Ramazan ayında boks idmanı

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve vücutcuu tarafından 12 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Herkese merhaba

Ramazanda ne zaman boks idmanı yapabilirim? sabah olmaz öğle olmaz.iftar sonrasıda geç oluyor eve 1 km uzakta salon gidemem.evde bir şeyler yapacağım zaten eldivensiz olarak.

2. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    vücutcuu kendin sormuş kendin yanıtlamışsın zaten soruyu :) ev içinde ayna karşısında gölge boksu yapabilirsin ..böylece bu bir ayda hem teknik olarak gerilemezsin ..

Son düzenleme: 24 Aralık 2012
    vücutcuu bunu beğendi.
  3. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    "duvar çalışabilirsin" :D

4. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    manisa
    dur bakalım şimdi soru sorma sırası bende :) lisanslı bir kickbox çu olarak sorucam sana duvar çalışabilirsin cümlemin nesi komiğine gitti :)ben bu sporu kktc de öğrendim açık kahve kuşakta ünv. arası müsabık bir sporcuydum ki bir arkadaşımızın maç esnasında vefatı sonucu federasyon kapandı(2008):( yani şunu sormak istiyorum biz burda buna böyle derdik türkiyede başka bir adımı var? bilmediğimden soruyorum yanlış anlama :)

vücutcuu bunu beğendi.
  5. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    iftar 6 da yemekten 2 saat sonra 8 de başlarım en geç 10 da biter.tabi uyku düzenim bozulabilir :)

eldiven giymeden çalışacağım.teknik taktik antrenman olacak.salona gidemem evde yapacağız bir şeyler.gölge boksu ip atlama dumbell punching yer hareketleri birde kapı barfiksi alsam çok iyi olacak.

başka yapabileceğim çalışmalar var mıdır?

30 dk jogging yapabilirim.

amacım formda olmak kondisyonumu aynı seviyede tutmak.

bende seviniyordum ooo yaz tatili gelecek 3 koskoca ay idman yapacağım diye ama öyle olmuyor işte :) ramazandan sonra zaten okul başlıyor o arada 2 hafta gibi bir süre var çok az :( yani hiç zaman yok.

lise olarak hangi liseye gitsem acaba? spor lisesi olabilir sporu seviyorum ilgim var en başarılı olabileceğim bölüm daha sonra besyo okurum belki

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 03:43 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 03:39 ----------

abi duvar çalışmak dediğin duvarı yumruklamak değil mi?

6. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    manisa
    kapı barfiksi alabilirsen al..tam vücut yapılan hareketlerin hepsi yararlı olacaktır(şınav,barfiks vs..) gölge boksu ip atlama zaten iyi ayarlamışsın kendini yine cevaplarını kendin vermişsin:)kondisyon için jogging yada sabah koşularıda yapabilirsin ben sabahları koşardım..aslında bi kum torban olsa çok daha iyi olurdu ama sanırım yok yinede söylediklerin 1 ay boyunca sana birşey kazandırmasa da kaybetmeni de en aza indirecektir..biliyosundur teorik programları ne kadar uygulasanda hiçbiri pratik kadar yani ringte döğüşmek kadar yararlı olmuyor..:)

Son düzenleme: 24 Aralık 2012
  7. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    1 ay boyunca eldiven giymeden yapacağım antrenmanlar bana bir şey kazandırmaz ama kaybetmememi sağlar dediğin gibi.

tüm vücut için yapılan hareketler yapacağım.kapı barfiksi alabilirsem alırım çok önemli bir hareket.kuvvet ve dayanıklılık için değişik hareketler yapacağım karın kaslarını çalıştıracağım plank side plank gibi güç artışı sağlayan hareketlerde yapacağım.belki çok daha iyi olacak kondisyonum artacak :) zaten gece saatlerinde daha enerjik oluyorum.

sabah koşusu olmaz abi ramazanda oruç tutarsam sabah nasıl koşarım.akşamda belki yapabilirim kondisyon için nefes için birebirdir koşu yapmak.

amacım formda kalmak ayhan kaplanın dediği gibi antrenman yapmayınca volümüm düşüyor :D

duvarı yumruklamak çok bilinçsizce yapılan bir şeydir çok çok yanlıştır.eklemlerde özellikle ellerde sorun çıkar.zaten bir işe yaradığı yok.

kum torbası olsa evde var ya :D

Son düzenleyen: Moderatör: 24 Aralık 2012
  8. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    manisa
    yaşının 14 olduğunu daha yeni görüyorum :) evet duvar çalışmak senin yaşında bir arkadaşımız için tehlikeli ileride eklem sıkıntıları yaşayabilirsin..ama belli bir yaştan sonra özellikle müsabık sporcular bunu ne kadar yapmıyorum dese de yapar..kick box ta full kontakçıların hepsi zararlı olduğunu söyler ama uygulamada böyle değildir :)
    bilinçli yapıldığında da yararı çokça görülür neden dersen etki tepki kanunu bilirsin duvar yumrukladığında duvar da senin eline tepki verir zamanla duvarın tepkisine alışan yumruk full kontak maçlarında rakibe atıldığında çok yıkıcı olur..
    bu tekniğin ilk çalışıldığı zamanlarda kişi acı derecesinde ön kol ağrısı çeker..
    ve senin de dediğin sınırlarını henüz keşfetmemiş vücudunu tanımayan biri için çok çok zararlıdır..
    hatta spor hayatını bile sonlandırabilir..
    bu yüzden sana yaşını görmeden tecrübeni bilmeden tavsiye etmiştim ama şu an kesinlikle tavsiye etmiyorum...:)
    senin dediğin gibi bu 1ay kondisyonuna yüklenmen senin için gerçekten iyi olacaktır..
    iyi çalışmalar :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 04:38 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 04:09 ----------

bu arada şimdi aklıma geldi üst üste yazıp başlığında kirletmiyorumdur umarım
    14 yaşında boks yapıyosan sana ilerde yarayacağını düşündüğüm 1-2 şey daha söyliyeyim söyliyeceklerimi belki biliyosundur ama genç yaşta boks yapan bir kardeşimize yardım etmek istedim
    bu spora devam edeceksen antrenmanlarında hız çalışmalarına çok önem ver
    yumruğun kuvveti ni 2 şekilde arttırabilirsin 1-elinin kütlesini arttırarak 2- elinin hızını arttırarak (f=m.a :) )
    elinin ağırlığını arttırmak için elini büyütmen lazım tabi bunun için kalecilere yaptırılan top tokatlama antrenmanını (tam adını bilmiyorum ) yapabilirsin yada kum torbası çalışmanda zaten ellerini büyütücektir.
    şınav barfiks gibi hareketler yumruk atarken bel ve ayak tekniklerini de kusursuzca güçlü bir şekilde yapmana yardım eder.
    iskive çok önem ver çenen ne kadar sağlam olursa olsun..
    benim hocam alparslan ulak kendisi kktc milli takım antrenörlüğüde yapmıştır yenilen bir yumruğun atılacak 4 yumruğun enerjisini götürdüğünü söylerdi :)
    ve kondisyon, sanırım bunun önemini belirtip daha fazla kirlilik yaratmama gerek yok ...:)
    tekrar iyi çalışmalar biraz offtopic yaptım kusuruma bakma :)

vücutcuu bunu beğendi.
  9. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    abi elin büyük olması çok saçma bir şey.el torba döverek top tokatlayarak büyümez genetik bir şeydir.kemikler geliştikçe ellerde büyür benim ellerimde çok küçük değil zaten :)

elin büyüklüğü ile yumruğun bir alakası yoktur.ama elin büyüklüğü ile şamar atmanın bir ilişkisi olabilir :D

10. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    manisa
    dostum elinin kütle olarak büyük olması yumruğunun gücünü doğru orantıda arttırır.torba döverekte top tokatlayarakta el büyür.tabi genetiğin etkisi vardır ama fizyolojik koşullar bunu etkiler.hatta vg cilerin elleri bile sürekli ağırlık altına girdiğinden daha etli daha geniş olur.aynı durum güreşçilerinde çoğunda vardır.tabi yumruğun daha güçlü olması için önkol ve bilek çalışmalarıda senin yararına olacaktır.
    ancak elin büyük olması saçma demen fizik kurallarını bi kenara atman demektir.
    sana yardım etmeye çalışıyorum sense dalga geçer vari bir şekilde bana cevap veriyorsun ama alınmıyorum neticede tartışarak öğreneceksin yanlış olduğumu düşündüğün şeyi söyleyeceksin :)
    neyse söylediğim şeyi şu şekilde destekliyim belki senin için daha inandırıcı olur burada yumruğun hızını ve etkisini arttıran şeyleri bulacak onun için tamamını okumanı tavsiye ederim umarım forum kuralları dışına çıkmamış olurum :)
    http://www.sakintaekwondo.com/kisisel-say/makaleler/yumrukfizigi.htm

vücutcuu bunu beğendi.
  11. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    tartışarak öğreneceksin şeklinde yaklaşman çok hoşuma gitti abi daha önce kimse böyle dememişti.teşekkürler..

abi elin büyük olmasıyla yumruk gücünün hızının bir alakası kesinlikle yoktur bunu istediğine sorabilirsin.evet vg cilerin güreşçilerin boksörlerin elleri büyük olur ama bu eli büyük olanın yumruğu güçlü olur anlamına gelmez nereden çıkarttın bunu.

"Boksta olduğu gibi savrulan yumruklar taekwondoda kullanılmaz"

koyduğun linki okuyordum bu ne diyor ya boksta savrularak mı yumruk atılıyor dünya üzerinde yumrukları en hızlı en güçlü olanlar boksörlerdir tartışmazsız çünkü boksta sadece yumruk kullanılır sadece yumruk teknikleri çalıştıkları için doğal olarak herkes den iyi yumruklara sahip olurlar.

ramazan için kendime bir antrenman programı yaptım abi özelden yazayım sana bir kontrol et bakalım eski boksör :D

12. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    manisa
    o linkte yanlış yere takılmışsın:) bi sürü formülle yumruğun şiddetini anlatıyordu ...
    bak sana daha açık anlatıyim eline bir çekiç al bunun ağırlığı bir kg olsun ..bununla duvara 10 km/s hızla vur.
    sonra bir balyoz al bu da 5 kg olsun..duvara yine 10km/s hızla vur..şimdi duvara hangisinin daha fazla zarar verdiğine bak..
    umarım anlatabilmişimdir biliyorum çok ısrarcı oldum ama anlamamakta çok kararlıydın sende :)
    linkte takıldığın yere gelince seninle aynı fikirdeyim kickbox yapmış olmama rağmen boksörler çok iyi yumruk atar..

vücutcuu bunu beğendi.
  13. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    yani kütle ile alakası vardır diyorsun öyle mi? ee kolumuzu nasıl balyoz gibi ağır yapacağız?

ben hız=güç diye düşünüyorum.hızlı vurunca güçlü vuruş oluyor torbada deniyorum.

kolumu nasıl ağırlaştırabilirim ki çok saçma işte :)

14. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    manisa
    sence 25 cm önkol+33 cm biceps mi ağırdır 35 cm önkol 43 cm bicepse sahip bi kol mu ağırdır :) nesi saçma kütle kazanıcaksın işte :)hızlı vuruş olunca tabiki etkili olur sana verdiğim linkteki formül de bunu diyo zaten kütle+hız..güç çok ayrı birşey fiziksel tabir olarak..

vücutcuu bunu beğendi.
  15. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    abi 43 cm kol ile yumruk mu atılır ya :D adam hantallaşır

16. 19hikmet98

19hikmet98 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Bakü
    tartışmaya gerek yok. Vücutcuu, hızı arttır o zaman :D

vücutcuu bunu beğendi.
  17. Aikidojo

Aikidojo Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Boksööööööööör :)))) a32

vücutcuu bunu beğendi.
  18. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    o olmaz, bu olmaz ...

bence sen evde yatıver hiç bir şey yapma...

sanırım buna kısaca tembellik deniyor ?!..))

Aikidojo ve vücutcuu bunu beğendi.
  19. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    hocam evde boks mu yapılır ya

Ramazana kadar zaten alt minik üst minik yıldızlar herkes maç yapıyor 1 ay dinleniyorlar ben maç yapmıyorum tabi turnuvaya katılmıyorum dinlenmeye gerek yok aynı hızla devam etmem gerek.

Şu ramazan yaz tatiline denk gelmese ne güzel olur.

Sayfayı Paylaş