Saç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve hsd tarafından 17 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
 1. hsd
  Offline

  hsd Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2.582
  Beğenileri:
  301
  Ödül Puanları:
  93
  --------------------------------------------------------------------------------

  SAÇ DÖKÜLMESİ

  Tüm toplumlarda saç ve saç şekillerinin sosyal ve kültürel bir önemi vardır. Saç dökülmesi ile karşılaşan bir insan kendisini fiziksel ve ruhsal olarak zayıf görmeye başlayarak bu durumdan kurtulabilmek için değişik yöntemlere başvurabilir. Ancak saç dökülmesine neden olan sebep bulunmadan doğru bir tedavi şekli uygulanamaz. Bu nedenle , aşırı saç dökülmesi, saç köklerinde zayıflık ve saç tellerinde incelme şikayetleri başlayan insanların Deri Hastalıkları Uzman hekimlerine başvurmaları gerekmektedir.

  Nomal Saç Büyümesi:

  Sağlıklı bir insansanda saçların yaklaşık %90'ı sürekli uzama halindedir. Bu büyüme evresi 2-6 yıl kadar sürebilir.Geriye kalan %10'luk kısım ise 2-3 ay kadar süren dinlenme evresinde bekler.Bu dinlenme evresi sonucunda saçlar dökülür., dökülen saç köklerinden yeni saçlar büyümeye başlar ve döngü bu şekilde devam eder. Saç telleri ayda ortalama 1-1.5 cm kadar uzar. İnsanlar yaşlandıkça saç uzama hızları yavaşlar. Doğal sarışınlar(140.000), esmer(105.000) ve kızıllardan(90.000) daha çok saç teline sahiptirler. Saç dökülmelerinin çoğunun sebebi normal saç büyüme döngüsünden kaynaklanır. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normal sınırlar içerisinde kabul edilir.Eğer aşırı miktarda saç kaybı,saçlarda gözle görülen incelme oluşursa en kısa zamanda doktora baş vurulmalıdır.

  Saç dökülmesinin başlıca nedenleri:

  Uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı: Saça uygulanan her türlü boya, renk açma, saçı düzleştirme veya perma gibi yöntemler uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verebilir.Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda uygulanması da saçı zayıflatıp kırılmasına neden olabilir. Saçı çeken saç şekillerinin de (atkuyruğu, örgü, saçı sıkı lastiklerle toplama gibi) sıklıkla uygulanmaması gerekir çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti saç kaybına neden olabilir. Saçı sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak da saçı kırabilir.Saçı sampuanladıktan sonra saç kremi kullanmak saç taranmasını kolaylaştırır. Saç ıslakken daha kırılgandır bu nedenle havlu ile saçı ovalayarak kurutmaya çalışmak, taramak ve fırçalamaktan kaçınılmalıdır.Geniş ağızlı ve düz uçlu taraklar tercih edilmelidir.

  Ailesel saç kaybı : Saç dökülmelerinin en sık sebebi kalıtsal özelliktir. Bu kalıtıma sahip olan kadınlarda da saçlarda azalma görülür ancak kellik oluşmaz. Bu duruma ' Erkek Tipi Kellik' denir, 10-20-30'lu yaşlarda başlayabilir. Son zamanlarda yeni tıbbi tedavi seçenekleri sunulmasına rağmen kalıcı bir düzelme sağlamak saç transplantasyonu dışında henüz mümkün değildir. Hasta için uygun olacak yöntem doktor tarafından seçilmelidir.

  Alopesi areata: Bu tip saç kayıplarında düzgün yüzeyli, para büyüklüğünde veya daha geniş yuvarlak yama tarzı alanlar oluşur. Nadiren tüm saç ve vücut kıllarında kayıp oluşabilir. Çocuk ve erişkin her yaşta gözlenebilir. Saç dökülmesini yapan neden bilinmemektedir.Bir çok hastada saçlar kendiliğinden büyür. Şiddetli ve uzun süren durumlarda sürme veya ağızdan tedaviler uygulanabilir.

  Doğum sonrası: Gebe bayanlarda saçlarının büyük bir kısmı büyüme halindedir. Doğum sonrası saçlar saç büyüme döngüsünün dinlenme fazına geçerler. 2-3 ay içerisinde saçların aşırı miktarda döküldüğü fark edilebilir, bu süreç 1-6 ay kadar sürebilir ve çoğunlukla saçlar büyüyerek eski miktarlarına ulaşırlar.

