Proteinler ve kalori

Konusu 'Yağ Yakımı Günlüğü' forumundadır ve Kraabms1 tarafından 30 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Kraabms1

Kraabms1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Öncelikle merhaba ben hem kas yapip hemde yag kütlesi vermek istiyorum tabi bunun icinde kalori açığına ihtiyacim var gunluk aldigim kaloriyi hesaplarken örneğin 100 gram protein aliyorsam bu proteinden gelen kaloriyi de dahil etmem gerekirmi yani yagdan karbonhidrattan aldigim kalorileri hesapladim protein sira geldi ama onun asil görevi kaslari onarmak oldugu icin ayni zamanda enerji olarak da kullanilirmi yani ben toplam aldigim kaloriye 100x4ten 400 kalori daha eklemelimiyim.Umarim anlatabilmisimdir :D

2. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Proteinlerin asıl amacı doku onarımı, kas gelişimi vs ancak bunlar işlevidir. Yani vücuda alınan proteinler parçalandıklarında 4 kkal açığa çıkar(aslında daha fazla ancak proteinlerden enerji eldesinde bir bölümü kullanılır). Daha sonra parçalanan proteinlerden oluşan aminoasitler bahsettiğimiz işlevlerde yer alır.
    Sorunda önemli olan husus şu: proteinlerin doku onarımı, kas gelişimi gibi fonksiyonlarında optimum şekilde kullanılması için karbonhidrat ve yağın yeterli olması(ortamda yeterli enerji bulunması) gerekir. Proteinin işlevlerinde optimum kullanıldığı bu sürece "protein sparing action/effect" adı verilir.

Eğer amaç hem yağ yakımı hem kas kazanımı ise kalori açığını 200-300 civarında tutup kg başına 2.0-2.2 g/kg protein alabilirsin.

Kraabms1 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş