Ramazanda cinsellik ne zaman?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Ferhat AYDIN tarafından 6 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    İnsanlar için cinsel arzu ve istekler; açlık, susuzluk gibi doğal olgular. Ramazanda bu süreci nasıl geçirmeli?..

Ramazanda cinsellik

İnsanlar için cinsel arzular susuzluk ve açlık kadar doğaldır. Zihin ve kalplerin arınma ayı Ramazan'da ise cinselliğin iftar ile imsak arası yaşanması gerekir..

Ruh ve beden sağlığı için...

Sevgili okuyucularım, doğadaki bütün canlılara şefkat ve merhamet esasının egemen olması gereken Ramazan ayı boyunca; sizlerin cinsel sorularınızı yanıtlamaya devam edeceğim. Çünkü, insanın maddi ve manevi gelişmesinin yanı sıra ruh ve beden sağlığının korumasında önemli bir yer tutan cinsellik; İslam dini tarafından, insan doğasının en temel ihtiyaçlarından biri olarak görülmüştür.

Susuzluk kadar doğal

İnsanlar için cinsel arzu ve istekler; açlık, susuzluk gibi doğal olgulardır. Bu nedenle arınma ve arındırma ayı olan Ramazan'da, insanlar cinselliği yasaklamadan; gönüllerini, kalplerini ve beyinlerini arındırmalıdır.

Tokluk hissi isteği artırabilir

İçlerindeki kötü duygu ve düşüncelerden kurtularak olumsuzlukları bir kenara bırakmalı, cinsellik ve partnerleriyle ilgili iyi düşüncelere sahip olmaya gayret etmelidirler.

İftar sonrası artıyor

Ayrıca İslam inancına göre; oruçluyken cinsel ilişkiden kaçınılmalı ve iftar ile imsak arasında cinsel ilişkiye girilmelidir. İftar sonrası tokluk hissiyle beraber cinsel isteğin artması ise sık rastlanan bir durumdur.

Soğuk içeceklerden sonra cinsellik önerilmiyor

Ancak aşırı yemek yiyerek, tok karnına veya soğuk içecekler içtikten ya da dondurma yedikten sonra cinsel ilişkiye girmek sağlıklı değildir. Bu nedenle iftardan hemen sonra cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.

Cinsel Tıp Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe / Sabah

2. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Son madde cok ilginc gercekten, dondurma ile cinsellik arasinda bir bag kuramadim, ne yalan soyleyeyim. Magnum reklamlarinin temasini dusunursek, ben en azindan psikolojik sebeplerden oturu pozitif korelasyon beklerdim, negatif degil.

seductive bunu beğendi.
  3. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Bu dr.Cem keçe bence pek açıklayıcı bilgiler vermeyi başaramamış.
    Ramazanda insanlar oruçlu iken cinsellik yaşamanın olamayacağını zaten bilirler.
    İftardan hemen sonra cinsel ilişkiye girmekten falan bahsetmiş ilişki yaşanması ne zaman gerekiyorsa o zaman yaşanmalı tabi ahlak kurallarına uygun olarak kamuya açık alanlarda değil mesela.

4. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    En iyisi off günlerde iftardan makul bir zaman sonra atış serbest.

"oruçluyken cinsel ilişkiden kaçınılmalı"
    lafını da doğru bulmuyorum çünkü kaçınmak kelimesi eksik olmuş. Oruçluyken bilerek cinsel ilişkiye girmek Şafii, Hanefi, Maliki ve Hanbeli mezheplerinde yani bütün mezheplerde orucu bozar ve kefaret gerektirir. Yani madem konu dinle ilgilidir bu bilgi es geçilmemeli. Bu arada yine eksik bilgilendirmeyelim, Ramazanda karı koca beraber olursa, Şafii ve Hanbeli’de kefaret kocanın üzerine olur, Hanefi ve Maliki’de ikisine de kefaret gerekir.

Son düzenleme: 6 Eylül 2008
    Mestano bunu beğendi.
  5. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    benim anlamadığım şey, her ramazan'da hep ama hep aynı soruların sorulması ve buna rağmen hiç kimsenin hiçbir şey öğrenmemesi, ertesi ramazan'da yine aynı soruların sorulması.gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum.

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Öğrenmek kelimesini kullanmamak lazım.
    Hepimiz bir takım noktaları unutabiliriz, tekrar gözden geçirmek ve hatırlamak gerekebilir.
    Bu noktada insanları hiçbir şey öğrenmiyorlar diyerek eleştirmen biraz ağır kaçıyor..