  Yüksek ateş, ağır enfeksiyon ve soğuk algınlığı: Hastalıklar saçların dinlenme evresine girmesine neden olabilir. Yüksek ateş ve ağır bir hastalıktan 4 hafta ile 3 ay sonra yoğun bir saç kaybı gelişebilir.Zaman içerisinde saçlar tekrar eski halini alır.

  Tiroid hastalıkları: Fazla ve az çalışan tiroid bezi saç kaybına neden olabilir.Tiroid hastalıkları laboratuar testleri ile araştırılabilir. Tiroid hastalığının tedavisi ile saç kayıpları da düzelir.

  Eksik protein içerikli beslenme: Proteinden fakir diyetler yapan veya anormal beslenme alışkanlığına sahip kimselerde protein eksikliği oluşur ve vücut proteini muhafaza etmek için saçları dinlenme evresine sokar.2-3 ay sonra yoğun bir saç kaybı oluşur. Saç kökleri zayıflar. Bu durum diet ile yeterli miktarda protein alınımı ile düzelebilir.

  İlaçlar: Bazı ilaçlar geçiçi bir süre saç dökülmesine neden olabilir. Romatizmal, gut, depresyon, kalp hastalığı, yüksek tansiyon için reçete edilen ilaçlar ve yüksek doz A vitamini saç dökülmesi yapabilir.

  Kanser tedavileri: Bazı kanser tedavileri saç hücrelerinin bölünmesini durdurabilir. Saçlar deriden çıkınca zayıflar ve kırılır. Bu durum terapiden 1-3 hafta sonra gerçekleşir ve hastalar saçlarının %90 'ını kaybeder , terapi sona erdikten sonra saçlar tekrar büyüme gösterir ve eski haline döner.

  Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapı kullanan bir bayanda saç dökülmesi sıklıkla kalıtsal bir yatkınlıkla oluşabilir. Saç dökülmesi gelişirse haplar Kadın-doğum doktorları tarafından değiştirilmelidir. Hap kullanımını kesen bir bayanda 2-3 ay sonra saç dökülmesi başlayabilir ve 6 ay kadar sürebilir. Bu durum doğum sonrası gözlenen saç dökülmesi mekanizması ile benzerdir.

  Düşük serum demir düzeyi: Demir eksikliği saç dökülmesine neden olur.Bazı insanlar demiri besinsel olarak eksik alırken bazılarında ise demirin bağırsaklardan emilimi yetersizdir. Bayanlarda adet kanamaları nedeni ile demir eksikliği daha sık görülür. Demir eksikliği laboratuar testleri ile araştırılıp , demir hapları ile tedavi edilmelidir.

  Büyük cerrahi girişimler ve kronik hastalıklar: Büyük cerrahi operasyon geçiren hastalar 1-3 ay içinde aşırı bir saç dökülmesi fark edebilirler. Bu durum birkaç ay içinde geçer. Ağır kronik hastalığı olan hastalığı olan kişilerde saç kaybı ömür boyu devam eder.

  Mantar hastalıkları: Küçük yamalar halinde kabuklanmalar ile başlayıp yayılabilir, saçlarda kırılma saçlı deride kızarıklık şişlik ve hatta sızıntıya neden olabilir. Bu bulaşıcı hastalık çocuklarda daha sık görülür ve ilaç ile tedavi edilmelidir.

  Trikotilomani(Saç koparma hastalığı): Çocuklar ve bazen erişkinler saç, kaş veya kirpiklerini koparıncaya kadar çekebilirler ve bunu bir alışkanlık haline getirirler. Böyle durumlarda psikoloji danışmanlarına başvurulması uygundur.


  kaynak=bilim ve teknik cilt hastalıkları
   
  umutn bunu beğendi.
 2. Conductor
  Offline

  Conductor Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2005
  Mesajlar:
  90
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Sporcu
  Yer:
  Muğla
  teşekkürler

  hsd usta ii yazı. fakat dökülmeye karşı önlem almanın zamanı geldi hatta engellemenin 8) abim şu aktarlarda satılan badem - ceviz - kekik.... yağları karışımları var ya (özellikle ıspartalılar markasında satılan)işte onlar dökülmeye karşı bir numara burdan herkese tavsiyeeeeeee
   
