Sağ dizde menisküs yırtılması

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve deepx tarafından 22 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. deepx

deepx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Mrb arkadaşlar
    Bir ay önce squat yaparken sağ dizimde bir ağrı oluştu bir ay bacak çalışmadım geçer dedim geçmedi. Dr gittim mr çektim menisküs yırtılması var dedi amaeliyat falan önermedi sadece diz kaslarını güçlendirerek ilerlemesini durdurabilirsin dedi. Spor yapmanda daha da artmasına sebep olur ağır kaldırırsan. Çok moralim bozuk sporu bırakmak istemiyorum bana yardımcı olabilecek tavsiyeleriniz varmı ? Bu durumu yaşayan varmı?

2. ayz

ayz Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Meniskus yirtigindan ameliyat olmuş biri olarak mümkünse iki dizindede dizlik kullan. Squat kilonu biraz dusur ben şuan 100 kiloda çalışıyorum sorun yok, bide dizin üzeri deki büyük kas gurubu var adını biliyorum o bölgeyi guclendirdikce dize binen yük azalıyor. Moralini bozma biraz dinlen zamanla eskisinden iyi olacaksın emin ol. Geçmiş olsun

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. deepx

deepx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Kaçıncı derece yırtık vardı sizde.Squat yapmalımıyım hafif kiloda yoksa belli bir süre bacak çalışmasammı? Ençok sıkıntı göreceğim kardiyolar olucak bence.

4. UZİKONİGRASSE

UZİKONİGRASSE Üye

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    53
    Bende dikkate almadim ve suan iki dizimde de kireclenme var napicam bilmiyorum

5. deepx

deepx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yardımcı olabilecek kimse yokmu ??

6. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    squat yapmazsın olur biter? güç sporcusu değilsin sonuçta.

bel fıtığı olmuş birisinin barbell row diye tutturmasıyla bir farkı yok bunun. yapamıyorsan yapmayacaksın bitti yani... bende de mesela dirsekler sıkıntılı, skull crusher yapamıyorum. yapmıyorum, alternatiflere yöneliyorum. hayat böyle.

7. deepx

deepx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Squat bir daha yapmıcam orası kesin. Sakatlama riski yüksek olan hareketleri bir daha yapmayı düşünmüyorum gerçekten saglık bambaşka bir şey bir daha geri gelmiyor. Benim amacım bu rahatsızlığı nasıl yenebilmek bacak kaslarımı menisküse zarar vermeden nasıl güçlendirmek? Ayrıca tekrar eskisi gibi koşabilmek sonuçta bazen kardiyoda gerekiyor..

8. ayz

ayz Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Hangi hareketi yapıp yapmama konusunda birşey diyemem ama menisküs rahatsızlığın ileri düzeyde değilse doktor ilaç ve egzersiz ile geçebileceğini söyleyecektir. ameliyat olsanda olmasanda bacak kaslarını güçlendirmen şart yani herşekilde bacak çalışmak zorundasın :) çok yüklenmeden tabi.
    --- Mesaj birleştirildi, 25 Temmuz 2016 ---
    2. derece yırtık vardı. 15-20dk yürüyünce dizim şişiyor. topallamaya başlıyordum. doktorun tedavisi bittiğinde başlamalısın egzersizlere, kardiyoda koşudan ziyade bisiklet dize daha az yük bindiriyor. koltuğun açısını iyi ayarlaman lazım,

9. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    imkanın varsa fizik tedavi görmeye çalış derim. bu arada dizleri pert etmeyecek kardiyo olarak aklıma yüzme ve ip atlama geldi.

10. deepx

deepx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bacak kaslarını güçlendirmek zorundayım özellikle quardieps kası. Eklemlere yük binmesini engelliyor. Gittiğim dr sadece ilaç tedavisi verdi. Ank istsnbulda bu durumdan anlayan iyi bir hastane veya dr biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim. Yeniden dr gitmek istiyorum
    --- Mesaj birleştirildi, 25 Temmuz 2016 ---
    Ameliyata da sıcak bakmıyorum sakatlanma riskide bulunuyor.

11. emrekrdg

emrekrdg Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Mrb arkadaşlar
    Bende bu dertten muzdaribim sağ dizimde 2 senedir uzun süre oturunca anı hareketlerde merdiven çıkarken ağrı oluyordu sısıyordu vg ye başlayalı 1 ay oldu koşu bandına çıkıp 10 dk koşunca dizim şişiyor sürekli bende bu hafta doktora gittim (oncedende gitmiştım fakat röntgen çekip bi ağrı kesici hap ile fast jel verip yollamıslardı) sonunda mr çekindim sonuçları bekliyorum fakat benim ki menisküs yırtıgından suphelendı doktor mr çekin bakalım ona göre ameliyat ederiz dedi ameliyattan biraz korkuyorum açıkçası bakalım sonuçlar çıkınca ne olucak durumum

12. vardarsezgin

vardarsezgin Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Makine Mühendisliği Öğrencisi
    Yer:
    Bursa
    Sol bacağımda yırtık vardı aynı şekilde, 15-20 dakika yürüdükten sonra şişiyor. Ödem topluyor. Aslında tedavisi büyük ölçüde var benim için fakat 1 hafta boyunca her gün gitmem gerekiyor ama acayip uzak. Artık bacağımdan katır kutur sesler gelmeye başladı, nedenide ödemin kemikleşmesi. Bir dumblela çalışmamı önerdi başladım çalışmaya diz üstündeki kaslarımı güçlendirmem gerekiyor. Çünkü yaklaşık 1 ay hiç basmadım, destekle yürüdüm hep bu yüzden 2 cm incelme var bacağımda. Ödemi dağıtmak için gitmek zorundayım ama nasıl gidip gelicem bilmiyorum.

Sayfayı Paylaş