Ribose

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Blitz tarafından 2 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. Blitz
  Offline

  Blitz Özel Üye

  Katılım:
  9 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.415
  Beğenileri:
  206
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Istanbul
  Son zamanlarda supplementlar konusunda yeni arayışlara girince bu ürün hakkında yazılar okudum. Ribose, Creatine ile birleştirince Creatine in verdiği etkiyi 2 katına çıkartıyormuş, Creatineden sonra supplementlardaki yeni mucize deniliyor. Ribose hakkında detaylı bilgisi olan veya Ribose kullanmış olup tecrübelerini paylaşak olan varsa sevinirim.
   
 2. TANTO
  Offline

  TANTO Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2005
  Mesajlar:
  368
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  bölge yöneticisi
  Yer:
  ADANA
  D-Ribose, A.B.D.`de ve Avrupa’da, son zamanlarda çok populer hale gelmiş ve yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmış yeni bir sporcu gıdasıdır.

  D-Ribose, vücutta, glukoz gibi şekerlerden doğal olarak oluşan ve tüm canlı hücrelerde bulunan 5 karbonlu pentoz şekerdir. Hayatın yapı taşları olan DNA (Desoxyribonucleic Acid) ve RNA (Ribo Nucleic Acid)’in karbonhidrat kısmını teşkil eder. D ve L formlarında bulunup, L formu tamamen etkisizdir. Dolayısıyla, D-Ribose’a kısaca Ribose da denir. Ribose, Adenosine Triphosphate’ın (ATP) üretimi için metabolik süreci başlatan bir maddedir. ATP kasların çalışabilmesi için gerekli olan enerjinin temel ve gerçek kaynağıdır.

  Uzun süreli ağır antrenman dönemlerinde, iskelet kaslarının enerji seviyeleri (ATP havuzu) önemli ölçüde azalır. Boşalan ATP havuzunun tekrar dolarak enerji seviyesinin istenen seviyeye gelmesi 72 saat ve tam dolu hale gelmesi 96 saati (4 gün) bulur. Çünkü, glukoz’un vücutta doğal olarak Ribose’a dönüşmesi böyle bir süreyi gerektirir. Sporcunun Ribose takviyesi almasıyla, böyle bir süreye gereksinim kalmaksızın, vücuda direk olarak Ribose girişi sağlanır. Böylelikle, Ribose’un boşalan ATP havuzunu süratle doldurması ve bu 3-4 günlük sürenin önemli ölçüde kısalması sağlanır. Bu sürenin kısalması ile sporcular daha ağır ve uzun süreli antrenman dönemi geçirebilirler. Bu durum vücut geliştirmede kas yapılanmasının daha hızlı olması anlamına gelir. Ayrıca, Ribose takviyesi alan sporcuların, almayanlara oranla daha az yoruldukları da yine kanıtlanmış bir gerçektir.

  Ribose’un diğer bir faydasıda kardiovasküler sağlığa olan pozitif etkisidir. Araştırmalar, kalbe kan akışının kısıtlandığı durumlarda, kalp kasının enerjisini zenginleştirmede büyük rolünün olduğunu kanıtlamıştır. Kalbe kan akışının kısıtlandığı durumlarda kalp fonksiyonları birbirleriyle uyuşmazlık gösterebilir. Böyle bir durumda kalp kası dokularının enerjisinin temelli kaybolması riski oluşur. Araştırmalar Ribose'un kalp kasının hücrelerinde enerji seviyesini koruduğunu ve kalp fonksiyonlarını İyileştirdiğini dolayısıyla kalp rahatsızlığı olan insanların spor yapabilmeleri yönünde olumlu etkilerini ortaya koymuştur.

  Ağır antrenman yapan sporcuların enerji ve güç seviyelerini arttırmada kullanılır. Kreatin ve Ribose'un birlikte takviyesi, sporcularda gerçek bir güç ve enerji patlaması yaratır.

  Biliyorum biraz geç oldu ama sorular cevapsız kalmamalı... ;)
   
 3. teo
  Offline

  teo Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  64
  Beğenileri:
  56
  Ödül Puanları:
  0
  Ben bu D-Ribose'u araştırdım. Bazı bilimsel çalışmalarda çok az etkisi olduğu iddia edilirken çoğunda hiç etkisi olmadığı tesbit edilmiş. Kreatin ise etkisi ispatlanmış bir madde. Dolayısıyla kreatin ile kıyaslanması mümkün değil.
   
 4. MK #7
  Offline

  MK #7 Özel Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.270
  Beğenileri:
  1.495
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  creatinle kıyaslama yok zaten beraber kullanımı tartışılıyor.
   
 5. teo
  Offline

  teo Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  64
  Beğenileri:
  56
  Ödül Puanları:
  0
  Ben iki maddenin birlikte kullanıldığı bir araştırma bulamadım. Bu nedenle yazdıklarım sadece D-Ribose için.
   
 6. gidici
  Offline

  gidici Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2007
  Mesajlar:
  217
  Beğenileri:
  134
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  yarışmacı
  Yer:
  istanbul
  ribose un yaptıgı creatın sentezını hızlanddrmak gibi bişey dir...takat werir...onun haricinde bir etkisi yoktur pentoz şekerdir..kimisi makarna ye ıdmandan sora da kan şekerini artırıcı bısey ye aynı sey ribose a gerek yok der...
   

Sayfayı Paylaş