 3. aydinsn
  Offline

  aydinsn Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bunun için gereken önlemler hakkında bilgisi olan varmı
   
 4. hsd
  Offline

  hsd Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2.582
  Beğenileri:
  301
  Ödül Puanları:
  93
  DHT vücuttaki pek çok erkeklik hormonundan biridir. DHT bir erkeğin yaşamının erken dönemindeki gelişim aşamalarında önemlidir; ancak, erkekler yaşlandıkça saç dökülmesinin nedeni haline gelmeye başlar. DHT saç folikülünü gözle görülebilir saç üretemeyecek şekilde küçültür
  Erkek tipi saç dökülmesi DHT (dihidrotestosteron)'un kıl foliküllerine olan aktivitesinden kaynaklanmaktadır.

  İnsan saçı normalde büyüme, dökülme ve yeniden büyümeyi içeren bir döngüyü izler. Ancak artmış DHT düzeylerinin büyüme evresinin kısalmasına ve saçın dökülmesi için gereken sürenin kısalmasına katkıda bulunduğu düşünülmektedir, . Bu durum saçların cılızlaşmalarına yol açar.

  DHT'nin katkısının olduğu durumlar;

  Saçın büyüme evresinin kısalması
  Saç foliküllerinin ilerleyen minyatürizasyanu
  Terminal saç sayısında azalma
  DHT'yi Baskılamak Artık Mümkün
  DHT miktarı azaltılarak erkek tipi saç dökülmesinin önlenebildiği ve bazı erkeklerde saçın tekrar büyüyebileceği yapılan araştırmalarla gösterilmiştir. Bu bulguların sonucunda, bilim adamları yeni bir tedavi geliştirmişlerdir. Bugün erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi için daha önce hiç olmadığı kadar çok seçenek vardır.  ayrıca buradada yararlı bilgiler bulacaksınız

  http://www.neleryokki.com/kadin_erkek/sacbakimi.htm
   
 5. vigro
  Offline

  vigro Üye

  Katılım:
  20 Şubat 2006
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ögrenci
  Yer:
  ankara,izmir,konya
  conductor o bahsettigin yag karısımından daha detaylı bahsedersen cok faydalı olacak :roll:
   
 6. uykusuzburak
  Offline

  uykusuzburak Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2006
  Mesajlar:
  849
  Beğenileri:
  870
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  turizm
  benimde saçım aşırı yağlanıyo . bu yüzdende yavaş yavaş seyreliyo.. bu yağlanmayı durdurmak için bi yöntem bilen varmı acaba?
   
 7. hsd
  Offline

  hsd Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2.582
  Beğenileri:
  301
  Ödül Puanları:
  93
  evet bunun tek çaresi sık sık yıkamak enazından günde 1 veya 2 kere ve saçını daha sora yumuşak bir saç fırçasıyla yavaş ça masaj yaparak tara saçlarının çoğaldığını göreceksin bunu geçen sene arkadaşım uygulamıştı gülmüştüm aradan 1 yıl geçti görünce şok oldum memlekette kendisi gerçek bu
   
 8. ARWENPOWER
  Offline

  ARWENPOWER Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  138
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Fitness ve Aerobic antrenör
  Yer:
  avrupa
  Bayanlarin saclarinin kökü biraz daha uzun ve erkeklerinkisi kisa. Erkeklerin ince saclari olunca genelde dökülüyor. Benim dergilerden ögrendigim bu.
   
 9. guardbody
  Offline

  guardbody Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenileri:
  1.570
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  KALİTE TEKNİSYENİ
  Yer:
  MAGNESIA
  kafa derısı rahatlıkla gorulmeye baslayan bır arkadasım belkı 1 yıl boyunca arastırdı ve bırcok recetede ısmı gecen bır madde buldu.yılan yağı olarak satılıyor ve sac dokulmelerınde etken madde olarak kullanılıyor.arkadasım yaklasık olarak 6 aydır haftada 2 defa uyguluyor ve şu anda neredeyse saclarına tarak gırmıyor.google uzerınden arastırabılırsınız.
   