Eleştirinde katıldığım nokta "hep ama hep aynı soruların sorulması" kısmı.
    İşte bu nokta yöneticiler devreye giriyorlar ve "aynı soruları soran" üyeleri ilgili konuda daha önce konuşulmuş başlıklara yönlendiriyoruz.
    Bu sayede hem eski başlığın içeriği genişliyor, hem de eski başlığı okuyan üyeler bilinçlenip merak ettikleri soruların cevaplarını bulabiliyorlar.

Bu noktada iş sadece yöneticilere değil, bilinçli ve sorumlu üyelere de düşüyor.
    Madem siz de bazı konuların forumda durmadan her sene ya da periyodik olarak tekrarlandığını düşünüyorsunuz, bu durumlarda yeni üyeleri eski başlıklara yönlendirmeniz forumu çok daha efektif yapacaktır.

Yani vurgulamak istediğim nokta, vurguladığınız sorunu (ki bu sorun forum yöneticilerinin en fazla zamanını çalan sorunlardan biri) aşabilmemiz için hep beraber çalışmamız gerektiği.

gaddarkemal ve saydam bunu beğendi.
  7. Doruk

Doruk Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Evet son maddenin o kısmı saçma geldi bana da. Dondurmadan sonra iyi olmuyor ise, biz de aktivite esnasında yeriz. Öyle daha güzel oluyor hem :badgrin: :D

8. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    bonatschi, ben forumu kast etmedim ki.tv programlarında,gazetelerdeki yazı dizilerinde vs. hep aynı soruları yöneltir insanlar,hep aynı cevaplar verilir.ve bence bu çok sıkıcı.yani yıllarca islam'dan bihaber,yurt dışında yaşamış birisi olsa bu soruları soranlar,tamam.ama bu ülkede doğmuş-büyümüş,bu kültürde kavrulmuş insanların hala çıkıp ilkokul çocuklarının saflığıyla bu soruları sorması bence komik.artık tvlerdeki ilahiyat bilginleri bile vatandaşları azarlıyor nerdeyse sordukları saçma sorular için.lafa geldi mi herkes dindar,herkes en iyi müslüman.ama dinin uygulamalarından haberi yok çoğu müslümanın.burda bir tuhaflık yok mu?herkes kulaktan dolma bilgilerle müslüman.bir nevi alışkanlık olarak müslüman.

bonatschi bunu beğendi.
  9. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    o zaman yazımın ilk paragrafını dikkate alma..
    kalan kısmı forum için düşünürsek geçerliliğini koruyor=)

10. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    hem oruç tutup hem cinsel ilişkiye giren yoktur zannetmiyorum.
    yada varmıdır o kadarda?
    zekeriya beyaz vardı sanırım o oruç açtıktan sonra serbest demişti :)

11. ayıbogan

ayıbogan Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    beyler artık ramazanda da dişinizi sıkın şu 1 ayı atlatın artık 11 ay sizin...

12. sivasli

sivasli Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73

13. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0

14. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    bzim dersanenin yanında genelev var millet ramaazan falan dinlemiyor bombalayasım geliyor orayı

Son düzenleyen: Moderatör: 11 Eylül 2009
  15. Cloud

Cloud Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    İstanbul
    bencede yoktur zaten olamazda o zaman oruç olmaz.bu arada şirinevlerdemi dershanen:)...

16. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    bir kişi islam inancındaysa tek bakması gereken kaynak kuran'dır. Oruç halleride herkesin anlayacağı şekilde Kuranda yazılıdır. ( bkz : Bakara Suresi 183, 184, 185, 187) Türk milleti kendi dilinde okumaya alışsaydı denildiği gibi ne her ramazanda böyle sorular gelirdi nede her zamanda bunları anlatarak böbürlenen hoca tayfaları..

17. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    evet :D .

18. cagrihalacoglu

cagrihalacoglu Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci, müzisyen
    Yer:
    Feneryolu
    Bu nasıl soru yahu..?
    İftardan sonra sahurdan önce insanlar ne yaparsa yapar..Duşunu alıyorsa orucunu da tutar..
    Zekeriya Beyaz konularına benzemiş bu konu..

Ayrıca dondurma hadisesi de beni benden aldı...

19. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    eşler yapabilir ama iftar açıp zina yaptıkdan sonra oruç tutmak mantıklımı?

20. cagrihalacoglu

cagrihalacoglu Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci, müzisyen
    Yer:
    Feneryolu
    Ben haram veya yasak olan şeyleri herkesin bildiğini düşünerek ve yasakları tenzih ederek "isteyen istediğini yapar" demiştim..
    Zina, alkol gibi haram veya günah olan şeyleri zaten sadece Ramazan ayında değil, normal hayatta da yapmak sakıncalı..Bunlardan bahsetmiyorum bile..

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş