telefonda bilgi alıosun ve sana randevu gunu veriolar.mülakat gununde tüm evraklar hazır hale getirmiş olman lazım.aksi takdirde randevun ve bankaya pin için yatırdıgın randevu parası yanar.tekrar almak zorundasın ki bu durumda 18 kasıma yetişemezsin.
    slovakya schengene dahil değilse başka vize alman gerekir.bu durumda ne yapman gerektigni bilemicem.
    şirket ortagı olarak vergi levhan.ticaret gazetesinde şirket bilgiler vsvsvs lazım olacaktır.gelirinin yeterli oldugunu belgelemen gerekir kısaca.
    benden bukadar ..kolay gelsin :)

sovereign bunu beğendi.
  3. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    çok teşekkür ederim.
    bir şey daha merak ediyorum.öğrenci olarak gidemiyormuyum?
    hiç bir üniversiteye kayıtım yok ama öss ye giricem yani olmazmı?

4. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Öncelikle Slovakya Schengen üyesidir, yani Slovak konsolosluğundan aldığın vize ile bütün Schengen üyesi ülkelere girebilirsin.

Bratislava hava alanından Viena'ya direkt otobüsler var. 1 saat bile sürmüyor.

Ben Avusturyadanda Slovakyadanda vize aldım. Avusturya çok titiz ve işi uzatıyor, Slovakya konsolosluguna git bence. Yeri Leventte.

Bütün belgelerin hazırsa hemen başvur, vize 3 iş gününde çıkıyor ama belgelerin tam değilse kabul etmezler, o yüzden sen son ana bırakma.

Şirket ortağı isen şirketle ilgili bütün belgeleri isterler. Kalacağın yer ve uçak biletin, vs. hepsini beyan et. Zaten gitmeden telefon et gereken belgeleri söylerler.

Bu arada, iki haftalık sağlık sigortası 25 YTL civarı tutuyor, herhangi bir sigorta acentesinde yaptırabilirsin.

sovereign bunu beğendi.
  5. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    ilginc bi soru..
    bence bahsettiğim iks denen firmadan görüşme al.bankaya 20 ytl civarı para aytırısoun..onlara sor.en doğru bilgiyi verecekelrdir.ve bence de öğrenci statusunde vize basvurman mumkun.belki dershaneye gidiosan ordan belge filkan isterler.oss ye hazırlandıgına dair. ama bu durumda da ailenin gelirini göstermeni isteyeceklerdir...ev tapusu,kira kontratı,varsa arabanın ruhsatı..varsa bilmem biyerlerde arsanız tarlanız..yuklu banka hesabı..

sovereign bunu beğendi.
  6. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    cok sagolun ikinizde arkadaslar bilgilendirdiniz
    avusturya cok zorluyormus direk slovak konsolosluguna basvurayim ben.
    saygilar

7. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    slovakyada tanıdığın yoksa.otel rezervasyonu yapman lazım..kalacağın yer olarak biyer göstermelisin neticede.. avusturyanın zorlayacağını sanmıyorum.turistik amacla gidiyorsun.

sovereign bunu beğendi.
  8. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    anladim.15-20 günlük gitmeyi düşünüyorum.
    illa rezervasyonum o kadarlik mi olmali yoksa 2 günlük rezervasyon yaptirsam geçerli olurmu? gitmişken slovakyayıda görmek istiyorum zaten ama vien de arkadaşın evi olduğu için geçeriz vs demişti oraya

9. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    otelde ikametin tüm seyahat süreni kapsayacak şekilde olmalı.2 günlük yeterli olmayacaktir.bence maddi olarak en uygun çözüm arkadasının "yabancılar polisinden "auslanderamt"dan sana davetiye çıkarması(bunu yapabilmesi için reşit olmaıs laızm evi olması lazım maaşı düzenli olması lazım ,devletten yardım almıyor olması lazım..muhtemelen babasına yaptırır)..bu da sanırım snein durumunda avusturya için geçerli.diğer türlü otel rezervasyonunda kredi kartından ödeme yapmanı isteyeceklerdir.
    vizeyi aldın diyelim.slovakyada schengene dahilse malebolgianın dedği gibi istediğin şekilde gidersin.

sovereign bunu beğendi.
  10. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    tamam şimdi konuşayım çok teşekkürler

11. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    gidiş-dönüş uçak rezervasyonun ya da biletin, kalacağın otelden göstermelik 2-3 gecelik bi rezervasyon yeterli olacaktır(vizeyi aldıktan sonra iptal edersin) ,herhangi bi sigorta şirketinden 2 hafta ya da 1 aylık bir sigorta poliçesi.1 aylık sigorta ağustos ayında 40 ytl idi.en önemlisi orda kalmayacağına yetkilileri ikna etmen,burda bir iş ya da eğitim vs. durumun olduğunu göstermen,gelir durumunu ibraz etmen.bir de dikkat et başvurduğun ülke sana sadece kendi ülkesinde geçerli schengen vermesin,bütün schengen ülkelerine girebilmeni sağlayacak schengen'i versin.mesela yunanistan sadece kendisinde geçerli schengen verebiliyor canı isterse.yunanistan schengen için başvurunuzda asla gitmemeniz gereken bi konsolosluk :) tecrübeyle sabittir.

sovereign bunu beğendi.
  12. rici

rici Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Shengen Devletleri için vize başvuru şartları:
    Başvurunuzu planladığınız seyahat tarihinden en erken üç ay önceden yapabilirsiniz.

• Vize başvuru tarihinden en eski on yıl önce alınmış Pasaport ile yapabilirsiniz. Daha eski tarihli Pasaport ile yaptığınız vize başvurunuz işleme alınmayacaktır. Daha eski tarihli ve süresi uzatılmış pasaport ile vize başvurusu yapamazsınız. Bu gibi durumlarda yeni Pasaport çıkartmak durumundasınız.
    • Başka dikkat edilmesi gereken konu ise vize başvurusunda bulunduğunuz Pasaportun en az iki boş sayfasının olmasıdır.
    • Pasaportunuzun planlanan seyahatin Türkiye’ye dönüş tarihinden itibaren en az altı ay daha geçerli olması dikkat etmeniz gereken başka bir husustur.
    • Vize başvuruşu için çektirdiğiniz fotoğraflar biometrik özellikte 45 x 35 mm. ebadında ve altı aydan eski olmamalı.
    • Başvuru için gereken belgeler on günden eski olmamalı, eksiksiz olmalı. Eksik evrak ile vize başvurusunda ne yazık ki bulunamazsınız.
    • Eksik doldurulmuş vize başvuru formları vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir.
    • Schengen Bölgesine üye olan ülkede nerde ikamet edeceğiniz belirtilmiş olmalı (hotel, hostel gibi)
    • TC Vatandaşları Schengen Bölgesinde bulunacakları tarihleri kapsayan Yurtdışı Sağlık Sigorta Poliçesinin orijinalini diğer istenilen evraklar ile birlikte ibraz etmeliler.

13. Umirin

Umirin Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    en iyisi vize merkezleri var onlara basvur 300 tl civari bi rakamla herseyi hallediyorlar tabii istedikleri belgeleri onlara veriyorsun ve ayrica mulakat olayi olmuyor

14. Umirin

Umirin Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    sirket ortagi isen aksina senin icin cok daha kolay olur.Saglik sigortasi falan vize merkezine verdigin para icinde hersey dahil.Schengen vizesi ile ingiltere ve rusya haric avrupayi komple gezebilirsin

15. ersaydin

ersaydin Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    6 sene gecmis konudan :)

--- ERA ---

Sayfayı Paylaş