Savas Cebeci Motivasyon

Konusu 'Üye Videoları' forumundadır ve arda.atasayar tarafından 16 Haziran 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. FurkanG

FurkanG Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ing. Ögrt.
    Yer:
    İstanbul
    O zaman madde madde ilerleyelim.
    Verdiği antrenman tavsiyeleri bilim ne diyorsa tam tersi.
    Bilim full body çalışmanın ve compound hareketlerin genel sağlık iyileşmesi, postür ve omurga sağlığı ve atletik kapasite artışı açısından split ve izole hareketlerden daha iyi olduğunu gösteriyor. Savaş bey ise takipçilerine split ve izole çalışmaları gerektiğini söylüyor.

Beslenme tavsiyelerinin bilimle alakası yok.
    Savaş bey yine takipçilerine et yemezlerse vucut yapamayacaklarını, makro hesaplamada protein hesabına bitkisel proteinlerin yazılmaması gerektiğini, ve yağsız kütle başına 2.75gr protein yemeleri gerektiğini söylüyor.

Bilim ise bitkisel proteinlerin whole protein olduğunu, makro hesabına dahil olduklarını, vejeteryan diyetlerin kas gelişimine olumsuz bir etkisi olmadığını ve kilo başına 1 gram proteinin bile yeterli olduğunu söylüyor.

Bunların ötesinde kendisi sporcu vasıflarına sahip değil. Başka insanları " takipçilerimi sana ana bacı sövdürtürüm" diye tehdit etmesinden tutun da, kendisinden 20 yaş küçük ve kendisini bilimsel olarak saygı çerçevesinde eleştiren bir insana hakaretler ederek, bilimsel karşılık veremeyeceğini anladığında ise sen kimsin ki gibisinden bir cevap verip aradan kaçması. Onun sporcu karakterine sahip olmadığının somut kanıtlarındandır.
    --- Mesaj birleştirildi, 9 Kasım 2016 ---
    Hele ki 51cm kolu ve birilerinin, aldığı androjen hormonlar yüzünden yüzünün şiştiğini söyleyince 1ayda yarışma kuruluğuna inmesini doğal yollarla yaptığını söylemesi, son derece absürd ve takipçilerinin buna inanması son derece traji komik ve üzücü

Son düzenleme: 9 Kasım 2016
    aslangur, Kardanadam88 ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  2. byarif06

byarif06 Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    agirsaglam havasi aldim senden :D streoid dir veya degildir bilemem ama aciklamisti kullancagim zaman soylerim gizlim saklim olmaz demisti.

3. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    Kendi fikirlerim şu şekilde
    Ne savaş cebeciyi nede başka bişeyi öneren birini tanımadığım ve spor harici bi çıkarım olmadığı için bana en fazla yararı olabilecek olanı takip ediyorum.
    Adamın söylediklerine gelincede izlediğimden hatırladığım kadarıyla evet adam split öneriyordu ve squat deadlift falan zorunlu değil diyordu yararsız olduklarını değil ve bu bilimle çelişen bişey değil gibime geliyor,
    protein mevzusuna gelincede, yanlışsam düzeltin bildiğim kadarıyla bilimsel olarak kesin bi protein hesabı yok ve çok farklı fikirler var bununla beraber yanlış yada doğru demek bilimsel yada değil demek pek doğru değil diye düşünüyorum
    Ha adamı takip ediyorum diye dediği herşeyi yapıyorda değilim mesela protein saymam ben günlük hayvansal protein alımım 50 60 gram falan ya vardır ya yoktur.

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zzzxxz bunu beğendi.
  4. FurkanG

FurkanG Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ing. Ögrt.
    Yer:
    İstanbul
    Squat, deadlift atletik kapasite ve güce dayalı spor yapmak isteyen (ciddi anlamda), postürünü ve omurgasını sağlıklı hale getirmek isteyen herkesin yapması gereken hareketler. Bu iki hareketin tarihi insanlık kadar eskidir. Zorunluluk konusunda elbette kimse hiçbir şey yapmak zorunda değil bu iki hareket olmadan da vucut yapılır. Sporu neden yaptığınıza bağlı, sağlık ve kişisel gelişim mi yoksa az kas yapayım da kızlar baksın mı? Protein konusunda bilimsel araştırmalar var:

The International Society of Sports Union'un yaptığı araştırmaların meta analizi, dayanıklılık atletleri için günlük kilo başına 1-1.6 gram proteinin optimum olduğunu gösteriyor. Güç atletlerinde ise bu 1-2 gram arasına çıkıyor. 2.75 kadar absürt ve abartı bir rakamı hiçbir bilimsel araştırmada göremezsiniz.

Hata bazı çiğ diyet yapan insanlar, kilo başına 0.6gr protein ile bile uzun süreli lineer bir ilerleme kaydedebiliyor, bilimsel creditibilitesini bilmiyorum ama bunu test eden youtuberler izlemiştim.

5. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    benim antreman günlerinde aldığım protein miktarıda vücut ağırlığımın çok az üstündedir
    youtube da kanal sahibi kişiler genellikle maddi durumları iyi olduğu için daha fazla tüketebilirler ve kendileri tükettikleri için bunun daha doğru olduğunu düşünebilirler
    ona bakarsak ağırsağlamda yüksek protein alınması gerektiğini söylüyor,
    bana göre ise vücut geliştirme beslenme ile doğrudan ilgili değil,biz antremanda o kasları büyümeye zorlamışsak yeterli uyarıları verebilmişsek o zaman beslenme önem kazanacaktır,saçma sapan şekilde antreman yaparak kası zorlamayarak vücut ağırlığının 3 katı proteinde alsan gelişmeyecektir buda benim tecrübem
    herkesin her dediği zaten doğru değildir burada önemli olan herkesden bir şeyler öğrenmek
    hiç ummadığınız bir kişinin verdiği ufak bir tüyo sizi inanılmaz yerlere getirebilir o sebeple herkesi dinlemek ama herkesin her dediğini yapmamak gerekiyor
    benim savaş cebeciyi sevmemdeki en önemli faktör 8x5 4x12 programları oldu bu programlar bana gerçekten çok şey kazandırdı

FurkanG bunu beğendi.
  6. Kardanadam88

Kardanadam88 Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yönetici
    Yer:
    Istanbul
    Yanlış hatırlıyorsam lütfen düzeltin ama Savaş Cebeci , kg başına 2.75 gram derken yağsız kütleden (kas ağırlığından )bahsediyordu , o'da ortalama da neredeyse aynı hesaba geliyor diye hatırlıyorum. Kendi açımdan durumu ele almak gerekirse , boş vakitlerimde olabildiğince deneyimli kişileri dinlemeye , okumaya ve araştırmaya çalışırım. Bana mantıklı gelenleri uygular etki görüp görmediğime bakarım. Örneğin Savaş Cebeci'nin " Kahvaltı çok gerekli değildir , yağ yakmak isteyen kahvaltıyı es geçebilir" gibisinden ana fikirli bir videosu vardı. Bana mantıklı geldi 30 gün boyunca denedim fakat istediğim etkiyi görmedim. Belki bilimsel açıdan doğru olabilir , bana da mantıklı geldi ama işe yaramadı bende. Bir şey sırf bilimsel diye yada söyleyenin vücudu benden iyi diye , koşulsuz kabullenmek ve herkeste işe yarayacağını var saymak bana çok doğru gelmiyor.

7. FurkanG

FurkanG Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ing. Ögrt.
    Yer:
    İstanbul
    Hayır aynı hesaba gelmiyor, yapılan araştırmalar zaten atletler üzerinde yapılıyor yani ortalama yağ oranındaki atletler.%10 yağ oranlı 80 kilo biri için 80gr protein yeterli iken Savaş Cebeci'nin hesabına göre 198 gram protein yemesi gerek bu bireyin. Saçmalığın daniskası. Yağ yakma konusunda zaten esas kalorik defisittir. Kimse kahvaltı gereklidir demedi. Bu bir argüman bile değil.

8. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Savaş Cebeci'yi takip ederdim, hala daha paylaşımlarına bakarım. Yaklaşık 2 yıldır spor ile ilgili yaptığı paylaşım bir elin parmağını geçmez. Tecrübe ve bilim ile ilgili içerik takip etmek isteyenlerin başka kaynaklar bulması gerekiyor sanırım artık.

9. byarif06

byarif06 Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    egefitness iyidir bu aralar. :D

10. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    ciliz biseydide ne olduda bianda anormal sisti

11. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Son zamanlarda Ege Fitness fanları iyice türedi, bütün YouTube fitness kanallarına gidip "ege fitness izleyin yaa, bu adamı izlemeyin" falan diyorlar.

Fakat şunu söylemek isterim ki ben Ege Fitness'ın hiç de öyle inanılmaz bilgili birisi olduğunu düşünmüyorum, sürekli duyduğumuz çok klasik bro bilim tavsiyeler veriyor zaten, Motivasyon için iyi birisi olabilir, severim de kendisini, fakat öyle fanboyu olmak için bir sebep yok diye düşünüyorum.

