Sabah protein tozu içilir mi?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve mucobey tarafından 2 Haziran 2020 başlatılmıştır.

Sabah kahvaltı yapmazsak kas mı kaybedilir yağ mı?

1. Kas kaybedilir

oy sayısı 1
    25,0%
  2. Yağ kaybedilir

oy sayısı 3
    75,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. mucobey

mucobey Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba,sabah kalkınca vücut depo enerjilere yönelmiş halde uyanırız yanlış bilmiyorsam.(yağ veya amino asitler).
    Sabah açken protein tozu içsem(veya bcaa) ve ilk karbonhidrat içeren öğünümü yemek için 3-4 saat beklesem vücudu amino asit yerine yağ depolarını kullanmaya yönlendirebilir miyim?
    Hiçbir zaman hiçbir yerde cevabını tatmin edici bulmadığım asıl soru ise vücut ne zaman yağlardan vazgeçip kastaki amino asitleri çeker?Sabahları kalkınca son 13-14 saat yemek yememiş oluyorum yani bu durumda vücut kaslardan kaybetmeye mi başlıyor yoksa yağ yakma makinesine mi dönüyor?
    Herkes milyonlarca görüş olan konulara yığılıyor ama bu konuda 1 tane düzgün yanıt bulamadım internette.

2. metinav

metinav Üye

Beğenileri:
    471
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Lojistik
    Yer:
    Kocaeli
    Vucudun standart enerji üretim mekanizmasını bilenler için bu sorunun cevabı gayet basit.Vucut ilk önce enerji ihtiyacını glikojenden sağlar.Daha sonra yağlara geçer ve sonra hiç bir şey bulamıyorsa proteinleri çözer.Normalde sağlıklı bir insanda glikojen ve yağ yakımı birlikte belli bir oranda gerçekleşiyor.Mesela %60 glikojen kullanırken kalan % 40 yağlardan elde ediyor gibi...Bu kişisel ve içinde bulunan şartlara göre değişkenlik arzeder.Glikojen kullanımı için nerdeyse hiç enerji harcamaz ve oksijen tüketmez.Fakat yağlar için bu süreç daha uzundur ve zahmetlidir.Vucudu yağ yakmaya ikna edebilmek için depo glikojeni bitirmek veya çok düşük tutmak gerekli.Ketojenik moda sokarsak çoğunlukla yağları enerji olarak kullanır.Yağlar işlendikten sonra çok fazla zararlı madde ortaya çıkıyor işte bu atıklar yorgunluk halsizlik güçsüzlük uyku hali ve alerjik etkilere neden olabiliyor.Ayrıca yağların hücre içine taşınması da gerekiyor.Bunun için karnitin olmalı, troidlerin hızlanması da gerekli.Aynı zamanda yeterli serbest radikal temizleyici antioksidan maddeler de bulunmalı.Tabi yağların çözünmesi için glukagon ve kortizol gibi katabolik hormonların devreye girmesi de şart.
    Sabah saatleri genelde kortizolün en yüksek olduğu ve vucutta geceden gelen açlığın etkisiyle glukagonun yüksek olduğu zamanlar olmaktadır.Sabah saatlerinde bu katabolik durumu bozacak bir şeyler yiyip içmezsek ve kardiyo yaparsak glikojen yerine yağların yanma oranı fazlalaşır.Ama % 100 yağ yakımı asla olmaz bunu hiç bir şey sağlayamaz.Sistemimiz glikojen üzerine kurulmuştur ve tüm organlar bu enerjiyle beslenirler.Yağlar da aslında depo edilmesi için formu değiştirilmiş glikojendir.Yağların da iki çeşiti vardır, beyaz yağlar ve kahverengi yağlar.Birisi hormon üretimine katkıda bulunur enerji sağlar, diğeri vucut sıcaklığını ve iç organları korumak için bariyer görevi yapar.
    Yağ yakımı için vucudu keton üretir duruma sokmalısın, glikojen alımını düşürmelisin, aç olarak sabah saatleri kardiyo yapmalısın, metabolizmanı hızlandırmalısın çeşitli şekillerde.Ve sürekliliği sağlayabilmek için bol su içip atıkları temizleyebilmelisin...

3. mucobey

mucobey Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Çok detaylı cevabınız için çok teşekkürler,ama sorun şurda ben sabah kalkınca son 14 saat yemek yememiş şekilde kalkıyorum.İşte burda cardio yaparsam acaba vücut proteinleri kullanır mı endişesi taşıyorum, o yüzden sabah protein tozu içsem vücut yağ yakmayı durdurur mu besin girdiği için? Burda asıl amacım açken vücut olabildiğince yağ ve glikojenleri hedef alsın aminoasitler değil.

4. metinav

metinav Üye

Beğenileri:
    471
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Lojistik
    Yer:
    Kocaeli
    Mesajda bunu belirttim zaten.Bir daha oku belki atlamış olabilirsin.Vucudundaki yağlar bitmeden proteinlerin kullanilacagını düşünme...14 saat açlik glikojen depolarini bile tüketmez birak yaglara geciş olsun.
    Sabah kardiyo icin cok uygun.Kan sekeri düşüklüğü yasamiyorsan bir sey yeme-içme.Ama çok aç ve bitkin enerjisizsen o zaman protein alabilirsin.Antrenman sırasında harcarsın aldığın enerjiyi.Depo yagları tabi daha az kullanılır.
    Sağlikli sporlar.

Sayfayı Paylaş