 10. fixxer
  Offline

  fixxer Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  grafiker
  Yer:
  istanbul
  türkiye de çoğu eczanede bulunmasada sipariş üzerine avrupadan getirilen bir ilaç var isim verirsem reklama girer belki ondan dolayı söylemeyim ne olur ne olmaz...6 ay boyunca sabah akşam her gün saçınıza masaj yaparak uyguluyorsunuz ve bir süre sonra saçlar kuvvetleniyor ve belirli miktarda çoğalma oluyor...dünya çapında en çok tercih edilen ilaç ve kullananlar çok memnun...bazı haplarda var ama pek tavsiye edilmio haplar kısırlık yapabiliyormuş bazı bünyelerde...
   
 11. uykusuzburak
  Offline

  uykusuzburak Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2006
  Mesajlar:
  849
  Beğenileri:
  870
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  turizm
  guardbody arkadasının kullandığı sey ilaçmı.. eczanelerde bulunurmu? Veya nerelerde bulunur.. İsmini verirsen süper olur duamı alırsın :roll:
   
 12. guardbody
  Offline

  guardbody Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenileri:
  1.570
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  KALİTE TEKNİSYENİ
  Yer:
  MAGNESIA
  bırcok ılacın içinde yer alıyor.hatta pıyasadakı saç tonıklerının ıcınde bulunuyor.arkadasım ızmırden alıyor sureklı olarak.yılan yağı dedıgınde verıyorlar.fıyatıda makul.
   
 13. hsd
  Offline

  hsd Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2.582
  Beğenileri:
  301
  Ödül Puanları:
  93
  aktarlarda bulunur bence
   
 14. uykusuzburak
  Offline

  uykusuzburak Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2006
  Mesajlar:
  849
  Beğenileri:
  870
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  turizm
  dostum mesajını okudum hemen eczaneye gittim yılan yağı almaya. Ama adam 10 çeşit yılan yağı içeren losyon koydu önüme.En güvenilir işe yarayan marka hangisi bilmediğim için almadım. Senin arkadasının sacı yağlımıydı.Bide marka olarak ne kullandığını yazarsan cok makbule gecer :roll:
   
 15. guardbody
  Offline

  guardbody Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenileri:
  1.570
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  KALİTE TEKNİSYENİ
  Yer:
  MAGNESIA
  yanılmıyorsam saf yılan yağı alıyordu.küçük bir şişeyi 7,5 ytl falan alıyordu yalan olmasın.az sekılde kompres yapıyordu.kullandıgının katkılı oldugunu sanmıyorum.sen saf olanını sor ıstersen bırde varmı dıye.
   
 16. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.079
  Beğenileri:
  1.911
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  guardbody su yagin ne oldugunu arkadasindan tam ogrenirsen seviniriz... :D
   
 17. fırat 26
  Offline

  fırat 26 Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2006
  Mesajlar:
  683
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  MASKOTLUK BİTTİ
  beyler kestirin gitsinj ben dün 3 numaraya vurdurdum.bugunde kazıttırcam...


  bişe sorcam sac kazıttırmak vücüt gliştirme acısından faydalımıdır... :roll: :oops: :p :) :D
   
 18. guardbody
  Offline

  guardbody Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenileri:
  1.570
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  KALİTE TEKNİSYENİ
  Yer:
  MAGNESIA
  adamı bulmak asıl mesele saydam.en son ınternetten bır gruba uye olmuş ve jıgolo olmaya karar vermişti.saçlar gurlesince dahada cesaretlenmeıstı.o gunden berı gormedım.buyuk ıhtımalle 65 yasında guzel bır kızın pesınde yol alıyordur.
   
 19. fırat 26
  Offline

  fırat 26 Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2006
  Mesajlar:
  683
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  MASKOTLUK BİTTİ
  ovvv arkadas time girmiş...büyük adam olmus..çakıcı olmus he..bide vücüt geliştirme yaparsa.dahada kendine güven gelip bu sefer çakma makinasına döner.uzak durun kaynarsınız haaaa :lol: saka bi yana benimde saclar manyak dökülüyor..aksam kazıttırma operasyonu yapıcam :cry:
   
 20. guardbody
  Offline

  guardbody Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenileri:
  1.570
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  KALİTE TEKNİSYENİ
  Yer:
  MAGNESIA
  adam zaten sporcu.son gordugumde soguk 46 kol ve ıncecık bır bel vardı ama zayıflayacagını soyluyordu.sıtedekı baş jıgololar soylemiş.kazıtma işi hiç işe yaramıyor.en azından bende oyle oldu.her 3 gunde bır parlatıyordum ama yınede sıklaşmadı.
   

Sayfayı Paylaş