Şu an bu forumdan birisi çıkıp video çekse aynı tavsiyeleri verebilir. :)

Jacc0, stefan35 ve zzzxxz bunu beğendi.
  12. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    "The International Society of Sports Union'un yaptığı araştırmaların meta analizi, dayanıklılık atletleri için günlük kilo başına 1-1.6 gram proteinin optimum olduğunu gösteriyor. Güç atletlerinde ise bu 1-2 gram arasına çıkıyor. 2.75 kadar absürt ve abartı bir rakamı hiçbir bilimsel araştırmada göremezsiniz."
    Bu kısımda objektif bir değerlendirme yapmamışsın. Bilim 2.75 gramı önermez demişsin ancak Eric Helms'in tez çalışmasında 2.3-3.1 kg/LBM yi ya da Journal Of International Society of Sports Nutrition'ın editörü Jose Antonio'nun çalışmalarında 4.4 g/kg proteinin önerildiğini görebilirsin. Ben iki isme de sıcak bakmıyorum ancak eleştirdiğin kısımda yanlış bilgi verdiğin için düzeltmek istedim :)

13. FurkanG

FurkanG Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ing. Ögrt.
    Yer:
    İstanbul
    Tez ile bilimsel inceleme farklıdır. Birine "thesis" birine "dissertation" denir. Tez aklınıza gelebilecek her şey olabilir ve bilimsel güvenilirliği zayıftır. Dissertation, tezden çok daha fazla bilimsel çalışma ve delil içerir. Dediğiniz kaynakları okumadım ama sizin dediğinize göre tezler. Gerçi bana sorarsanız o kadar da umurumda değil. Ben sadece Savaş Cebecinin önerilerinin boş ve bilim dışı olduğunu verdiğim kaynakla idda ettim, kendisinin yediğiniz etin türüne göre bile gelişimimizin değişeceğini idda edecek kapasitede biri olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda, iddam pek te yersiz değil. Eleştirin için de teşekkür ederim :)

14. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    eric helms in dediğin araştırmasını menlo henselmans yerle bir etti

15. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Doğruluğu yanlışlığı ya da çalışmaya yapılan yorumlarla ilgili bir yorum yapmadım dikkat edersen :) Bilim 2.75 gramı önermez demiş ve objektif yorum yapmamış bana göre. Ben de 2.75 gramın üzerinde protein tüketimiyle ilgili çalışmaların olduğunu ve bazı bilim insanlarının önerdiğini belirttim :)

16. Xcalamity

Xcalamity Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Amsterdam
    Motivasyon başlığı fakat yorumcular adamı eleştiriyor , sadece buradan bile doğru yolda olduğunu anlayabiliriz.
    yurdum insanı:)

17. FurkanG

FurkanG Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ing. Ögrt.
    Yer:
    İstanbul
    Tartışacak argümanı olmayan insanlar söz oyunlarına sarılır.. :)

18. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Cevap verme gereği duymamıştım. Bunu farklı yorumlamışsın.

"Helms ER, et al.,
    Evidence-based recommendations for natural bodybuilding contest preparation: nutrition and supplementation.
    J Int Soc Sports Nutr. 2014."

"Antonio J, et al.,
    A high protein diet (3.4 g/kg/d) combined with a heavy resistance training program improves body composition in healthy trained men and women--a follow-up investigation.,
    J Int Soc Sports Nutr. 2015"

JISSN gibi kaliteli bir sporcu beslenmesi dergisinde yayınlanan review ile bir araştırma makalesi bunlar. Fazlasına gerek olduğunu düşünmüyorum.
    "2.75 kadar absürt ve abartı bir rakamı hiçbir bilimsel araştırmada göremezsiniz." İfadesi senin mesajında geçiyor. Yukarda attığım çalışma ve derleme, hiçbir bilimsel çalışmada göremezsiniz diye kesinlik vererek söylediğin şeyin yanlış olduğunun ispatı. Fazla söze gerek yok.

19. FurkanG

FurkanG Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ing. Ögrt.
    Yer:
    İstanbul
    "Improve" sözcüğü, bunun alt limit olmadığını, katkı sağladığını belirtir. Sanırım yaptığın alıntıdaki, Savaş Cebeci'nin, takipçilerine kas geliştirmek için 2.75gr protein/FFM almaları "gerektiği"ni söylediğini belirttiğim kısmı gözden kaçırmışsın. Youtube kanalında bunu yapmaları gerektiğini belirtmese de, facebook sayfasında yazdığı bir yazıda bunu belirttiğini hatırlıyorum.

20. Xcalamity

Xcalamity Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Amsterdam
    Sırf yorumumu alıntılamış olman bile bence çaresizliğin göstergesi zira ben lafı ortaya atmıştım :)
    Şimdi yorumlara üstünkörü baktım konuya savaş cebeciye sallayarak girmişsin.
    Adamın umrunda mıdır ? Sanmıyorum.
    Yorumlarını okuyor mudur ? Sanmıyorum.
    ''sadece'' bir motivasyon videosunu bu şekilde gereksiz eleştiri yağmuruna tutabilmen için bu adamın sana bir kötülük yapmış olması lazım
    sanırım kendi görüşünü kabul ettirmek uğruna sürekli zıtlaşıp sayfadan engellenenlerdensin :)

Sayfayı Paylaş